Úvod > Aktuality > Historické akční drama Jan Žižka míří letos konečně do kin
Historické akční drama Jan Žižka míří letos konečně do kin
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Historické akční drama Jan Žižka míří letos konečně do kin

  • Vydáno9. května 2022
Petr Jákl letos konečně uvede do kin svůj dosud největší projekt, historické akční drama Jan Žižka. První diváci jej uvidí v českých kinech od 8. září a v amerických od 9. září 2022, už nyní ale tvůrci představují teaser. Ve snímku o českém vojevůdci Janu Žižkovi se představí Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger či Sophie Lowe.

Teaser jan Žižka

Protože bude film uváděn jak u nás, tak v zahraničí, vznikly dvě jazykové verze. To samé platí o teaseru nebo traileru. Ty budou buď v originálu s titulky, nebo v českém dabingu. Na tom se kromě herců na plátně podíleli například i Petr Lněnička, Nina Horáková, Martin Stránský, Michal Dlouhý, Václav Rašilov, Jaromír Meduna, Jan Šťastný, Ondřej Kavan, Jitka Čvančarová, Tomáš Juřička, Petr Neskusil, Vasil Fridrich, Ernesto Čekan, Pavel Nečas, David Matásek, Filip Antonio, Josef Pejchal a další.

Film Jan Žižka, který vypráví příběh zrození nejslavnějšího vojevůdce českých zemí a jednoho ze sedmi nikdy neporažených válečníků historie, dorazí do českých kin 8. září 2022. Uvede jej distribuční společnost Bioscop.

Karel Roden

Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. V hlavních rolích se představí Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger, Sophie Lowe, Karel Roden a další.

Film je inspirovaný skutečným příběhem jednoho z největších vojevůdců své doby, nikdy neporaženým Janem Žižkou z Trocnova. Režiséra a producenta Petra Jákla zaujalo Žižkovo mládí a zrod bojovníka, tedy něco jiného než kdysi natočené husitské války.
 

ZikmundNatáčení trvalo celkem 54 dnů a na place se objevili třeba i angličtí herci Matthew Goode, který hraje Zikmunda, nebo William Moseley, jenž ztvárnil bratra Žižky. Z českých herců se diváci mohou těšit například na Karla Rodena, Ondřeje Vetchého či Jana Budaře. Jednu z vedlejších, avšak důležitých postav, hraje Karel Roden. Jde o roli krále Václava IV. Krále Václava si vždycky představoval takhle. Navíc je to skvělý herec a má zkušenosti i s velkými zahraničními filmy, což se hodí i do tohoto filmu, kde se vyskytuje velké množství zahraničních herců.


Zatímco hvězdy se do filmu sjely z celého světa, natáčení probíhalo výhradně v Česku. Začalo v „lomu poblíž Prahy“, a nebylo těžké odhalit, že šlo o Velkou Ameriku; ostatně filmaře při práci si mnozí z vás vyfotili při výletech. Během podzimu se štáb přesunul do skanzenu Řepora a na několik středověkých hradů a do dalších lokací, zejména ve středních a jižních Čechách. Točilo se také v barrandovských ateliérech, na plných pětapadesát dní se pak filmaři zastavili na Děčínsku, mezi skalami v Jetřichovicích a v panenské přírodě kolem Dolského mlýna.
 

Na plátně uvidíte celý svět

Získat do českého filmu světové filmové hvězdy bylo podle Petra Jákla neskutečně složité, ale výsledek je prý úžasný. Husitského hejtmana hraje hollywoodský herec Ben Foster, chamtivého Jindřicha z Rožmberka německý herec Til Sweiger, bratra Jana Žižky William Moseley, známý z Letopisů Narnie, hlavní ženskou roli australská herečka Sophie Lowe. Z českých herců uvidíte Ondřeje Vetchého, Marka Vašuta či Jana Budaře, chybět nebudou ani atraktivní jména ze světa sportu, například Roman Šebrle či David Svoboda. Ve filmu se ale objeví ještě větší hvězda, známá z desítek hollywoodských trháků, a sice dvojnásobný držitel Oscara, britský herec Michael Caine.

Ztvární fiktivní postavu pana Borše, pravé ruky krále Václava IV. a bojovníka za práva obyčejných lidí.
Pětaosmdesátiletý Angličan Michael Caine se své role tradičně zhostil jako profesionál, ale už má splněno a před několika dny se s kolegy i se štábem filmu rozloučil na Křivoklátě. Během natáčení rád vtipkoval a nešetřil ani chválou. „Myslím si, je to skvělý příběh. Navíc všude kolem ta úžasná atmosféra, moc jsem si to tady užil.“

Režisér Petr Jákl vnímal spolupráci s tímto mimořádným mužem jako neuvěřitelný zážitek. „Nedokážu pořád pochopit, že mi Michael, jak mu všichni během natáčení říkali, nechtěl totiž, aby ho někdo oslovoval Sire, že mi dal tu šanci a šel do toho se mnou. Věřil mi natolik, že se mi svěřil jako režisérovi, čehož si neuvěřitelně vážím a je to pro mě obrovská pocta, jaká se nedá slovy vyjádřit,“ procítěně popsal Jákl čerstvou spolupráci s oscarovým hercem.
 

