Úvod > Aktuality > Jaro na Znojemsku: obcházení vinných sklepů a vyhlídkové jízdy zdarma

Jaro na Znojemsku: obcházení vinných sklepů a vyhlídkové jízdy zdarma

Vydáno 16. dubna 2018 Životní styl
Den Země letos oslavte přímo pod širým nebem na některé z akcí, které propojují víno s jarní přírodou. Třeba na Znojemsku můžete Festival otevřených sklepů spojit s vyjížďkou Vinobusem a zastavit se ve Slupi, kde budou vítat Jaro na mlýně. To vše můžete zažít o víkendu 21. a 22. dubna!
Předposlední dubnový víkend na Znojemsku bude plný vína, zábavy a zážitků. A také slunce, protože letos léto na nic nečekalo a rovnou vystřídalo zimu: předpověď pro jižní Moravu hlásí na sobotu 21. dubna jasno, slunečno a příjemných 22 °C. Nakonec budete rádi, že se na Festivalu otevřených sklepů alespoň na chvíli schováte ve stinných vinných sklepech.
 

Jaro se skleničkou vína

Jarní Festival otevřených sklepů letos o víkendu 21. a 22. dubna zavítá do vinařských obcí Znojemska. Při obcházení navštívíte 33 vinařů ze Znojma, Nového Šaldorfu-Sedlešovic, Šatova, Chvalovic a Hnanic. Registrace bude probíhat v Obecním sále Modrých sklepů v Novém Šaldorfu, startovní balíček obsahuje degustační skleničku, plátěnou tašku s logem festivalu, průvodce s mapkou a také kupony v celkové hodnotě 200 Kč na odběr vína dle vlastního výběru u festivalových vinařů. Se vstupenkou samozřejmě můžete ochutnat přes 300 vzorků vín a také využívat kyvadlovou dopravu, která během festivalu jednotlivé obce propojuje. Doprovodný program zahrnuje nejenom prohlídky vinných sklepů, ale také stánky s různými dobrotami v jednotlivých vinařstvích či degustace pivních speciálů z šatovského minipivovaru Tor.

V době festivalu už navíc bude v provozu Vinobus, zelený autobus s vozíkem na kola, který jezdí po okruhu mezi vinařskými obcemi. Letošní trasa měří 56 km, má 13 zastávek a spojuje 19 vinařství. Dva dubnové víkendy, tedy 21. a 22. dubna a pak 28. a 29. dubna, bude Vinobus jezdit zadarmo, ovšem nastoupit a vystoupit můžete z organizačních důvodů jen na zastávce na Masarykově náměstí ve Znojmě.
 

Návrat do starých časů

Chystáte se na Znojemsko s dětmi? Pak vás spíš než obcházení vinných sklepů přiláká Jaro na mlýně, akce, která se v sobotu 21. dubna bude odehrávat ve Slupirenesančním vodním mlýně. V něm a kolem něj budou nachystána stanoviště, která děti hravou formou seznámí s pracemi ve mlýně a těmi, kteří ji vykonávali. Alespoň na chvíli se tak děti stanou prášky, mládky, stárky a ty nejšikovnější i mlynáři – ovšem budou muset rozeznat oves od pšenice, hladkou mouku od hrubé a vědět, co se z mouky vyrábí.
 

Víno, Slup a vojenský srub

  • Prastarý vodní mlýn ve Slupi je samozřejmě technickou památkou, a tak o něj náležitě pečuje Technické muzeum v Brně. Pokud jste je ještě nenavštívili, berte to jako pozvánku: v hlavní brněnské budově na vás čeká například nová expozice Pozor, zákruta! a také technická herna.
  • Ani ve Slupi ovšem o víno nepřijdete; týž den jako Jaro na mlýně probíhá v Kulturním domě soutěžní výstava vín Čulský košt. Začíná ve 14 hodin a ochutnat bude možné několik stovek vín nejen od místních drobných výrobců, ale i od firem ze Znojemska. V ceně vstupného je jak neomezená degustace, tak večerní taneční zábava s cimbálovou muzikou. Navíc se můžete těšit na obsluhu v dobových krojích.
  • Brněnské Technické muzeum spravuje rovněž Areál čs. opevněníŠatově, pěchotní srub s původní výzbrojí a výbavou, kterou armáda používala v letech 1960–1999. V dubnu tu bývá o víkendech otevřeno, zatím jen zvenčí si můžete prohlédnout řopík – Muzeum československého opevnění 1938 ve Slupi. Ten bude mít poprvé otevřeno až v květnu.
Muzeum Československého opevnění 1938 ve Slupi u Znojma

Muzeum Československého opevnění 1938 ve Slupi u Znojma

Pevnůstka v obci Slup typu A-160 je druhosledovým objektem vzor 37. Tento řopík byl s velkým citem pro detail uveden do původní podoby z roku 1938. Nachází se zde ukázka polního postavení těžkého kulometu proti letadlům, výstava modelů opevnění a zbraní Pohraniční stráže.

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí

Jednou z největších řek na jižní Moravě je Dyje, která pramení v sousedním Rakousku pod názvem Thaya. Celková délka toku činí 311 kilometrů, z toho na našem území 235 km. Větší část říčního toku na území ČR je sjízdná, dohromady v délce 209 km.

Vodní mlýn ve Slupi - nová expozice vývoje mlynářství od pravěku po 20. století

Vodní mlýn ve Slupi - nová expozice vývoje mlynářství od pravěku po 20. století

Dějiny vodního mlýna jsou úzce spojeny s vývojem rozsáhlého krhovicko-jaroslavického vodního náhonu, který po staletí spoluutvářel vodní poměry povodí Dyje na hranici Moravy a Rakouska. Mlýn se čtyřmi funkčními vodními koly patří mezi nejvýznamnější a architektonicky nejpozoruhodnější objekty u nás.

Jaroslavické vinné sklepy

Jaroslavické vinné sklepy

Přímo na státní hranici s Rakouskem, obklopeno rozlehlými vinohrady, leží v údolí potoka Daníž městečko Jaroslavice, kde teplé klima nížinaté oblasti a úrodná černozem odedávna vytvářely ideální podmínky pro pěstování révy vinné.

Historický sklepní komplex vinařství Marek v Olbramovicích

Historický sklepní komplex vinařství Marek v Olbramovicích

Historické vinné sklepy v Olbramovicích u Znojma představují unikátní sklepní komplex, který byl ručně vyhlouben v měkkých pískovcových sedimentech během mnoha generací a který nyní dosahuje délky téměř půl kilometru.

Vinařství Lahofer - vína z vlastních vinic

Vinařství Lahofer - vína z vlastních vinic

Vinařství Lahofer se opírá o silnou vinařskou tradici na Znojemsku, zejména pak o vinice U Hájku a Babičák. Z těchto vinic pochází všechny hrozny pro výrobu vína. Ústředním sloganem nové značky je Vinařství Lahofer – Vína z vlastních vinic.

Vinice Šobes - jedna z nejstarších a nejlepších evropských vinic

Vinice Šobes - jedna z nejstarších a nejlepších evropských vinic

Na úbočí skalního ostrohu v meandru řeky Dyje leží vinice, odborníky řazená mezi deset nejkvalitnějších evropských vinařských poloh. V letních měsících můžete přímo na vinici ochutnat místní vína.

Vinobus VOC Znojmo

1.5.
15.9.
Vinobus VOC Znojmo

A až od 1. 7. 2020 bude možné se vypravit na poznávací projížďku po znojemských vinicích s ochutnávkami v doprovodu průvodce VOC Znojmo v oblíbeném VINObusu.