Úvod > Aktuality > Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka nadchne milovníky klasické hudby

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka nadchne milovníky klasické hudby

Vydáno 26. května 2019 Kultura
Loni se poprvé konal Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, který vznikl spojením festivalů Janáčkův máj a Janáčkovy Hukvaldy. Letošní ročník proběhne v termínu od 28. 5. do 1. 7. 2019 a své diváky zve do velkých koncertních síní, ale také do sakrálních prostor, zámku, hornického muzea, rozhlasového studia nebo open air prostor v Hukvaldech. Festivalová programová nabídka uspokojí náročné posluchače i rodiny s dětmi.

Janáčkův májMilovníci vážné hudby si přijdou na své v Ostravě a dalších městech severní Moravy, kde se uskuteční Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, a to od 28. května do 1. července 2019. Festival, jenž nese jméno slavného hudebního skladatele, vznikl spojením dvou oblíbených hudebních událostí: Janáčkova máje a Janáčkových Hukvald. Stalo se tak u příležitosti 90. výročí úmrtí Leoše Janáčka v roce 2018.

Na skvělých tradicích vznikla nová kvalita, nová značka, nový rozměr, nový termín, ale stále dobrý a hlavně světový Leoš Janáček. Základní festivalovou osou jsou Hukvaldy a Ostrava – místa narození a úmrtí Leoše Janáčka a další města Moravskoslezského kraje. Programovou náplní festivalu je prezentace děl Leoše Janáčka na co nejvyšší umělecké úrovni a propagace české hudební tvorby jak současné, tak meziválečné. To vše v kontextu vývoje světové hudební kultury.
 

Pět týdnů krásné hudby

Festival JanáčekPo dobu 5 týdnů se v Ostravě, Hukvaldech a dalších 10 okolních městech představí osobnosti, jakými jsou pianista Sergei Babayan, houslisté a houslistka Renaud Capuçon, Milan Paľa, Ivan Ženatý, Isabelle Faust, filharmonici z Toulouse, dirigent Kristjan Järvi nebo „domácí“ klavírista Tomáš Kačo a mnozí další. Letošní festivalový ročník zahájí 28. 5. Prokofjev, Rachmaninov a Janáčkova Sinfonietta – významná díla první poloviny 20. století v interpretaci rezidenčního festivalového orchestru Symfonického orchestru Českého rozhlasu a nejmladšího zástupce slavné dirigentské rodiny Järviů. Zahajovací koncert bude tedy pod taktovkou Kristjana Järviho.
 

Varhany, jazz i Beethoven

Janáčkův májJiž potřetí se v rámci Dne slezských varhan rozezní varhany Slezska, aby připomenuly slavnou hudební historii tohoto regionu. Festival poprvé navštíví Polsko. Pro rok 2019 přijal pozvání festivalu na tradiční jazzové odpoledne na Landeku Vilém Spilka, brněnský kytarista a umělecký ředitel JazzFestu Brno, se svým kvartetem. V programu koncertu bude soubor reflektovat i své poslední CD Podvod s jazzovými úpravami notoricky známých písní Honzy Nedvěda.

Ostrava také přivítá prestižní Orchestre National du Capitole de Toulouse, jenž si v roce 2019 odbude svoji českou premiéru na dvou koncertech Pražského jara, aby ihned poté zamířil do Ostravy. Navíc s reprezentativním programem a skvělým sólistou Renaudem Capuçonem.

KlavírNa programu je i mimořádná pocta Beethovenovi v interpretaci Isabelle Faust Trio. Tři skvělí sólisté se sešli, aby kompletně provedli autorova klavírní tria. Koncert je festivalová pozvánka k Beethovenovu roku 2020, ale hlavně k neopakovatelnému posluchačskému zážitku. Po osmi letech dorazí do Ostravy také jeden z předních klavíristů současnosti Segei Babayan, aby se představil ve zcela originálním programu.

Závěr festivalu bude letos patřit výhradně vokálně-instrumentálním skladbám českých autorů. Jubilující Milan Báchorek bude připomenut svou Hukvaldskou poémou, Dvořákův Žalm zazní na festivalu vůbec poprvé a Smetanova Česká píseň po 35 letech.

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka

MHF Leoše Janáčka se bude konat v termínu od 27. 5. do 1. 7. 2020 v Ostravě, Hukvaldech a dalších 5 městech Moravskoslezského kraje.

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Na bludném balvanu v oboře Hukvaldy sedí bronzová liška Bystrouška, velmi oblíbená místními i turisty. Roztomilá socha je památkou na uvedení opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou složil v roce 1924. Až půjdete kolem, nezapomeňte si pro štěstí sáhnout na její ocásek, čumáček či packy.

Obora Hukvaldy

Obora Hukvaldy

Jedinečná přírodní památka Obora Hukvaldy se rozprostírá okolo hradního kopce na Hukvaldech a sahá až k vrcholu Kazničov (600 m.n.m), který tvoří její nejvyšší bod. Obora vytváří unikátní přírodní prostředí pro stovky druhů živočichů a rostlin, z nichž mnohé jsou odborníky velmi ceněny.

Další aktuality

12.12.
2019
Stříbrná sobota a neděle proběhne na Slezskoostravském hradě

Stříbrná sobota a neděle proběhne na Slezskoostravském hradě

Severní Morava a Slezsko | Kultura
13.9.
2019
Dny evropského dědictví proběhnou o víkendu v Příboře

Dny evropského dědictví proběhnou o víkendu v Příboře

Severní Morava a Slezsko | Kultura
9.9.
2019
Slezskoostravský hrad bude vonět dřevem

Slezskoostravský hrad bude vonět dřevem

Severní Morava a Slezsko | Kultura
31.7.
2019
V Jablunkově se chystá festival Gorolski swięto

V Jablunkově se chystá festival Gorolski swięto

Severní Morava a Slezsko | Kultura