Úvod > Aktuality > Jeskyně Na Špičáku zve na prohlídky i během zimy!
Příroda

Jeskyně Na Špičáku zve na prohlídky i během zimy!

  • Vydáno10. ledna 2024
Se startem roku 2024 přináší jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku další sérii garantovaných zimních prohlídek. Do podzemního labyrintu se mohl turista v průběhu ledna, února a března podívat už dříve, jenže si musel vstup dopředu telefonicky nebo mailem zajistit. Od loňska se však může kdokoliv vypravit do jeskyně i bez objednávky, a to každý čtvrtek, vždy v 10, 12 a 14 hodin. Jeskyně patří k nejstarším písemně doloženým ve střední Evropě. Čtyři sta metrů dlouhý labyrint chodeb a puklin ukrývá restaurované nápisy a unikátní renesanční malby, které se v podzemních prostorách dochovaly jako svědectví časů dávno minulých. Nejcennější výjevy se nacházejí v tzv. Kalvárii, nejzáhadnějším místě celé jeskyně.

Jeskyně Na ŠpičákuPřijeli jste do Jeseníků na zimní pobyt a nevíte, co s ohledem k nedostatku sněhu dělat? Vyrazte do jeskyně Na Špičáku! Přírodní památka se otevírá všem zájemcům každý čtvrtek v 10, 12 a 14 hodin. Vstupenky na zimní prohlídky si lze koupit jak na internetu (na odkazu caves.cz/online), tak přímo i těsně před prohlídkou v pokladně jeskyní. Na prohlídku není nutná rezervace.

Tajemné podzemí poblíž lomu takzvaného supíkovického mramoru je turistům přístupné už od roku 1885. Z dosud známé celkové délky 410 metrů návštěvníci procházejí 220 metrů chodeb a síní. Kromě jedinečných srdcových chodeb byste mohli zahlédnout třeba i spící netopýry. Musíte mít ale velké štěstí – místy, kde drtivá většina letounů hibernuje, návštěvní trasa nevede. Lidé by tak tyto létající savce neměli během zimního spánku vůbec rušit. Aby měli netopýři v zimě klid jsou prohlídky jeskyně koncentrovány pouze do jediného dne.


Úkryt pronásledovaných, tajné obřady a Jan Ámos Komenský

Špičák nápisyJeskyně Na Špičáku sloužila od nepaměti za úkryt lidem pronásledovaným církví nebo zákonem, ale také poskytovala útočiště a bezpečí obyvatelstvu v průběhu tatarských a tureckých nájezdů, napoleonských a pruských válek a dalších událostí. O tom, že jeskyně byla velmi silně frekventovaná, svědčí hojné staré nápisy české, německé a francouzské a také letopočty, z nichž nejstarší pocházejí z let 1519, 1564 a 1613. Byly na stěny psány přírodními barvami (uhlem, rudkou nebo tuhou), ale také tesány, ryty či vyškrabovány. Jako jediná jeskyně v Česku tak ukrývá historický poklad nevyčíslitelné hodnoty – během výzkumu tu našli vědci kolem 4 000 nápisů a maleb!

Podle pověsti se v jeskyni po bitvě na Bílé hoře ukrývali na cestě do exilu Čeští bratři, kteří si zde zřídili primitivní modlitebnu. Zcela vyloučit se nedá také domněnka, že při svém putování do polského Lešna navštívil jeskyni Jan Ámos Komenský. Snad tehdy použil prastarou obchodní cestu ze Slezska do Polska, na jejímž nejvyšším bodě jeskyně leží.


Nejzáhadnějším místem je Kalvárie

KalvárieKalvárie je historicky nejzajímavější, ale také nejzáhadnější místo celé jeskyně. Křižovatka hlavní chodby s  touto chodbou obdržela své jméno podle kříže s Ukřižovaným, u jehož paty klečí dvě modlící se postavy. Výjev, jehož autora už nikdo neodhalí, představuje Adoraci Kříže. Po pravé Kristově ruce je osoba kléru, tedy biskup či arcibiskup a po levé straně Krista je znázorněna osoba světská, tedy donátor. Lidé se tu věnovali tajným náboženským a kultovním obřadům. Snad právě proto zde uvidíte mnoho zajímavých symbolů – kříže, půlměsíce i figurální malbu.

Poprvé zdejší nápisy studoval v roce 1886 frývaldovský vlastivědný pracovník Adolf Kettner. Mnohem podrobnější průzkum provedl v roce 1953 Josef Skutil. V roce 2017 byl zahájen průzkum, klimatická měření a rozbory vzorků v laboratořích a roku 2019 restaurátoři začali zachraňovat unikátní renesanční malbu z 16. století. Je ukrytá v podzemním labyrintu a vlivem tamního klimatu výrazně trpí.

Zimní prohlídky jeskyně Na Špičáku

11.1.
28.3.
Zimní prohlídky jeskyně Na Špičáku

Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku se poprvé otevírají i mimo sezónu, a to v podobě série garantovaných zimních prohlídek. Prohlídky se konají vždy v 10, 12 a 14 hodin.

Rychlebské hory – neporušená příroda v tichu a samotě

Rychlebské hory – neporušená příroda v tichu a samotě

Rychlebské hory se nacházejí severně od města Jeseník. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem, z jihu Hrubým Jeseníkem. Hlavní hřeben leží na Česko-Polské hranici, odkud Rychlebské hory pokračují do Polska.

