Úvod > Aktuality > Jedinečná expozice tradičních hraček z Krušných hor
Jedinečná expozice tradičních hraček z Krušných hor
">
Zážitky

Jedinečná expozice tradičních hraček z Krušných hor

  • Vydáno7. ledna 2011
Neobyčejná expozice nazvaná Svět Krušných hor se otevírá od 8. ledna 2011 v chomutovském oblastním muzeu. Expozice představí část proslulé Ströherské sbírky krušnohorských hraček, která má základ v muzeu Manufaktura snů v saském Annabergu-Buchholzi. Jde o čtyřletou velkou výstavu, která dosud na české straně hor neměla obdobu.
Expozice je součástí velkého společného projektu partnerů z Čech i Saska – měst Chomutov a Annaberg-Buchholz, Podkrušnohorského zooparku a Oblastních muzeí v Chomutově a Mostě. Celý projekt, financovaný prostřednictvím příhraničního programu Cíl3, vznikl na základě snahy zpřístupnit veřejnosti sběratelskou kolekci tzv. Ströherské sbírky, přispět k zvýšení přitažlivosti Krušných hor pro turistický ruch a v neposlední řadě posilovat vzájemnou spolupráci a poznávání obyvatel příhraničních oblastí v Čechách i Sasku.

Expozice českým návštěvníkům umožňuje v původní podobě poznat duchovní svět obyvatel Krušných hor, utvářející se velkými společenskými změnami po zániku hornické činnosti jako hlavního zdroje obživy. Historické kořeny osídlení Krušných hor, společné pro jejich českou i německou část, jsou v ní demonstrovány v reprezentativním výběru několika stovek předmětů, doplněném předměty z vlastní sbírky.

Výtvarné pojetí celé expozice se snaží o přiblížení také dětským očím a citu. Právě pro děti jsou připraveny i doprovodné programy a možnost proměnit inspiraci z prohlídky ve vlastní ztvárněné představy ve výtvarné dílně.

Pro výstavní sál byly pořízeny nové vitriny, projekt zahrnoval i pořízení schodolezu, který umožní návštěvu všech výstav v objektu bývalého jezuitského gymnázia i vozíčkářům, což dosud nebylo možné. Zajímavou novinkou je možnost zakoupení kombinované vstupenky, která umožní za sníženou cenu návštěvu celkem šesti partnerských zařízení – Krušnohorského muzea, Manufaktury snů a Frohnauerského hamru v Sasku a Podkrušnohorského zooparku, chomutovského a mosteckého muzea v Čechách. Vstupenka platí šest měsíců.

Kostel sv. Kateřiny v Chomutově

Kostel sv. Kateřiny v Chomutově

Nejstarší chomutovský kostel pochází z druhé čtvrtiny 13. století. Byl zřejmě již součástí panského dvora Bedřicha z Chomutova, syna Načeratova. Z této nejstarší románsko-gotické stavební fáze se dochovala příčná loď a fragmenty klenebních náběhů bývalé hlavní lodi a západní čtvercové věže.

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR

Zoopark Chomutov je největší zoo v České republice, alespoň co se rozlohy týče. Má totiž neuvěřitelných 112 ha. Zoopark je otevřen denně po celý rok a nachází se v severočeském městě Chomutov v těsné blízkosti Kamencového jezera.