ÚvodAktualityJděte do Prčic! Zažijte atmosféru legendárního pochodu...
Letní sporty

Jděte do Prčic! Zažijte atmosféru legendárního pochodu...

  • 14. května 2024
Posílá vás někdo do Prčic? Udělejte jemu i sobě radost a zažijte atmosféru našeho nejznámějšího dálkového pochodu, který se letos bude konat již po sedmapadesáté! Připraveno je pro vás připraveno 21 tras různých obtížností, ze kterých si vyberou jak pěší turisté, tak i cyklisté. Pamatováno je také na sportovce s hendikepem, kteří jsou na vozíčku. Dětská pěší trasa startuje pouze z Votic, je vedena samostatně do dětského cíle a účastníci obdrží místo botičky speciální trofej. Letos po podruhé je třeba se na závod předem registrovat.
Pochod Praha PrčiceV sobotu 18. května 2024 se koná 57. ročník nejznámějšího dálkového pochodu u nás Praha-Prčice. Historie legendárního pochodu sahá až do roku 1966, kdy se 17. dubna vydalo 469 pochodníků na trasu douhou 65 kilometrů. Původním cílem bylo překonat pěšky vzdálenost čítající sto tisíc loktů českých. Akce byla původně pořádaná jen z recese, postupně přibývalo účastníků i tras. Největší účast byla v roce 1981, kdy se pochodu zúčastnilo 35 732 lidí.

Letos je připraveno celkem 21 tras, z toho 16 pro pěší, jedna pro sportovce na vozíčku, tři pro cyklisty a dvě speciální pro děti (pěší a cyklo). Na své si tak přijdou jak skalní sportovci, tak rodiny s dětmi. Ti si zvolí trasu sami podle svých schopností.

praha prčiceK nejnáročnějším patří tzv. trasa Karla Kulleho, která měří přes 70 kilometrů a je tak nejdelší z celého pochodu. Na tuto trasu se mohou pustit pouze turisté starší 18 let. Startuje se od stanice metra C Háje okolo 5. hodiny ráno. Na pochod se však můžete vydat i z dalších míst na trase, například z Týnce nad Sázavou (42 km), Pikovic (50 km), Čerčan (48 km), Benešova (42 km), Střezimíře (36 km), Tábora (30 i 43 km), Milevska (trasy 31 km a 40 km) či Petrovic u Sedlčan (30 km). Nejkratší dětská trasa z Votic měří 23 km a kromě dětí je určená i důchodcům od 60 let.

Fyzicky zdatní cyklisté mohou startovat z Prahy Hájí (74 km), Tábora (61 km) nebo Milevska (66 km). Dětská cyklotrasa v délce 61 km vychází také z Tábora. Všechny cyklotrasy, mimo pražské, jsou okružní. Pro vozíčkáře a jejich doprovod je vybraná trasa z Miličína v délce 13 kilometrů.
 

Svůj start si musíte včas zaregistrovat!

CyklistkyStejně jako vloni i letos probíhá přihlašování na pochod Praha-Prčice pouze předem od 1. do 16. května 2024 (v den pochodu to na startu již nebude možné!). Registrací vás provede jednoduchý návod a po zaplacení na účet obdržíte email s údaji potřebnými pro odstartování na příslušném startu. Na startu po předložení potvrzujícího emailu obdržíte mapu s místem na razítka z kontrolních stanovišť.
Registrovaní pochodníci uvedení na jedné registraci (QR  kódu) musí odstartovat společně a pouze z vybraného startu. Startovné činí 57 Kč za každého účastníka.

Organizátoři prosí pochodníky od severu (Prahy), aby se vydali na severní trasy (Benešov, Bystřice, Olbramovice, Sedlčany, …). Pochodníky od jihu (Tábora) pak prosí, aby šli trasy od jihu (Tábor, Milevsko, ….). Své čtyřnohé miláčky však na pochod můžete vzít s sebou. Jedniným omezením je to, že pes musí mít náhubek a jít na vodítku.

Pochod Praha – PrčiceZ cíle v Prčici bude zajištěna kyvadlová doprava do železniční zastávky Heřmaničky. Odtud pojedou rychlíky a zastávkové vlaky do Prahy a Tábora. Návrat do Milevska, Sedlčan a Petrovic bude zajištěn autobusy, které budou odjíždět z náměstí v Sedlci do cca 19:30 hodin. Kromě toho je možnost odjet do Sedlčan vlakem z Olbramovic. V Prčici bude platit od 10:00 do 20:00 hodin zákaz stání pro motorová vozidla. Osobní auta mohou parkovat v Sedlci mimo náměstí a přilehlé komunikace v souladu s dopravním značením. Provoz v Sedlci bude nad rámec běžných omezení souvisejících s pochodem výrazně omezen také z důvodu probíhající revitalizace náměstí.
Český Merán – malebná oblast v okolí města Sedlec-Prčice Příroda

Český Merán – malebná oblast v okolí města Sedlec-Prčice

Označení Český Merán se používá od 19. století pro okolí Sedlce-Prčice proto, že je nápadně podobné krajině kolem italského města Merano.

Památník Prčický škrpál Památky

Památník Prčický škrpál

Kamenný škrpál jako symbol slavného pochodu Praha-Prčice .

Česká Sibiř – drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny Příroda

Česká Sibiř – drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Své pojmenování získala oblast díky drsným klimatickým podmínkám, protože je zde zima delší a tužší než jinde ve vnitrozemí.

