Úvod > Aktuality > Jděte do Prčic! Zažijte atmosféru legendárního pochodu...

Jděte do Prčic! Zažijte atmosféru legendárního pochodu...

Vydáno 15. května 2019 Letní sporty
Posílá vás někdo do Prčic? Udělejte jemu i sobě radost a zažijte atmosféru našeho nejznámějšího dálkového pochodu, který se letos bude konat již po čtyřiapadesáté! Připraveno je pro vás připraveno 21 tras různých obtížností, ze kterých si vyberou jak pěší turisté, tak i cyklisté. Pamatováno je také na hendikepované sportovce na vozíčku. Dětská pěší trasa startuje pouze z Votic, je vedena samostatně do dětského cíle a účastníci obdrží místo botičky speciální trofej.
Pochod Praha PrčiceJiž tuto sobotu 18. května 2019 se koná 54. ročník nejznámějšího dálkového pochodu u nás Praha-Prčice. Připraveno je celkem 21 tras, z toho 15 pro pěší, jedna pro vozíčkáře, tři pro cyklisty a dvě speciální pro děti (pěší a cyklo). Na své si tak přijdou jak skalní sportovci, tak rodiny s dětmi. Ti si zvolí trasu sami podle svých schopností.
 
K nejnáročnějším patří tzv. trasa Karla Kulleho, která měří 77 kilometrů a je tak nejdelší z celého pochodu. Na tuto trasu se mohou pustit pouze turisté starší 18 let. Startuje se u pražské stanice metra Háje v 5 hodin ráno. Na pochod se však můžete vydat i z dalších míst na trase, například z Týnce nad Sázavou (42 km), Pikovic (50 km), Čerčan (49 km), Benešova (43 km), Střezimíře (31 km), Tábora (30 i 43 km), Milevska (trasy 31 km a 40 km) či Petrovic u Sedlčan (30 km). Nejkratší dětská trasa z Votic měří 23 km a kromě dětí je určená i důchodcům od 60 let.

CyklistkyFyzicky zdatní cyklisté mohou startovat z Prahy ze stanice metra Opatov (77 km), Tábora (73 km) nebo Milevska (66 km). Dětská cyklotrasa v délce 59 km vychází také z Tábora. Všechny cyklotrasy, mimo pražské, jsou okružní. Pro vozíčkáře a jejich doprovod je vybraná trasa z Miličína v délce 13 kilometrů.

Mapu své trasy dostanete na místě po zaplacení startovného. Svou kondici je třeba důkladně zvážit, podle pravidel není bohužel možné, aby dospělí vyrazili na trasu určenou dětem a důchodcům. Své čtyřnohé miláčky však na pochod můžete vzít s sebou. Jedniným omezením je to, že pes musí mít náhubek a jít na vodítku.

Pochod Praha - PrčiceZ cíle v Prčici bude zajištěna kyvadlová doprava do ž.st. Heřmaničky. Odtud pojedou rychlíky a zastávkové vlaky do Prahy a do Českých Budějovic. Návrat do Milevska, Sedlčan a Petrovic bude zajištěn autobusy, které budou odjíždět z náměstí v Sedlci do cca 19.30 hod. Kromě toho je možnost odjet do Sedlčan vlakem také přes Heřmaničky a Olbramovice.
 
Historie legendárního pochodu Praha-Prčice sahá až do roku 1966, kdy se 17. dubna vydalo 469 pochodníků na trasu douhou 65 kilometrů. Původním cílem bylo překonat pěšky vzdálenost čítající sto tisíc loktů českých. Akce byla původně pořádaná jen z recese, postupně přibývalo účastníků i tras. Největší účast byla v roce 1981, kdy se pochodu zúčastnilo 35 732 lidí.
Památník Prčický škrpál

Památník Prčický škrpál

Kamenný škrpál jako symbol slavného pochodu Praha-Prčice .

Zámek Sedlec Prčice

Zámek Sedlec Prčice

Ať už jste vášnivými návštěvníky památek, milovníky historie nebo jen zvídavými turisty, kteří rádi objevují nová místa, pak vězte, že se obec Prčice pyšní také zámkem s dávnou minulostí. Zámkem, jehož dějiny sahají až do 12. století.

Česká Sibiř - drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny

Česká Sibiř - drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Své pojmenování získala oblast díky drsným klimatickým podmínkám, protože je zde zima delší a tužší než jinde ve vnitrozemí.

Český Merán - malebná oblast v okolí města Sedlec-Prčice

Český Merán - malebná oblast v okolí města Sedlec-Prčice

Označení Český Merán se používá od 19. století pro okolí Sedlce-Prčice proto, že je nápadně podobné krajině kolem italského města Merano. Do oblasti spadají městečka a obce Sedlec-Prčice, Nadějkov, Vlksice, Zvěřinec, Myslkov, Obděnice, Vysoký Chlumec a Křepenice.

Naučná stezka Petrovicko - poznejte Kraj kamenů

Naučná stezka Petrovicko - poznejte Kraj kamenů

Pro jižní část Sedlčanska, Petrovicko, se ujal výstižný název Kraj kamenů. Po jeho krásách vás provede naučná stezka, díky níž poznáte plno roztodivných balvanů rozličných tvarů, velikostí a pojmenování, nádhernou přírodu se vzácnými živočichy i květinami a dokonce i jeskyněmi.

Pochod Praha - Prčice 2020

Pochod Praha - Prčice 2020

55. ročník nejznámějšího organizovaného turistického a dálkového pochodu v České republice Praha–Prčice. Jindy poklidné náměstí v malebném jihočeském městečku se 16. května opět promění k nepoznání, zaplaví jej stánky s občerstvením, cílová páska, výdejna Tatranek a především tisíce turistů.

Další aktuality

12.9.
2019
Projděte se s kocourkem Mikešem Ladovým krajem

Projděte se s kocourkem Mikešem Ladovým krajem

Střední Čechy | Letní sporty
27.8.
2019
Projeďte se na kole Křivoklátskými okruhy!

Projeďte se na kole Křivoklátskými okruhy!

Střední Čechy | Letní sporty