ÚvodAktualityZpřístupněné jeskyně ČR zahajují turistickou sezonu 2024
Příroda

Zpřístupněné jeskyně ČR zahajují turistickou sezonu 2024

  • 28. března 2024
Po zimní pauze, kdy byly některé zavřené kvůli zimování netopýrů a jiné fungovaly v omezeném provozu, začínají tuzemské zpřístupněné jeskyně novou turistickou sezonu. Zpřístupněné jeskyně letos zahájí jarní sezónu dříve. Pět jeskyní Moravského krasu (Balcarka, Kateřinská, Punkevní, Sloupsko-šošůvské a Výpustek), Jeskyně Na Turoldu u Mikulova a Bozkovské dolomitové jeskyně v Podkrkonoší otevřou dle prodloužené otevírací doby pro duben již od Velkého pátku 29. března. Pět jeskyní v Olomouckém kraji (Javoříčské, Mladečské, Na Pomezí, Na Špičáku, Zbrašovské aragonitové) a Chýnovská jeskyně u Tábora budou mít otevřeno jako v dubnu od úterý do neděle už od Zeleného čtvrtku 28. března 2024. Mimořádně bude všude otevřeno i na Velikonoční pondělí.
Moravský kras Sloupské jeskyněSpráva jeskyní ČR s mottem „Pečujeme o jeskyně, abyste je mohli poznávat, porozumět jim a společně s námi chránit“ láká k jarní návštěvě jeskyní.

V Koněpruských jeskyních u Berouna v Českém krasu od Velkého pátku uvítá kromě krápníkového podzemí první návštěvníky i letošní největší novinka Dům přírody Českého krasu. Nahradil původní provozní budovu a nabídne programy pro školy i veřejnost, interaktivní expozici o přírodě a historii chráněné krajinné oblasti a multifukční sál pro výstavy i projekce. V Mladečských jeskyních až do konce dubna sbírají návrhy na jméno či přezdívku pravěké kromaňonské dívky, jejíž pravděpodobnou tvář před časem vědci zrekonstruovali.

jeskyně VýpustekOblíbeným výletním tipem je například zážitková trasa Za tajemstvím jeskyně Výpustek u Křtin, kde zájemci s baterkami a v helmách prozkoumají dříve nepřístupné prostory mezi armádním vestavěným krytem a přírodní stěnou jeskyně a v podřepu či po čtyřech nahlédnou i do Nízké chodby s tenkými krápníkovými brčky – makaróny. Osvědčený adrenalinový zážitkový okruh Po stopách Nagela ve Sloupsko-šošůvských jeskyních je i pro děti starší 10 let. U Sloupsko-šošůvských jeskyní vás zabaví naučná stezka u východu z jeskyní. Možnost procházky po naučných stezkách na povrchu je i u dalších jeskyní.

Bozkovské dolomitovéKromě běžných prohlídek budou tuzemské jeskyně hostit řadu doprovodných akcí. podzemí. Například v sobotu 20. dubna 2024 v Jeskyni Na Špičáku vystoupí ženský pěvecký sbor Radost a v Koněpruských jeskyních bude prohlídka z poezií Mater Speciosa. V pondělí 22. dubna v Mladečských jeskyních zahraje Felix Slováček jr.

V červnu od 5. do 9. budou jeskyně Moravského krasu hostit další ročník hudebního festivalu Čarovné tóny Macochy. Dómy Zbrašovských jeskyní o letních prázdninách opět oživí umělecké výtvarné instalace. V jednání jsou i další kulturní programy v jeskyních. Rozhlehlé podzemí Výpustku si lze pronajmout také pro společenské či firemní akce.

Za loňský rok 2023 si našlo cestu do 14 tuzemských jeskyní 714 424 lidí, zatímco předchozí rok to bylo 681 877 a v covidových letech jen 528 551 a 475 775 návštěvníků.
Trocha adrenalinu pro všechny: zábava a hry, u kterých se budete trochu bát

Trocha adrenalinu pro všechny: zábava a hry, u kterých se budete trochu bát

Pokud se vám váš život zdá jednotvárný a rádi byste si zpestřili své volné dny něčím jiným než televizí nebo návštěvou příbuzných, stačí si jen vybrat. Určitě se i ve vašem okolí najde řada míst, o kterých jste třeba nevěděli a kde najdete skvělé rozptýlení. Mezi stálice neobvyklých zážitků patří adrenalinové parky a atrakce. Pojďte se spolu s Kudy z nudy podívat na ty nejzajímavější z nich.

Přírodní zázraky, které musíte vidět na vlastní oči!

Přírodní zázraky, které musíte vidět na vlastní oči!

