Úvod > Aktuality > Jaro v pražské botanické zahradě ohlašují žluté květy křivatce českého pravého
Příroda

Jaro v pražské botanické zahradě ohlašují žluté květy křivatce českého pravého

  • Vydáno17. března 2021
Podle astronomického kalendáře jaro začíná oficiálně až 20. března, příroda se ale ze zimního spánku již probudila. Přicházející nové roční období je viditelné i v Botanické zahradě hl. m. Prahy v Troji. V oblasti expozice Stráň, kde jsou zachované zbytky původní vegetace, vyniká žlutě kvetoucí křivatec český pravý. Jedná se o kriticky ohroženou cibulovinu, která je typická pro oblast Prahy a středních Čech. Kromě dalších raných jarních cibulovin, jako jsou sněženky a krokusy, rozkvétá talovín zimní, objevují se různobarevné květy řady druhů a odrůd čemeřic, a nakvétají první keře. Ze zimního spánku už se probudily i včely z úlů umístěných v expozici Medonosných rostlin a včel.
křivatecPřestože to vypadá, že život se s pandemií koronaviru na nějakou dobu zastavil, v přírodě to neplatí. V zahradách i mimo ně jsou k vidění květy prvních jarních bylin i nakvétající dřeviny. Pokud by byla jiná situace a vy byste mohli v těchto dnech navštívit botanickou zahradu, narazili byste na zahradníky, kteří dokončují odzimování a připravují areál na další sezonu, například chystají výsevy letniček. Mohli byste také vidět kvetoucí jarní byliny, jako jsou sněženky, čemeřice, koberce osívek, a rovněž první kvetoucí keře.

Na Stráni najdete křivatec český pravý, který je původním klenotem na území zahrady a má zde stále dobré podmínky pro svou existenci. V botanické zahradě v současné době též vrcholí stavební práce a úpravy některých částí areálu a vše se chystá k zahájení 52. sezony.


Kriticky ohrožený křivatec český pravý je v Praze doma

křivatecNa jarní květy lze již narazit v různých částech trojské botanické zahrady. Stráň pokrývají drobné osívky jarní a na stejných místech vykvetl i vzácný křivatec. Křivatec český pravý byl popsán z území Prahy a dodnes tu má v rámci České republiky výrazné populace, které přesahují jen do blízkého okolí a na Kolínsko. Další oblastí výskytu je jihozápadní Morava, konkrétně širší okolí Moravského Krumlova. Obsazuje velmi otevřená, kamenitá a štěrkovitá místa s minimem konkurence dalších rostlin. Zajímavostí je, že netvoří semena a veškeré šíření probíhá pomocí malých cibulek, které příležitostně může roznášet silnější vítr.

včelyKřivatců u nás roste pět druhů, křivatec český pravý patří spolu s křivatcem maličkým k nejvzácnějším, naopak každý patrně zná křivatec žlutý, rostoucí na kdejaké vlhčí louce i v některých parcích či ve světlých lesích. V expozici Medonosných rostlin a včel již také ožily úly. V Ornamentální zahradě v tuto chvíli žlutě rozkvétá talovín zimní, rostlina z rodu pryskyřníkovitých, kterou lze na jaře hojně vidět v zahradách, ve skalce září modře nízké jarní kosatce síťkované (Iris reticulata) a začíná zde rozkvétat i devětsil lékařský. Kromě bylin tu již kvetou i první dřeviny, objevují se růžové květy výrazně vonící kaliny vonné nebo květy vilínů.
 

Nová sezona botanické zahrady ve znamení jedovatých rostlin

sněženkyV expozici Stínomilné trvalky kvetou jarní hajničky jako sněženky, krokusy, prvosenky, orseje, i čemeřice, které patří mezi rostliny často pěstované v zahradách, ale vyskytující se i ve volné přírodě. Čemeřice na první pohled upoutají výraznými květy různých barev, a to někdy už na konci ledna, v době, kdy je ještě zahrada pokrytá sněhem. Velké množství jejich druhů můžeme najít i ve volné přírodě.

čemeřiceNádherné květy čemeřic patří mezi první posly jara. Dříve se rychlily tak, aby svými květy těšily už v období Vánoc. Podle legendy totiž čemeřice vykvetly ze slz dívky, která plakala, protože neměla dárek pro právě narozeného Ježíška. Účinky čemeřice znali lidé už ve starověku. Používala se jako léčivka i na výrobu šípového jedu pro lov zvěře. Rostlina patří mezi pryskyřníkovité, pro něž je typický obsah ranunkulinu a dalších jedovatých látek. Právě proto nejsou vhodné pro použití v domácí lékárně. Přesto jsou velmi oblíbené jako okrasné trvalky, které na vhodném stanovišti nepotřebují žádnou zvláštní zahradnickou péči.

krokusČemeřice ve společnosti dalších jarních rostlin symbolicky zahajují další sezonu botanické zahrady, která bude tematicky věnovaná právě jedovatým rostlinám, s nimiž se běžně můžete setkat v zahradách, parcích i v domácnostech.

