Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. V hlavních rolích se představí Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger, Sophie Lowe, Karel Roden a další.
Film je inspirovaný skutečným příběhem jednoho z největších vojevůdců své doby, nikdy neporaženým Janem Žižkou z Trocnova. Režiséra a producenta Petra Jákla zaujalo Žižkovo mládí a zrod bojovníka, tedy něco jiného než kdysi natočené husitské války.
Natáčení trvalo celkem 54 dnů a na place se objevili třeba i angličtí herci Matthew Goode, který hraje Zikmunda, nebo William Moseley, jenž ztvárnil bratra Žižky. Z českých herců se diváci mohou těšit například na Karla Rodena, Ondřeje Vetchého či Jana Budaře. Jednu z vedlejších, avšak důležitých postav, hraje Karel Roden. Jde o roli krále Václava IV. Krále Václava si vždycky představoval takhle. Navíc je to skvělý herec a má zkušenosti i s velkými zahraničními filmy, což se hodí i do tohoto filmu, kde se vyskytuje velké množství zahraničních herců.

Zatímco hvězdy se do filmu sjely z celého světa, natáčení probíhalo výhradně v Česku. Začalo v „lomu poblíž Prahy“, a nebylo těžké odhalit, že šlo o
Velkou Ameriku; ostatně filmaře při práci si mnozí z vás vyfotili při výletech. Během podzimu se štáb přesunul do
skanzenu Řepora a na několik středověkých hradů a do dalších lokací, zejména ve
středních a
jižních Čechách. Točilo se také v
barrandovských ateliérech, na plných pětapadesát dní se pak filmaři zastavili na
Děčínsku, mezi skalami v
Jetřichovicích a v panenské přírodě kolem
Dolského mlýna.
Na plátně uvidíte celý svět

Získat do českého filmu světové filmové hvězdy bylo podle Petra Jákla neskutečně složité, ale výsledek je prý úžasný. Husitského hejtmana hraje hollywoodský herec
Ben Foster, chamtivého Jindřicha z Rožmberka německý herec
Til Sweiger, bratra Jana Žižky
William Moseley, známý z Letopisů Narnie, hlavní ženskou roli australská herečka
Sophie Lowe. Z českých herců uvidíte
Ondřeje Vetchého, Marka Vašuta či
Jana Budaře, chybět nebudou ani atraktivní jména ze světa sportu, například
Roman Šebrle či
David Svoboda. Ve filmu se ale objeví ještě větší hvězda, známá z desítek hollywoodských trháků, a sice dvojnásobný držitel Oscara, britský herec
Michael Caine.
Ztvární fiktivní postavu pana
Borše, pravé ruky krále Václava IV. a bojovníka za práva obyčejných lidí.
Pětaosmdesátiletý Angličan Michael Caine se své role tradičně zhostil jako profesionál, ale už má splněno a před několika dny se s kolegy i se štábem filmu rozloučil na
Křivoklátě. Během natáčení rád vtipkoval a nešetřil ani chválou. „Myslím si, je to skvělý příběh. Navíc všude kolem ta úžasná atmosféra, moc jsem si to tady užil.“

Režisér Petr Jákl vnímal spolupráci s tímto mimořádným mužem jako neuvěřitelný zážitek. „Nedokážu pořád pochopit, že mi Michael, jak mu všichni během natáčení říkali, nechtěl totiž, aby ho někdo oslovoval Sire, že mi dal tu šanci a šel do toho se mnou. Věřil mi natolik, že se mi svěřil jako režisérovi, čehož si neuvěřitelně vážím a je to pro mě obrovská pocta, jaká se nedá slovy vyjádřit,“ procítěně popsal Jákl čerstvou spolupráci s oscarovým hercem.
Co byste měli vědět o Janu Žižkovi a chystaném filmu?
S rozpočtem půl miliardy korun půjde o dosud nejdražší film české kinematografie. Jan Žižka tak překoná dosavadního rekordmana, film Bathory režiséra Juraje Jakubiska, který stál 380 milionů.
- Film vzniká na základě scénáře Marka Dobeše a Michala Petruše, pod definitivní verzí scénáře je podepsán sám Jákl. Historickým poradcem filmu je Jaroslav Čechura.
- Film se snaží držet historie, ale tam, kde chybí fakta, nastupuje fikce. Doba, kdy se z mladého trocnovského hejtmana stal bojovník, v učebnicích dějepisu chybí a ani historikové neví, co se tehdy s Janem Žižkou dělo.
- Existoval Boreš Michaela Caina? Ano a ne: jde o fiktivního hrdinu, složeného z několika reálných postav. Vesměs patřili k rodu Boršů z Rýzmburka neboli z Oseka, který existoval od 13. století.
- Otazníky provázejí i Žižkovo chybějící oko: není totiž vůbec zřejmé, o které oko šlo; polovina pramenů píše o pravém, polovina o levém.