Úvod > Aktuality > Jedenáct výletů za Krakonošem
Jedenáct výletů za Krakonošem
"> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Jedenáct výletů za Krakonošem

  • Vydáno12. listopadu 2020
Krakonoše coby pána a vládce nejvyšších českých hor zná skutečně každý. Po hrdinovi pohádek a oblíbených Večerníčků je navíc pojmenovaná celá řada míst, a to jak známých, tak těch, která každý nezná. Schválně, kolik z nich jste už navštívili a o kterých jste nikdy v životě neslyšeli?
Krakonoš mívá v českých pohádkách podobu hodného a laskavého vousatého obra, který hodným pomáhá, laskavé odměňuje, ale zato zlo a lakotu nemilosrdně trestá. Doma je v Krkonoších, ale jeho stopy najdete i jinde.
 

Nejpohlednější Krakonoš

Velmi pohádkově, důstojně a zdatně vypadá třeba socha Krakonoše u stejnojmenného hoteluMariánských Lázních, zatímco svalnatý Krakonoš, zdobící společně s několika permoníky kašnu na Krakonošově náměstí

Trutnově, má kolem boků ovinutý jen plášť a mohl by směle začít dělat reklamu nějaké posilovně. Ale tím přehlídka sošných Krakonošů nekončí!
 

Nejstrašidelnější Krakonoš

Krakonoš z HořicHořický pískovec se proslavil už před stovkami let; sochy z něj zdobí Národní divadloPraze a najdete jej i ve zdech svatovítské katedrály na Pražském hradě. Přímo v Hořicích využil Kilián Ignác Dientzenhofer místní pískovec při stavbě chrámu Narození Panny Marie, mistrovská díla zdejších sochařů a kameníků najdete také na vrchu Gothard, v sochařském parku a na starém i novém hřbitově.

Jedním z nejoriginálnějších děl je plastika Krakonoše ve Smetanových sadech. Krakonoš tu vypadá jako nefalšovaný horský démon a pán větrů, vody a jiných živlů; kdo ho spatří, pro toho představa dobráckého pána hor, bafajícího z fajfky, většinou zmizí v nenávratnu.
 

Nejpodivnější Krakonoš

krakonoš v TrutnověV lidových vyprávěních z Krkonoš a Podkrkonoší se pán nejvyšších hor objevoval už ve středověku, ovšem tehdy se mu ještě říkávalo postaru Rýbrcoul, podle německého názvu Rübezahl.

Jeho první vyobrazení byste našli na Helwigově mapě Slezska z roku 1561, kde po kopcích poblíž Sněžky kráčí pohanský démon s parožím, ocasem a silnou holí. Na vlastní oči ho v této podobě můžete vidět v TrutnověKrkonošské ulici, kde stojí uprostřed kruhového objezdu.
 

Nejstudenější Krakonoš

Město Jilemnice každou zimu střeží obří sněhová socha Krakonoše. Stává na hlavním náměstí a každý rok je trochu jiná: obvykle měří od šesti do osmi metrů, ale když je méně sněhu, bývá menší anebo dokonce žádná. Sněhovou sochu vládce hor můžete obdivovat také ve Špindlerově Mlýně.
 

Krakonošova zahrádka

Krakonoš prý neměl rád, když někdo vyslovil jeho jméno nahlas nebo mu kradl bylinky ze zahrádky. Kde byla? Jedni tvrdí, že někde poblíž Růženčiny zahrádky, druzí zase hlasují pro divukrásný Obří důl, vymodelovaný mezi úpatím Sněžky a Pecí pod Sněžkou působením čtvrtohorního ledovce. Obří důl zahrnuje tři ledovcové kary, Velkou a Malou Studniční jámu a Úpskou jámu.

Právě na jejím západním svahu stranou od značených cest leží blíže neohraničená Krakonošova zahrádka, kde roste řada vzácných vysokohorských květin. Opodál za Čertovou roklí si vysázeli zahrádku pekelníci, leží tam Čertova zahrádka, a lavinové pole na jihozápadním úbočí Sněžky se zase nazývá Krakonošova rukavice. Zkrátka v Krkonoších se s Krakonošem potkáte na každém kroku.
 

Krakonošova snídaně a nejpitelnější Krakonoš

Když se z Harrachova vypravíte k Mumlavskému vodopádu a budete údolím řeky Mumlavy pokračovat pořád dál do nitra hor, dojdete až k rozcestí Krakonošova snídaně: tady prý pán hor snídává, než se vydá na obchůzku svého království. Stéká se tu Malá a Velká Mumlava a modře značená trasa z Harrachova do Špindlerova Mlýna se kříží se žlutě značenou stezkou z Rokytnice nad Jizerou na Voseckou boudu.

Odpočinkové místo s lavičkami, informačními panely a dřevěným srubem doplňuje sezonní Informační centrum správy Krkonošského národního parku s občerstvením. Pokud ale chcete Krakonoše ochutnat, musíte se vydat do Trutnova: v místním pivovaru Krakonoš totiž vaří stejnojmenné pivo.
 