Až to bude možné přivítá Botanická zahrada hl. m. Prahy své návštěvníky novým vstupním objektem s restaurací, umístěným v západní části areálu pod tropickým skleníkem Fata Morgana. Na další sezonu se připravuje i vinice sv. Kláry.
Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Stezka osobností v Trojské botanické zahradě

Stezka osobností v Trojské botanické zahradě

V Botanické zahradě hlavního města Prahy je unikátní stezka, kterou tvoří téměř osmdesát vzácných rostlin a dřevin, které od roku 2009 v zahradě v rámci projektu Kořeny osobností vysazují významní představitelé českého, ale také zahraničního kulturního, sportovního, vědeckého či politického života.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Zavřete oči a nechte se vést vůní rostlin – trojskou botanickou zahradou vede Vonná stezka, originální vzdělávací projekt, který postupně zahrnuje jednotlivé expozice. Vznikl díky spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou.

Pivoňková louka v Botanické zahradě hl. m. Prahy

Pivoňková louka v Botanické zahradě hl. m. Prahy

Pivoňky odpradávna zaujímají roli královen květin. Botanická zahrada hl. m. Prahy se pyšní jednou z nejlepších sbírek těchto rostlin v Evropě a kolekce těch dřevitých je nejrozsáhlejší, jakou je možné v České republice zhlédnout.

Další aktuality

Pravdu o ingrediencích při stavbě Karlova mostu odhalí Vajíčkobraní: Vejce natvrdo opět doputují na Karlův most

Už pošesté přijdou v neděli 2. dubna na Karlův most obyvatelé Velvar a blízkého okolí na akci zvanou Vajíčkobraní. Jejím cílem je připomenout legendu o tom, jak Velvarští přispěli ve 14. století ke stavbě mostu vejci uvařenými natvrdo. Legenda se stala zdrojem posměchu, ale zároveň i hrdosti pro obyvatele Velvar, kteří se z tohoto důvodu sdružili ve spolku Natvrdlí. V Muzeu Karlova mostu bude po skončení akce zahájena výstava o Ježíšovi.
Praha | Kultura

Česko ve filmu: Robert Eggers natáčí v Praze snímek Nosferatu se Skarsgårdem, Dafoem a Deppovou.

Praha láká nejen turisty, ale také filmové štáby. Nacházejí se tu Ateliéry Barrandov a Prague Studios, které jsou filmaři díky své rozloze a profesionalitě velmi oblíbené. Filmů a seriálů se zde natáčely už doslova stovky. Ale i samotná Praha dokáže nabídnout ty správné kulisy pro nejeden film. Robert Eggers si nyní Prahu vybral pro svůj nový snímek Nosferatu, pokračovat zde bude i Interview s upírem.
Praha | Kultura

100 tipů, kam jít na procházku v Praze

Co podniknout v Praze? Užijte si dlouhé procházky zahradami, v parcích, úžasné výhledy a brouzdání starým městem... Vydejte se na krásnou procházku a užívejte si něžné paprsky slunce i zasněnou romantiku uprostřed překrásného hlavního města. Vydat se můžete i do okrajových částí Prahy, kde si užijete volný čas v parku, pozorováním fauny a flóry či jiným příjemným způsobem.
Praha | Příroda

Parníky od dubna znovu vyplují do pražské zoo

Po zimní přestávce zahájí od dubna Pražská paroplavební společnost plavby svou pravidelnou lodní linkou do zoologické zahrady v Troji. Na začátku jara budou lodě zatím vyplouvat pouze o víkendu z Rašínova nábřeží (Výtoň), s přibývajícími teplými dny pak od května do přelomu srpna a září budou jezdit denně.
Praha | Zážitky

Velikonoce na Staroměstském náměstí zpestří folklórní i národopisné soubory

Velikonoční tradice ze všech koutů země a zábava pro nejmenší – nejen to přinese oslava největších křesťanských svátků do centra Prahy. Na pódiu na Staroměstském náměstí se představí folklórní i národopisné soubory i staročeská kapela. Chybět nebude animační program pod velikonoční břízou. Letošní novinkou bude zelené pivo a obří zajíc.
Praha | Zážitky

Národní divadlo uvádí v roce 2023 řadu premiér v činohře, opeře i baletu

Rok 2023 je v Národním divadle opět nabitý. Kromě již zavedeného repertoáru vás čeká řada premiér nově nastudovaných klasických, i zcela nových inscenací. Novinky představí Balet Národního divadla, Činohra, Opera, i Laterna magika.
Praha | Kultura

Objevte perly kubistické a funkcionalistické architektury Josefa Gočára

Víte, že v anketě o největší osobnost české architektury 20. století zvítězil Josef Gočár, stavitel kubismu a funkcionalismu? Josef Gočár se narodil 13. března 1880 v Semíně u Přelouče, zemřel 10. září 1945 v Jičíně. Málokterý jiný tvůrce by dovedl zosobnit moderní českou architekturu lépe než Josef Gočár. Jeho díla zdobí řadu našich měst a jeho jméno znají i lidé, kteří se o architekturu příliš nezajímají.
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním o víkendu 1. a 2. dubna 2023.
Praha | Zážitky