Rozmanitost české a moravské krajiny je pověstná. Termální prameny na západě, hory a podivuhodná skalní města na severovýchodě, zahloubaná krajina rybníků na jihu Čech nebo prosluněné vinice na jižní Moravě. Tyhle přírodní zázraky musíte konečně vidět na vlastní oči!

Mladečské jeskyně mají svou Kromaňonku, jmenuje se Mlada

Mladečské jeskyně mají svou Kromaňonku, jmenuje se Mlada

Mlada – tak byla pojemnována sedmnáctiletá žena, která před 31 tisíci lety za doby kamenné pobývala v Mladečských jeskyních na Olomoucku. Jméno Kromaňonky navrhovala na jaře 2024 veřejnost a z desítek nejrůznějších návrhů vybrala porota deset nejzajímavějších. Nejvíce hlasů získala právě Mlada.

Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců Příroda

Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců

Koněpruské jeskyně jsou zatím největším objeveným jeskynním systémem v Čechách. Vznikly v devonských vápencích starých až 400 milionů let. Jsou vyvinuty ve třech výškových úrovních s denivelací více jak 70 m. Jejich celková délka přesahuje 2 km, zpřístupněná trasa je dlouhá cca 620 m.

Jeskyně Na Špičáku – jedny z nejstarších jeskyní ve střední Evropě Příroda

Jeskyně Na Špičáku – jedny z nejstarších jeskyní ve střední Evropě

Jeskyně Na Špičáku patří k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. Přes 400 metrů dlouhý podzemní labyrint chodeb a puklin je vytvořen v devonských mramorech (mořské usazeniny, stáří 350–380 milionů let).

Jeskyně Na Pomezí – mramorová perla Rychlebských hor Příroda

Jeskyně Na Pomezí – mramorová perla Rychlebských hor

Jeskyně Na Pomezí se nacházejí v komunikačně významném stejnojmenném sedle (576 m) v Rychlebských horách, 2 km severně od Lipové-Lázně. Jsou největším jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru, tj. krystalického vápence.

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR Příroda

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR

Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938.

Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody Příroda

Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody

Jeskyně tvoří dva poměrně samostatné systémy jeskynních chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou. Jeskyně jsou v nejnižších částech trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera – největší v Čechách.

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět Příroda

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět

Vydejte se pozpátku 40 tisíci let historie. Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Velmi zajímavá podzemní prostora má bohatou a velmi neobvyklou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu Příroda

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Jeskyně Na Turoldu – podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem Příroda

Jeskyně Na Turoldu – podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem

Jeskyně Na Turoldu je jedinou zpřístupněnou jeskyní v jurském vápenci v ČR a leží v přírodní rezervaci vrch Turold na okraji města Mikulova. Místo krápníků jeskyni zdobí unikátní "turoldská výzdoba" – korozní tvary, podobné korálovým útesům, které evokují procházku po dně jurského moře.

Chýnovská jeskyně – unikát s mimořádně pestrým zbarvením stěn Příroda

Chýnovská jeskyně – unikát s mimořádně pestrým zbarvením stěn

Chýnovská jeskyně byla objevena roku 1863 při práci v lomu. Roku 1868 se po úpravách stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Největší ozdobou této jeskyně nejsou krápníky, ale barevné stěny a stropy rozmanitých tvarů.

Zbrašovské aragonitové jeskyně – podzemí, kde čaruje kyselka Příroda

Zbrašovské aragonitové jeskyně – podzemí, kde čaruje kyselka

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích.

Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka Příroda

Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka

Rádi byste se v létě ochladili a nevíte, jak na to? Vydejte se poznat krásu jeskynního systému nedaleko Litovle, kde se nachází Mladečské jeskyně.

Kateřinská jeskyně – nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu Příroda

Kateřinská jeskyně – nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu

Jeskyni tvoří dva vzájemně spojené mohutné dómy s přilehlými chodbami. Jeskyně byla pro veřejnost otevřena už v roce 1910. Hlavní dóm je s rozměry 95x44x20 metrů největší veřejnosti zpřístupněnou podzemní prostorou v Moravském krasu.

Jeskyně Balcarka – jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou Příroda

Jeskyně Balcarka – jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou

Jeskyně Balcarka v Ostrově u Macochy představuje svou krápníkovou výzdobou snad nejbohatší jeskyni Moravského krasu. Do nového turistického okruhu byla zahrnuta i část jeskyně s bývalým muzeem, které bylo krátce zpřístupněno v roce 1938. Návštěvní trasa se tak prodloužila o 150 metrů.

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR Příroda

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky zahrnují klasické okruhy či zážitkovou exkurzi do spodních pater.

