Úvod > Aktuality > Jeskyně Na Špičáku zve návštěvníky na renesanční malbu či srdcovou chodbu

Jeskyně Na Špičáku zve návštěvníky na renesanční malbu či srdcovou chodbu

Vydáno 10. dubna 2019 Příroda
Po zimní přestávce se opět otevřela jeskyně Na Špičáku, která patří k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. Čtyři sta metrů dlouhý labyrint chodeb a puklin se nachází v Jeseníkách, poblíž obce Písečná. Během prohlídky uvidíte restaurované nápisy a unikátní renesanční malby, které se v podzemních prostorách dochovaly jako svědectví časů dávno minulých. Nejcennější výjevy se nacházejí v tzv. Kalvárii, nejzáhadnějším místě celé jeskyně.

Jeskyně Na ŠpičákuJeskyně Na Špičáku sloužila od nepaměti za úkryt lidem pronásledovaným církví nebo zákonem, ale také poskytovala útočiště a bezpečí obyvatelstvu v průběhu tatarských a tureckých nájezdů, napoleonských a pruských válek a dalších, většinou válečných událostí. O tom, že jeskyně byla velmi silně frekventovaná, svědčí hojné staré  nápisy české, německé a francouzské a také letopočty, z nichž nejstarší pocházejí z let 1519, 1564 a 1613. Byly na stěny psány přírodními barvami (uhlem, rudkou nebo tuhou), ale také tesány, ryty či vyškrabovány. Jako jediná jeskyně v Česku tak ukrývá poklad nevyčíslitelné hodnoty. V porovnání s ostatními jeskyněmi střední Evropy je jeskyně Na Špičáku jednou z historických pokladnic tohoto území. Během výzkumu tu našli vědci kolem 4 000 nápisů a maleb.

Špičák nápisyPodle pověsti se v jeskyni po bitvě na Bílé hoře ukrývali na cestě do exilu Čeští bratři, kteří si zde zřídili primitivní modlitebnu. Zcela vyloučit se nedá také domněnka, že při svém putování do polského Lešna navštívil jeskyni Jan Ámos Komenský. Snad tehdy použil prastarou obchodní cestu ze Slezska do Polska, na jejímž nejvyšším bodě jeskyně leží.

Kalvárie je historicky nejzajímavější, ale také nejzáhadnější místo celé jeskyně. Křižovatka hlavní chodby s  touto chodbou obdržela své jméno podle kříže s Ukřižovaným, u jehož paty klečí dvě modlící se postavy. Výjev, jehož autora už nikdo neodhalí, představuje Adoraci Kříže. Po pravé Kristově ruce je osoba kléru, tedy biskup či arcibiskup a po levé straně Krista je znázorněna osoba světská, tedy donátor. Lidé se tu věnovali tajným náboženským a kultovním obřadům. Snad právě proto zde uvidíte mnoho zajímavých symbolů – kříže, půlměsíce i figurální malbu "Ukřižování – Adorace krucifixu".

KalváriePoprvé zdejší nápisy studoval v roce 1886 frývaldovský vlastivědný pracovník Adolf Kettner. Mnohem podrobnější průzkum provedl v roce 1953 Josef Skutil. Zhruba před dvěma lety byl zahájen průzkum, klimatická měření a rozbory vzorků v laboratořích a v letošním roce restaurátoři započali zachraňovat unikátní renesanční malbu z 16. století. Je ukrytá v podzemním labyrintu a vlivem tamního klimatu výrazně trpí. Výsledkem analytické části bylo pět pigmentů a pojiv, které byly testovány na vybraných plochách v jeskyni a na základě vyhodnocení těchto testů byly vybrány ty nejvhodnější. Vedle klasických metod restaurátoři zkoušejí i současný vědecký hit – nanomateriály.

Jeskyně Na Špičáku je v dubnu a květnu otevřena denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin. Za vstup zaplatí dospělí návštěvníci 120 korun, senioři nad 65 let 100 korun a studenti, děti a ZTP 60 korun.

Jeskyně Na Špičáku - jedny z nejstarších jeskyní ve střední Evropě

Jeskyně Na Špičáku - jedny z nejstarších jeskyní ve střední Evropě

Jeskyně Na Špičáku patří k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. Přes 400 metrů dlouhý podzemní labyrint chodeb a puklin je vytvořen v devonských mramorech (mořské usazeniny, stáří 350–380 milionů let).

Další aktuality

30.9.
2019
Flora Olomouc zve návštěvníky na

Flora Olomouc zve návštěvníky na "Zahradní slavnost"

Střední Morava a Jeseníky | Příroda
29.9.
2019
Dopřejte si nevšední zážitek v Javoříčských jeskyních

Dopřejte si nevšední zážitek v Javoříčských jeskyních

Střední Morava a Jeseníky | Příroda
10.9.
2019
Zavzpomínejte na léto na safari v Zoo Olomouc

Zavzpomínejte na léto na safari v Zoo Olomouc

Střední Morava a Jeseníky | Příroda
12.8.
2019
Letní Flora Olomouc připomene krásy české krajiny

Letní Flora Olomouc připomene krásy české krajiny

Střední Morava a Jeseníky | Příroda