Úvod > Aktuality > Jak vypadala Praha před 100 lety zjistíte pomocí virtuální reality
Zdroj foto: woowstudio.com
"> Zdroj foto: woowstudio.com "> Zdroj foto: woowstudio.com "> Zdroj foto: woowstudio.com "> Zdroj foto: woowstudio.com
Památky

Jak vypadala Praha před 100 lety zjistíte pomocí virtuální reality

  • Vydáno23. září 2022
Na náměstí Republiky v Praze můžete do 24. září navštívit multimediální výstavu s názvem „100 let metropole v srdci Evropy“, která vás pomocí virtuální reality přenese do ulic Prahy před 100 lety. Nahlédnete do tehdejší Sadové třídy – noblesního parku mezi Hlavním nádražím a Václavským náměstím, Vrchlického sadů i do ulic centra Prahy. Výstava je přístupná zdarma.
Virtuální PrahaPřed 100 lety vznikla z Prahy skutečná evropská metropole. Bohužel některé její významné části byly zejména v 60. a 70. letech minulého století nenávratně zničeny. A tak je velmi důležité ukázat, jak by Praha vypadala, kdyby do jejích dějin brutálně nezasáhl tehdejší režim. To je jeden z cílů neobvyklého projektu, který populárním způsobem ukazuje zásadní proměny metropole v jejím samotném srdci v minulých 100 letech.

Virtuální PrahaHistorik architektury Zdeněk Lukeš zvolil pro tuto příležitost dnes už těžko představitelný prostor mezi Hlavním nádražím a Václavským náměstím, tehdejší noblesní Sadovou třídu s neméně honosným parkem, dnešní nevábnou část severojižní magistrály s nevábným parkem zvaným Sherwood. Ve virtuální realitě tak oživne atraktivní část centra Prahy, která měla být navždy zapomenuta. Lokalita tehdejší Sadové třídy mezi Hlavním nádražím a Národním muzeem je na základě dobových plánů a fotografií vymodelovaná ve 3D pro potřeby virtuální reality a návštěvníci si mohou vybrané části ulice doslova projít.

Prezentace s virtuální realitou probíhají na náměstí Republiky v expu, kde je umístěné velké panoramatické plátno, které návštěvníky doslova vtáhne do tehdejší podoby středu metropole. Před ním jsou umístěny VR pointy, kde mohou zájemci sledovat tehdejší podobu Sadové třídy prostřednictvím 3D brýlí.
Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze je vůbec největší osobní nádraží v České republice. Zdaleka však není nádražím nejstarším. Jeho historie se začala psát roku 1869 a do dnešní podoby bylo přestavěno podle návrhu architekta Josefa Fanty.

Nová budova Národního muzea v Praze

Nová budova Národního muzea v Praze

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu v listopadu 2019.