ÚvodAktualityJak žil věžník se svou rodinou představí nová expozice ve Svatomikulášské městské zvonici
Památky

Jak žil věžník se svou rodinou představí nová expozice ve Svatomikulášské městské zvonici

  • 10. prosince 2015
Muzeum hlavního města Prahy otevřelo první etapu stálé expozice „Custos Turris / Strážce města“ ve Svatomikulášské městské zvonici. Návštěvníci se v ní dozvědí, jak vypadal skromný byt obecního zaměstnance, který se na zvonici skutečně dochoval.
Důležitou součástí středověkých a raně novověkých měst byly obecní zvonice, tedy objekty, z nichž se na města dohlíželo především kvůli častým požárům. Muzeum hlavního města připravilo k tomuto tématu expozici ve Svatomikulášské městské zvonici, dříve obecní zvonici Menšího Města pražského – Malé Strany.

 
Byt věžníka v Svatomikulášské městské zvonici představuje úsporně řešené bydlení, kde obecní zaměstnanec žil po dobu služby často i s celou rodinou. Byt je ukázkou standardu života nižších vrstev v metropoli druhé poloviny 18. století.
 

Vžijte se do role obecního zaměstnance

Světnice, tedy obytná místnost, sloužila jak k odpočinku, tak k stravování a práci. Postel se nachází ve vysekaném výklenku vedle kamen, které z tohoto důvodu postrádají obvodovou lavici. Spací kout doplňuje „ochranný“ křížek na zdi. Jídelně-pracovní kout se skládá z dřevěné lavice, stolu a jedné židle, jediným úložným prostorem pro obecního zaměstnance a jeho celou rodinu je malá rohová skříňka. Na stole je nutné osvětlení v podobě keramické olejové lampy (kahanu). Na zemi vedle je pak truhla pro uložení knih, šatstva a jiných osobních předmětů. Protože je zamykatelná, může obsahovat i cennosti. Vše doplňují jednoduché nástěnné hodiny se závažím.

Černá kuchyně byl standardní prostor pro vaření a topení ve všech typech obytných staveb druhé poloviny 18. století. Skládal se z jednoduchého dymníku, kudy odcházel kouř (klenba s dřevěným překladem zvaným mandrholec), vařící podesty a přikládacího a dymného otvoru kamen. K základní výbavě patřilo zpracované dřevo, několik kusů nádobí na vaření, nádoba na vodu, nářadí na obsluhu topenišť a osvětlení.

Příprava pokrmů se odehrávala jak na vařící podestě, tak i v kachlových kamnech obsluhovaných z kuchyně. V kamnech se dalo péci v keramickém pekáči, který byl posazen na železnou kostru s nožičkami, aby se pod něj mohly pohrabáčem nahrnout žhavé uhlíky. Naproti tomu vaření probíhalo na vyzděné podestě, kam se železnou kovanou lopatkou nasypal žhavý popel z kamen pod keramický hrnec s rukojetí a třemi nožičkami. Vařící podesta zároveň sloužila také jako odkládací plocha pro část nádob a nářadí. Mohl na ní stát i dřevěný stojánek s osvětlovací loučí, nebo dražší varianta ‒ olejová lampa. Vše doplňoval velký keramický hrnec (např. na nakládání zelí), jednoduchá dřevěná stolička a souprava na rozdělání ohně.

Skromné poměry pro život obecních zaměstnanců byly kompenzovány stálým, byť nevysokým příjmem. I přesto ale docházelo k častému střídání věžníků. Život na věži s impozantním výhledem na město tehdy, zvláště v chladných částech roku, málokdo ocenil.

V červnu roku 2016 pak dojde k otevření expozice ve zbývajících částech věže.

Svatomikulášská městská zvonice je otevřena denně od 10 do 18 hodin, včetně Silvestra a Nového roku. Na Štědrý den bude otevřeno od 10 do 15 hodin. Základní vstupné je 90 Kč, snížené 65 Kč, rodinné 250 Kč.
Svatomikulášská městská zvonice v Praze Památky

Svatomikulášská městská zvonice v Praze

Zvonice, která sloužila zároveň i jako požární hláska a sídlo ponocného, byla sice budována spolu s kostelem sv. Mikuláše, ale její větší část byla postavena až po dokončení chrámu. Od května 2019 je zvonice znovu přístupná pro veřejnost.

