Úvod > Aktuality > Jeskyně jsou opět přístupny

Jeskyně jsou opět přístupny

Vydáno 4. dubna 2010 Zážitky
Bozkovské dolomitové a Punkevní jeskyně jsou v provozu pro veřejnost celoročně. Další jeskyně otevírají návštěvníkům své hlubiny s omezenou provozní dobou postupně už od ledna. Od začátku dubna je už třináct jeskyní provozováno s normální sezónní pevnou otevírací dobou. Jeskyně jsou otevřeny také o velikonočním pondělí a státních svátcích.
Jeskyně Na Turoldu zatím poskytuje úkryt přezimujícím netopýrům, v měsíci dubnu umožní prohlídku pouze telefonicky objednaným zájemcům a návštěvnickou sezónu zahájí s prvními květnovými dny. Je jedinou zpřístupněnou jeskyní v ČR vytvořenou v jurském vápenci, kde stěny místo krápníků zdobí unikátní "turoldská výzdoba", která připomíná korálové útesy a kamennou pěnu s množstvím dutinek, hráškovitých výrůstků a drúz jemných krystalků kalcitu. Je největším zimovištěm ohroženého druhu vrápence malého na jižní Moravě.
  
Liberecký kraj může nabídnout k prohlídce Bozkovské dolomitové jeskyně. Jsou nejdelším jeskynním systémem v ČR, vytvořeným v dolomitech, s největším podzemním jezerem v Čechách. Mají vzácnou krápníkovou výzdobu, stěny zdobí i unikátní struktury křemene.
 
V  CHKO Český kras, v blízkosti hradu Karlštejna, se nacházejí Koněpruské jeskyně, které jsou nejrozsáhlejším krasovým jeskynním systémem v Čechách. Mají ojedinělou výzdobu, zvanou “koněpruské růžice”. Jeskyně jsou nalezištěm prehistorických kosterních pozůstatků lidí a zvířat, raritou je tajná středověká penězokazecká dílna.
 
Chýnovská jeskyně leží na jihozápadním okraji Českomoravské vrchoviny v Pacovské pahorkatině nedaleko Tábora. Od roku 1868 je první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území ČR, dodnes jsou zachována původní kamenná schodiště návštěvní trasy. Vyniká mimořádnou barevností stěn a stropů, kde bílé, žluté a hnědé polohy mramorůJe největším přírodním zimovištěm netopýra řasnatého v Evropě. střídají tmavé vrstvy amfibolitů.
 
Moravský kras na jižní Moravě se rozkládá severně od Brna a je asi naší nejznámější lokalitou s nabídkou prohlídek jeskyní pro veřejnost, kterých je v této lokalitě 5. Součástí podzemního okruhu Punkevních jeskyní s krásnou krápníkovou výzdobou je návštěva propasti Macocha a plavba motorovými čluny po podzemní říčce Punkvě. Kateřinská jeskyně je významnou paleontologickou a archeologickou lokalitou. Do její návštěvní trasy spadá i největší zpřístupněná podzemní prostora v ČR a úžasné seskupení úzkých, až 4 metry vysokých hůlkovitých stalagmitů. Sloupsko-šošůvské jeskyně otevírají turistům fascinující pohledy do nitra mohutných propastí na okouzlující krápníkovou výzdobu. Součástí prohlídky je i světoznámá jeskyně Kůlna s pravěkým sídlištěm a nalezištěm pozůstatků neandertálského člověka. V r. 2008 byla veřejnosti otevřena Jeskyně Výpustek. Je významnou paleontologickou lokalitou, jedním z mála evropských nalezišť kompletních koster pleistocenní zvířeny. V jejích prostorách se v začátku minulého století těžily fosfátové hlíny, v jeho druhé polovině ji využívala německá armáda k výrobě zbrojního materiálu a později v ní působila československá armáda, které sloužila jako protiatomový kryt a tajné velitelské stanoviště. Po dva roky procházela náročnou generální rekonstrukcí Jeskyně Balcarka, její návštěvnická premiéra se uskutečnila v červenci loňského roku.
 
V Olomouckém kraji se nachází pět zpřístupněných jeskyní. Poblíž obcí Javoříčko a Březina se nacházejí Javoříčské jeskyně. Jsou unikátní svojí bohatou a rozmanitou krápníkovou výzdobou v složitém komplexu mohutných dómů, chodeb, propastí a puklin a patří mezi nejkrásnější jeskyně v České republice. Jsou největším zimovištěm vrápence malého v ČR. Asi 4 km západně od Litovle mohou turisté navštívit Mladečské jeskyně. Je to složitý třípatrový krasový systém, vytvořený v hrubozrnných krystalických vápencích a částečně i v nekrasových horninách amfibolitech. Jeskyně jsou světově mimořádně významnou archeologickou, paleontologickou i zoologickou lokalitou. Nejstarším dokladem osídlení lidmi už od paleolitu jsou nálezy lebek a koster lidí cromagnonského typu, jejich nástrojů a zbraní.
 
