ÚvodAktualityJazzové léto a podzim v Česku
Kultura

Jazzové léto a podzim v Česku

  • 15. srpna 2023
Pokud náležíte k fanouškům jazzu, určitě byste si měli naplánovat návštěvu zajímavých akcí, které se ponesou na vlně jazzu ještě během letošního léta, které postupně přejde v podzim. Vydejte se do festivalových měst a zažijte jedinečnou atmosféru historických náměstí i oblíbených klubů ponořených do jazzových melodií.

Nejen srpnová porce jazzu v Praze

Elena SonenshineNa konec léta si oblíbený pražský jazzový klub Reduta přichystal pestrý program. Ve dnech 17. a 31. srpna vám americký zpěvák a dirigent Lee Andrew Davison představí to nejlepší z bluesového a jazzového repertoáru. Lee Andrew Davison je jazzový, bluesový a muzikálový zpěvák, dirigent z Oklahomy. Ve středu 23. srpna se bude v Redutě vzpomínat na jazzovou legendu Louise Armstronga v podání slavného Old Timers Bandu. Pátek 25. srpna pak bude patřit poctě Elly Fitzgerald v podání mistryně skatu a klasického jazzu, skvělé Eleny Sonenshine a jejího výtečného kvartetu. V pořadu Best of Jazz & Swing zazpívá tato okouzlující dáma ty nejlepší swingové písně všech dob.

Jazz Gypsy N TangoDalší pražské jazzové útočiště Jazz Dock na řece Vltavě zve 19. srpna na Jazz na střeše – Paul Novotny & Jazz Gypsy N Tango. Jazz Gypsy N Tango je trio interpretující pestrou směs stylů, které odráží Paulův život v různých částech světa – moderní americký jazz, argentinské tango nuevo, jihoamerická samba či francouzský jazz manouche. Jazz Gypsy N Tango hraje hudbu plnou energie a emocí, interpretovanou virtuózními hudebníky. Divoký a syrový mix různých stylů, od argentinského tanga přes latino, rock a gypsy jazz až po balkánskou hudbu nabídne 18. – 19. srpna Faela!, mezinárodní skupina kterou založili muzikanti z Argentiny, Chile, Španělska i Anglie ve švédském Malmö.

Loop Jazz OrchestraThe Loop Jazz Club Hostivař chystá na 24. září jazz fusion. Hudební žánr, který vznikl na konci 60. let a vyústil v nový styl, kdy hudebníci spojili jazzovou improvizaci s rockem, funkem a R&B. The Loop Jazz Orchestra bude hrát skladby předních autorů jazzové fusion, jako například Wayna Shortera a Joe Zawinula (Weather Report), Herbie Hancocka (The Headhunters), Michaela a Randy Breckera (Brecker Brothers), Pata Methenyho a Lyle Mayse (Pat Metheny Group) a dalších.
 

Hudební večery na náměstí v Českých Budějovicích

Hudební večery české budějoviceLetní série koncertů na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích se koná od 11. července do 22. srpna 2023. Hudební večery návštěvníkům nabízí do konce letních prázdnin různé hudební žánry. Blues, folk, country, beat, rock nebo pop si můžete přijít poslechnout každé úterý a čtvrtek od 19 hodin. V úterý 15. srpna vystoupí uskupení Will It Jazz? Jedná se o mladou studentskou kapelu skládající se ze studentů budějovické konzervatoře. Zpívá s nimi studentka populárního zpěvu z Ukrajiny. Jak již název napovídá, hrají primárně jazz, swing, funk, ale i disco/pop.

Ve čtvrtek 17. srpna bude večer patřit skupině ONI, která se zaměřuje na rock, hrají ale i blues, jazz, funk i folk. Poslední koncert 22. srpna bude ve znamení Hulu Jazzu muzikantů Two Towers. Mladí Jihočeši okořeňují jazz a swing špetkou muzikálu, šansonu a funky. Klasické melodie odívají do moderních kabátků, přijďte si je poslechnout. V případě nepříznivého počasí se koncerty přesouvají na radniční nádvoří.
 

