Úvod > Aktuality > Jděte do Prčic! Zažijte atmosféru legendárního pochodu...
Jděte do Prčic! Zažijte atmosféru legendárního pochodu...
"> "> "> Jdete do Prcic! "> Již tuto sobotu 17. kvetna se koná  49. rocník nejznámejšího dálkového pochodu u nás "> K nejnárocnejším patrí tzv. trasa Karla Kulleho, která merí 70 kilometru
Letní sporty

Jděte do Prčic! Zažijte atmosféru legendárního pochodu...

  • Vydáno11. května 2022
Posílá vás někdo do Prčic? Udělejte jemu i sobě radost a zažijte atmosféru našeho nejznámějšího dálkového pochodu, který se letos bude konat již po pětapadesáté! Připraveno je pro vás připraveno 21 tras různých obtížností, ze kterých si vyberou jak pěší turisté, tak i cyklisté. Pamatováno je také na hendikepované sportovce na vozíčku. Dětská pěší trasa startuje pouze z Votic, je vedena samostatně do dětského cíle a účastníci obdrží místo botičky speciální trofej. Letos po poprvé je třeba se na závod předem registrovat.
Pochod Praha PrčiceV sobotu 21. května 2022 se koná 55. ročník nejznámějšího dálkového pochodu u nás Praha-Prčice. Historie legendárního pochodu sahá až do roku 1966, kdy se 17. dubna vydalo 469 pochodníků na trasu douhou 65 kilometrů. Původním cílem bylo překonat pěšky vzdálenost čítající sto tisíc loktů českých. Akce byla původně pořádaná jen z recese, postupně přibývalo účastníků i tras. Největší účast byla v roce 1981, kdy se pochodu zúčastnilo 35 732 lidí.

Letos je připraveno celkem 21 tras, z toho 15 pro pěší, jedna pro vozíčkáře, tři pro cyklisty a dvě speciální pro děti (pěší a cyklo). Na své si tak přijdou jak skalní sportovci, tak rodiny s dětmi. Ti si zvolí trasu sami podle svých schopností.

praha prčiceK nejnáročnějším patří tzv. trasa Karla Kulleho, která měří přes 70 kilometrů a je tak nejdelší z celého pochodu. Na tuto trasu se mohou pustit pouze turisté starší 18 let. Startuje se od Komunitního centra Matky Terezy v Hájích v 5 hodin ráno. Na pochod se však můžete vydat i z dalších míst na trase, například z Týnce nad Sázavou (42 km), Pikovic (50 km), Čerčan (49 km), Benešova (43 km), Střezimíře (31 km), Tábora (30 i 43 km), Milevska (trasy 31 km a 40 km) či Petrovic u Sedlčan (30 km). Nejkratší dětská trasa z Votic měří 23 km a kromě dětí je určená i důchodcům od 60 let.

Fyzicky zdatní cyklisté mohou startovat z Prahy Hájí (74 km), Tábora (73 km) nebo Milevska (66 km). Dětská cyklotrasa v délce 59 km vychází také z Tábora. Všechny cyklotrasy, mimo pražské, jsou okružní. Pro vozíčkáře a jejich doprovod je vybraná trasa z Miličína v délce 13 kilometrů.
 

Letos si musíte svůj start včas registrovat!

CyklistkyLetošní rok provází velké změny v dopravě a při registraci – přihlašovat na pochod Praha-Prčice se lze pouze předem od 5. do 19. května (v den pochodu to na startu již nebude možné!). Protože letos probíhá výluka železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami, byli pořadatelé nuceni se uchýlit k regulačním opatřením včetně omezení počtu pochodníků. Pochodníky od severu (Prahy) prosí, aby se vydali na severní trasy (Benešov, Bystřice, Olbramovice, Sedlčany, …). Pochodníky od jihu (Tábora) pak prosí, aby šli trasy od jihu (Tábor, Milevsko, ….). Pořadatelé věří, že nepřízeň osudu už za poslední tři roky vyčerpali a od 56. ročníku už bude vše jako dříve.

Pochod Praha – PrčiceInstrukce ke startu dostanete po zaplacení startovného, které probíhá v elektronické podobě na webu praha-prcice.cz/trasa. Svou kondici je třeba důkladně zvážit, podle pravidel není bohužel možné, aby dospělí vyrazili na trasu určenou dětem a důchodcům. Své čtyřnohé miláčky však na pochod můžete vzít s sebou. Jedniným omezením je to, že pes musí mít náhubek a jít na vodítku.

Z cíle v Prčici bude zajištěna doprava – pro návoz účastníků pochodu do míst některých startů posílí ČD obdobně jako v předchozích letech pravidelné vlaky z Prahy. Z cíle v Prčici bude zajištěna kyvadlová doprava do železniční stanice Olbramovice za cca 100 Kč. Odtud pojedou rychlíky a zastávkové vlaky do Prahy. Návrat do Milevska, Sedlčan, Petrovic a Tábora bude zajištěn autobusy, které budou odjíždět z náměstí v Sedlci do cca 19:30 hodin. Kromě toho je možnost odjet do Sedlčan vlakem z Olbramovic. Vzhledem k výstavbě koridoru bude úsek mezi Olbramovicemi a Chotovinami bez železničního provozu.
Zámek Sedlec Prčice

Zámek Sedlec Prčice

Ať už jste vášnivými návštěvníky památek, milovníky historie nebo jen zvídavými turisty, kteří rádi objevují nová místa, pak vězte, že se obec Prčice pyšní také zámkem s dávnou minulostí. Zámkem, jehož dějiny sahají až do 12. století.

Česká Sibiř – drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny

Česká Sibiř – drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Své pojmenování získala oblast díky drsným klimatickým podmínkám, protože je zde zima delší a tužší než jinde ve vnitrozemí.

Český Merán – malebná oblast v okolí města Sedlec-Prčice

Český Merán – malebná oblast v okolí města Sedlec-Prčice

Označení Český Merán se používá od 19. století pro okolí Sedlce-Prčice proto, že je nápadně podobné krajině kolem italského města Merano. Do oblasti spadají městečka a obce Sedlec-Prčice, Nadějkov, Vlksice, Zvěřinec, Myslkov, Obděnice, Vysoký Chlumec a Křepenice.

Naučná stezka Petrovicko – poznejte Kraj kamenů

Naučná stezka Petrovicko – poznejte Kraj kamenů

Pro jižní část Sedlčanska, Petrovicko, se ujal výstižný název Kraj kamenů. Po jeho krásách vás provede naučná stezka, díky níž poznáte plno roztodivných balvanů rozličných tvarů, velikostí a pojmenování, nádhernou přírodu se vzácnými živočichy i květinami a dokonce i jeskyněmi.

Památník Prčický škrpál

Památník Prčický škrpál

Kamenný škrpál jako symbol slavného pochodu Praha-Prčice .

Další aktuality

19.5.
2022
Ochutnejte pivo z čerstvě vysmolených sudů na Černokosteleckém vysmolení

Ochutnejte pivo z čerstvě vysmolených sudů na Černokosteleckém vysmolení

Středočeský kraj | Gurmánská turistika
18.5.
2022
Hrabalovo Kersko vás okouzlí opět tento víkend

Hrabalovo Kersko vás okouzlí opět tento víkend

Středočeský kraj | Zážitky
18.5.
2022
Deset známých staveb Vojtěcha Ignáce Ullmanna

Deset známých staveb Vojtěcha Ignáce Ullmanna

Středočeský kraj | Památky
16.5.
2022
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Středočeský kraj | Zážitky