Další aktuality

Zažijte kouzlo Keltského telegrafu

S příchodem jara se vydávají skupinky lidí za soumraku na významné kopce v okolí, aby v obklopení noční přírody předávaly světelný signál, který se přenese po několika trasách po celé České republice. Letos tato unikátní akce proběhne v sobotu 22. března. Keltský telegraf navazuje na naše keltské předky, kteří si takto předávali zprávy například o hrozícím nebezpečí.
20. březen 2025 8:00
Příroda

Oslavte Světový den žab jejich pozorováním v přírodě

Na 20. března připadá každoročně Světový den žab, který se slaví od roku 2009 a měl by sloužit ke zlepšení povědomí o žábách a krizi, v níž se ocitly. Jsou jednou z nejohroženějších skupin živočichů, neboť mají nároky na specifické podmínky pro svoji reprodukci. U nás v České republice žije 13 druhů žab a 8 druhů mloků. Právě nyní, když probíhá reprodukční období, je můžeme spatřit snadněji, než jindy, neboť i druhy, které žijí převážně na souši, se na jaře objevují u tůněk, rybníků a v mokřinách, aby v nich nakladly vajíčka. Nejběžnějšími druhy našich žab jsou skokan zelený, ropucha obecná, kuňka obecná, skokan hnědý nebo rosnička zelená. K nejohroženějším druhům v ČR patří ropucha krátkonohá. Udělejte si výlet na místa, kde můžete tyto roztomilé živočichy poznat blíže. Věděli jste například, že se skokan může dožít až 18 let anebo, že když žáby skočí do vody, zavírají při tom oči?
19. březen 2025 15:00
Příroda

Sloni, Sahara, Asuán, Šanghaj a Habeš: vydejte se na výlety do exotických míst

Víte, že u nás existuje Sloní náměstí? Pokud byste podle jména hádali, že ho najdete v nějaké zoologické zahradě, kdepak: skrývá se v samotném srdci Adršpašského skalního města. Zároveň vás pozveme na africké procházky na Saharu, do Habeše či k Asuánu, a dokonce i na český Tajvan anebo až do Šanghaje. Vydejte se s Kudy z nudy na výlet za slony!
19. březen 2025 13:47
Příroda

Připomeňte si Světový den vody: je každoroční připomínkou významu vody pro lidstvo!

Světový den vody se každoročně slaví 22. března již od roku 1992 na základě vyhlášení OSN. Důležitost vody a vodních zdrojů si můžete připomenout díky naším tipům na zajímavé památky architektury s vodou a jejím využíváním spojené či krásná jezera, řeky a říčky, které tvoří neopakovatelný ráz naší krajiny. Ke Světovému dni se také koná několik desítek akcí.
18. březen 2025 20:00
Příroda

Užijte si jaro v Česku! 100 tipů, kam na jarní procházky

Jaro láká k jarním procházkám a novým zážitkům. Přivítejte jarní sluneční paprsky a udělejte si pěkný výlet! Pokud chcete do přírody, něco zajímavého vidět, seznámit se s historií nebo si společně s kamarády či rodinou vyjít na hezkou procházku, jistě si vyberete z našich tipů pro krásné jarní dny.
17. březen 2025 20:15
Příroda

Kde můžete vidět magické, pohádkové i pamětní stoly a židle v krajině?

Kuriózní výtvory přírody i místa, kde jí více či méně pomohly lidské ruce, to jsou kamenné stoly, rozeseté po Čechách a Moravě. Některé jsou skryté v hlubokých lesích a vypadají, jako by je právě vynesli z doupat pohádkových loupežníků, jiné naopak uvidíte už zdálky. Kde je najdete? Poradí vám portál Kudy z nudy.
16. březen 2025 10:02
Příroda

Útěk z města: do Brd za dobrodružstvím do lesů

Brdy a Podbrdsko nejsou místa, kde stačí krátká zastávka a letmý pohled z okénka auta. Tahle oblast vás vtáhne svou rozmanitostí a než se nadějete, budete plánovat, jak dlouho se tu ještě můžete zdržet a kam se vydat dál. Bývalý vojenský prostor, kam se desítky let nesmělo, se proměnil v ráj pro milovníky přírody, pěší turistiky i cyklistiky. Vydejte se s Kudy z nudy objevovat krásy ryze českého vnitrozemského pohoří!
15. březen 2025 12:00
Příroda

7 věcí, které nevíte… o chráněných územích, národních parcích a novinkách v ochraně přírody

Divoká příroda a panenská území, domovy vzácných živočichů a rostlin, filmové kulisy i místa s řadou nej: to jsou chráněná území naší přírody, od rozsáhlých národních parků až po malé přírodní památky. Mají za sebou složité roky: zažily časy bez návštěvníků i období, kdy byly přehlcené lidmi, sucha, požáry, záplavy i rozšiřování invazivních druhů. Podívejte se s Kudy z nudy, co se změnilo a jaké proměny naši přírodu čekají v blízké budoucnosti?
15. březen 2025 8:15
Příroda