Další aktuality

Galerie hlavního města Prahy připravuje nabitý program na rok 2025

Výstavy, akce, komentované prohlídky a mnoho dalšího. Rok 2025 bude v Galerii hlavního města Prahy (GHMP) nabitý. Galerie v letošním roce představí výstavní projekty, které jako obvykle reflektují především domácí scénu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co zajímavého vyrazit do některé z budov, které GHMP spravuje.
14. leden 2025 17:17
Kultura, Praha

Farmářská tržiště Náplavka a Kubáň pomalu zahajují novou sezónu

Prvním pražským farmářským trhem pod širým nebem, který v letošním roce přivítal zákazníky, byl Heřmaňák, ten je otevřen pravidelně každou sobotu na Řezáčově náměstí v Praze 7. V sobotu 1. února se k němu přidají hned dva další – farmářský trh Náplavka v Praze 2 a farmářský trh Kubáň v Praze 10.
13. leden 2025 16:00
Gurmánská turistika, Praha

Sezóna farmářských trhů startuje: První v Česku otevře Heřmaňák v Praze 7!

První částečně bezobalový farmářský trh v Česku vstupuje do další sezóny. První návštěvníky přivítá už v sobotu 18. ledna 2025. Heřmaňák pravidelně každou sobotu navštěvuje na Řezáčově náměstí v Praze 7 zhruba tisícovka zákazníků. Do vlastního obalu – do sáčků, krabiček nebo lahví, tu mohou nakoupit většinu sortimentu.
13. leden 2025 10:49
Gurmánská turistika, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (18.1. – 19.1.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Nova festival chutí – největší zimní food festival v Česku, Mezinárodní sčítání vodních ptáků 2025, Zimní běh na Blaník 2025, The Music of Hans Zimmer & Others, Komentovaná prohlídka výstavy Japonsko samurajů. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
13. leden 2025 7:01
Zážitky, Praha

Muzeum městské hromadné dopravy v Praze je otevřeno i v zimním období

Muzeum MHD je součástí Dopravního podniku hlavního města Prahy. Stálá expozice byla ve vozovně Střešovice otevřena v květnu 1993. Návštěvníci si tam mohou prohlédnout nejenom historická vozidla, ale například i modely, fotografie, historické dokumenty, jízdenky a plány. V zimním období své brány muzeum otevírá každý víkend v čase od 9 do 17 hodin. Od 6. ledna 2025 je navíc opět v provozu historická okružní linka 42, která jede denně od 9:00 do 17:00 hodin, v intervalu 40 minut.
10. leden 2025 16:00
Zážitky, Praha

Skleník Fata Morgana odkrývá své poklady i v lednu

Milovníci tropické flóry si i v lednu přijdou v trojské botanické zahradě na své. Ve skleníku Fata Morgana návštěvníci zhlédnou barevnou přehlídku květů, ti pozornější si všimnou i drobných plodů tropických rostlin. Děti zase mohou hledat malé živočichy. V zeleni se ukrývají drobné felsumy a na konstrukci nad jezírkem lze zahlédnout chameleony. Brzy také rozkvete i nejmenší leknín na světě, který je ve skleníku Fata Morgana teprve od loňska. Netradiční zážitek si v lednu mohou užít ti, kteří přijdou na večerní komentované prohlídky, nazvané Džungle, která nespí.
10. leden 2025 8:00
Příroda, Praha

Nejzajímavější události Centra současného umění DOX v roce 2025

Program v Centru současného umění DOX bude v roce 2025 opět nabitý. Ke stěžejním projektům patří výstava slavného amerického režiséra Davida Lynche, výstava tvorby Marka Škubala, amerického fotografa Joela-Petera Witkina. Pozvání do Prahy přijal turecký nobelista Orhan Pamuk. Chybět nebudou cross-žánrový festival FALL, festival umění a kreativity ve vzdělávání FUK nebo International Shakuhachi Festival Prague. Důležité místo mají i vzdělávací programy pro všechny věkové kategorie.
9. leden 2025 16:04
Zážitky, Praha

Prohlédněte si nově otevřený Klášter minoritů sv. Jakuba v Praze

Na začátku října 2024 vstoupil Klášter minoritů v Malé Štupartské ulici v Praze do nové etapy své historie, která je spojena se vzděláním, kulturou a podporou českého podnikání. Od té doby v jeho velkorysých prostorách souběžně probíhají výstavy, komentované prohlídky i edukativní akce. Nahlédněte do 800 let staré historie – klášter vás zve na prohlídky i aktuální výstavy.
8. leden 2025 8:00
Památky, Praha