Úvod > Aktuality > Jak se elektrifikovaly české země, můžete s dětmi objevovat v Třebíči

Jak se elektrifikovaly české země, můžete s dětmi objevovat v Třebíči

Vydáno 12. srpna 2019 Zážitky
Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči otevřelo novou expozici o elektrifikaci českých zemí. Ocení ji jak příznivci historie a techniky, tak i široká veřejnost. Návštěvníci se seznámí například s transformací napětí, základními principy fungování chytré domácnosti, ukázkou rychlonabíjecí stanice nebo autonomní solární ekolampou veřejného osvětlení.
alternátorV rámci oslav 100. výročí přijetí zákona o všeobecné elektrifikaci Československé republiky (22. července 1919) otevřela společnost E.ON slavnostně expozici o elektrifikaci českých zemí v třebíčském Ekotechnickém centru Alternátor.

Monumentální hala bývalé kotelny v areálu dřívější obuvnické továrny v Třebíči-Borovině se stala jevištěm pro expozici, která věrně a interaktivně ukazuje cestu elektřiny z elektrárny až do zásuvek spotřebitelů. Zábavnou formou se zde lidé dozvědí, co je například HDO, nebo si vyzkouší „rozmrazování“ distribuční soustavy či práci centrálního dispečinku. Netradiční formou je připravena také hra rozpoznávání energetických stožárů. Expozice se zaměřuje i na budoucnost, představuje například chytrou domácnost nebo elektromobilitu včetně ukázky rychlonabíjecí stanice. Ve venkovních prostorách jsou nainstalovány autonomní solární ekolampy veřejného osvětlení.

alternátor elektrifikaceKromě exponátů je připraven v Alternátoru i vzdělávací program pro děti i dospělé. Za pozornost stojí mimořádná projekce Dnešní energetický svět. Jde o téměř dvoumetrovou projekční kouli, na které se promítají různé jevy, jež se odehrávají na zemi, v oceánu nebo ve vesmíru. Celou projekci synchronizují čtyři speciální projektory.

Expozice v Alternátoru je trvalá, vstupné do elektrotechnického centra je 90 Kč pro dospělé a 50 Kč pro děti, otevřeno mají denně, v praovní dny od 8 do 16 hodin, v sobotu od 10 do 17:30 a v neděli od 10 do 14:30 hodin.
Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči

Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči

Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči Borovině je centrum vědy a techniky spojené se zábavou a tvůrčí činností. Expozice jsou zaměřeny na historii energie až po současnost a na historii obuvi. Jedinečný exponát "Věda na kouli" s více jak 800 programy je zcela unikátní a nadchne opravdu každého.