Úvod > Aktuality > Jazzové jaro v Brně právě začíná
Jazzové jaro v Brně právě začíná
"> "> "> ">
Kultura

Jazzové jaro v Brně právě začíná

  • Vydáno13. března 2019
Mezinárodní jazzový festival JazzFestBrno zahájí 13. března kvarteto saxofonisty Branforda Marsalise a 30. dubna 2019 jej završí pětinásobná držitelka Grammy, zpěvačka Dianne Reeves. Fanoušci se mohou během patnácti večerů těšit na pětadvacet koncertů, mezi nimi i na několik českých premiér, například na kalifornského trumpetistu Theo Crokera, který do své tvorby promítá svou lásku k funku, soulu a hip hopu.
Brno zahájí festivalovou sezónu tradiční jazzovou událostí od 13. března do 30. dubna 2019. Už po osmnácté se mohou všichni nadšenci tohoto hudebního stylu těšit na vynikající hudebníky z celého světa, kteří v rámci JazzFest Brno 2019 vystoupí.
 

Hvězdy jazzového nebe budou zářit v Brně

John McLaughlinOsu festivalu tvoří koncerty Branforda Marsalise (13. 3.), Billyho Cobhama (20. 3.), Johna McLaughlina (14. 4.), Dianne Reeves (30. 4.) a již vyprodaný koncert britského tria GoGo Penguin (5. 4.). Mimo této pětice do Brna zavítají například progresivní trumpetisté z nastupující generace Theo Croker (16. 3.), kytarista Julian Lage (31. 3.), jihoafrická zpěvačka Melanie Scholtz (9. 4.), jeden z nejvlivnějších basistů historie a trojnásobný držitel Grammy Stanley Clarke (24. 4.) nebo Avishai Cohen a Peter Evans (28. 4.).

Nebudou chybět ani osobnosti současného českého jazzu jako trumpetistka Štěpánka Balcarová (16. 3.), basista Jaromír Honzák (8. 4.) nebo Michal Nejtek (8. 4.), klavírista a skladatel se zkušenostmi z mnoha žánrů. Festival vzdá poctu legendám české scény Contrabandu Milana Svobody a Luboši Andrštovi (26. 4.), k jehož Blues Bandu se připojí i zpěvák Peter Lipa.
 

Doprovodný program a workshopy

Zabelov GroupOsmnáctý ročník JazzFestz Brno 2019  přinese také tři novinky v rámci doprovodného programu – elektro-jazzový večer Tension v klubu Praha v Brně, workshopy pro děti JazzFestBrno dětem v Café Práh a festival se vydá i do dalších měst, konkrétně do Kyjova, Tišnova a Miroslavi. Na Tension zavítá objev elektro-jazzové scény Zabelov Group a Leoš Hort alias HRTL (28.3.), špičkový performer na modulární syntezátor, který speciálně pro tento večer sestaví kapelu s bicími a saxofonem.

Workshopy pro děti povedou vynikající muzikanti a zároveň zkušení lektoři, kteří mají s prací s dětmi bohaté zkušenosti, například Marian Friedl, Jiří Slavík, Beata Hlavenková nebo Dano Šoltis.  Workshopy se uskuteční 4. května a jsou určeny pro děti od tří do patnácti let. Kromě novinek se fanoušci jazzu mohou po vybraných koncertech těšit i na tradiční jam sessions v Music Labu.
 

Kam na koncert a kolik stojí lístek

Janáčkovo divadloFestival letos zavítá do osvědčených sálů – do Sono Centra, Divadla Husa na provázku, Divadla na Orlí a klubu Alterna. Pro koncerty Dianne Reeves a Johna McLaughlina organizátoři zvolili Janáčkovo divadlo, které po nedávné rekonstrukci získalo nejen vylepšený interiér, ale nabízí i vyšší posluchačský komfort díky nové zvukové aparatuře.

Další informace o festivalu a vstupenky v cenách od 150 korun jsou k dispozici na webu festivalu a v síti Ticketmaster.
Janáčkovo divadlo – operní a baletní scéna Národního divadla v Brně

Janáčkovo divadlo – operní a baletní scéna Národního divadla v Brně

​Monumentální budova Janáčkova divadla v Brně, zčásti obklopená městským parkem, určená především pro velká operní a baletní představení klasického i moderního repertoáru, byla slavnostně otevřena 2. října 1965.

Divadlo Husa na provázku v Brně

Divadlo Husa na provázku v Brně

Divadlo Husa na provázku je české experimentální divadlo založené v roce 1967. Prezentuje se neobvyklými autorskými inscenacemi a výjimečnými divadelními počiny. Pravidelně hostuje na českých a zahraničních scénách, účastní se festivalů a samo je pořádá.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika