Úvod > Aktuality > Jeseník je bohatší o novou turistickou zajímavost
Jeseník je bohatší o novou turistickou zajímavost
"> ">
Zážitky

Jeseník je bohatší o novou turistickou zajímavost

  • Vydáno9. května 2012
Příští rok bude slavit stoleté jubileum, ale až nyní se po několika dlouhých letech zapomnění a zkázy může těšit zájmu turistů a návštěvníků Jeseníku. Řeč je o mramorové lavici, pro mnohé překvapujících rozměrů, jejímž ústředním motivem je návrat starověkých Germánů z lovu. Nejenže tedy máte konečně možnost těšit se z pohledu na jedno z nejvýznamnějších sochařských děl Jesenicka, ale uvidíte, že výhled od lavice na hřebeny Hrubého Jeseníku je ohromující. Slavnostní odhalení nově restaurované mramorové lavice proběhne za účasti zástupců Akademie výtvarných umění v Praze v sobotu 19. května 2012 v 11. 15hod. v parku Vincenze Priessnitze.
Mramorovou lavici s ústředním antikizujícím motivem starověkých lovců navracejících se z lovu zhotovil pro městský park v Jeseníku akademický sochař a místní rodák Engelbert Kaps v letech 1913 až 1914. Na svém místě u bývalé vily Erwina Weisse, která je mimochodem mimořádně vydařenou reflexí na anglické hnutí Arts and Crafts, zůstala až do roku 2010. V květnu roku 2010 byla lavice zapsána do Ústředního seznamu kulturních památek České republiky. V říjnu 2010 byla kompletně včetně sochařské výzdoby rozebrána a převezena k restaurování. Poslední rok a půl tak lavice podstupovala náročnou omlazovací kúru, kdy se jeseničtí Germáni těšili té nejlepší péči restaurátorů Restaurátorské sochařské školy Akademie výtvarných umění v Praze. Do Jeseníku se vrátila v plné síle a navrácené kráse.

Své nové důstojné místo, ze kterého je zmiňovaný ohromující výhled na hřebeny Jeseníků, po své obnově nalezla v revitalizovaném parku Vincenze Priessnitze v areálu Priessnitzových léčebných lázní. Slavnostní odhalení nově restaurované mramorové lavice proběhne za účasti zástupců Akademie výtvarných umění v Praze v sobotu 19. května 2012 v 11. 15hod. v parku Vincenze Priessnitze.
Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy lázně Jeseník jsou vhodné nejen pro léčbu nemocných, ale nabízejí výtečné zázemí také pro preventivní a relaxační pobyty. Právě zde můžete podstoupit jednu z nejmodernějších metod světového zdravotnictví – computerovou kineziologii.