!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Jeďte do Mariánských Lázní na podzimní slavnosti a festival delikátních chutí

Jeďte do Mariánských Lázní na podzimní slavnosti a festival delikátních chutí

Vydáno 17. září 2018 Gurmánská turistika
Mariánské Lázně rozhodně nejsou město, které se dá projít za pár minut. Spousty překrásných parků a zákoutí, prameny a romantické pavilony, zpívající fontána, park miniatur a další místa přímo vybízejí k dlouhým procházkám. Navíc o víkendu 22. a 23. září si výlet můžete zpestřit slavnostmi ve středověkém stylu a Festivalem delikátních chutí.
Láká vás krásný víkend babího léta k výletu do Mariánských Lázní? A chcete do programu zařadit i návštěvu parku miniatur Boheminium? Pak si vše naplánujte tak, abyste tu byli v sobotu 22. září, kdy se na vrchu Krakonoš a kolem stejnojmenného hotelu koná Svatováclavské setkání lidí dobré vůle. Na akci je vstup zdarma, do parku Boheminium se podíváte za obvyklé vstupné. Vzápětí v neděli 23. září si na hlavní kolonádě vychutnáte festival Delikátních chutí.
 

Krakonoš, svatý Václav a miniatury

Oslavy Svatováclavského setkání se tradičně konají v sobotu před svátkem svatého Václava, letos tedy 22. září, a nabídnou program na celý den. Užijete si historickou atmosféru středověkého stanového městečka, keltskou vesničku nebo rytířské ležení, šermířské a gladiátorské souboje i střelbu z luku nebo kuše. V parku Boheminium budou celý den otevřené dětské vesničky pro společnou tvorbu dětí a rodičů se zdejšími modeláři, k vidění budou i palné zbraně a řemeslníci různých profesí. Odpoledne za doprovodu slavnostních fanfár přijede družina sv. Václava, odehraje se společná mše a o závěrečnou tečku se postará country skupina Starší páni Tachovsochařském pohádkovém ráji před hotelem Krakonoš. Organizátoři upozorňují, že obvyklé parkování na Krakonoši bude ten den velmi složité, proto raději využijte autobusovou linku č. 13. Svézt se můžete i historickým autobusem anebo kabinkovou lanovkou od hotelu Koliba; v provozu bude od 9.30 do 18 hodin.
 

Skvělé jídlo v originálním místě

V neděli Mariánské Lázně přivítají druhý díl festivalu Delikátních chutí. Slavnost špičkových pouličních jídel zažila premiéru letos v červenci a pro veliký úspěch se bude opakovat v neděli 23. září, opět na hlavní kolonádě. Pořadatelé si jen těžko mohli vybrat hezčí místo: novobarokní kolonáda z let 1888–89 je vzácnou ukázkou dobových lázeňských staveb, které byly během minulého století mnohdy odstraněny nebo modernizovány. Ta v Mariánských Lázních naštěstí přežila a svádí k důkladné prohlídce, od litinové konstrukce vyrobené v blanenských strojírnách knížete Salma přes originální cyklus nástropních fresek malíře Josefa Vyleťala až po nástěnné bronzové reliéfy Antonína Kuchaře. Ke kolonádě už desítky let patří Zpívající fontána, jejíž trysky společně s hudbou a večer i s barevným osvětlením vytvářejí zajímavé kombinace, jen pár kroků od ní pak objevíte menší kolonádu, kryjící Karolinin a Rudolfův pramen, a také kostel Nanebevzetí Panny Marie, stavbu v nezvyklém novobyzantském slohu.
 

Prameny, rozhledna a další zajímavá místa

  • V Mariánských Lázních a nejbližším okolí vyvěrá přes sto minerálních pramenů, ve městě samotném byste jich napočítali přibližně čtyřicet. Malebnou lázeňskou atmosféru dokreslují menší kolonády a altány, zastřešující jednotlivé prameny. Přímo na hlavní kolonádě najdete Křížový pramen, naopak poměrně daleko od centra lázní objevíte klasicistní kolonádu Ferdinandova pramene. Někdy je se jmény pramenů trochu zmatek: například Rudolfův pramen vyvěrá v dřevěném pavilonu v městské části Úšovice, ovšem voda z něj vede také do pavilonu u hlavní kolonády.
  • Trochu stranou v Ruské ulici stojí jedna z nejzajímavějších staveb Mariánských Lázní, pravoslavný kostel sv. Vladimíra. Kostel, který vypadá jako z ruských pohádek, vznikl v letech 1900–1902, unikátní je zejména bohatě zdobený majolikový ikonostas, původně vyrobený pro Světovou výstavu v Paříži roku 1900. Nyní se tu opět kromě bohoslužeb konají svatby, křtiny a jiné pravoslavné obřady.
  • Příliš známá není ani rozhledna Hamelika; dovede vás k ní Edwardova cesta, pojmenovaná podle anglického krále Edwarda VII. Ten v Mariánských Lázních pobýval v letech 1897 až 1907 a v roce 1905 tu slavnostně otevíral vůbec nejstarší golfové hřiště v Čechách.
  • Chcete tip na procházku jinde než v upravených parcích a lesích? Vydejte se na Kladskou, romantické místo s loveckým zámečkem a naučnou stezkou, která po můstcích a dřevěných chodníčcích vede kolem Kladského rybníka po okraji národní přírodní rezervace Kladské rašeliny. Navíc tu objevíte návštěvnické středisko Dům přírody Slavkovského lesa.
Ambrožovy prameny v Mariánských Lázních - Prameny lásky

