Úvod > Aktuality > Jak se sportovalo za císaře pána přiblíží nová výstava
Jak se sportovalo za císaře pána přiblíží nová výstava
">

Jak se sportovalo za císaře pána přiblíží nová výstava

  • Vydáno14. září 2012
Jak se sportovalo za císaře pána, kdo byli lyžníci nebo jak vypadala hra míčem ledovým i kopaným? To a mnohem více se dozvíte na výstavě Národního muzea Sportsmeni v zemích českých, která ukazuje, jak se v českých zemích sportovalo v 19. a na počátku 20. století, kdy sport nepatřil k běžně dostupným aktivitám.
Dobové sportovní náčiní, ocenění, získaná sportsmeny za jejich výkony či fotografie prvních sportovců přibližují návštěvníkům poetickou atmosféru počátků sportování na našem území. Průkopníci sportu, dobovým tiskem nazývaní sportsmeni, pěstovali nově příchozí druhy sportu povznášející tělo i ducha v záhy vznikajících klubech. Oblíbenými a módními sporty byly od poloviny 19. století v první řadě turistika, cyklistika, atletika, tenis, veslování či zápas, v zimě se sportsmeni věnovali lyžování nebo bruslení. Jednotlivé sportovní disciplíny u nás zaváděli ve velké míře cizinci, ale mezi pionýry byli i Češi, kteří sport poznali během svého pobytu v zahraničí. K prvním sportovním klubům u nás patřil česko-německý bruslařský klub (založen r. 1868) a utrakvistický veslařský klub (založen r. 1870). Na silnicích se začala objevovat vysoká kola a v zimě zkoušeli lyžovat první odvážlivci.

Výstava Sportsmeni v zemích českých je další z výstavního cyklu Monarchie, který Národní muzeum připravilo pro návštěvníky na sezónu 2012/2013. Cyklus představí veřejnosti různé aspekty společenského, politického i soukromého života všech vrstev společnosti za vlády Františka Josefa I.

Z cyklu Monarchie již probíhá od 29. června výstava Kouzelné hrací strojky v Českém muzeu hudby. Dalšími chystanými expozicemi jsou Krmě-jídlo-žrádlo, která bude probíhat od 5. října v Národopisném muzeu – Musaionu, Po stopě Karla Maye v Náprstkově muzeu od 25. října a výstavy Monarchie, Dětský svět za císaře pána a Člověk ve fotografii připravené v Nové budově Národního muzea od 23. listopadu.