Co byste měli vědět o Janu Žižkovi a chystaném filmu?

  • S rozpočtem půl miliardy korun půjde o dosud nejdražší film české kinematografie. Jan Žižka tak překoná dosavadního rekordmana, film Bathory režiséra Juraje Jakubiska, který stál 380 milionů.
  • Film vzniká na základě scénáře Marka Dobeše a Michala Petruše, pod definitivní verzí scénáře je podepsán sám Jákl. Historickým poradcem filmu je Jaroslav Čechura.
  • Film se snaží držet historie, ale tam, kde chybí fakta, nastupuje fikce. Doba, kdy se z mladého trocnovského hejtmana stal bojovník, v učebnicích dějepisu chybí a ani historikové neví, co se tehdy s Janem Žižkou dělo.
  • Existoval Boreš Michaela Caina? Ano a ne: jde o fiktivního hrdinu, složeného z několika reálných postav. Vesměs patřili k rodu Boršů z Rýzmburka neboli z Oseka, který existoval od 13. století.
  • Otazníky provázejí i Žižkovo chybějící oko: není totiž vůbec zřejmé, o které oko šlo; polovina pramenů píše o pravém, polovina o levém.
Jan Žižka – největší husitský vojevůdce

Jan Žižka – největší husitský vojevůdce

Zřejmě největší vojevůdce české historie Jan Žižka z Trocnova (kolem roku 1360, Trocnov – 11. října 1424, okolí Přibyslavi) se řadí mezi nikdy neporažené velikány světových bojišť. Proslavil se použitím vozové hradby, soudobé dokonalé obranné techniky, zároveň se ale řadí mezi nejkontroverznější postavy českých dějin.

Borovany

Borovany

Kdo zná jižní Čechy, ten ví, že zdejší lesy bývají v létě plné borůvek. Právě na proslulost sladkých lesních plodů vsadilo před časem město Borovany a každoročně v červenci pořádá Borůvkobraní, ojedinělou gastronomickou a kulturní akci pro dospělé i pro děti.

Tábor

Tábor

Ze starobylého města s biblickým názvem Tábor vyráželi husité na své vítězné výpravy – a se slavnou minulostí se zejména v historickém centru dodnes setkáte téměř na každém kroku. Vhodnou kulisou k poznávání města jsou zdobené štíty měšťanských domů, pomník Jana Žižky z Trocnova i gotická radnice.

Praha 3

Praha 3

Nejhezčí pohled na třetí pražský obvod s většinou jeho dominant se otevírá z Vítkova. Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova, stojící před Národním památníkem připomíná, že právě tady se roku 1420 odehrála bitva mezi husity a křižáky. A mimochodem, Praha je při pohledu z Vítkova opravdu stověžatá!

Hrad Kalich nad obcí Třebušín

Hrad Kalich nad obcí Třebušín

Hrad Kalich zbudoval roku 1421 v místě staršího opevnění slavný husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova. Hrad měl plnit funkci strategického opěrného bodu husitů v oblasti, jakož i hejtmanova osobního sídla.

Karel Roden – známý český herec

Karel Roden – známý český herec

Karla Rodena (* 18. května 1962 České Budějovice) znáte z řady tuzemských i zahraničních filmů. Kariéru zahájil už v roce 1983 filmem Zámek nekonečno, do paměti řady diváků se zapsal hlavně v následujících letech díky snímkům Jak básníci přicházejí o iluze, Copak je to za vojáka, Čas sluhů, Král Ubu, Hlídač č. 47 a v dalších filmech.

Bitva u Domažlic – největší vítězství husitů v českých zemích

Bitva u Domažlic – největší vítězství husitů v českých zemích

Za největší husitský úspěch je považováno vítězství nad pátou křížovou výpravou u Domažlic v srpnu 1431. Křižáci se při zaslechnutí husitského chorálu "Ktož sú boží bojovníci" rozutekli a stáhli zpět do Bavorska, aniž by vůbec došlo k boji.

Žižkův dub v Borohrádku

Žižkův dub v Borohrádku

Dnes již neexistující dub rostl v lesích nedaleko Borohrádku. Dub prý pamatoval dávné časy, kdy okolím projížděli husité v čele s Janem Žižkou. V místě, kde památný strom stával lze dnes dohledat pozůstatky pařezu – dub zanikl při řádění bouře Kyrill v roce 2007.

