Úvod > Aktuality > Jarní brána do pravěku se otevírá v Čáslavi
Jarní brána do pravěku se otevírá v Čáslavi
">
Kultura

Jarní brána do pravěku se otevírá v Čáslavi

  • Vydáno31. března 2017
S novou jarní sezónou otevírá od začátku dubna pro veřejnost čáslavské muzeum novou stálou expozici pod názvem Brána do pravěku. Když sejdete do působivých sklepních prostor budovy muzea v Husově ulici, setkáte se s předměty vyrobenými rukama dávných obyvatel Čáslavska, které po několik tisíciletí čekaly většinou hluboko v zemi na své znovuzrození. Nejstarší z nich pamatují už 7 tisíc let.
Doklady příchodu prvních kolonistů na území tehdy ještě zarostlé pralesem, úspěchy dalších civilizací ať už doby bronzové nebo železné, germánské osídlení regionu v době římské nebo příchod Slovanů – to vše představuje výběr charakteristických předmětů z rozsáhlé archeologické sbírky.
 
O pár tisíc let později bylo také tam založeno pohřebiště s bohatými komorovými hroby starší doby železné. Repliku takového hrobu vybaveného početnými nálezy z jednoho z nich lze vidět o kousek dál. Pokud vás však zajímá více móda, třeba ta keltská, je k dispozici kompletní ručně šitý ženský oděv, ušitý dobově doloženými stehy a zdobený přízí obarvenou ručně rostlinkami, jakými, to se zde dozvíte.
 
Ať jste malí nebo velcí, můžete si také složit lidskou kostru v životní velikosti a vybavit ji podle svého rozhodnutí  na posmrtnou cestu keltskou nebo slovanskou keramikou a drobnými šperky, případně si sami zkusit, jak se chodilo v keltském či raně středověkém oděvu, ale pozor – zatím jen pro ženy! Expozice muzea je členěna přehledně, není zahlcena materiálem ani texty a lze ji tak vhodně použít pro doplnění školní výuky. Ale kdo chce vědět víc o pravěku Čáslavska, má k dispozici řadu dalších informací na jednotlivých listech, s příběhy významných nálezů či nalezišť.
Městské muzeum v Čáslavi

Městské muzeum v Čáslavi

Městské muzeum v Čáslavi, které sídlí v novorenesanční budově z roku 1884, patří mezi nejstarší venkovská muzea v Čechách. Veřejnosti byly muzejní sbírky zpřístupněny koncem listopadu 1885. Původní exponáty se dochovaly do současnosti a jsou vystaveny v dobových vitrínách.

Další aktuality

25.9.
2022
Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Středočeský kraj | Památky
22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda
21.9.
2022
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Středočeský kraj | Gurmánská turistika