Úvod > Aktuality > Jeskyně Výpustek v Moravském krasu zve na nové trasy děti i dospělé
dobrodružná trasa, jeskyně Výpustek, Kudy z nudy
"> dobrodružná trasa, jeskyně Výpustek, Kudy z nudy "> "> "> "> "> Jeskyne Výpustek v Moravském krasu má novou atrakci vypustek.jpg ">
Příroda

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu zve na nové trasy děti i dospělé

  • Vydáno21. července 2022
Jeskyně Výpustek v Moravském krasu, která ukrývá rozsáhlý protiatomový kryt velení československé armády, láká mimo běžných prohlídek na zvláštní trasy. První z nich je určena dospělým – jedná se o dobrodružnou zážitkovou trasu Za tajemstvím jeskyně. Druhá mimořádná trasa je zaměřena na děti, které se do podzemí vydají s medvědem Brunem. Na dětské prohlídky je možné přijít jen do konce letošního léta – jde o součást programu k Mezinárodnímu roku jeskyní a krasu.
jeskyně výpustekV jeskyně Výpustek, která má bohatou a velmi neobvyklou historii, se letos otevřela nová dobrodružná trasa Za tajemstvím jeskyně. Jedná se o neupravenou trasu přírodního charakteru, kde terén zůstal nezměněn po těžbě fosfátových hlín, které se v podzemí těžily ve 20. letech minulého století. Návštěvníci na okruh vyrazí bez elektrického nasvícení, s čelovými světly na helmách a v oblečení které si lze zašpinit. A například zcela přírodní Nízká chodba s krápníkovou výzdobou je opravdu tak nízká, takže ji lze projít jen po kolenou a po původních hlinitých sedimentech. Trasa je přístupná po předchozí rezervaci na telefonu 516 439 111 či e-mailu vypustek.rezervace@caves.cz, účastníci musí být starší šesti let. Na trasu je nutná alespoň minimální fyzická zdatnost.

brunoDěti od 4 do 10 let nadchne prohlídka jeskyně s medvědem Brunem! Děti se formou her dozví ty nejpodstatnější informace z historie jeskyně. V ději prohlídek se cestovatel v čase dostane do pravěku, ale stroj času mu rozbijí neandrtálci. Medvěd Bruno rozhodne, že cestovateli pomůže stroj opravit. Zmáčknou tlačítko a přenesou se do krytu – tajného podzemního velitelského pracoviště armády. Další stanoviště přiblíží například nacistickou podzemní výrobu součástek do letadel, těžbu fosfátových hlín či činnost středověkých mastičkářů. V podzemních prostorách Křtinského údolí se proslavilo nálezy tisíců kostí pravěkých jeskynních medvědů (Ursus spelaeus). Ač na různých rekonstrukcích působí tato tři a půl metru vysoká zvířata děsivě, podle paleontologických výzkumů byli býložraví, což se jim stalo osudné za poslední doby ledové – po ochlazení pro ně nezbyla rostlinná potrava. Dětské prohlídky s brumlou Brunem se konají každou středu a sobotu v 16:15 a 16:30 do 31. srpna 2022. Nutná je rezervace nejméně den předem buď na telefonu 516 439 111 či e-mailu vypustek.rezervace@caves.cz.
Dětské prohlídky jeskyně Výpustek s medvědem Brunem

6.7.
31.8.
Dětské prohlídky jeskyně Výpustek s medvědem Brunem

Medvěd Bruno provází děti od 4 do 10 let jeskyní Výpustek u Křtin v Moravském krasu. Třičtvrtěhodinovou interaktivní zábavně-vzdělávací prohlídku jeskyně, kterou se prohnalo čtyřicet tisíc let historie, připravil divadelní režisér Jiří Liška.

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisící let nazpět

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisící let nazpět

Vydejte se pozpátku 40 tisíci let historie. Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Velmi zajímavá podzemní prostora má bohatou a velmi neobvyklou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka.

Vydejte se Za tajemstvím jeskyně: Výpustek v Moravském krasu otevírá zbrusu novou zážitkovou trasu

Vydejte se Za tajemstvím jeskyně: Výpustek v Moravském krasu otevírá zbrusu novou zážitkovou trasu

Ve zkušebním režimu otevře od soboty 12. února druhá prohlídková trasa v jeskyni Výpustek u Křtin v Moravském krasu, která bude poněkud dobrodružnějšího charakteru. Dosavadní klasický okruh návštěvníky vede takzvaným „krytem“ – tajným podzemním velitelstvím, které v roce 1961 tehdejší Československá lidová armáda pro případ válečného konfliktu vestavěla v délce 200 metrů dovnitř jeskyně jako samostatný objekt. Nová zážitková trasa „Za tajemstvím jeskyně“ povede po jeho obvodu – mezi vnější stranou krytu a přírodní stěnou jeskyně. Přístupná bude pouze s čelovkou a baterkami.

Další aktuality

13.8.
2022
Vila Tugendhat nabízí umění i odpočinek

Vila Tugendhat nabízí umění i odpočinek

Jihomoravský kraj | Památky
10.8.
2022
Den Brna se letos bude slavit tři dny

Den Brna se letos bude slavit tři dny

Jihomoravský kraj | Památky
10.8.
2022
Otevřené sklepy v Čejči zvou tuto sobotu milovníky vína

Otevřené sklepy v Čejči zvou tuto sobotu milovníky vína

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika