Úvod > Aktuality > Jeskyně v Moravském krasu jsou po zimě otevřeny
Příroda

Jeskyně v Moravském krasu jsou po zimě otevřeny

  • Vydáno5. března 2023
Od března se po zimní přestávce otevírají milovníkům krasového podzemí všechny běžně zpřístupněné jeskyně Moravského krasu. Přes zimu byly otevřeny pouze Punkevní jeskyně, jeskyně Výpustek a speciální návštěvní okruhy ve Sloupsko-šošůvských jeskyních. K těmto stálicím se právě od března připojují jeskyně Balcarka a Kateřinská, které byly z důvodu ochrany zimujících netopýrů od prosince do konce února uzavřeny. Přijďte se podívat do podzemí.
Dno MacochyOd března otevírají své brány všechny běžně zpřístupněné jeskyně Moravského krasu. Ani v současném mrazivém počasí nejsou turisté ochuzeni o plavbu na lodičkách v Punkevních jeskyních. Podzemní říčka Punkva totiž nikdy nezamrzá, během několika hodin v jeskynních chodbách a síních se dostatečně ohřívá. Trasa jeskyněmi je bezbariérová, nově osvětlená a lidem na vozíčku umožní přístup až na samé dno propasti Macocha. Všichni návštěvníci si pak užijí pěkné nasvícení podzemní trasy za pomocí led svítidel, zejména v Masarykové dómu.

BalcarkaOtevřeno je od března také v jeskyni Balcarka v Ostrově u Macochy, která představuje svou krápníkovou výzdobou snad nejbohatší jeskyni Moravského krasu. Za nejpřitažlivější část jeskyně Balcarky je všeobecně považována Galerie s velice bohatou krápníkovou výzdobou, reprezentovanou především brčky a bílými stalaktity různých tvarů a délek. Podívat se můžete také do Kateřinské jeskyně, Sloupsko-šošůvských jeskyní a jeskyně Výpustek, která má bohatou a velmi neobvyklou historii. V minulém roce zde byla navíc otevřena nová trasa Za tajemstvím jeskyně. Jedná se o neupravenou trasu přírodního charakteru, kde terén zůstal nezměněn po těžbě fosfátových hlín, které se v podzemí těžily ve 20. letech minulého století. Návštěvníci na okruh vyrazí bez elektrického nasvícení, s čelovými světly na helmách  a v oblečení které si lze zašpinit. Trasa je přístupná po předchozí rezervaci na telefonu 516 439 111, účastníci musí být starší šesti let.

Také lanová dráha mezi Horním můskem a Pustým Žlebem je v běžném provozu. Až do dubna jezdí pouze o víkendech od 8:00 do 15:00 hodin. Od parkoviště na Skalním mlýně k Punkevním jeskyním vás doveze elektrický vláček.
 

Expozice Jeskyně a lidé napříč jeskyněmi

Expozice s názvem Jeskyně a lidé doplňují prohlídkové trasy v jeskyních Balcarce, Kateřinské, Sloupsko-šošůvských a v jeskyni Výpustek, kde je navíc umístěna rozsáhlá výstava věnovaná celému Moravskému krasu, jeho geologii, objevování, výzkumu či archeologickým a paleontologickým nálezům. Jednotlivé expozice na sebe volně navazují a provázejí návštěvníka od dob nejstaršího osídlení Moravského krasu až po dnešek. 

Expozice jsou interaktivní a turistům nabízejí více než jen přehlídku vystavených předmětů. Jsou doplněny audiovizuálními pořady, dotykovými obrazovkami a v jeskyních se odehrávají i videoprojekce. 

Kostra v Kateřinské jeskyniKateřinské jeskyni je unikátní nálezová situace jeskynních medvědů a ve vstupním portálu i neolitický rituální obřad. V Kůlně, která je součástí Sloupsko-šošůvských jeskyní, turisté uvidí dioramata neandrtálských  lovců a shlédnou film z jejich života. V Balcarce je pak projekce ze života lovců sobů a koní, kteří osídlili vstupní portál jeskyně. Do expozic se návštěvníci dostanou v rámci prohlídkové trasy. Výstava ve Výpustku je volně přístupná v patře správní budovy jeskyně. 

TIP: Zájemcům o hlubší zájem o živou i neživou přírodu Moravského krasu doporučujeme také Dům přírody Moravského krasu zážitkovou expozici ve Skalním mlýnu.
Dům přírody Moravského krasu

Dům přírody Moravského krasu

Navštivte nově otevřenou zážitkovou expozici o Moravském krasu. Ponořte se v ní do devonského moře, vytvořte si krápníky a jeskyně, proleťte se s netopýry, poznejte lesy, stráně, kytky i zvířata. A jak se žije Krasu s člověkem?

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět

Vydejte se pozpátku 40 tisíci let historie. Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Velmi zajímavá podzemní prostora má bohatou a velmi neobvyklou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka.

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Punkva je ponorná řeka v Moravském krasu a v České republice se jedná o nejdelší podzemní tok. Řeka vzniká v podzemním systému Amatérské jeskyně soutokem Sloupského potoku a Bílé vody.

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky zahrnují klasické okruhy či zážitkovou exkurzi do spodních pater.

Kateřinská jeskyně – nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu

Kateřinská jeskyně – nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu

Jeskyni tvoří dva vzájemně spojené mohutné dómy s přilehlými chodbami. Jeskyně byla pro veřejnost otevřena už v roce 1910. Hlavní dóm je s rozměry 95x44x20 metrů největší veřejnosti zpřístupněnou podzemní prostorou v Moravském krasu.

Jeskyně Balcarka – jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou

Jeskyně Balcarka – jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou

Jeskyně Balcarka v Ostrově u Macochy představuje svou krápníkovou výzdobou snad nejbohatší jeskyni Moravského krasu. Do nového turistického okruhu byla zahrnuta i část jeskyně s bývalým muzeem, které bylo krátce zpřístupněno v roce 1938. Návštěvní trasa se tak prodloužila o 150 metrů.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Vydejte se Za tajemstvím jeskyně: Výpustek v Moravském krasu otevírá zbrusu novou zážitkovou trasu

Vydejte se Za tajemstvím jeskyně: Výpustek v Moravském krasu otevírá zbrusu novou zážitkovou trasu

Ve zkušebním režimu otevře od soboty 12. února druhá prohlídková trasa v jeskyni Výpustek u Křtin v Moravském krasu, která bude poněkud dobrodružnějšího charakteru. Dosavadní klasický okruh návštěvníky vede takzvaným „krytem“ – tajným podzemním velitelstvím, které v roce 1961 tehdejší Československá lidová armáda pro případ válečného konfliktu vestavěla v délce 200 metrů dovnitř jeskyně jako samostatný objekt. Nová zážitková trasa „Za tajemstvím jeskyně“ povede po jeho obvodu – mezi vnější stranou krytu a přírodní stěnou jeskyně. Přístupná bude pouze s čelovkou a baterkami.

Lanovka v Moravském Krasu – nejkratší kabinová lanovka v České republice

Lanovka v Moravském Krasu – nejkratší kabinová lanovka v České republice

Nejkratší kabinová lanovka spojuje Punkevní jeskyně s okrajem propasti Macocha v Moravském krasu. Lanovka na dráze 249 metrů a je denně využívána asi patnácti sty turisty. Lanová dráha má převýšení sto čtyřicet metrů a je tak nejstrmější v celé České republice.