Žižkova mohyla u Přibyslavi

Žižkova mohyla u Přibyslavi

Mohyla ve vesnici Žižkovo Pole je vzpomínkou na slavného českého vojevůdce Jana Žižku, který zde, při obléhání Přibyslavi roku 1424, zemřel. Přesné místo jeho úmrtí připomíná veliký kříž uprostřed pole. Žižka však nezemřel v boji – do hrobu ho schvátila dosud ne plně objasněná nemoc.

Žižkův dub u Mnichovic

Žižkův dub u Mnichovic

Nejstarší pověsti o mohutném dubu nacházejícím se na konci obce Myšlín, která je dnes součástí Mnichovic, se datují již do 9. století, kdy kolem něj procházeli staří Slované na obětiště u Zvánovic.

Žižkův dub v Podhradí

Žižkův dub v Podhradí

Dub je nazýván Žižkův na základě dvou výprav husitů, které dobývaly hrad Lichnice. Žádné z výprav se však sám Žižka neúčastnil. Dub údajně stál u původní brány hradu, kde jej při stavbě sídla okolo roku 1250 vysadili.

Žižkův kámen v Chanovicích

Žižkův kámen v Chanovicích

Žižkův kámen je příkladem zvětrávání hlubinných vyvřelin. K tomuto místnímu přírodnímu útvaru na okraji hustého lesa se váže pověst spjatá s Janem Žižkou.

Socha Jana Žižky na Vítkově – největší jezdecká socha v České republice

Socha Jana Žižky na Vítkově – největší jezdecká socha v České republice

Největší jezdeckou sochou v České republice odlitou z bronzu je socha husitského vojevůdce Jana Žižky z Trocnova, umístěná na vrchu Vítkově na Žižkově, kde 14. 7. 1420 husité pod vedením Jana Žižky porazili vojska první křížové výpravy. Socha je 9 m vysoká, 9,6 m dlouhá a 5 m široká. Její hmotnost činí 16,5 tuny.

Jordán v Táboře – nejstarší nádrž v České republice a střední Evropě

Jordán v Táboře – nejstarší nádrž v České republice a střední Evropě

Jordán je vodní nádrž v Táboře o ploše přes 51 ha, která vznikla roku 1492 přehrazením Košínského potoka. Původním účelem nádrže Jordán bylo zásobování města pitnou vodou, později se používala pro chov ryb.

Hrad Rabí na Šumavě – nejrozsáhlejší zřícenina v České republice

Hrad Rabí na Šumavě – nejrozsáhlejší zřícenina v České republice

Rabí je nejrozsáhlejší českou hradní zříceninou. Hrad na horním toku řeky Otavy byl postaven na počátku 13. století jako strážní obytná věž. Délka budov a hradeb s dělovými baštami měří celkem tři kilometry. Rabí se může také pyšnit jedním z nejvyspělejších obranných systémů své doby v Evropě.

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Hrad Rabí, který vzniknul na počátku 13. století, je králem všech českých hradů. Kdybyste pečlivě odměřili délku jeho budov a hradeb s dělovými baštami, napočítali byste neuvěřitelné tři kilometry.

Trocnov – rodiště Jana Žižky

Trocnov – rodiště Jana Žižky

Oblíbené výletní místo najdete 3 km od Borovan. Jedná se o rodiště Jana Žižky, obec Trocnov. Trocnovským areálem lze projít po značeném okruhu.

Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova v Praze

Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova v Praze

Na vrcholu kopce Vítkov na pražském Žižkově se hrdě tyčí socha Jana Žižky na koni, největší jezdecká socha u nás i v Evropě a třetí největší na světě. Monumentální umělecké dílo bylo v Praze na Vítkově odhaleno 14. července 1950, ve výroční den Žižkova zdejšího vítězství.

Socha Jana Žižky z Trocnova u Sudoměře

Socha Jana Žižky z Trocnova u Sudoměře

Památník Jana Žižky u Sudoměře je monumentální socha vojevůdce Jana Žižky, připomínající jeho vítězství v bitvě u Sudoměře. Nachází se mezi rybníky Markovcem a Škaredým, nedaleko Strakonic. Památník z roku 1925 je sestavený z kamenných kvádrů a vysoký 16 m.

Památník Jana Žižky z Trocnova – muzeum

Památník Jana Žižky z Trocnova – muzeum

Tento rozlehlý areál, který se rozkládá poblíž osady Trocnov na Českobudějovicku, slouží k připomínce nejslavnějšího husitského vojevůdce Jana Žižky.