Úvod > Aktuality > Vydejte se Za tajemstvím jeskyně: Výpustek v Moravském krasu otevírá zbrusu novou zážitkovou trasu
Vydejte se Za tajemstvím jeskyně: Výpustek v Moravském krasu otevírá zbrusu novou zážitkovou trasu
"> "> "> "> "> Zdroj foto: FB jeskyně Výpustek "> Zdroj foto: FB jeskyně Výpustek
Příroda

Vydejte se Za tajemstvím jeskyně: Výpustek v Moravském krasu otevírá zbrusu novou zážitkovou trasu

  • Vydáno9. února 2022
Ve zkušebním režimu otevře od soboty 12. února druhá prohlídková trasa v jeskyni Výpustek u Křtin v Moravském krasu, která bude poněkud dobrodružnějšího charakteru. Dosavadní klasický okruh návštěvníky vede takzvaným „krytem“ – tajným podzemním velitelstvím, které v roce 1961 tehdejší Československá lidová armáda pro případ válečného konfliktu vestavěla v délce 200 metrů dovnitř jeskyně jako samostatný objekt. Nová zážitková trasa „Za tajemstvím jeskyně“ povede po jeho obvodu – mezi vnější stranou krytu a přírodní stěnou jeskyně. Přístupná bude pouze s čelovkou a baterkami.
jeskyně výpustekJeskyně Výpustek dosud lákala návštěvníky na bývalé armádní velitelské pracoviště s podzemním protiatomovým krytem. Od letošního roku ale přibude v podzemí Výpustku nová dobrodružná trasa s názvem "Za tajemstvím jeskyně". Jedná se o neupravenou trasu přírodního charakteru, kde terén zůstal nezměněn po těžbě fosfátových hlín, které se v podzemí těžily ve 20. letech minulého století.

Návštěvníci na okruh vyrazí bez elektrického nasvícení, s čelovými světly na helmách  a v oblečení které si lze zašpinit. Dříve nepřístupné části jeskyně si prohlédnou v malých skupinách maximálně 10 lidí. Projdou i část Nízké chodby jeskyně, která výškou dělá čest svému jménu. Za prohlídku v podřepu se ale odmění pohledem na krásná tenká brčka – duté krápníky připomínající makaróny. Na stěnách jeskyně uvidí i historické podpisy dobových návštěvníků. Lidé také přes zábradlí nahlédnou do jedné z devíti propastí v jeskyni.
 

Na prohlídku po předchozí rezervaci

výpustekPo prohlídce jedné strany chodby podél krytu se po vystoupání 15 schodů a nově vybudované kovové lávce dostanou přes tři metry vysokou stavbu krytu na jeho druhou stranu. Po cestě uvidí i řadu zajímavých barevných přírodních sintrových náteků. Na rozdíl od klasické cesty krytem, není nová trasa bezbariérová, její délka je 690 metrů a prohlídka podzemí trvá zhruba 80 minut. Vycházet bude podle zájmu po rezervaci předem na telefonu 516 439 111, účastníci musí být starší šesti let.

Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Velmi zajímavá podzemní prostora má bohatou a velmi neobvyklou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka. Aby bylo zpřístupnění možné, musela Správa jeskyní ČR získat souhlasné stanovisko státní ochrany přírody – Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras a báňského úřadu, který dohlíží na bezpečnost činností v podzemí.
Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisící let nazpět

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisící let nazpět

Vydejte se pozpátku 40 tisíci let historie. Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Velmi zajímavá podzemní prostora má bohatou a velmi neobvyklou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura