Úvod > Aktuality > Za unikátním klavírem do kláštera Zlatá Koruna
Za unikátním klavírem do kláštera Zlatá Koruna
">
Památky

Za unikátním klavírem do kláštera Zlatá Koruna

  • Vydáno6. července 2012
Klášter Zlatá Koruna získal jedinečný klavírní nástroj, koncertní křídlo renomované berlínské firmy Carl Bechstein. Tento nástroj je jediným svého druhu na světě a původně byl vyroben na objednávku petrohradského carského paláce. Klavír obohatí hudební produkci při koncertech v areálu kláštera.
Nástroj zakoupený Národním památkovým ústavem pro Zlatou Korunu je jediným svého druhu na světě a původně byl vyroben na objednávku petrohradského carského paláce. Zde také sloužil při koncertech a slavnostních příležitostech. Jedná se o koncertní křídlo nesoucí značku renomované berlínské firmy Carl Bechstein postavené kolem roku 1870. Je známo, že klavíry značky Bechstein používal např. Ferenc Liszt, či Claude Debussy a v novější době např. Svjatoslav Richtěr.

Historie nástroje je dramatická podobně jako jsou dramatické historické proměny v Rusku v první polovině 20. století. Klavír vystřídal několik majitelů, až nakonec jej získal stavitel a restaurátor klavírních nástrojů Tomáš Dašek z Rychnova nad Kněžnou. Jeho péčí byl nástroj kompletně zrestaurován a zdá se, že jej čeká další skvělá koncertní budoucnost. Pro hudební dramaturgii programové nabídky kláštera Zlatá Koruna se tak otevírají zcela nové možnosti. Od nynějška bude možné uspořádat v klášteře Zlatá Koruna klavírní koncert vysokých parametrů.

Od července do srpna máte příležitost při každé čtvrteční prohlídce od 16:30 hodin si s výkladem průvodce klavírní křídlo prohlédnout. Od 12. července bude prohlídka navíc doplněna ukázkou hry na tento jedinečný nástroj. Dospělí zaplatí 100 Kč Děti, studenti a držitelé průkazu ZTP 60 Kč, senioři nad 65 let 70 Kč. Je možné zakoupit i rodinné vstupné za 250 Kč.

 
Klášter Zlatá Koruna – historie na vás dýchne ze všech stran

Klášter Zlatá Koruna – historie na vás dýchne ze všech stran

Několik kilometrů od Českého Krumlova stojí na ostrohu, obtékaném ze tří stran řekou Vltavou, půvabný cisterciácký klášter, jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Místo vyzařuje zvláštní poklidnou atmosféru, tolik odlišnou od hektického tempa dnešního světa.