Úvod > Aktuality > Amatérská jeskyně v Moravském krasu slaví 50 let. Jeskyňáři ji letos mimořádně otevřou
Jeskynári mimorádne otevrou Amatérskou jeskyni v Moravském krasu
"> Jeskynári mimorádne otevrou Amatérskou jeskyni v Moravském krasu "> Bude se jednat spíše o dobrodružnou výpravu do podzemního sveta tak, jak jej vidí jeskynári "> Zájem o prohlídky je obrovský, proto doporucujeme vcasnou rezervaci
Zážitky

Amatérská jeskyně v Moravském krasu slaví 50 let. Jeskyňáři ji letos mimořádně otevřou

  • Vydáno18. ledna 2019
Přesně před padesáti lety, 18. ledna 1969 objevili speleologové v Moravském krasu Amatérskou jeskyni, nejdelší jeskynní systém České republiky. Měří přes 40 km a řadí se do první stovky nejdelších jeskynní světa. Při této unikátní příležitosti letos speleologové mimořádně otevřou část jeskyně veřejnosti k nahlédnutí. Amatérskou jeskyni zpřístupňují ochranáři jen při mimořádných příležitostech.

Jeskyně

Veřejnosti nepřístupná Amatérské jeskyně, která se nachází v CHKO Moravský kras v prostoru mezi propastí Macocha a obcemi Sloup a Holštejn, je nejdelším jeskynním systémem v ČR s délkou prozkoumaných prostor asi 40 kilometrů.
 
Dnes je tomu přesně padesát let, kdy Jan Vít a dalších sedm amatérských speleologů poprvé spatřili unikátní podzemní prostory Moravském krasu. Po ročním kopání se před nimi objevil třicet metrů dlouhý jeskynní dóm a s obrovskými krápníky celý stříbrně zářil. Pojmenovali je Stará Amatérská jeskyně. V srpnu téhož roku jeskyňáři byli ještě u kolosálnějšího objevu, takzvané Nové Amatérské jeskyně. Odborníci zjistili, že celý jeskynní systém má více než čtyřicet kilometrů. V podzemí Amatérské jeskyně lze najít čarokrásné krápníky i rozlehlá bludiště. Její chodby po staletí vytvářejí Sloupský potok a Bílá voda, jejichž soutokem vzniká podzemní říčka Punkva.

Amatérská jeskyněV Amatérské jeskyni dnes aktivně působí tři skupiny České speleologické společnosti, dohromady až tři desítky lidí. Jde především o výkopové práce, a to za účelem nalezení pokračování chodeb, které jsou zanesené sedimenty vlivem geologického vývoje. Probíhají také potápěčské pokusy v zatopených prostorách či lezení do ještě neprozkoumaných jeskynních komínů. Badatelům v nových objevech pomáhá i sucho v posledních letech, které snížilo hladinu vody v zatopených částech.
 

Mimořádné prohlídky jeskyně se speleology

JeskyněPodzemní prostory Amatérské jeskyně jsou pro veřejnost jsou až na výjimky nepřístupné, speleologové je veřejnosti mimořádně zpřístupňují zhruba jednou za dva roky. S helmami a baterkami v doprovodu speleologů budou moci zájemci navštívit jeskyni letos na podzim, pravděpodobně v listopadu. Turisté se při jedné z nich projdou v jeskyni po takzvané ministerské trase. Na prohlídky budou vyčleněny tři víkendy, přesné datum není dosud známo.
 
Cesta jeskyní bude ale ve zcela odlišném duchu, než jsou návštěvníci zvyklí z běžně přístupných podzemních prostor. Bude se jednat spíše o dobrodružnou výpravu do podzemního světa tak, jak jej vidí jeskyňáři – v Amatérské jeskyni chybí betonové chodníčky, zábradlí, schodiště a elektroinstalace. Prohlídka je tedy určena jen pro fyzicky zdatné, kteří dorazí v holinkách, s vlastní přilbou a dobrou svítilnou. Průvodce vás provede nejen okolo fascinující krápníkové výzdoby, ale také korytem potoka. Po půl kilometru trasa končí v rozměrném Absolonově dómu.

Nejdelší jeskyní na světě je s 652 kilometry Mamutí jeskyně v USA, evropský primát zaujímá s 257 kilometry sádrovcová Optimistická jeskyně na Ukrajině.
Amatérská jeskyně – nejdelší jeskyně České republiky

Amatérská jeskyně – nejdelší jeskyně České republiky

Amatérská jeskyně je nejdelší jeskyní České republiky. Byla objevena roku 1969 po nesmírném úsilí při prokopávání desítek metrů zavalených komínů a postupně propojována s dalšími jeskyněmi, mezi něž patří i Punkevní jeskyně a propast Macocha. Celková délka propojeného systému dnes přesahuje 40 km.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Punkva je ponorná řeka v Moravském krasu a v České republice se jedná o nejdelší podzemní tok. Řeka vzniká v podzemním systému Amatérské jeskyně soutokem Sloupského potoku a Bílé vody.

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky zahrnují klasické okruhy či zážitkovou exkurzi do spodních pater.

Hrad Holštejn v Moravském krasu

Hrad Holštejn v Moravském krasu

Hrad Holštejn byl postaven na vápencovém ostrohu, ve kterém se nachází jeskyně Hladomorna, ve středověku zazděná a sloužila jako vězení. Nejvíce se patrně uplatnila v době markraběcích válek, kdy se Vok III. a Vok IV. zapojovali nejen do válečnické činnosti, ale i do loupežení.

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.

Další aktuality

18.8.
2022
Festival TrutnOFF BrnoON právě začíná

Festival TrutnOFF BrnoON právě začíná

Jihomoravský kraj | Kultura
17.8.
2022
Kam v září na jižní Moravu na vinobraní? Nevíte? Poradíme...

Kam v září na jižní Moravu na vinobraní? Nevíte? Poradíme...

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
13.8.
2022
Vila Tugendhat nabízí umění i odpočinek

Vila Tugendhat nabízí umění i odpočinek

Jihomoravský kraj | Památky