Další Krakonošovy zastávky

Krakonošova zahrádka

Krakonošova zahrádka

Krakonošova zahrádka se rozprostírá v horní části Úpské jámy a tvoří ji volně vymezený prostor travnatého terasovitého svahu pod skalnatými srázy Studniční stěny a mírnější Úpské hrany. Místo je domovem vzácné flóry a fauny.

Lanová dráha Špindlerův Mlýn – Medvědín

Lanová dráha Špindlerův Mlýn – Medvědín

Čtyřsedačková lanovka vedoucí ze Špindlerova Mlýna na Medvědín do nadmořské výšky 1235 m je výchozím bodem mnoha turistických túr a výletů. Na vrch Medvědín vás vyveze v létě i v zimě. Na Medvědíně jsou k dispozici dvě dětská hřiště a dvě stezky – Medvědí stezka a stezka s názvem Krakonošův příběh.

Hřiště Krakonošův palouček na Pláni ve Špindlerově Mlýně

Hřiště Krakonošův palouček na Pláni ve Špindlerově Mlýně

Dětské hřiště Krakonošův palouček se nachází v těsné blízkosti panoramatické restaurace Na Pláni, je ideální místem pro návštěvníky hor s dětmi.

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor

Hřebenovka na území Královéhradeckého kraje prochází centrální částí Krkonoš, několikrát se dostane i přes polskou část, aby se přes Adršpašské a Bromouvské stěny dostala až do Orlických hor.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Mumlavský vodopád v Krkonoších

Mumlavský vodopád v Krkonoších

Dravá řeka Mumlava vytváří poblíž Harrachova, v Mumlavském dole, vodopád tvořený stupňovitými žulovými bloky. Asi 10 m vysoký skalní stupeň v žulovém řečišti se nachází nedaleko centra Harrachova v západní části Mumlavského dolu.

Růženčina zahrádka

Růženčina zahrádka

Růženčina zahrádka je kamenný val ve tvaru okvětí růže na severním svahu krkonošského Kotle, 1370 m n. m. Původ tohoto valu je dodnes záhadou – mohl sloužit k pěstování léčivých bylin nebo jako kultovní místo pravěkých lidí.

Vyhlídka Krakonoš – nejvyšší bod Kozích hřbetů

Vyhlídka Krakonoš – nejvyšší bod Kozích hřbetů

Vyhlídka na východním okraji Kozích hřbetů v Krkonoších se nachází v nadmořské výšce 1421 metrů.

Harrachovská naučná stezka

Harrachovská naučná stezka

Zrekonstruovaná naučná stezka nejen pro milovníky přírody a historie. Od července 2013 je k dispozici návštěvníkům Harrachova zrekonstruovaná naučná stezka bývalého Lesnického učiliště.

Údolí Bílého Labe v Krkonoších

Údolí Bílého Labe v Krkonoších

Turistická cesta Údolím Bílého Labe byla zprovozněna již v roce 1891. Ze Špindlerova Mlýna se jedná o příjemnou a nenáročnou trasu, která je vhodná i pro rodiny s dětmi a vozíčkáře, kteří zde ocení hladký asfaltový povrch. Okolí je navíc plné přírodních krás a cestou vás čeká řada pěkných výhledů.

Pohádkové Krkonoše ve Svobodě nad Úpou

Pohádkové Krkonoše ve Svobodě nad Úpou

V informačním centrum ve Svobodě nad Úpou se nachází expozice krkonošských skřítků a pohádkových postaviček. Uvidíte zde Krakonoše a jeho pomocníky, pána z Trautenbergu, pohyblivý Čertův mlýn, Zlatodůl, Věštírnu, Trutnovského draka s rytířem Albrechtem a mnoho dalších. Galerie malířů Krkonoš.

Sněžné jámy v Krkonoších

Sněžné jámy v Krkonoších

Sněžné jámy jsou mohutné ledovcové kary na severním a východním svahu Vysoké pláně na polské straně Krkonoš. Je od nich krásný výhled do Čech na Krkonoše.

Socha Krakonoše v Hořicích

Socha Krakonoše v Hořicích

Socha Krakonoše se jednou z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších v Hořicích.

Starý Krakonoš v Mariánských Lázních

Starý Krakonoš v Mariánských Lázních

U hotelu Krakonoš si u staré sochy Krakonoše můžete nechat splnit své přání – stačí na přání myslet, dotknout se zázračného kamene v Krakonošově opasku a 3x sochu obskákat po jedné noze.

Vosecká bouda – nejzápadnější horská bouda na hraničním hřebenu Krkonoš

Vosecká bouda – nejzápadnější horská bouda na hraničním hřebenu Krkonoš

Vosecká bouda leží v západní části Krkonoš v první zóně Krkonošského národního parku ve výšce 1260 m n.m. Turistům nabízí své služby již od roku 1896 a je dostupná jak pěšky, tak i na kole. Bouda není napojena na elektrickou síť, veškerou potřebnou energii si vytváří sama.

