Úvod > Aktuality > Jedinečná výstava francouzského impresionismu právě začíná
Kultura

Jedinečná výstava francouzského impresionismu právě začíná

  • Vydáno29. června 2019
Již dnes, 29. června 2019 začíná v Národní galerii Praha výstava francouzského impresionismu, která je svým rozsahem v českých dějinách zcela jedinečná. V paláci Kinských bude až do 13. října představeno šest desítek děl od Clauda Moneta, Edgara Degase, Édouarda Maneta, Berthe Morisot, Augusta Renoira, Paula Gauguina, Alfreda Sisleyho a řady dalších.
ImpresionistéSbírku, která dnes patří dánskému státnímu uměleckému muzeu Ordrupgaard a svojí kvalitou se může měřit se slavnými sbírkami v Paříži, vybudoval ve 20. letech dánský podnikatel a mecenáš Wilhelm Hansen. Francouzští impresionisté jsou dnes chloubou sbírky každého muzea. Nakupovat jejich díla ale vyžadovalo ve své době nemalou dávku odvahy a sběratelské intuice. Průkopníkem sbírání impresionistů v severním Evropě byl právě Wilhelm Hansen – v průběhu první světové války a krátce po ní se mu podařilo shromáždit kolekci, jež neměla a nemá ve Skandinávii konkurenci.

improesionistéVýstava v paláci Kinských, která u nás probíhá pod záštitou Národní galerie od 29. 6. do 13. 10. 2019, představuje výběr stěžejních obrazů z Hansenovy sbírky, jehož jádrem jsou díla francouzských impresionistů. Zastoupeni jsou Claude Monet, Edgar Degas, Auguste Renoir, Camille Pissarro, Berthe Morisot, Alfred Sisley a další. Jde zároveň o průřez francouzským malířstvím 19. a raného 20. století, se zaměřením na tvůrce, kteří svou tvorbou impresionismu předcházeli a také na něj navazovali. Romantickou malbu reprezentuje Eugène Delacroix, realistický způsob zobrazení Gustave Courbet, Camille Corot a umělci barbizonské školy a k vidění jsou i díla Édouarda Maneta. Ze sbírky obsahující šest desítek obrazů vynikají také postimpresionistická díla Paula Cézanna a Paula Gauguina.
 

Monetův most, Sisleyho loděnice a další skvosty

ImpresionistéPrvní díla Hansen zakoupil v září 1916 v Paříži, mimo jiné od Ambroise Vollarda (1866 – 1939) a galerie Bernheim-Jeune, od níž získal například Monetův Most Waterloo, Zataženo a portrét Marie Hubbard od Berthe Morisot. V roce 1918 pak od Paula Rosenberga (1881–1959) odkoupil Degasův skvělý pastel znázorňující ženu při toaletě a Sisleyho Loděnici v Saint-Mammès. Mezi jeho rané akvizice patří také Gauguinův obraz Malinké se něco zdá, etuda, který získal v roce 1916 od ovdovělé Mette Gauguin a Portrét mladé ženy Vaïte (Jeanne Goupil), který koupil v roce 1918 od původního zadavatele, dívčina otce Augusta Goupila, žijícího v tahitském Papeete. 

Hansen, který zbohatl díky práci v pojišťovnictví, svoji sbírku záhy otevřel pro veřejnost a později ji odkázal dánskému státu. Národní galerie Praha ji nyní vůbec poprvé zpřístupňuje návštěvníkům ve střední Evropě. Výstava bude otevřena denně včetně pondělí od 10 do 18 hodin, ve středu a v sobotu až do 20 hodin.
Palác Kinských v Praze

Palác Kinských v Praze

Budova paláce Kinských je ve správě Národní galerie Praha od roku 1949. V prostorách paláce je po jeho rekonstrukci otevřeno Kafkovo knihkupectví. Vzniklo zde také informační centrum Národní galerie, kavárna a muzejní obchod.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky