!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Jen pro holky a holčičky: tvořivé výlety s čokoládou a marcipánem
Jen pro holky a holčičky: tvořivé výlety s čokoládou a marcipánem
"> "> ">
Gurmánská turistika

Jen pro holky a holčičky: tvořivé výlety s čokoládou a marcipánem

Vydáno 25. ledna 2020
Také milujete čokoládu a marcipán a mohli byste je mlsat nekonečně dlouho a ve všech podobách? Tak se s námi pojďte podívat tam, kde se dá s čokoládou hrát. Zastavíme se v čokoládových dílnách, muzeích a expozicích a nabídneme vám také přehled chystaných čokoládových festivalů.

Jihočeské marcipánovo-čokoládové hrátky

O marcipánu se říkalo, že má léčivé účinky a dlouho se dal sehnat jedině v lékárnách. To už dávno neplatí a s marcipánem se potkáte celkem běžně: vyrábějí se z něj hlavně ozdobné figurky, květiny a další dekorace na dorty a zákusky. S marcipánem si hráli i v expozici Třeboň v marcipánu a připravili zajímavou expozici o dějinách Třeboně, významných osobnostech a událostech, které se tu odehrály. Kromě prodejny s marcipánovými i čokoládovými suvenýry je součástí expozice i dílnička, kde si práci s marcipánem vyzkoušíte vlastnoručně. A protože expozice Třeboň v marcipánu je prodlouženou rukou Muzea čokolády a marcipánuTáboře, můžete obě místa navštívit v rámci společné vstupenky za 190 korun, děti za 120 Kč.

Táboře to funguje podobně jako v Třeboni, v dílně nebudete platit nic navíc, jen spotřebovanou hmotu. Jeden rozdíl tu ale je: třeboňskou dílnu můžete navštívit opakovaně nezávisle na expozici, kdežto táborskou dílnu samostatně navštívit nelze. Obě místa mají otevřeno denně celý rok.
 

Výroba čokolády u Rodasu

Znáte výrobní dílny společnosti Rodas v Šestajovicích u Prahy? Původní výroba svíček se rozrostla do širšího sortimentu a postupně se rozšířil i počet poboček. Všechny nabízejí dětské exkurze, spojené s výrobou svíček, mýdel, pastelek, knoflíků nebo odléváním čokolády. Centrem pořád zůstávají Šestajovice, kde je kromě výrobních dílen rovněž farma se zvířaty k pohlazení, knoflíkárna nebo perníková chaloupka. Další pobočky najdete v Liberci, Olomouci, Písku a Plzni, od září 2020 bude otevřen také zábavný areál poblíž Kutné Hory a pobočka v Ústí nad Labem. Pokud bydlíte v těchto městech nebo poblíž, děti možná svíčkárnu navštívily už při výletu s mateřskou nebo základní školou; pro veřejnost jsou výrobní dílny a podnikové prodejny otevřené o víkendech od 10 do 18 hodin a někde i ve všedních dnech nebo ve čtvrtek a pátek odpoledne, ceny jednotlivých výrobků začínají na 10 Kč.
 

Čokoláda z Krásné Lípy a z Prahy

Přímo z ulice a bez objednání, můžete vstoupit do dílny čokoládovny Mana v Krásné Lípě. Zatímco v místním obchodě můžete sledovat, jak cukráři z tekoucí čokolády s pomocí špachtlí a vařeček vyrábějí krásné bonbony, v dílně s čokoládou sami pracujete. Po několika desítkách minut zábavy si s sebou odnesete například vlastnoručně vyrobené lízátko nebo křupavou dobrotu. Pravou čokoládu, ať už bílou, mléčnou, nebo hořkou, sami nalijete do připravených formiček anebo jen tak volně, na pečicí papír, podle vaší fantazie. Poté ji sami ozdobíte, sami zchladíte, sami zabalíte a samozřejmě i sami sníte či někomu darujete. Otevřeno je denně od 9 do 17 hodin a vstup do dílny je zdarma.

Všechno o čokoládě se dozvíte v Praze na Starém Městě, v Muzeu čokolády Choco-Story. Na vlastní oči tu uvidíte výrobu pralinek a můžete i mlsat. Ti, kteří tudy prošli před vámi, doporučují připlatit si za workshop, kde si práci s čokoládou můžete vyzkoušet a vyrobené vzorky si sebou odnést domů. Jednotlivci se nemusí objednávat předem, workshopy probíhají celý den a trvají přibližně 15 minut. Muzeum je otevřené celoročně a denně.
 

Zimní měsíce: čas čokoládových festivalů

Milovníci čokolády a sladkostí všeho druhu doporučují: vyzkoušejte některý z čokoládových festivalů. Pořádá je Agentura ChrisEvents a užijete si na nich čokoládové workshopy, sladké degustace, výstavy o historii cukrovinek i vaření s čokoládou, k dispozici bývají stánky s mnoha dobrotami. Nejbližší akce se chystá od 24. do 26. 1. v Lysé nad Labem, pak od 7. do 9. 2. v Plzni, 14. až 16. 2. v Olomouci a nakonec 28. 2. až 1. 3. v Havlíčkově Brodě.
Zámecká čokoládovna Chocolaterie Chapeau ve Vizovicích

Zámecká čokoládovna Chocolaterie Chapeau ve Vizovicích

Ochutnejte vynikající čokoládové speciality v Zámecké čokoládovně ve Vizovicích. Kromě čokoládových pralinek a figurek chuťovým buňkám zalahodí také horká čokoláda různých příchutí, výborná káva nebo originální poháry.

