!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Jedinečnou výstavu legendární stavebnice Merkur si prohlédnete ve Slavkově u Brna

Jedinečnou výstavu legendární stavebnice Merkur si prohlédnete ve Slavkově u Brna

Vydáno 23. března 2019 Památky
Snad každý, když uslyší slovo Merkur, si vzpomene na planetu naší sluneční soustavy, ale většina snad i na nejznámější českou hračku stejného názvu. Zavzpomínat si na tuto legendu mezi stavebnicemi můžete od pátku 22. března do 30. června 2019 na slavkovském zámku.

Vlak MerkurLegendární stavebnice Merkur se už téměř 100 let vyrábí na stále stejném místě, v Polici nad Metují v Královehradeckém kraji. Tuto fenomenální hračku pro malé i velké prostřednictvím jedné části velké sbírky pana Jiřího Mládka máte právě možnost spatřit na výstavě Fenomén Merkur na zámku Slavkov – Austerlitz.

Obdivovat tak můžete propracované stavby a modely nejrůznější velikosti a náročnosti provedení, jako jsou Eiffelova věž či ruské kolo, velký vlak se spoustou vagonů, auta či letadla, seznámíte se i s prototypem tzv. čočkostroje Otto Wichterleho. Výstava mapuje i historii stavebnice, její a vývoj od samého počátku až do dnešních dnů. Současně zve všechny malé i velké návštěvníky ke hře, neboť součástí výstavy je herna, ve které si každý může vyzkoušet své konstruktérské schopnosti a postavit vlastní model.

MerkurPan Jiří Mládek propadl stavebnici Merkur před více než třiceti lety. Je nepochybně největším sběratelem této hračky u nás. Zabývá se historií stavebnic, sbírá staré i nové produkty, vytváří z plíšků a šroubků Merkura nové a nové konstrukce. Ty tvoří základ výstav, které putují po celé České republice. Výstavu na slavkovském zámku bude možné spatřit do 30. června. Vstupné stojí 70 korun pro dospělé a 50 korun pro děti.

Zámek Slavkov - Austerlitz - panské sídlo rodu Kouniců

Zámek Slavkov - Austerlitz - panské sídlo rodu Kouniců

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.