Úvod > Aktuality > Jděte do Prčic! Zažijte atmosféru legendárního pochodu...
Letní sporty

Jděte do Prčic! Zažijte atmosféru legendárního pochodu...

  • Vydáno17. května 2023
Posílá vás někdo do Prčic? Udělejte jemu i sobě radost a zažijte atmosféru našeho nejznámějšího dálkového pochodu, který se letos bude konat již po šestapadesáté! Připraveno je pro vás připraveno 21 tras různých obtížností, ze kterých si vyberou jak pěší turisté, tak i cyklisté. Pamatováno je také na hendikepované sportovce na vozíčku. Dětská pěší trasa startuje pouze z Votic, je vedena samostatně do dětského cíle a účastníci obdrží místo botičky speciální trofej. Letos po podruhé je třeba se na závod předem registrovat.
Pochod Praha PrčiceV sobotu 20. května 2023 se koná 56. ročník nejznámějšího dálkového pochodu u nás Praha-Prčice. Historie legendárního pochodu sahá až do roku 1966, kdy se 17. dubna vydalo 469 pochodníků na trasu douhou 65 kilometrů. Původním cílem bylo překonat pěšky vzdálenost čítající sto tisíc loktů českých. Akce byla původně pořádaná jen z recese, postupně přibývalo účastníků i tras. Největší účast byla v roce 1981, kdy se pochodu zúčastnilo 35 732 lidí.

Letos je připraveno celkem 21 tras, z toho 16 pro pěší, jedna pro vozíčkáře, tři pro cyklisty a dvě speciální pro děti (pěší a cyklo). Na své si tak přijdou jak skalní sportovci, tak rodiny s dětmi. Ti si zvolí trasu sami podle svých schopností.

praha prčiceK nejnáročnějším patří tzv. trasa Karla Kulleho, která měří přes 70 kilometrů a je tak nejdelší z celého pochodu. Na tuto trasu se mohou pustit pouze turisté starší 18 let. Startuje se od stanice metra C Háje okolo 5. hodiny ráno. Na pochod se však můžete vydat i z dalších míst na trase, například z Týnce nad Sázavou (42 km), Pikovic (50 km), Čerčan (48 km), Benešova (42 km), Střezimíře (36 km), Tábora (30 i 43 km), Milevska (trasy 31 km a 40 km) či Petrovic u Sedlčan (30 km). Nejkratší dětská trasa z Votic měří 23 km a kromě dětí je určená i důchodcům od 60 let.

Fyzicky zdatní cyklisté mohou startovat z Prahy Hájí (74 km), Tábora (74 km) nebo Milevska (66 km). Dětská cyklotrasa v délce 61 km vychází také z Tábora. Všechny cyklotrasy, mimo pražské, jsou okružní. Pro vozíčkáře a jejich doprovod je vybraná trasa z Miličína v délce 13 kilometrů.
 

Svůj start si musíte včas zaregistrovat!

CyklistkyStejně jako vloni i letos probíhá přihlašování na pochod Praha-Prčice pouze předem od 1. do 18. května 2023 (v den pochodu to na startu již nebude možné!). Registrací vás provede jednoduchý návod a po zaplacení na účet obdržíte email s údaji potřebnými pro odstartování na příslušném startu. Na startu po předložení potvrzujícího emailu obdržíte mapu s místem na razítka z kontrolních stanovišť.
Registrovaní pochodníci uvedení na jedné registraci (QR  kódu) musí odstartovat společně a pouze z vybraného startu. Startovné činí 40 Kč za každého účastníka.

Organizátoři prosí pochodníky od severu (Prahy), aby se vydali na severní trasy (Benešov, Bystřice, Olbramovice, Sedlčany, …). Pochodníky od jihu (Tábora) pak prosí, aby šli trasy od jihu (Tábor, Milevsko, ….). Své čtyřnohé miláčky však na pochod můžete vzít s sebou. Jedniným omezením je to, že pes musí mít náhubek a jít na vodítku.

Pochod Praha – PrčiceZ cíle v Prčici bude zajištěna kyvadlová doprava do železniční zastávky Heřmaničky. Odtud pojedou rychlíky a zastávkové vlaky do Prahy a Tábora. Návrat do Milevska, Sedlčan a Petrovic bude zajištěn autobusy, které budou odjíždět z náměstí v Sedlci do cca 19:30 hodin. Kromě toho je možnost odjet do Sedlčan vlakem z Olbramovic. V Prčici bude platit od 10 do 20 hodin zákaz stání pro motorová vozidla. Osobní auta mohou parkovat  v Sedlci mimo náměstí a přilehlé komunikace v souladu s dopravním značením. Provoz v Sedlci bude nad rámec běžných omezení souvisejících s pochodem výrazně omezen také z důvodu probíhající revitalizace náměstí.
Česká Sibiř – drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny

Česká Sibiř – drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Své pojmenování získala oblast díky drsným klimatickým podmínkám, protože je zde zima delší a tužší než jinde ve vnitrozemí.

Zámek Sedlec Prčice

Zámek Sedlec Prčice

Ať už jste vášnivými návštěvníky památek, milovníky historie nebo jen zvídavými turisty, kteří rádi objevují nová místa, pak vězte, že se obec Prčice pyšní také zámkem s dávnou minulostí. Zámkem, jehož dějiny sahají až do 12. století.