Zámek Sedlec Prčice Památky

Zámek Sedlec Prčice

Ať už jste vášnivými návštěvníky památek, milovníky historie nebo jen zvídavými turisty, kteří rádi objevují nová místa, pak vězte, že se obec Prčice pyšní také zámkem s dávnou minulostí. Zámkem, jehož dějiny sahají až do 12. století.

Naučná stezka Petrovicko – poznejte Kraj kamenů Příroda

Naučná stezka Petrovicko – poznejte Kraj kamenů

Pro jižní část Sedlčanska, Petrovicko, se ujal výstižný název Kraj kamenů. Po jeho krásách vás provede naučná stezka, díky níž poznáte plno roztodivných balvanů rozličných tvarů, velikostí a pojmenování, nádhernou přírodu se vzácnými živočichy i květinami a dokonce i jeskyněmi.

Další aktuality

Za českou královnou Johankou se vydejte do Rožmitálu pod Třemšínem

Do Rožmitálu pod Třemšínem se v sobotu 22. června opět po roce vrací královna Johanka – oficiálně tedy Johana z Rožmitálu, druhá manželka krále Jiřího z Poděbrad. Na Den s královnou, pořádaný každoročně koncem června na její počest, vás zve portál Kudy z nudy.
20. červen 2024 18:38
Zážitky, Středočeský kraj

Rekonstrukce sedlecké Kostnice pokračuje, odborníci složili pyramidu z kostí

Kostnice v Kutné Hoře prochází již 10 let rekonstrukcí, která bude pokračovat až do roku 2030. Zatímco se v monulých letech podařilo opravit štuky a omítky, letos se kostnice dočkala návratu rozebrané kosterní pyramidy – odborníkům se podařilo dokončit stavbu severozápadní pyramidy, a to vše az provozu, před očima přihlížejících návštěvníků.
19. červen 2024 10:00
Památky, Středočeský kraj

V Kutné Hoře se bude konat jubilejní Královské stříbření

Předposlední červnový víkend 22. a 23. 6. 2024 opět ožije Kutná Hora oslavami a příjezdem krále Václava IV., který královské horní město navštíví již po třicáté, bude se tady jednat o významné jubileum. Přivítejte krále s chotí Žofií a jeho doprovodem spolu s hrdými horníky, přihlížejte napínavým rytířským soubojům a disciplínám na koních, veselte se při dobové hudbě a tanci. Svůj um předvedou středověcí řemeslníci, děti nadchnou žongléři a komedianti, rytířské ležení nebo kolotoč a dech všem se zatají při sobotním ohňostroji i nedělní „stříbrné“ mši.
17. červen 2024 14:00
Zážitky, Středočeský kraj

Den Postřižinského piva 2024 se blíží

Pivovar Nymburk pořádá v sobotu 15. června tradiční slavnost Den Postřižinského piva. Kromě dobrého piva (včetně pivního speciálu pana sládka) je pro všechny návštěvníky připraven také bohatý doprovodný program. Brány Pivovaru Nymburk se slavnostně otevřou všem milovníkům piva a dobré zábavy od 10:30 hodin.
14. červen 2024 12:00
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Prozkoumejte Průhonický park – zelenou oázu na seznamu UNESCO

Průhonický park založil hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca roku 1885 a budoval jej prakticky až do své smrti roku 1936. Svou rozlohou téměř 250 hektarů patří park k největším přírodně krajinářským parkům v Evropě. Od roku 2010 je také na seznamu chráněných památek UNESCO, jako součást pražské památkové rezervace.
11. červen 2024 16:00
Příroda, Středočeský kraj

Věda a historie není nuda: nacistický zločin z června 1942 a vyhlazení Lidic

Odstranění zastupujícího říšského protektora a prominentního nacisty Reinharda Heydricha vyvolalo obrovskou vlnu represí. Na celém území protektorátu byl vyhlášen výjimečný stav a lidem, kteří cokoliv věděli o pachatelích anebo jim pomáhali, hrozila poprava s celou rodinou. Nejdrsnější ukázkou rázného postupu nacistických okupantů bylo vyhlazení středočeské obce Lidice a smrt nejméně 340 nevinných lidí. Výročí masakru si připomínáme každoročně 10. června.
10. červen 2024 12:00
Památky, Středočeský kraj

Cyklistika s Járou Cimrmanem: spanilá jízda do Tanvaldu vyrazí už v sobotu

Pokud patříte k obdivovatelům legendárního českého génia Járy Cimrmana, pak si nesmíte nechat ujít slavnosti a spanilou jízdu 8. června 2024 v Tanvaldu a okolí, která je mu věnována. V sobotu jste zváni do muzea ve Velkých Hamrech a v neděli se koná velká sláva v Tanvaldu, kam přijede peleton historických bicyklů, včetně vysokých kol.
7. červen 2024 6:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Středočeského kraje: aquapark Čestlice, Mirakulum a areál Příbram

Milovníci vodních radovánek se postarali o to, že nejnavštěvovanějším místem Středočeského kraje je aquapark AquaPalace v Čestlicích. Zemi plnou her, zábavy, stromů, zvířat a dětské fantazie objeví rodiny s dětmi v Mirakulu v Milovicích nad Labem a na zámku Loučeň. Pozornost obdivovatelů historie patří Kutné Hoře a jejím významným památkám.
6. červen 2024 10:44
Památky, Středočeský kraj