Třeboň v marcipánu - galerie, čokolaterie a dílna

Třeboň v marcipánu - galerie, čokolaterie a dílna

Pojďte se podívat na dějiny města Třeboně jako na dlani.

Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy

Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy

Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy nabízí odlévání a zdobení nebo malování belgické čokolády. Čokoládu můžete odlévat mléčnou nebo bílou a zdobit je, nebo malovat.

Čokoládovna Troubelice

Čokoládovna Troubelice

Rodinná výrobna pravé čokolády na Hané – Čokoládovna Troubelice se nachází v Troubelicích na Moravě v areálu bývalého statku, který byl zrekonstruován v původním „duchu“. Z bývalé hospodářské budovy je dnes výrobna čokolády, balírna a sklad.

Čokoládovna a kavárna Minach - místo s jedinečnou čokoládou v Brně

Čokoládovna a kavárna Minach - místo s jedinečnou čokoládou v Brně

Čokoládovna Minach byla otevřena v roce 2005, jako první svého druhu a nachází se v prostorách památkově chráněné Alpha passage v centru Brna na Poštovské ulici.

Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře

Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře

Muzeum je v historickém centru města ve třech spojených gotických domech s renesanční fasádou. Expozice je zčásti věnována čokoládě a jejímu zpracování, zčásti marcipánu.

Cukrárna Myšák v Praze

Cukrárna Myšák v Praze

Ambiente navazuje na prvorepublikovou tradici cukrárny Myšák ve Vodičkově ulici v Praze. Pod vedením cukráře Lukáše Pohla se v něm připravují klasické české zákusky, dorty i poháry doplněné výběrovou kávou.

Chocolaterie Kamila

Chocolaterie Kamila

Pokud milujete čokoládu bude pro vás výlet do Jihlavy opravdovým požitkem. V podnikové prodejně chocolaterie Kamila můžete snadno podlehnout nugátovým mořským plodům, blanšírovanému lískovému oříšku v hořké čokoládě, americké švestce s náplní z vlašských ořechů nebo kokosu či absintu v čokoládě.

Muzeum čokolády - Čokoládový dům v Praze

Muzeum čokolády - Čokoládový dům v Praze

Muzeum čokolády a galerie čokoládových obrazů jsou uzavřené z důvodu rekonstrukce do odvolání.

Chocotopia - Choco-Story Muzeum čokolády

Chocotopia - Choco-Story Muzeum čokolády

Vše, co jste si kdy přáli vědět o čokoládě. V muzeu se ponoříte do vzrušujícího světa čokolády a za pomoci všech smyslů se vydáte na cestu časem. Seznámíte se s neuvěřitelnou historií čokolády a zažijte nejsladší hodinu dějepisu! Věděli jste, že čokoláda je spojena s krví, násilím a snobstvím?

Muzeum čokolády a čokoládovny Lidka v Kutné Hoře

Muzeum čokolády a čokoládovny Lidka v Kutné Hoře

Věděli jste, že v Kutné Hoře byla jedna z nejlepších čokoládoven v Evropě, čokoládovna Lidka? A že si na jejích výrobcích pochutnávaly nejen statisíce dětí po celém světě, ale i švédská královna či T. G. Masaryk? Přijďte objevit tajemství kutnohorské čokoládové historie na vlastní chuťové pohárky!

Erhartova cukrárna na Letné

Erhartova cukrárna na Letné

Dlouholetou tradicí, vlastní výrobnou a hlavně vynikající kvalitou se může pochlubit Erhartova cukrárna na Letné v Praze 7. Erhartovy laskominy se vyrábějí podle původních receptur českých, ale i německých, rakouských, francouzských a italských mistrů cukrářů.

Velkolosinské pralinky - ručně vyrobený originál z dílny Jany Kašparové

Velkolosinské pralinky - ručně vyrobený originál z dílny Jany Kašparové

Velké Losiny už v současnosti nelákají jen zámkem, lázněmi nebo proslulou ruční papírnou. Lidé se tu zastavují v jedinečné cukrárně, která láká zejména pravými Velkolosinskými pralinkami, které vznikají přímo v centru obce v dílně Jany Kašparové.

Čokolaterie Třebenice - zážitek pro milovníky čokolády a cheesecaků

Čokolaterie Třebenice - zážitek pro milovníky čokolády a cheesecaků

O Čokolaterii je známo, že dopřává skutečný čokoládový zážitek všem gurmánům, kteří do Třebenic zavítají. Nachází se na Paříkově náměstí a její hlavní nabídkou je špičková belgická a francouzská čokoláda, vynikající točená vanilková zmrzlina a domácí cheesecaky.

Čokolatérie u Karolíny

Čokolatérie u Karolíny

Rodinná Čokolatérie U Karolíny, která se specializuje na vlastní, ručně vyráběnou čokoládu, dezerty a pralinky.