Jeskyně Na Špičáku se nachází severně od Jeseníku a patří k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě, první písemná zmínka o ní pochází z roku 1430 a množství unikátních historických nápisů na stěnách, které jsou v současné době předmětem výzkumu, dokládá její časté návštěvy. Podzemní labyrint chodeb a puklin je vytvořen v devonských mramorech, chodby mají charakteristický srdcovitý profil. Poblíž Jeseníku se také nacházejí Jeskyně Na Pomezí. Jsou největšími krasovými jeskyněmi v krystalických vápencích na území ČR, mají typické nátekové útvary, vytvářející kaskády a mohutné členité krápníky. Při každoročním zimním sčítání v nich bylo zjištěno až 10 druhů netopýrů.
 
Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky Bečvy v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu, vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod, vystupujících z velkých hloubek ve vápencích. Unikátní výzdobu tvoří minerál aragonit, dále tzv. raftové stalagmity a kulovité sintrové povlaky připomínající koblihy. Nejnižší úrovně jeskyní jsou trvale zaplněny plynem oxidem uhličitým. Nedaleko jeskyní se nachází nejhlubší propast ČR - Hranická propast.
 
Slevy a volné vstupy
Správa jeskyní poskytuje zlevněné vstupné dětem ve věku od 6 do 15 let, seniorům, držitelům průkazů osob ZTP a ZTPP, studentům do 26 let věku a držitelům karty EURO‹26, členům Českého svazu ochránců přírody, hromadným výpravám dětí do 6 let (např. mateřským školám). Volný vstup do jeskyní mají děti do 6 let s výjimkou hromadných výprav dětí, zaměstnanci Správy slovenských jeskyní, členové České speleologické a Slovenské speleologické společnosti, Českého svazu ochránců přírody mladší 15 let nebo po předložení průkazu Mladého ochránce přírody a zaměstnanci správ jeskyní sdružených v Mezinárodní asociaci zpřístupněných jeskyní (ISCA). Jeskyně SJ ČR jsou zapojeny do různých slevových projektů, na základě kterých mohou návštěvníci prohlédnout jeskyně za sníženou cenu.
Jeskyně Výpustek v Moravském krasu - cesta 40 tisící let nazpět

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu - cesta 40 tisící let nazpět

Vydejte se pozpátku 40 tisíci let historie. Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Velmi zajímavá podzemní prostora má bohatou a velmi neobvyklou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Zbrašovské aragonitové jeskyně - středoevropský unikát

Zbrašovské aragonitové jeskyně - středoevropský unikát

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích.

Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkovské dolomitové jeskyně

Jeskyně tvoří dva poměrně samostatné systémy jeskynních chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou. Jeskyně jsou v nejnižších částech trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera - největší v Čechách.

Sloupsko-šošůvské jeskyně - největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně - největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky zahrnují klasické okruhy či zážitkovou exkurzi do spodních pater.

Jeskyně Na Pomezí v Rychlebských horách

Jeskyně Na Pomezí v Rychlebských horách

Jeskyně Na Pomezí se nacházejí v komunikačně významném stejnojmenném sedle (576 m) v Rychlebských horách, 2 km severně od Lipové-Lázně. Jsou největším jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru, tj. krystalického vápence.

Kateřinská jeskyně - nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu

Kateřinská jeskyně - nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu

Jeskyni tvoří dva vzájemně spojené mohutné dómy s přilehlými chodbami. Jeskyně byla pro veřejnost otevřena už v roce 1910. Hlavní dóm je s rozměry 95x44x20 metrů největší veřejnosti zpřístupněnou podzemní prostorou v Moravském krasu.

Jeskyně Balcarka - jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou

Jeskyně Balcarka - jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou

Jeskyně Balcarka v Ostrově u Macochy představuje svou krápníkovou výzdobou snad nejbohatší jeskyni Moravského krasu. Do nového turistického okruhu byla zahrnuta i část jeskyně s bývalým muzeem, které bylo krátce zpřístupněno v roce 1938. Návštěvní trasa se tak prodloužila o 150 metrů.

Mladečské jeskyně - rituální pohřebiště kromaňonskkého člověka

Mladečské jeskyně - rituální pohřebiště kromaňonskkého člověka

Rádi byste se v létě ochladili a nevíte, jak na to? Vydejte se poznat krásu jeskynního systému nedaleko Litovle, kde se nachází Mladečské jeskyně.

Jeskyně Na Turoldu - podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem

Jeskyně Na Turoldu - podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem

Jeskyně Na Turoldu jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi v jurském vápenci v ČR a leží v přírodní rezervaci vrch Turold na okraji města Mikulova. Místo krápníků jeskyni zdobí unikátní "turoldská výzdoba" - korozní tvary, podobné korálovým útesům, které evokují procházku po dně jurského moře.

Chýnovská jeskyně - unikát s mimořádně pestrým zbarvením stěn

Chýnovská jeskyně - unikát s mimořádně pestrým zbarvením stěn

Chýnovská jeskyně byla objevena roku 1863 při práci v lomu. Roku 1868 se po úpravách stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Největší ozdobou této jeskyně nejsou krápníky, ale barevné stěny a stropy rozmanitých tvarů.