!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Jezero Most se v sobotu otevře veřejnosti, žádné oslavy se ale nechystají
Jezero Most se v sobotu otevře veřejnosti, žádné oslavy se ale nechystají
"> "> "> ">
Letní sporty

Jezero Most se v sobotu otevře veřejnosti, žádné oslavy se ale nechystají

Vydáno 8. září 2020
Už v sobotu 12. září se otevře nová rekreační zóna u jezera Most. Dlouho očekávanané otevření této lokality, která vznikla zatopením bývalé šachty v místě, kde stálo staré město, ale nebude kvůli situaci kolem epidemie koronaviru doprovázet žádná oslava ani doprovodný program.
jezero mostJezero se nachází pod vrchem Hněvín, těsně u přesunutého chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Vzniklo na místě bývalého královského města Most, jež muselo ustoupit těžbě. Zatopená plocha činí 311 hektarů, obvod jezera je přes 9 kilometrů, maximální hloubka 75 metrů. Rozlohou jde o druhé největší jezero v ČR, největší je Medard u Sokolova. Poprvé se veřejnost do této lokality bude moci vypravit v sobotu 12. září 2020.

Původní plán s bohatým kulturním programem, který měl být součástí Mostecké slavnosti k otevření jezera, se bohužel kvůli koronavirové pandemii konat nebude. A to i přes to, že budou na místě probíhat vyhlídkové lety vrtulníkem. Do některých míst dokonce bude pro návštěvníky platit zákaz vstupu. Jedná se o místa ve východní části jezera, kde budou až do konce letošního roku probíhat stavební práce. Plnohodnotné využití areálu a zahájení sezóny se chystá na rok 2021.
 

Pravidla bezpečného koupání a vstupu do areálu upravuje řád

jezero mostStatutární město Most připravilo návštěvní řád, kde jsou shrnuty zásady pro bezpečné koupaní a vstup. Koupání bude u jezera Most na vlastní nebezpečí.

Zakázáno je vstupovat do vody mimo pláže a mola, na pláže na jižních svazích je zakázáno vstupovat se psy a jinými zvířaty (vyjma vodicích a asistenčních psů), skákat do vody z důvodu umístěných kamenných vlnolamů pod vodou, manipulace s moly a ekomoly pro hnízdění ptáků, plavba motorových plavidel včetně vodních skútrů, rybařit a lovit zvěř, tábořit, vjíždět do porostů na koních nebo je plavit v jezeře, stanovat a rozdělávat ohně, ukládat jakýkoliv odpad a znečišťovat území odpadky, do území se nesmí vnášet hořlaviny, alkohol, drogy a jiné nebezpečné předměty jako zbraně či pyrotechnika.

jezero mostPejskaři však zoufat nemusí - pro psy jsou ve střední části jezera Most vyhrazena tři místa, která slouží přímo jako pláže pro psy. Upraven je také pohyb cyklistů - k jízdě na kole lze využít pouze účelové komunikace a cyklostezky. Řidiči, kteří přijedou k jezeru vozem budou moci zaparkovat pouze na vyhrazených plochách.
Jezero Most

Jezero Most

Jezero se nachází pod vrchem Hněvín, těsně u přesunutého chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Vzniklo na místě bývalého královského města Most, jež muselo ustoupit těžbě. Vodou se naplnilo v září 2014 a vznikla zde nová rekreační zóna. Otevřeno je od září 2020.

Podkrušnohorské technické muzeum aneb jak dříve žili horníci

Podkrušnohorské technické muzeum aneb jak dříve žili horníci

Unikátní muzeum, nacházející se v bývalém dole v Kopistech, bylo založeno za účelem provozování jedinečného hornického skanzenu. Jak se cítili muži hluboko pod zemí? Jak se uhlí v hlubině těžilo a dosud ještě na několika málo místech těží?

Jezero Matylda u Mostu

Jezero Matylda u Mostu

Zejména v letních měsících je oblíbeným odpočinkovým a rekreačním místem vodní nádrž Matylda, nalézající se na severním okraji města Mostu. Jezero leží pod dvěma mosteckými vrchy, Hněvínem a Širákem, poblíž městské části Souš. Vodní nádrž vznikla zatopením bývalého povrchového dolu Vrbenský.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě

Mostecký kostel Nanebevzetí Panny Marie je známý kvůli svému přesunu. Byl přemístěn o celých 841 metrů. Díky tomu je kostel dodnes považován za raritu světového formátu.

Další aktuality

20.12.
2020
Ve Skiareálu Klínovec se už lyžuje

Ve Skiareálu Klínovec se už lyžuje

Severozápadní Čechy | Zimní sporty
13.12.
2020
Pravčickou bránu můžete navštívit i v zimním období

Pravčickou bránu můžete navštívit i v zimním období

Severozápadní Čechy | Příroda