Úvod > Aktuality > Jaký program pro vás nachystaly jihočeské památky na víkend?
Památky

Jaký program pro vás nachystaly jihočeské památky na víkend?

  • Vydáno28. srpna 2020
Zajímá vás, jaké kulturní akce se budou konat o nadcházejícím víkendu 29. – 30. 8. 2020 na jihočeských památkách? Také na jihu Čech vypukne tou dobou horečka Hradozámecké noci! Návštěvníky čekají zajímavé noční prohlídky s průvodci či bez, přednášky nebo výtvarné dílny. Navštívit můžete například Červenou Lhotu, zámek Hluboká Dačice, Nové Hrady, Zvíkov, Landštejn, Rožmberk a další jihočeské památky.

Baroko na Červené Lhotě

Červená LhotaZámek Červená Lhota zve na program Hledáme baroko! V 17. století vlastnil zámek slavný rod Slavatů. Tehdy se zdejší zámek stal místem okázalých zábav a kratochvílí. Žádná veduta zámku z té doby se patrně nezachovala, přesto na zámku pátrají po barokním vzhledu zámku a snaží se evokovat atmosféru této doby. Během včera a noci jste zváni na barokní lidovou hru o sv. Janu Nepomuckém. O možném barokním vzhledu zámku pohovoří František Kápar.

Od 20:30 se bude konat prohlídka barokních částí zámku bez průvodce. Ve 22:00 čeká návtěvníky přednáška Petra Kubasy na téma: nástin působení hrabat Slavatů a jejich role dědiců a pokračovatelů pánů z Růže na pozadí barokních Čech. Poslední událostí bude ve 22:30 děkovná modlitba u kapličky sv. Jana Nepomuckého.


Prohlídky Reprezentačních pokojů a Valdštejnského apartmá na zámku Hluboká

zámek Hluboká
Zámek Hluboká se i letos zapojí do dalšího ročníku Hradozámecké noci ze soboty na neděli 29. srpna 2020. Těšit se můžete na kostýmované prohlídky Reprezentačních pokojů mezi 18. až 23. hodinou a prohlídky Valdštejnského apartmá v 18:30, 21:00 a 22:30 hodin.

Valdštejnské apartmá ve druhém patře zámku je v letošním roce vůbec poprvé zpřístupněno veřejnosti. Apartmá zahrnuje dva salony a jednu ložnici. V současné době slouží jako instalovaný depozitář mobiliárního fondu. Před zpřístupněním sice neprošel žádnou rekonstrukcí, avšak podle dochovaných inventářů byl v rámci možností vybaven původním zařízením. Jako přístup do apartmánu bylo vybráno tzv. mramorové schodiště, které rovněž není součástí žádné stávající prohlídkové trasy.

Plné vstupné za každou prohlídku je 210 Kč. Doporučujeme rezervaci předem, telefonicky (+420 387 843 911 ) nebo mailem (hluboka@npu.cz).
 

Nové Hrady – hradní pověsti a příběhy

Nové HradyLetošní Hradozámecká noc se na jihočeském hradě Nové Hrady ponese v duchu radních pověstí a příběhů. Pokud se nebojíte bílé paní, ukrutného rytíře, děsivých přízraků a strašlivých mnichů, pak si ji rozhodně nesmíte nechat ujít!

Vstupenky jsou v předprodeji zde na webových stránkách v sekci Online vstupenky. Netradiční prohlídku si můžete vybrat v časech 19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00, 21:30, 22,00 hodin. V den konání bude možné zakoupit jen omezený počet vstupenek.


Večerní prohlídky hradu Rožmberka a věže Jakobínky

RožmberkPřijďte si na Rožmberk užít výjimečnou atmosféru večerního hradu. Pro všechny zájemce budou připraveny od 19:00 do 21:00 prohlídky hlavního okruhu hradem (prohlídka reprezentačních místností někdejšího muzea rodu Buquoyů - celé první patro hradu) a úplně poprvé budete moci vystoupat se soumrakem také na věž Jakobínku.

Starodávná okrouhlá kamenná věž Jakobínka prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Oprava probíhala výhradně ekologicky, jakoby ji opravovali za dob jejího vzniku. Způsob rekonstrukce byl výjimečný v dodržení původních stavebních metod - při opravách se využívaly tradiční historické postupy tak, jako při původní stavbě věže ve středověku. Vstupenky můžete zakoupit online prostřednictvím webových stránek hradu.
 

Hradozámecká noc na zámku Kratochvíle – tiché setkání s renesancí

zámek kratochvíleHradozámecká noc na Kratochvíli je vždy kouzelným, tichým setkáním s renesancí. Letos se uskuteční dne 29. srpna 2020 od 20:00 hodin. Večer je komponován jako tichá procházka. Cesta vás povede zahradou slavnostně iluminovanou živými svícemi, navštívíme zahradní pavilón Markéta s dřevěnými plastikami sochaře Jiřího Kobra, prohlédnete si také jeho sochy instalované ve volném prostoru zahrady.

V průběhu večera vás na Kratochvíli čeká volná procházka bez průvodce všemi večerně nasvícenými interiéry srdce zámku – renesanční vily. V Horním sále se zastavíme při setkání s mladým klavíristou a komponistou Radimem Leherem. Kostel Narození Panny Marie nabídne příležitost k rozjímání s hudbou souboru renesančních fléten Harmonia pod vedením pana Jana Matouška (dále nám budou hrát Jan Matoušek ml., Iva Matoušková, Eliška Holečková a Jan Čížek).
Hradozámecká noc 2024 – přehled otevřených památek

31. 8.
Hradozámecká noc 2024 – přehled otevřených památek

15. ročník Hradozámecké noci se opět bude loučit s prázdninami. Připravuje se opět bohatý doprovodný program pro děti a dospělé po celé České republice. Opět budou připravena kulturní představení, ohnivé show, netradiční prohlídkové okruhy a dokonce i adrenalinové zážitky.

Hradozámecká noc na hradě Landštejně

24. 8.
Hradozámecká noc na hradě Landštejně

Akce se koná v hradním příkopu, hrad bude tento večer přístupný pouze s průvodcem v určené časy.

Další aktuality

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Jihočeský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty