Úvod > Aktuality > Jarní poutě: Matějská, Sedlecká, Dobrovodská, Řípská a Hořická

Jarní poutě: Matějská, Sedlecká, Dobrovodská, Řípská a Hořická

Vydáno 20. dubna 2019 Zážitky
Pražská Matějská je v plném proudu, ale to neznamená, že byste se nemohli podívat jinam. Víte, že v Kutné Hoře na Velikonoce slaví Sedleckou pouť a na jihu Čech se koná pouť Dobrovodská? A že krátce po skončení Matějské můžete vyrazit na Řípskou pouť anebo na pouť do Hořic?

Sedlecká pouť v Kutné Hoře

Ideální možnost, jak poznat Kutnou Horu, město dvou katedrál, během velikonočních svátků, nabízí právě Sedlecká pouť. Začíná na Velký pátek, končí o Velikonočním pondělí a jak název napovídá, koná se přímo v městské části Sedlec u katedrály Nanebevzetí Panny Marie, zapsané mezi památkami UNESCO. Těšit se můžete na desítky zábavných atrakcí, spousty stánků a dobré jídlo a pití.

Samozřejmě kromě jedné z největších pouťových slavností v Česku můžete s dětmi navštívit i slavnou kostnici, Alchymistickou dílnu nebo Muzeum kutnohorských pověstí, duchů a strašidel. Za pěkného počasí se nechte vylákat na procházku na rozhlednu na Kaňku: víte, že nahoře na vyhlídkové věži najdete kavárnu?
 

Největší jihočeská pouť

Čtyři dny od pátku 19. až do pondělí 22. dubna  probíhá rovněž tradiční Velikonoční pouť v Dobré Vodě u Českých Budějovic. Na největší pouti v jižních Čechách v okolí barokního kostela Panny Marie Bolestné bývají stánky s dobrotami, hračkami, řemeslnými výrobky, různými tretkami a doplňky doslova všudypřítomné a lemují ulice v délce kolem jednoho kilometru, hlavně ale nechybí klasické pouťové atrakce pro děti, od kolotočů pro nejmenší přes autodromy a řetízkáče až po dům hrůzy.

V Jihočeském muzeuje až do středy 24. dubna k vidění stylová velikonoční výstava nazvaná Velikonoční putování - Za velikonočním příběhem po jižních Čechách i po světě.
 

Matějská pouť v Praze

Matějská pouťVelikonoční prázdniny mnozí z vás využijí k návštěvě Prahy a Matějské pouti. Ta začala už 22. února a pokračuje do Velikonočního pondělí 22. dubna. Oblíbená pouť se koná v areálu Výstaviště Praha, kde na vás čekají tradiční i nové zahraniční atrakce. Pobavíte se na centrifuze, ve strašidelném zámku, domě smíchu, u střelnic, na kolotočích, houpačkách, skákacích hradech, houpacích lodích nebo na lochnesce.

Letošní novinkou jsou farmářské trhy v areálu poutě. Ke koupi jsou sýry, náramky, svíčky a svícny a další výrobky. Provozní doba trhů je v sobotu, neděli a o svátcích od 10 do 22 hodin, stejně jako i atrakce. Vstupné na Matějsou je 30 Kč.
 

Výlet pod Říp, na Říp a do Hořic

V podobném duchu jako slavná Matějská se nese i populární Řípská pouť, tradiční jarní akce na úpatí hory Říp se stovkami atrakcí a stánků, která se letos uskuteční od 26. do 28. dubna. V programu nikdy nechybí atraktivní seskoky parašutistů, vystoupení kapel a také speciální vlak Svatý Jiří, který na pouť přiveze parní lokomotiva Šlechtična. Z nádraží Praha-Braník vyjede v sobotu 27. dubna v 8:56.

A protože se říká, že na Říp by měl alespoň jednou v životě vyjít každý správný Čech, můžete výlet na pouť spojit s výšlapem k rotundě sv. Jiří. Z místa, kde se pouť koná, to nahoru jsou přibližně dva kilometry.

Také Hořická pouť, která se letos koná o víkendu 25. a 26. května na vrchu GothardHořicích, má s původní náboženskou poutí k zázračnému prameni jen málo společného. Nyní se i sem jezdí hlavně kvůli atrakcím pro děti a stánkům s všemožnými lákadly.
 

Zámecká pouť na zámku Kačina

Kutné Hoře jsme začali a u Kutné Hory skončíme: v neděli 28. dubna se na blízkém zámku Kačina bude konat Zámecká pouť, která symbolicky odstartuje návštěvnickou sezonu. Místo atrakcí se ale dostanou ke slovu spíše zábavy dob dávno minulých: tanečky, parkurové skákání, chůze na chůdách nebo show Inky Rybářové. Dospělá část návštěvníků jistě uvítá koncert skupiny Výstava orchidejí.

Nebudou chybět představení pro děti, zajímavá vystoupení pro dospělé a zámkem vás tradičně provede duch Rudolf.
Matějská pouť 2020 v Praze

Matějská pouť 2020 v Praze

Matějská pouť se koná v areálu Výstaviště Praha, kde na vás čekají tradiční i nové zahraniční atrakce. Pobavíte se na centrifuze, ve strašidelném zámku, domě smíchu, u střelnic, na kolotočích, houpačkách, skákacích hradech, houpacích lodích nebo na lochnesce.

Prokopská pouť v Příbrami 2020

Prokopská pouť v Příbrami 2020

Hornická Příbram se opět připravuje na 31. ročník Prokopské pouti a hornické slavnosti v roce 2020. Největší a nejslavnější česká hornická pouť, kterou doprovázejí různá kulturní vystoupení, kostýmované průvody, dobové scénky, pouťové atrakce, staročeské trhy a občerstvení.

Další aktuality

11.12.
2019
Tipy kam o víkendu s dětmi

Tipy kam o víkendu s dětmi

Střední Čechy | Zážitky
9.12.
2019
Hrad Karlštejn zve na zimní prohlídky i adventní akce

Hrad Karlštejn zve na zimní prohlídky i adventní akce

Střední Čechy | Zážitky
4.12.
2019
Oslavte dnes svátek sv. Barbory

Oslavte dnes svátek sv. Barbory

Střední Čechy | Zážitky