Úvod > Aktuality > Velikonoční zážitky všeho druhu vás čekají ve Žďáru nad Sázavou
Životní styl

Velikonoční zážitky všeho druhu vás čekají ve Žďáru nad Sázavou

  • Vydáno28. února 2023
Velikonoce pomalu klepou na dveře a pokud ještě nemáte žádné plány, zveme vás na pěkný výlet do Žďáru nad Sázavou, kde se budou slavit svátky jara nejen v kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, ale také na zdejším zámku.
Žďár nad SázavouVelikonoce ve Žďáru nad Sázavou si užijete. Na své si zde přijdou ti, kteří upřednostňují duchovní prožití největších křesťanských svátků v roce, tak i ti, kteří mají radši zábavu a hry. Povinnou žďárskou zastávkou je zdejší proslulý kostel sv. Jana Nepomuckého, který se stal roku 1994 součástí památek zapsaných na Seznamu UNESCO. Je až neuvěřitelné, že vloni oslavil celých 300 let od svého vysvěcení. Během velikonočních svátků bude otevřen denně od 9:00 do 17:00 hodin. Komentovaná prohlídka vás provede areálem poutního kostela od hlavní západní vstupní brány, přes hřbitov do kostela sv. Jana Nepomuckého.

V současné době probíhá v těsné blízkosti kostela probíhá restaurování obvodového ambitu. Od příštího roku se zde můžete těšit na novou expozici v podobě uměleckého ztvárnění křížové cesty. Rekonstrukční práce se prohlídek nedotknou, interiér kostela je po rekonstrukci, omezení se týká opravdu jen venkovní části.
 

Barevné Velikonoce a koncerty klasické hudby

velikonoceZámek Žďár připravil pro své velikonoční návštěvníky na 8. dubna zábavnou akci Barevné Velikonoce. Malí i velcí mohou přijít na první letošní jarmark do zámeckého areálu, kde si kromě nákupu nejrůznějších laskomin a velikonočního zboží mohou zkusit nazdobit velikonoční kraslice různými technikami, pletení pomlázek nebo některá tradiční řemesla. O den později 9. dubna se na zámku chystá koncert české sopranistky Noemi Erby a brazilského barytonu Miguelangela Cavalcantiho z Rakouska.

Koncerty chystá také kostel sv. Jana Nepomuckého, a to již 26. března, kdy se sakrální prostředí rozezní melodie Graffova kvarteta, které tvoří dvoje housle, viola a violoncello.
 

Kaleidoskop, vláčky a veselé výletní cíle

model vlakuNávštěvníci, kteří vyhledávají na svých výletech spíše zábavné aktivity by neměli vynechat návštěvu Muzea nové generacezámeckém areálu. Muzeum s nejmodernější audio a videotechnikou bylo vystavěno ve dvou rekonstruovaných patrech bývalého zámeckého pivovaru. Objevíte zde zrcadlový kaleidoskop, ze kterého vystoupíte do světa baroka a potkáte geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho. Zmenšený model regionů Novoměstsko, Žďársko, Bystřicko a Nedvědicko s funkční železnicí je vystaven ve žďárském kulturním domě. Každý, kdo sem zavítá, je ihned pohlcen světem modelové železnice s houkajícími vlakovými soupravami a krajiny, která si v ničem nezadá s tou skutečnou.

Máte rádi aktivní pohyb? Pak se vydejte k surrealistickým sochám originálního sochaře Michala Olšiaka, které jsou umístěny nedaleko Žďáru. Najdete Mamlasa, Hraniční kámen nebo Harmoně? Hravým rodinám doporučujeme dobrodružnou hru Santiniho šifra. Hra plně v offline verzi za pomocí mystických šifer seznamuje děti s památkou UNESCO a jejím stavitelem.
Barevné Velikonoce na zámku Žďár nad Sázavou

30.3.
Barevné Velikonoce na zámku Žďár nad Sázavou

Oslavte s námi svátky Velikonoc na zámku Žďár nad Sázavou. Bude to barevné!

Hamerský vycházkový okruh v Hamrech nad Sázavou

Hamerský vycházkový okruh v Hamrech nad Sázavou

Hamry nad Sázavou leží v údolí řeky Sázavy. Projít se tu můžete po jedinečném „Hamerském vycházkovém okruhu", na kterém zhlédnete mnohé zajímavosti. Pod rukama sochaře Michala Olšiaka zde vyrostlo několik originálních soch.

Sousoší Hraniční kámen u přehrady Pilská – český lev a moravská orlice

Sousoší Hraniční kámen u přehrady Pilská – český lev a moravská orlice

Sousoší sochaře M. Olšiaka symbolizuje hranici Čech a Moravy, i když se přímo na historické zemské hranici nenachází. Socha orlice hlídá moravské a socha lva české území, mezi nimi je umístěn hraniční kámen.

Naučná stezka kolem Zelené hory

Naučná stezka kolem Zelené hory

Naučnou stezku kolem Zelené hory u Žďáru nad Sázavou tvoří dva okruhy, které jsou vybaveny odpočinkovými místy s příslušným mobiliářem, vyhlídkovými místy a informačními tabulemi.

Zámek Žďár nad Sázavou

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Věda a historie není nuda: 300 let od dokončení a vysvěcení poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Věda a historie není nuda: 300 let od dokončení a vysvěcení poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Poutní kostel na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou na Vysočině mnozí považují za nejkrásnější kostel zasvěcený sv. Janovi Nepomuckému. V roce 2022 slaví velké výročí, a to 300 let od svého dokončení a vysvěcení.