Jeskyně Na Špičáku – jedny z nejstarších jeskyní ve střední Evropě

Jeskyně Na Špičáku – jedny z nejstarších jeskyní ve střední Evropě

Jeskyně Na Špičáku patří k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. Přes 400 metrů dlouhý podzemní labyrint chodeb a puklin je vytvořen v devonských mramorech (mořské usazeniny, stáří 350–380 milionů let).

Výlety pro samotáře v Jeseníkách: objevte zajímavosti Rychlebských hor

Výlety pro samotáře v Jeseníkách: objevte zajímavosti Rychlebských hor

I když Jesenicko patří k oblíbeným turistickým destinacím, dají se zde objevit kouty téměř liduprázdné. Jedním z těchto míst mohou být Rychlebské hory, dosud málo známé pohoří mezi Králickým Sněžníkem a Jeseníky. Pokud vás láká neporušená příroda, kde nepotkáte zástupy turistů, jsou pro vás Rychlebské hory ideálním cílem.

Další aktuality

Duchovní Olomouc: tipy na spirituální cesty za chrámy a kostely do hanácké metropole

Olomouc je po Praze nejrozsáhlejší městskou památkovou rezervací v ČR. Jen pár kroků od Horního náměstí se tyčí výjimečná stavba gotického kostela sv. Mořice, která se pyšní jedněmi z největších varhan v Evropě. Mezi Horním a Dolním náměstím se můžete proplétat romantickými uličkami, kde narazíte na kostel sv. Michala s trojící barokních kopulí dotvářejících charakteristické panorama města nebo kapli sv. Jana Sarkandra, kde byl na místě původní věznice umučen kněz Jan Sarkander. V Dómské ulici spatříte monumentální novogotickou katedrálu sv. Václava a areál bývalého přemyslovského paláce, kde nyní sídlí Arcidiecézní muzeum. Nedaleko Václavského náměstí stojí také Arcibiskupský palác, který je jediným veřejnosti zpřístupněným sídlem arcibiskupa ve střední Evropě.
Olomoucký kraj | Památky

Lyžování v Jeseníkách: tipy z lyžařských areálů, kde si sjezdovky ještě užijete

Chystáte se na víkend, jarní prázdniny anebo zimní dovolenou do Jeseníků? Pak si s sebou určitě přibalte sjezdovou výbavu. I když to na mnohých místech Česka vypadá spíše na jarní vycházky, v Jeseníkách se stále zima drží a zdejší skiareály vás svou na své sjezdovky. Kam se vydat na svah vám poradí Kudy z nudy.
Olomoucký kraj | Zimní sporty

Česko ve filmu: Kladivo na čarodějnice, nejtemnější film režiséra Otakara Vávry

Jedním z nejznámějších filmů režiséra Otakara Vávry je Kladivo na čarodějnice z roku 1969, dramatická rekonstrukce průběhu čarodějnických procesů ve Velkých Losinách koncem 17. století podle románu Václava Kaplického. Film byl alegorií na politické procesy padesátých let a až do sametové revoluce 1989 se nesměl veřejně promítat.
Olomoucký kraj | Zážitky

Jarní prázdniny a zima v Jeseníkách a Rychlebských horách: lesní bar, lyžování a zážitky s dětmi

Chystáte se na jarní prázdniny podniknout výlet či dovolenou v severní části Jeseníků? Skvělá volba – kromě sjezdovek tam totiž objevíte spousty zajímavých míst a akcí, které váš pobyt zpestří. Inspiraci, kam vyrazit, vám přináší Kudy z nudy.
Olomoucký kraj | Životní styl

Malí navštěvníci se v Pradědově dětském muzeu o jarních prázdninách rozhodně nenudí

Dětská vesnička nabízí milion a jednu hru... na kuchaře, na doktora, na ježibabku, hokynáře i hospodského. Vejděte na náves a žijte životy obyvatel každého jesenického domečku. Ochutnejte regionální potraviny a speciality v samoobslužné kavárničce a zaplaťte do prasátka zlaťáky.
Olomoucký kraj | Zážitky

Sbírkové skleníky s jedinečnými květy a exotickými zvířaty jsou v Olomouci opět otevřené

Nádherné květy podivuhodných tropických rostlin, plodící kávovník anebo exotická zvířata v teráriích a ve velkém mořském akváriu. To vše je k vidění ve sbírkových sklenících v olomouckých Smetanových sadech. Milovníci flory i fauny a také rodiny s dětmi se sem mohou vypravit od února každou sobotu a neděli od 9:30 do 16:00 hodin. Ve sklenících si navíc lze zakoupit si výpěstky pokojových rostlin, které na Výstavišti Flora Olomouc připravili zdejší zahradníci.
Olomoucký kraj | Příroda

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jeseníku

Milujete fotografování a často podnikáte výlety ve stylu loveckých výprav za tou nejhezčí fotkou? Pak se nechejte inspirovat tipy na nejfotogeničtější místa lázeňského města Jeseník uprostřed stejnojmenných hor. Inspirací k těm nejkrásnějším místům vám bude léčivá síla pramenů a vzduchu, i mohutné horské vrcholy.
Olomoucký kraj | Zážitky

Zimní exkurze přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně je zážitek

Na prohlídku Dlouhých strání se můžete vypravit také v zimě. Samostatně autem se k elektrárně nesmí, tam i zpátky vás od lyžařského areálu Kouty dovezou autobusy. Prohlídka trvá asi dvě hodiny a doporučujeme ji rezervovat předem. Exkurzi je sice možné zaplatit i na místě bez rezervace, pouze však v případě, že jsou volná místa. K horní nádrži se bohužel v zimě nejezdí, dostanete se tam jedině pěšky nebo na běžkách.
Olomoucký kraj | Zážitky