Podzim na vlnách jazzu

Paul BattoCelkem pět koncertů se chystá v rámci JazzFestBrno, který začíná 1. září, pokračuje 3. a 12. října, 22. listopadu a 5. prosince. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších jazzových přehlídek v ČR a středoevropském prostoru. Kvalitní a odvážná dramaturgie založená na interpretech světovéhoformátu (pravidelně nositelé Grammy Awards) i méně známých, avšak špičkových umělcích. Posluchači se mohou těšit na bohatý program plný gala koncertů, klubových akcí, jam sessions a doprovodných eventů. Letos vystoupí Shalosh (izraelské instrumentální trio), Jaga Jazzist (norská kapela), Dan Bárta nebo Ibrahim Maalouf (libanonský trumpetista). Originálním počinem je Concept Art Orchestra & Helge Sunde: Music for Lights & Shadows – sedm osobností české hudební scény vytváří ve spolupráci s ikonickým norským skladatelem Helge Sundem více než hodinový proud živé hudby, obrazu a světel s názvem Music for Lights & Shadows.

Jazz Goes to TownMezi 10. až 14. říjnem rozezní Hradec Králové festival Jazz Goes to Town (Jazz jde městem). Letošní 29. ročník nabídne posluchačům vystoupení kapel, uskupení a formací složených ze špičkových světových a evropských hudebníků. Program letošního festivalu slibuje široké spektrum současného jazzového žánru. Všechny letošní zahraniční kapely se představí v české premiéře, vrcholem festivalu pak bude koncert jedinečného Trondheim Jazz Orchestra. Poprvé do Česka zavítá také švýcarská zpěvačka Lucia Cadotsch, se svým kritiky uznávaným projektem Speak Low. Skladby 12 velkých polských klasických autorů 20. století přednese saxofonista, skladatel a producent Marek Pospieszalski se svým oktetem. Párem zahraničních rezidentů letošního festivalu bude slovinská pianistka Kaja Draksler a polský bubeník Szymon Gąsiorek. Zajímavým propojením českých a zahraničních hudebníků bude také nový projekt andělem oceněného souboru Concept Art Orchestra s norským skladatelem Helge Sundem, se kterým členové orchestru vytvořili více než hodinovou souhru živé hudby, obrazu a světel. Mezi další umělce, kteří v říjnu letošního roku zavítají do Hradce Králové, patří francouzský kvintet Hirsute, který přináší zářivou, divokou a osobní hudbu plnou překvapení, českému publiku již dobře známé duo Emil Viklický & Pavel Hrubý, tentokrát v neobvyklém prostoru klavírní galerie PETROF, unikátní vokálně-kontrabasový projekt HLASkontraBAS Oktet v rozšířené sestavě, kvartet 2in2out přinese melodický moderní jazz a Osian Roberts a jeho The Bopportunists naopak jazzovou tradici 40. let.

Kennedy AdministrationCory Henry, brooklynský multiinstrumentalista, skladatel, zpěvák a držitel ocenění Grammy se 10. listopadu na Groove Brno představí v dvojkoncertu v Sono Music Club s jedineční skupinou hudebníků z New YorkuKennedy Administration, kteří jsou známí svou živou a neodolatelnou směsí soulu, funku a jazzu. Skupinu vede charismatická zpěvačka s neobyčejným hlasem a energií, která si říká Kennedy. Spolu s klávesistou Ondřejem J. Pivcem představují dvojici, která se perfektně doplňuje.
JazzFestBrno podzim 2024

17. 9.
JazzFestBrno podzim 2024

Již tradičně se mezinárodní hudební festival JazzFestBrno nezastaví ani na podzim.

Festival Blues Alive 2024 v Šumperku

14. 11.16. 11.
Festival Blues Alive 2024 v Šumperku

Mezinárodní hudební festival Blues Alive je největší středoevropskou přehlídkou zaměřenou na blues a příbuzné žánry. Osmadvacátý ročník festivalu proběhne letos od 14. do 16. listopadu opět v šumperském Domě kultury.

Jazz Goes to Town 2024

8. 10.12. 10.
Jazz Goes to Town 2024

30. ročník mezinárodního festivalu Jazz jde městem. Prestižní hudební přehlídka mezinárodní festival Jazz Goes to Town se uskuteční od 8. do 12. října 2024.