Modelové království železnic ve Žďáru nad Sázavou

Modelové království železnic ve Žďáru nad Sázavou

Jedno z největších modelových kolejišť v ČR má za svůj námět železniční a kulturní památky na Vysočině. Na ploše 50 m2 najdete žel. stanice Žďár nad Sázavou se strojírenskou firmou Žďas, hrad Pernštejn, viadukt v Dolních Loučkách a další detaily regionu.

Santiniho šifra

Santiniho šifra

Dobrodružná hra pro rodiny s dětmi dovede hráče na vzájemně propojena místa geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela. Hra plně v offline verzi za pomocí mystických šifer seznamuje děti s památkou UNESCO a jejím stavitelem.

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.

Socha Mamlase Michala Olšiaka

Socha Mamlase Michala Olšiaka

Socha Mamlase je umístěna u žďárského Starého Dvora. Jedná se o první vytvořenou sochu Michala Olšiaka v okolí Žďáru z roku 2005. Dojít k ní se dá buď úvozem od Klafaru nebo Dvorskou ulicí od zámku rodiny Kinských. Z místa je pěkný výhled na město Žďár a Zelenou horu.

Další aktuality

Tipy na výlety po stopách hravých soch Michala Olšiaka nejen na Vysočinu

Vydejte se na putování po sochách Michala Olšiaka. Jeho specifické sochy zvířat a bájných tvorů, které jsou na první pohled dobře rozpoznatelné, naleznete na mnoha místech Vysočiny, nejvíce je jich u sochařova rodného města Žďáru nad Sázavou. Destinační společnost Koruna Vysočiny připravila turistickou hru, která vás provede tímto regionem. Seznámí vás se všemi sochami Michala Olšiaka na Vysočině i mimo ní.
Kraj Vysočina | Zážitky

Poznejte národní kulturní památky v kraji Vysočina

Věděli jste, že je Vysočina krajem s nevyšším počtem UNESCO památek v ČR? Kromě toho ale nabízí i řadu dalších kulturních pamětihodností, mezi které patří hrady, zámky, kostely a chrámy, podzemí i významné židovské památky. Mnohé z nich se počítají mezi národní kulturní památky (NKP). Ty tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství národa a vyhlašuje je Vláda České republiky. V kraji Vysočina naleznete 15 nemovitých národních kulturních památek. Podívejte se s Kudy z nudy, které to jsou.
Kraj Vysočina | Památky

V Novém Městě na Moravě se chystá Mistrovství světa v biatlonu. Sněhu je dost

Nové Město na Moravě bude od 7. do 18. února 2024 opět po jedenácti letech dějištěm Mistrovství světa v biatlonu. Na Vysočině se sejde světová biatlonová špička a utká se ve všech disciplínách, které se jezdí během světového poháru. V mužské i ženské kategorii se uskuteční sprinty, stíhací závody, vytrvalostní závody, závody s hromadným startem i štafety. Chybět nebude smíšená štafeta a smíšený závod dvojic. Nedostatku sněhu se závodníci bát nemusí. Stav tratí ve Vysočina Areně pochválil i rozhodčí IBU.
Kraj Vysočina | Zimní sporty

Výlety pro samotáře: krajinou Pacovska s básníkem Antonínem Sovou

Rájem pro milovníky tichých neobjevených míst, krásné přírody a lyrických básní je Pacov, městečko v srdci Vysočiny. Pro další výlet pro samotáře budeme mít vynikajícího průvodce: čeká tu na nás nejznámější pacovský rodák a velká osobnost české moderní poezie, básník Antonín Sova (1864–1928).
Kraj Vysočina | Životní styl

Zoo Jihlava láká na odměnu za vysvědčení

Od středy 31. ledna do neděle 4. února 2024 přichystala jihlavská zoo pro všechny žáky a studenty speciální akci „Za vysvědčení do Zoo Jihlava“. V tyto dny budou mít všichni, kdo na pokladně předloží svoje aktuální vysvědčení, nebo jeho opis s aspoň jednou jedničkou (kladným slovním hodnocením) budou mít vstup do zoo jen za 1 Kč!
Kraj Vysočina | Příroda

Dopřejte si předjarní plavbu po Dalešické přehradě

Zimní plavby jsou někdy zahalené do bílého pláště a jindy zase moc zimně nevypadají. Přesto nebo právě proto je na hladině Dalešické přehrady, i na březích, vždycky co obdivovat. Přijďte se pokochat krásnou přírodou z paluby lodě Horácko, která vyplouvá každou sobotu ve 13:00 z přístaviště v Kramolíně.
Kraj Vysočina | Zážitky

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jihlavy

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Pokud pocházíte z Jihlavy a okolí, máme pro vás pár tipů, které rozhodně neudělají ve vaší sbírce fotografií ostudu. Vyfoťte krásné památky, probouzející se přírodu anebo se vypravte za podvečerní atmosférou.
Kraj Vysočina | Zážitky

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Telče

Milujete fotografování? Tentokrát vám přinášíme tipy na nejfotogeničtější místa Telče, které je od roku 1992 zapsáno na Seznam UNESCO. Udělejte si dokonalou instagramovou fotku, s našimi náměty se to určitě podaří! Vypravte se na náměstí Zachariáše z Hradce s jedinečným souborem renesančních měšťanských domů s podloubími a bohatě zdobenými štíty, pohlédněte na městečko z věže kostela sv. Ducha a zkuste zachytit odraz telčského zámku ve vodní hladině Ulického rybníka.
Kraj Vysočina | Zážitky