Český Merán – malebná oblast v okolí města Sedlec-Prčice

Český Merán – malebná oblast v okolí města Sedlec-Prčice

Označení Český Merán se používá od 19. století pro okolí Sedlce-Prčice proto, že je nápadně podobné krajině kolem italského města Merano. Do oblasti spadají městečka a obce Sedlec-Prčice, Nadějkov, Vlksice, Zvěřinec, Myslkov, Obděnice, Vysoký Chlumec a Křepenice.

Naučná stezka Petrovicko – poznejte Kraj kamenů

Naučná stezka Petrovicko – poznejte Kraj kamenů

Pro jižní část Sedlčanska, Petrovicko, se ujal výstižný název Kraj kamenů. Po jeho krásách vás provede naučná stezka, díky níž poznáte plno roztodivných balvanů rozličných tvarů, velikostí a pojmenování, nádhernou přírodu se vzácnými živočichy i květinami a dokonce i jeskyněmi.

Památník Prčický škrpál

Památník Prčický škrpál

Kamenný škrpál jako symbol slavného pochodu Praha-Prčice .

Další aktuality

100 tipů, kam se vydat na výlet v okolí Prahy

Tipy na výlet v okolí Prahy nabízí kratší i delší procházky přírodou, návštěvy vyhlídek, tradičních cílů i málo známých míst. Pokud vás slunečný den láká vyjít si někam na výlet nebo vás neodradí nepřízeň počasí, nechejte se inspirovat našimi tipy, kterými vás budeme lákat na vycházku ve Středočeském kraji. Čekají na vás naučné stezky, přírodní zajímavosti a spousta dalších zajímavostí, stačí si jen vybrat.
Středočeský kraj | Příroda

Den Kozla Velké Popovice nabídne nejen skvělé pivo

V pivovaru ve Velkých Popovicích se v sobotu 10. června 2023 od 10:30 uskuteční již dvacátý osmý ročník Dne Kozla. Součástí těchto tradičních oslav piva bude bohatý hudební program. Na dvou pódiích se představí celkem sedm kapel a hudebníků. Největším lákadlem budou zajisté legendární české kapely a interpreti jako jsou No Name, Brutus nebo O5&Radeček .
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Hrnčířské trhy v Berouně zaplní náměstí keramikou

O víkendu 10. a 11. června 2023 ožije Husovo náměstí v Berouně hrnčířskými trhy. Tyto trhy jsou největší v České republice s pravidelnou účastí 200 vybraných hrnčířů a keramiků. Najdete zde nejenom repliky zmíněné berounské keramiky, ale také širokou nabídku keramiky různých technik od hrnčířů z celé republiky i zahraničí. Součástí akce bývají rovněž koncerty, ochutnávky staročeských specialit, piva i českých a moravských vín.
Středočeský kraj | Kultura

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na víkend 10. až 11. června 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Historické traktory a zemědělské stroje v pohybu uvidíte v Čáslavi

Zájemce o historickou zemědělskou techniku láká na tradiční akci muzeum v Čáslavi. Pro návštěvníky je připraven ve dnech 3. a 4. 6. 2023 bohatý program. Tradičně budou předváděny v chodu unikátní exponáty ze sbírek muzea, ale i od soukromých sběratelů. Po celý víkend bude probíhat předváděcí akce historické zemědělské techniky s názvem Pradědečkův traktor.
Středočeský kraj | Kultura

Královský průvod císařovny Elišky se vydá na cestu Berounskem

Tento víkend 3. a 4. června se opět můžete přenést s Královským průvodem rovnou do středověku. Čtvrtá manželka českého krále a císaře římského Karla IV., Eliška Pomořanská, vyrazí Berounskem v doprovodu vévody Štěpána II. Bavorského na pouť za uzdravení svého manžela. Průvod na koních, vozech i s pěším doprovodem projde tradiční trasou kolem Berounky, kde bude na císařovnu Elišku i lid obecný čekat velkolepé uvítání a zábavný program po celý víkend. K průvodu se můžete dokonce sami přidat, ať v kostýmech nebo bez nich.
Středočeský kraj | Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle Středočeského kraje: aquapark Čestlice, Mirakulum a areál Sedlec

Milovníci vodních radovánek se postarali o to, že nejnavštěvovanějším místem Středočeského kraje je aquapark AquaPalace v Čestlicích. Zemi plnou her, zábavy, stromů, zvířat a dětské fantazie objeví rodiny s dětmi v Mirakulu v Milovicích nad Labem a na zámku Loučeň. Pozornost obdivovatelů historie patří Kutné Hoře a jejím významným památkám.
Středočeský kraj | Památky

Do Kutné Hory se po třech letech vrátí Královské stříbření

Poslední červnový víkend 24. a 25. 6. 2023 opět ožije Kutná Hora oslavami a příjezdem krále Václava IV., který královské horní město navštíví již po dvacáté deváté. V uplynulých třech letech se Stříbření z různých důvodů neuskutečnilo. Pořadatelé si letos dali za cíl obnovit akci tak, jak ji diváci znají. Proto je i v letošním roce připravena ve známém konceptu a se všemi stálými účinkujícími, kteří již ke Stříbření zkrátka patří.
Středočeský kraj | Zážitky