!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Jazzové léto a podzim v Česku
Jazzové léto a podzim v Česku
"> "> "> "> "> ">
Kultura

Jazzové léto a podzim v Česku

Vydáno 6. srpna 2020
Pokud náležíte k fanouškům jazzu, určitě byste si měli naplánovat návštěvu zajímavých akcí, které se ponesou na vlně jazzu letos v létě a na podzim. Vydejte se do festivalových měst a zažijte jedinečnou atmosféru historických náměstí ponořených do jazzových melodií.

Jazz v Jižních Čechách

JazzNenechte si ujít čtvrtý ročník jazzového festivalu Jazz in Písek, který se koná v pátek 7. srpna na zahradě Kulturního domu. Přijďte si užít nádherný letní podvečer s jazzovou atmosférou! Hrát bude Výborný Trio, Adriano Trindade, Bluesand a Mar Vilaseca Quartet.

Piaristické náměstí v Českých Budějovicích rozezní od 6. do 9. srpna Jihočeský jazzový festival. Hlavním důvodem je motivace podpořit českou hudební scénu, která  kvůli kovidové situaci zažila i stále zažívá velmi těžké období. Těšit se můžete na  Jan Kavka trio, Ondřej Pivec Organic Quartet, Ondřej Ruml & Jazz Quintet nebo Chantal Poullain Trio.
 

Jazz Dock Orchestra

Jazz Dock OrchestraJazz Dock Orchestra je moderní jazzový big band na evropské úrovni, a dá se říct i jakousi „vlajkovou lodí“ klubu Jazz Dock na Janáčkově nábřeží v Praze. Orchestr má za sebou již dva roky úspěšného fungování s vlastním originálním repertoárem a skladbami světových autorů.

Jejich vystoupení proběhne v domácím Jazz Docku v pondělí 10. srpna 2020 od 21:30 hodin. V rámci svého srpnového koncertu zahraje orchestr výběr kompozic ze slavného alba Milese Davise Porgy and Bess, které bylo nahráno v roce 1958 v New Yorku a vyšlo u vydavatelství Columbia Records. Toto dílo bylo proslaveno úžasnou instrumentací aranžéra Gila Evanse, který je dodnes vzorem pro generace svých následovníků. Dnes již legendární, ale stále aktuální hudba bude doplněna současnými skladbami leaderů bigbandu - Jana Jiruchy a Andyho Schofielda.
 

Iva Bittová, Dunaj a Antonín Fajt

Iva BittováIva Bittová a Dunaj, dvě české legendy se opět protnou a vytvoří 18. srpna hudební magii v pražském klubu Jazz Dock v rámci nového unikátního projektu Ivanka pri Dunaji (Vladimír Václavek a Pavel Koudelka).

Zažijete jedinečný a velmi speciální komorní koncert spolu s Ivou Bittovou v doprovodu jejího syna Antonína Fajta. Ivanka pri Dunaji je unikátní volné akustické hudební setkání čtveřice skvělých hudebníků na jednom podiu v propojení na společné vlně.
 

Do Brna na Maraton hudby

Maraton hudbyHudba napříč žánry – klasická, jazz, rock, pop, lidová, elektronická, folk nebo country zazní v klubech, divadlech, koncertních sálech, ale i v kavárnách nebo v plenéru. Právě tento nepřetržitý hudební proud vyjadřuje i název festivalu, který se uskuteční 13. - 16. srpna 2020.

Maraton hudby Brno 2020 je městský letní hudební festival, který už svým pilotním ročníkem ukázal, že lze různá místa ve městě zajímavě a zábavně rozeznít hudbou různých žánrů. Letošní ročník na ten loňský i předloňský navazuje, ale jde ještě dál - na jeden víkend promění Brno v hudební metropoli. A na své si přijdou milovníci snad všech žánrů - jazzu, rocku, klasické hudby, balkánské dechovky i moravského folklóru. Z jazzových interpretů se můžete těšit na kapelu Katarzia + Top Dream Company (15. 8.), Zdeňka Krále (16. 8.), koncert Sisy Fehér & kapely Fehero Rocher (15. 8.) a zajímavé bude též vystoupení Balkan Night (14. 8.) nebo koncert Khoiba + Načeva (14. 8.).
 

Laco Deczi & New York Celula v Jazz Docku

Laco DecziLegendární trumpetista, žijící již mnoho let v USA, přijíždí 22. srpna opět do České republiky a jednou ze zastávek jeho turné bude také Jazz Dock.

Od svého vstupu na profesionální hudební scénu před více než padesáti lety byl Laco Deczi jejím enfant terrible a punc výjimečnosti mu zůstal dodnes. Navzdory tehdy převládajícímu West Coast jazzu začal prosazovat explozivní hard bop podle svého velkého vzoru Clifforda Browna. Tento styl později spojil do působivé symbiózy s elektrickou jazz-rockovou fúzí Milese Davise, v jejímž duchu se odvíjí Decziho hudba dodnes (trp; keys; b; dr).
 

Podzim na vlnách jazzu

Paul BattoPaul Batto je znám především jako jazz-bluesový zpěvák, skladatel a kytarista. Svou hudební cestu začal tento slovinský hudebník zpíváním gospelu. Deset let zpíval s americkou gospelovou skupinou ABC (A Better Country). Od roku 2009 odehrál více jak 1 150 koncertů ve 24 zemích světa. V pátek 25. září 2020 přijede do Kavárny Modré dveře v Kostelci nad Černými lesy.

Jazz Goes to TownMezi 6. a 10. říjnem rozezní Hradec Králové festival Jazz Goes to Town. Letošní 26. ročník nabídne posluchačům vystoupení kapel, uskupení a formací složených letos (díky koronaviru) z umělců pocházejících většinou pouze z Evropy. Novinkou bude rezidenční projekt The Shape of Jazz to Come, při němž vzniknou skladby pro jeden z koncertů přímo na festivalu. V české premiéře se v Hradci Králové představí pět interpretů či kapel, patří mezi ně Oliver Steidle, jedna z hlavních postav mladé berlínské avantgardy. V Hradci zahraje s kapelou The Killing Popes. Chybět nebude ani norsko-švédská trojice s názvem We Are nebo Samuel Blaser Trio francouzského kytaristy Marca Ducreta, dánského bubeníka Petera Bruuna a švýcarského trombonisty Samuela Blasera.

Ondřej Gregor BrzobohatýKulturní centrum Lanškroun bude 24. října hostit již 20. ročník festivalu Jazz a Little Otherwise. Dramaturg a duchovní otec festivalu, lanškrounský muzikant a skladatel Ilja Michalec oslovil i tento rok různorodá hudební uskupení. Těšit se můžete na Ondřeje Gregora Brzobohatého, lanškrounskou kapelu Ome Brain, uskupení 2IN2OUT a brněnskou kapelu Kupodivu.
Magnum Jazz Band

11.8.
Magnum Jazz Band

Magnum Jazz Band v Harrachově na louce nad městským úřadem.

Maraton hudby Brno

12.8.
15.8.
Maraton hudby Brno

Hudba napříč žánry – klasická, jazz, rock, pop, lidová, elektronická, folk nebo country zazní v klubech, divadlech, koncertních sálech, ale i v kavárnách nebo v plenéru. Právě tento nepřetržitý hudební proud vyjadřuje i název festivalu.

Festival Blues Alive v Šumperku

11.11.
13.11.
Festival Blues Alive v Šumperku

Mezinárodní hudební festival Blues Alive proběhne od 11. do 13. listopadu 2021 v Šumperku.