!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Jezero Most se v sobotu otevře veřejnosti, žádné oslavy se ale nechystají
Jezero Most se v sobotu otevře veřejnosti, žádné oslavy se ale nechystají
"> "> "> ">
Letní sporty

Jezero Most se v sobotu otevře veřejnosti, žádné oslavy se ale nechystají

Vydáno 8. září 2020
Už v sobotu 12. září se otevře nová rekreační zóna u jezera Most. Dlouho očekávanané otevření této lokality, která vznikla zatopením bývalé šachty v místě, kde stálo staré město, ale nebude kvůli situaci kolem epidemie koronaviru doprovázet žádná oslava ani doprovodný program.
jezero mostJezero se nachází pod vrchem Hněvín, těsně u přesunutého chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Vzniklo na místě bývalého královského města Most, jež muselo ustoupit těžbě. Zatopená plocha činí 311 hektarů, obvod jezera je přes 9 kilometrů, maximální hloubka 75 metrů. Rozlohou jde o druhé největší jezero v ČR, největší je Medard u Sokolova. Poprvé se veřejnost do této lokality bude moci vypravit v sobotu 12. září 2020.

Původní plán s bohatým kulturním programem, který měl být součástí Mostecké slavnosti k otevření jezera, se bohužel kvůli koronavirové pandemii konat nebude. A to i přes to, že budou na místě probíhat vyhlídkové lety vrtulníkem. Do některých míst dokonce bude pro návštěvníky platit zákaz vstupu. Jedná se o místa ve východní části jezera, kde budou až do konce letošního roku probíhat stavební práce. Plnohodnotné využití areálu a zahájení sezóny se chystá na rok 2021.
 

Pravidla bezpečného koupání a vstupu do areálu upravuje řád

jezero mostStatutární město Most připravilo návštěvní řád, kde jsou shrnuty zásady pro bezpečné koupaní a vstup. Koupání bude u jezera Most na vlastní nebezpečí.

Zakázáno je vstupovat do vody mimo pláže a mola, na pláže na jižních svazích je zakázáno vstupovat se psy a jinými zvířaty (vyjma vodicích a asistenčních psů), skákat do vody z důvodu umístěných kamenných vlnolamů pod vodou, manipulace s moly a ekomoly pro hnízdění ptáků, plavba motorových plavidel včetně vodních skútrů, rybařit a lovit zvěř, tábořit, vjíždět do porostů na koních nebo je plavit v jezeře, stanovat a rozdělávat ohně, ukládat jakýkoliv odpad a znečišťovat území odpadky, do území se nesmí vnášet hořlaviny, alkohol, drogy a jiné nebezpečné předměty jako zbraně či pyrotechnika.

jezero mostPejskaři však zoufat nemusí - pro psy jsou ve střední části jezera Most vyhrazena tři místa, která slouží přímo jako pláže pro psy. Upraven je také pohyb cyklistů - k jízdě na kole lze využít pouze účelové komunikace a cyklostezky. Řidiči, kteří přijedou k jezeru vozem budou moci zaparkovat pouze na vyhrazených plochách.
Jezero Most

Jezero Most

Jezero se nachází pod vrchem Hněvín, těsně u přesunutého chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Vzniklo na místě bývalého královského města Most, jež muselo ustoupit těžbě. Vodou se naplnilo v září 2014 a vznikla zde nová rekreační zóna. Otevřeno je od září 2020.

Podkrušnohorské technické muzeum aneb jak dříve žili horníci

Podkrušnohorské technické muzeum aneb jak dříve žili horníci

Unikátní muzeum, nacházející se v bývalém dole v Kopistech, bylo založeno za účelem provozování jedinečného hornického skanzenu. Jak se cítili muži hluboko pod zemí? Jak se uhlí v hlubině těžilo a dosud ještě na několika málo místech těží?

Jezero Matylda u Mostu

Jezero Matylda u Mostu

Zejména v letních měsících je oblíbeným odpočinkovým a rekreačním místem vodní nádrž Matylda, nalézající se na severním okraji města Mostu. Jezero leží pod dvěma mosteckými vrchy, Hněvínem a Širákem, poblíž městské části Souš. Vodní nádrž vznikla zatopením bývalého povrchového dolu Vrbenský.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě

Mostecký kostel Nanebevzetí Panny Marie je známý kvůli svému přesunu. Byl přemístěn o celých 841 metrů. Díky tomu je kostel dodnes považován za raritu světového formátu.