Lesní areál Hájemství u Dvora Králové nad Labem

Lesní areál Hájemství u Dvora Králové nad Labem

Lesní areál v osadě Hájemství je určen všem milovníkům přírody. Nachází se zde řada dřevěných soch, keltský stromový kalendář, model Krkonoš, cestu dřeva nebo hřbitov odpadků. V areálu začíná naučná stezka Lesem království, která končí u přehrady Les království.

Skalní útvar Tvarožník v Krkonoších

Skalní útvar Tvarožník v Krkonoších

Tvarožník je jedním z nejznámějších krkonošských kamenů. Nachází se severovýchodně od Vosecké boudy, v nadmořské výšce 1320 m. Jedná se o seskupení žulových balvanů "tvarůžkovitého" tvaru ležících na hraničním hřbetu.

Harrachovy kameny v Krkonoších

Harrachovy kameny v Krkonoších

Harrachovy kameny (1421 m. n. m.) se nacházejí mezi masivem Kotle a Vrbatovým návrším. Zajímavostí tohoto vrcholu je, že se jedná o 10. nejvyšší místo Krkonoš. Z vrcholové partie, která je tvořena žulovými skalami se nabízí panoramatické výhledy.

Krakonošova kašna v Trutnově

Krakonošova kašna v Trutnově

Trutnovskému náměstí dominuje od roku 1892 Krakonošova kašna. Autorem návrhu kašny je profesor trutnovské reálky Josef Kirschner.

Kořenov – největší horská obec

Kořenov – největší horská obec

Kořenov leží v nejvýchodnější části Jizerských hor v těsném sousedství Krkonoš a hranic s Polskem. Rozkládá po obou březích Kořenovského potoka, který přitéká zpod Štěpánky a částečně i v údolí Martinského potoka a Jizery.

Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta

Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta

Celými Krkonošemi od Harrachova až do Žacléře prochází páteřní, 71 km dlouhá, Krkonošská magistrála. Na ni pak navazuje více než 560 km místních lyžařských cest a okruhů.

Krakonošova snídaně – významná křižovatka Krkonoš

Krakonošova snídaně – významná křižovatka Krkonoš

Krakonošova snídaně je významný turistický bod krkonošských hor. Odpočinkové místo leží v údolí řeky Mumlavy mezi Lysou horou a Voseckou boudou. V letní sezoně zde funguje informační srub správy KRNAP.

Letní naučná turistická trasa Liška

Letní naučná turistická trasa Liška

Stezka nabízí kromě překrásných výhledů i 8 informačních panelů a příjemné odpočinkové místo s atrakcemi pro děti.

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Pokud patříte k milovníkům horolezení, nenechte si ujít zimní variantu tohoto sportu, a to lezení po ledopádech, kterou lze v Krkonoších provozovat zcela legálně na pravém břehu Labe u konce upravované běžecké cesty Buď fit.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Boheminium – miniatury z celého Česka v Mariánských Lázních

Boheminium – miniatury z celého Česka v Mariánských Lázních

Park Boheminium nabízí expozici více než 70 modelů významných pamětihodností z celé republiky. Nechybí model hradu Karlštejn, Ještěd nebo Bezděz. Řadí se mezi 5 největších parků miniatur v Evropě.

Naučná stezka Krakonošův příběh

Naučná stezka Krakonošův příběh

Víte kde a jak se Krakonoš narodil? Jestli dostal své jméno po Krkonoších nebo Krkonoše po něm? To vše si můžete přečíst na stezce vedoucí z Medvědína do Špindlerova Mlýna.

Krakonošova chalupa  v Horním Maršově

Krakonošova chalupa v Horním Maršově

Ubytování v Krkonoších v Krakonošově chalupě v Horním Maršově s kapacitou 16 osob. Nedaleko chalupy se nachází sjezdovky, cyklotrasy, turistické trasy, běžkařské trasy. V okolí můžete navštívit Pec pod Sněžkou, Sněžku, Jánské lázně, Černou horu.

Pohádkový sochařský ráj v Mariánských Lázních

Pohádkový sochařský ráj v Mariánských Lázních

V parku hotelu Krakonoš byla obnovena tradiční pohádková cesta, která je tvořena pískovcovými sochami na motivy známých pohádek. Vše se nachází v klidném přírodním prostřední, které přímo vybízí k aktivnímu odpočinku a poučení.

Další aktuality

23.9.
2021
Africké a lví safari ve Dvoře Králové končí letní sezonu

Africké a lví safari ve Dvoře Králové končí letní sezonu

Krkonoše a Podkrkonoší | Zážitky
16.9.
2021
Krkonošské cyklobusy jsou v provozu až do konce září

Krkonošské cyklobusy jsou v provozu až do konce září

Krkonoše a Podkrkonoší | Letní sporty
9.9.
2021
Kuks bude v sobotu patřít vínu

Kuks bude v sobotu patřít vínu

Krkonoše a Podkrkonoší | Gurmánská turistika