Úvod > Aktuality > Jedinečná výstava francouzského impresionismu právě začíná
Kultura

Jedinečná výstava francouzského impresionismu právě začíná

  • Vydáno29. června 2019
Již dnes, 29. června 2019 začíná v Národní galerii Praha výstava francouzského impresionismu, která je svým rozsahem v českých dějinách zcela jedinečná. V paláci Kinských bude až do 13. října představeno šest desítek děl od Clauda Moneta, Edgara Degase, Édouarda Maneta, Berthe Morisot, Augusta Renoira, Paula Gauguina, Alfreda Sisleyho a řady dalších.
ImpresionistéSbírku, která dnes patří dánskému státnímu uměleckému muzeu Ordrupgaard a svojí kvalitou se může měřit se slavnými sbírkami v Paříži, vybudoval ve 20. letech dánský podnikatel a mecenáš Wilhelm Hansen. Francouzští impresionisté jsou dnes chloubou sbírky každého muzea. Nakupovat jejich díla ale vyžadovalo ve své době nemalou dávku odvahy a sběratelské intuice. Průkopníkem sbírání impresionistů v severním Evropě byl právě Wilhelm Hansen – v průběhu první světové války a krátce po ní se mu podařilo shromáždit kolekci, jež neměla a nemá ve Skandinávii konkurenci.

improesionistéVýstava v paláci Kinských, která u nás probíhá pod záštitou Národní galerie od 29. 6. do 13. 10. 2019, představuje výběr stěžejních obrazů z Hansenovy sbírky, jehož jádrem jsou díla francouzských impresionistů. Zastoupeni jsou Claude Monet, Edgar Degas, Auguste Renoir, Camille Pissarro, Berthe Morisot, Alfred Sisley a další. Jde zároveň o průřez francouzským malířstvím 19. a raného 20. století, se zaměřením na tvůrce, kteří svou tvorbou impresionismu předcházeli a také na něj navazovali. Romantickou malbu reprezentuje Eugène Delacroix, realistický způsob zobrazení Gustave Courbet, Camille Corot a umělci barbizonské školy a k vidění jsou i díla Édouarda Maneta. Ze sbírky obsahující šest desítek obrazů vynikají také postimpresionistická díla Paula Cézanna a Paula Gauguina.
 

Monetův most, Sisleyho loděnice a další skvosty

ImpresionistéPrvní díla Hansen zakoupil v září 1916 v Paříži, mimo jiné od Ambroise Vollarda (1866 – 1939) a galerie Bernheim-Jeune, od níž získal například Monetův Most Waterloo, Zataženo a portrét Marie Hubbard od Berthe Morisot. V roce 1918 pak od Paula Rosenberga (1881–1959) odkoupil Degasův skvělý pastel znázorňující ženu při toaletě a Sisleyho Loděnici v Saint-Mammès. Mezi jeho rané akvizice patří také Gauguinův obraz Malinké se něco zdá, etuda, který získal v roce 1916 od ovdovělé Mette Gauguin a Portrét mladé ženy Vaïte (Jeanne Goupil), který koupil v roce 1918 od původního zadavatele, dívčina otce Augusta Goupila, žijícího v tahitském Papeete. 

Hansen, který zbohatl díky práci v pojišťovnictví, svoji sbírku záhy otevřel pro veřejnost a později ji odkázal dánskému státu. Národní galerie Praha ji nyní vůbec poprvé zpřístupňuje návštěvníkům ve střední Evropě. Výstava bude otevřena denně včetně pondělí od 10 do 18 hodin, ve středu a v sobotu až do 20 hodin.
Palác Kinských v Praze

Palác Kinských v Praze

Budova paláce Kinských je sídlem Národní galerie Praha. V prostorách paláce je po jeho rekonstrukci otevřeno Kafkovo knihkupectví. Vzniklo zde také informační centrum Národní galerie, kavárna a muzejní obchod.

Další aktuality

Festival Cirkopolis ukáže pestrost evropského cirkusu

Mezinárodní festival nového cirkusu Cirkopolis se uskuteční od 12. do 18. února 2023. Na již 10. ročník zavítají umělci převážně z jižní části Evropy a představí různé podoby současného cirkusu. Francouzská dvojice CollectifPetit Travers a jejich žonglérsko-bubenická show festival zahájí. Hranice vnímání bolesti vytyčí španělská performerka Elena Zanzu. Tělo na tělo prozkoumá francouzská dvojice párových akrobatů Un loup pour l'homme potenciál fyzické přitažlivosti. Festival poprvé přiváží představení vytvořené a určené zvědavému dětskému divákovi. Mezinárodní festival nového cirkusu Cirkopolis přivítá diváky v Paláci Akropolis, divadle Ponec, Kasárnách Karlín a nově i v Centru současného umění DOX.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním.
Praha | Zážitky

Kam za vodou v Praze

Kromě několika krytých bazénů, letních koupališť, vodních nádrží a říčních lázní najdete v Praze i čtyři celoročně otevřené aquaparky. Vodní ráje si můžete užívat po celý rok. Zadovádějte si v bazénu, sjeďte divokou řeku, vyhřejte se se v sauně anebo si užijte pořádnou zábavu při jízdě na toboganu!
Praha | Lázně a wellness

50 tipů pro děti v Praze

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu dětem od nejmenších, až po ty vzrostlejší. A mnohdy se pobaví i dospělí. Zajdete do zoo, za filmovými triky nebo do světa mašinek či Lega?
Praha | Zážitky