Ambrožovy prameny v Mariánských Lázních - Prameny lásky

Ambrožovy prameny v Mariánských Lázních, nazývané také jako Prameny lásky, vyvěrají ve třech vývěrech v prostoru mezi společenským domem Casino a Centrálními lázněmi. Svůj název získaly podle opata Ambrože, který usiloval o zpřístupnění zdejších pramenů nemocným.

Karolinin pramen v Mariánských Lázních

Karolinin pramen v Mariánských Lázních

Karolinin pramen je pramen minerální vody v Mariánských Lázních. Má poměrně vyšší obsah hořčíku. Pavilon Karolinina pramene je volně přístupný v letním období.

Dům přírody Slavkovského lesa

Dům přírody Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko Dům přírody Slavkovského lesa na Kladské přibližuje návštěvníkům přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Ferdinandův pramen v Mariánských Lázních

Ferdinandův pramen v Mariánských Lázních

Nejstarší zachycený minerální pramen na území Mariánských Lázní je Ferdinandův pramen, který má sedm vývěrů. Pro pitnou léčbu se užívá Ferdinand I. a stáčí se do lahví jako výtečná stolní voda Excelsior. Vývěry se nacházejí v kolonádě Ferdinandova pramene, v nádherném parku.

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

Chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les je možné přirovnat k hornatému ostrovu zeleně, klidu a dosud málo narušené přírody v geografickém trojúhelníku Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní.

Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních

Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních

Centrem lázeňského života byly vždy kolonády. Hlavní kolonáda Mariánských Lázní je novobarokní stavba z let 1888-1889, která se stala dominantou lázeňské promenády.

Naučná stezka Geologický park v Mariánských Lázních

Naučná stezka Geologický park v Mariánských Lázních

Přehled o geologické stavbě a rostlinných společenstvích Slavkovského lesa nabízí naučná stezka Geologický park na okraji Mariánských Lázní. Na 30 informačních panelech přibližně 1,5 km dlouhé lesní stezky se můžete seznámit s geologickou historií Karlovarského kraje a mnoha zajímavými informacemi.

Pohádkový sochařský ráj v Mariánských Lázních

Pohádkový sochařský ráj v Mariánských Lázních

V parku hotelu Krakonoš byla obnovena tradiční pohádková cesta, která je tvořena pískovcovými sochami na motivy známých pohádek. Vše se nachází v klidném přírodním prostřední, které přímo vybízí k aktivnímu odpočinku a poučení.

Rozhledna Hamelika u Mariánských Lázní

Rozhledna Hamelika u Mariánských Lázní

Nedaleko Mariánských Lázní leží rozhledna Hamelika. Rozhledna z roku 1876 stojí ve výšce 723 m n.m. a je volně přístupná všem, kdo si chtějí užít výhled na lázeňskou část města Mariánské Lázně, Slavkovský les či Zelenou horu.

Zpívající fontána v Mariánských lázních

Zpívající fontána v Mariánských lázních

Zpívající fontána byla vybudována v letech 1982 - 1986 při rekonstrukci promenády akademickým architektem Pavlem Mikšíkem. Působivé vodní obrazce jsou tvořeny z deseti střikových systémů, jejichž kombinace řídí počítač.

Boheminium - miniatury z celého Česka v Mariánských Lázních

Boheminium - miniatury z celého Česka v Mariánských Lázních

Park Boheminium nabízí expozici více než 70 modelů významných pamětihodností z celé republiky. Nechybí model hradu Karlštejn, Ještěd nebo Bezděz. Řadí se mezi 5 největších parků miniatur v Evropě.

Další aktuality

7.12.
2019
Grandhotel Pupp zve na vánoční setkání

Grandhotel Pupp zve na vánoční setkání

Západočeské lázně | Gurmánská turistika
11.10.
2019
Lázeňský festival jablek se chystá tuto neděli v Mariánských Lázních

Lázeňský festival jablek se chystá tuto neděli v Mariánských Lázních

Západočeské lázně | Gurmánská turistika
3.10.
2019
Ochutnejte o víkendu skvělá vína na hradě Loket

Ochutnejte o víkendu skvělá vína na hradě Loket

Západočeské lázně | Gurmánská turistika
15.8.
2019
V Aši se chystají Česko-bavorské slavnosti

V Aši se chystají Česko-bavorské slavnosti

Západočeské lázně | Gurmánská turistika