Další aktuality

Vila Tugendhat otevírá svou zahradu návštěvníkům zdarma

Primátorka statutárního města Brna Markéta Vaňková, hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich a ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc přestřihnou ve středu 5. dubna 2023 ve 14 hodin slavnostně pásku, symbolicky tak znovu propojí zahrady vil Löw-Beer a Tugendhat. Návštěvníci nově budou moci zcela bezplatně projít zahradami obou slavných brněnských vil, stejně jako před devadesáti lety členové významných rodin. Zkušební provoz zahrady bude Muzeum města Brna letos velmi pečlivě monitorovat, aby byl provoz zahrady pro památku UNESCO udržitelný.
Jihomoravský kraj | Památky

Ze sklepa do sklepa: Velké Bílovice zvou na košt přímo k vinařům

Největší ochutnávka vín čeká na návštěvníky 16. ročníku Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích v sobotu 1. dubna 2023. Přes padesát vinařských sklepů se otevře v jediný den milovníkům vína a nabídne to nejlepší ze své úrody. Připraveny jsou pro vás koštovací skleničky, podrobná mapka všech otevřených vinařství, cimbálová muzika a bohatý večerní program plný moravského vína, jídla a hudby. Nemusíte se bát ani silniční kontroly – vypraveny budou zvláštní vinné autobusy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Zámek Slavkov otevře své brány již tuto sobotu

Zámek Slavkov – Austerlitz otevře své brány návštěvníkům 25. března 2023. Letošní sezóna bude ve znamení nových i tradičních akcí, zámek nabídne návštěvníkům zážitky pro rodiny s dětmi, seniory i milovník historie. Ti se mohou letos těšit na Svět kostiček, moravský festival jídla a řemesel, sraz historických aut a motorek anebo již netrpělivě očekávaný koncert Deep Purple a Hollywood Vampires!
Jihomoravský kraj | Památky

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Jihomoravského kraje

Jaké proměny prožila jižní Morava během posledních třiceti let? Poprvé jsme si například prohlédli unikátní historické vodojemy, Labyrint pod Zelným trhem nebo science centrum Vida! v Brně, Archeopark v Pavlově nebo Aqualand Moravia v Pasohlávkách. Milovníci vín získali Salon vín ve Valticích a enotéku ve Znojmě, zápisu do UNESCO se dočkala vila Tugendhat a Lednicko-valtický areál. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Jihomoravským krajem rok za rokem!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Jaro je tady! Mandloně v Hustopečích už kvetou

V Hustopečích nedaleko Břeclavi, v unikátních mandloňových sadech, se během minulého týdne objevily první kvítky. Aktuálně je již polovina sadu v květu! Přírodní raritu střední Evropy tvoří na 1200 stromů, které zde byly vysazeny před 70 lety. Mandloně patří mezi první posly jara a kvetou ze všech stromů nejdříve. Přijďte se podívat a užít si první teplé dny spolu s mandloňovou vůní. Slavnosti mandloní a vína se letos konají od 24. do 26. března, ovšem udělat si jarní vycházku za rozkvetlými sady můžete kdykoliv. Cestou k sadům můžete využít i audioprůvodce, který vás nasměruje a dozvíte se spoustu zajímavostí o historii i současnosti sadů.
Jihomoravský kraj | Příroda

Hrady a zámky jižní Moravy po zimě opět ožívají

Hrady, zámky a památky ve správě Národního památkového ústavu pomalu zahajují turistickou sezónu. Portál Kudy z nudy vám přináší přehled těch nejzajímavějších míst, kam stojí za to vyrazit na výlet v Jihomoravském kraji.
Jihomoravský kraj | Památky

Groove Brno přiveze na jih Moravy světové hvězdy

Groove Brno je mezinárodní hudební festival, který do jihomoravské metropole přiváží hvězdy soulu, funku a jazzu. Letošní ročník je již šestnáctý. Podívejte se, kdo se letos v jihomoravské metropoli představí.
Jihomoravský kraj | Kultura

Na Havranickém vřesovišti v Podyjí kvetou vzácné koniklece

Havranické vřesoviště po roce opět postupně zaplavují koniklece, které zdejší stráně zabarvují do fialova. Stalo se tak díky koním z anglického Exmooru, které pravidelně spásávají agresivní druhy trav, které původní koniklece dlouhodobě vytlačovaly z tohoto území.
Jihomoravský kraj | Příroda