Další aktuality

Na festivalu KoresponDance vystoupí hvězdy, které vás roztančí – ve Žďáru, Praze a Novém Městě

Mezinárodní festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance se uskuteční již podvanácté. Hlavní festivalový program se uskuteční tradičně ve městě a na zámku Žďár nad Sázavou, a to od 11. do 14. července 2024. Doplněný bude o jeden festivalový den v pražském PRAKABu a poprvé festival zavítá i do Nového Města na Moravě do prostor Horácké galerie. Největší site-specific festival současného pohybového umění představí umělce a umělkyně z Česka, Francie, Portugalska, Rakouska, Španělska, Slovenska, ale třeba i z Kanady. Tvůrčí gejzír novocirkusové, taneční a pohybové energie zažijí návštěvníci na všech festivalových scénách.
9. červenec 2024 10:00
Kultura

Bohemia Jazz Fest roztančí česká města

Bohemia Jazz Fest je už 17. sezónu unikátní akcí svého druhu především proto, že se jedná o spojení prvotřídní hudby s úchvatnou scenérií historických náměstí či zahrad. Centra českých měst takto každým rokem přivítají hudbymilovné návštěvníky, kteří se sem vydají vychutnat si špičková jazzová vystoupení, na něž se neplatí vůbec žádné vstupné! Letos se do jazzových tónů můžete zaposlouchat od 9. do 16. července 2024.
8. červenec 2024 14:00
Kultura

Graffiti v Česku: od jeskynních kreseb přes středověké vandaly až po současný street art

Graffiti je staré jako náš svět. Vážně: do široké rodiny pouličního umění či street artu totiž patří jak pravěké jeskynní malby, tak současné sprejerství. Mezi ně se ale schovala spousta dalších úžasně zajímavých dílek. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy!
6. červenec 2024 11:07
Kultura

Jak a kde si užít prázdninové výstavy? Bavte se – Česko je plné zajímavých akcí!

Vyberte si z bohaté nabídky kulturních zážitků! Letní období se sice překulilo do své druhé poloviny, ale stále láká na množství kulturních tipů. V galeriích můžete vidět díla umělců se zvučnými jmény i talentovaných amatérů. Objevovat můžete místa, kde se vědní a technické obory představují vtipnou a interaktivní formou. Naplňte léto zábavou a hodnotnými zážitky! Máme pro vás stovky nových nabídek denně.
4. červenec 2024 17:02
Kultura

Kalendář 2024: tipy na výlety za černým řemeslem za kováři a do starých kováren

Kovářství je prastaré řemeslo, díky práci s ohněm opředené řadou tajemství a pověr. Pokud chcete některé z nich poznat a zároveň vidět kováře „naživo“ a prohlédnout si výsledky jejich práce, přijměte od portálu Kudy z nudy pozvání do kováren a na kovářské akce.
4. červenec 2024 17:01
Kultura

Podívejte se do míst, která měl rád Antonín Dvořák!

Antonín Leopold Dvořák, který se narodil 8. září 1841, je jedním z českých hudebních skladatelů, kteří mají dodnes ve světě dobrý zvuk. Jeho opery i další skladby se hrají na pódiích světových scén od New Yorku až po Tokio a dodnes je nejhranějším českým skladatelem vůbec. Nová expozice v rodném domě Antonína Dvořáka v Nelahozevsi na Mělnicku přibližuje skladatelovo dětství i prvotní zdroje jeho inspirace. Návštěvníkům se otevírá ve zkušebním režimu od 28. června 2024. Doporučíme vám i další místa spjatá s jeho životem nebo festivaly, kde uslyšíte jeho nezaměnitelnou hudbu. Vydejte se v České republice po stopách hudebního génia!
27. červen 2024 21:20
Kultura

Věda a historie není nuda: hrady a zámky jako inspirace hudebníků a skladatelů

Pusťte si do sluchátek oblíbenou skladbu a vydejte se s Kudy z nudy na výlet na hrady a zámky, kde hledali inspiraci známí i méně známí hudební skladatelé! Představíme vám jména slavná i téměř zapomenutá a fantastické příběhy o tom, jak složitě se někdy hledá inspirace.
25. červen 2024 15:16
Kultura

20 tipů, kam se vydat v létě za folklórem

Pro vyznavače folklóru přinášíme tipy na tradiční letní akce v rámci celé České republiky. Nejen Strážnice, Vlčnov, Domažlice nebo Kyjov jsou místa spjatá s kroji, lidovými tradicemi a slavnostmi. Zapište si do svých kalendářů třeba i Horňácké slavnosti, Gorolski Święto v Jablunkově, Kopaničářské a portášské slavnosti nebo Hanácké slavnosti.
25. červen 2024 12:58
Kultura