Úvod > Aktuality > Jaký program pro vás nachystaly jihočeské památky na víkend?
Jaký program pro vás nachystaly jihočeské památky na víkend?
"> "> "> "> Pátek bude na hrade Rožmberk patrit Strašidlu Cantervillskému
Památky

Jaký program pro vás nachystaly jihočeské památky na víkend?

  • Vydáno28. srpna 2020
Zajímá vás, jaké kulturní akce se budou konat o nadcházejícím víkendu 29. – 30. 8. 2020 na jihočeských památkách? Také na jihu Čech vypukne tou dobou horečka Hradozámecké noci! Návštěvníky čekají zajímavé noční prohlídky s průvodci či bez, přednášky nebo výtvarné dílny. Navštívit můžete například Červenou Lhotu, zámek Hluboká Dačice, Nové Hrady, Zvíkov, Landštejn, Rožmberk a další jihočeské památky.

Baroko na Červené Lhotě

Červená LhotaZámek Červená Lhota zve na program Hledáme baroko! V 17. století vlastnil zámek slavný rod Slavatů. Tehdy se zdejší zámek stal místem okázalých zábav a kratochvílí. Žádná veduta zámku z té doby se patrně nezachovala, přesto na zámku pátrají po barokním vzhledu zámku a snaží se evokovat atmosféru této doby. Během včera a noci jste zváni na barokní lidovou hru o sv. Janu Nepomuckém. O možném barokním vzhledu zámku pohovoří František Kápar.

Od 20:30 se bude konat prohlídka barokních částí zámku bez průvodce. Ve 22:00 čeká návtěvníky přednáška Petra Kubasy na téma: nástin působení hrabat Slavatů a jejich role dědiců a pokračovatelů pánů z Růže na pozadí barokních Čech. Poslední událostí bude ve 22:30 děkovná modlitba u kapličky sv. Jana Nepomuckého.


Prohlídky Reprezentačních pokojů a Valdštejnského apartmá na zámku Hluboká

zámek Hluboká
Zámek Hluboká se i letos zapojí do dalšího ročníku Hradozámecké noci ze soboty na neděli 29. srpna 2020. Těšit se můžete na kostýmované prohlídky Reprezentačních pokojů mezi 18. až 23. hodinou a prohlídky Valdštejnského apartmá v 18:30, 21:00 a 22:30 hodin.

Valdštejnské apartmá ve druhém patře zámku je v letošním roce vůbec poprvé zpřístupněno veřejnosti. Apartmá zahrnuje dva salony a jednu ložnici. V současné době slouží jako instalovaný depozitář mobiliárního fondu. Před zpřístupněním sice neprošel žádnou rekonstrukcí, avšak podle dochovaných inventářů byl v rámci možností vybaven původním zařízením. Jako přístup do apartmánu bylo vybráno tzv. mramorové schodiště, které rovněž není součástí žádné stávající prohlídkové trasy.

Plné vstupné za každou prohlídku je 210 Kč. Doporučujeme rezervaci předem, telefonicky (+420 387 843 911 ) nebo mailem (hluboka@npu.cz).
 

Nové Hrady – hradní pověsti a příběhy

Nové HradyLetošní Hradozámecká noc se na jihočeském hradě Nové Hrady ponese v duchu radních pověstí a příběhů. Pokud se nebojíte bílé paní, ukrutného rytíře, děsivých přízraků a strašlivých mnichů, pak si ji rozhodně nesmíte nechat ujít!

Vstupenky jsou v předprodeji zde na webových stránkách v sekci Online vstupenky. Netradiční prohlídku si můžete vybrat v časech 19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00, 21:30, 22,00 hodin. V den konání bude možné zakoupit jen omezený počet vstupenek.


Večerní prohlídky hradu Rožmberka a věže Jakobínky

RožmberkPřijďte si na Rožmberk užít výjimečnou atmosféru večerního hradu. Pro všechny zájemce budou připraveny od 19:00 do 21:00 prohlídky hlavního okruhu hradem (prohlídka reprezentačních místností někdejšího muzea rodu Buquoyů - celé první patro hradu) a úplně poprvé budete moci vystoupat se soumrakem také na věž Jakobínku.

Starodávná okrouhlá kamenná věž Jakobínka prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Oprava probíhala výhradně ekologicky, jakoby ji opravovali za dob jejího vzniku. Způsob rekonstrukce byl výjimečný v dodržení původních stavebních metod - při opravách se využívaly tradiční historické postupy tak, jako při původní stavbě věže ve středověku. Vstupenky můžete zakoupit online prostřednictvím webových stránek hradu.
 

Hradozámecká noc na zámku Kratochvíle – tiché setkání s renesancí

zámek kratochvíleHradozámecká noc na Kratochvíli je vždy kouzelným, tichým setkáním s renesancí. Letos se uskuteční dne 29. srpna 2020 od 20:00 hodin. Večer je komponován jako tichá procházka. Cesta vás povede zahradou slavnostně iluminovanou živými svícemi, navštívíme zahradní pavilón Markéta s dřevěnými plastikami sochaře Jiřího Kobra, prohlédnete si také jeho sochy instalované ve volném prostoru zahrady.

V průběhu večera vás na Kratochvíli čeká volná procházka bez průvodce všemi večerně nasvícenými interiéry srdce zámku – renesanční vily. V Horním sále se zastavíme při setkání s mladým klavíristou a komponistou Radimem Leherem. Kostel Narození Panny Marie nabídne příležitost k rozjímání s hudbou souboru renesančních fléten Harmonia pod vedením pana Jana Matouška (dále nám budou hrát Jan Matoušek ml., Iva Matoušková, Eliška Holečková a Jan Čížek).