ÚvodAktualityJak poznat Prachatice za jeden den
Památky

Jak poznat Prachatice za jeden den

Poslechněte si audio verzi článku
O Prachaticích se říká, že jsou Bránou Šumavy. Respektive jednou z bran, protože přes sto kilometrů dlouhý hřeben Šumavy lemuje takových měst několik. Pojďte s Kudy z nudy zjistit, čím jsou zajímavé právě Prachatice a prohlédnout si během jediného dne nejzajímavější místa.
Kde leží Prachatice poznáte už z dálky podle mohutného masivu Libína s rozhlednou (1096 metrů), který plynule přechází v horské pásmo Šumavy. Už ve středověku protínala šumavský prales Zlatá stezka, spojující Čechy s Bavorskem. Z biskupského Pasova do Prachatic putovali soumaři naložení bavorskou solí, měšťané bohatli a stavěli si překrásné renesanční domy. Díky stagnaci hospodářského života v 17. a 18. století si Prachatice dodnes zachovaly malebnou renesanční atmosféru. Jeden den bohatě stačí k tomu, abyste si prošli půvabné centrum s řadou bohatě zdobených domů, obkroužené pásem hradeb, porozhlédli se i po okolí anebo si třeba užili letní den na koupališti Hulák. Na Kudy z nudy najdete také tipy z Prachatic pro rodiny s dětmi, tipy pro aktivní dovolenou a udržitelné cestování a také výběr nejzajímavějších akcí!


 

Hradby, Dolní brána a galerie

Coby pohraniční město musely Prachatice věnovat velkou pozornost a nemalé finanční částky svému opevnění. Dodnes o tom vypovídá mohutný a hlavně zčásti dochovaný pás hradeb v čele s baštou Helvít a Dolní bránou. Říká se jí také Písecká, je součástí středověkého opevnění města a vchází se jí do historického centra z Malého náměstí. Na malbě v jejím průčelí z 16. století dodnes rozeznáte heraldické pětilisté růže v nikách atiky a obraz rožmberského jezdce. Ostatně latinský nápis nad průchodem jasně v překladu říká, že sláva Rožmberků poroste i po smrti a tato ozdoba potrvá na věky. V jejích interiérech najdete galerii.
 

Kostel s vyhlídkovou věží, Velké náměstí a muzea

Kousek za bránou na maličkém Kostelním náměstí stojí kostel sv. Jakuba Většího, zasvěcený patronovi kupců, obchodníků, poutníků, nosičů nákladů a sirotků. Na město se můžete podívat z výšky z vyhlídkové věže a zároveň se podívat na ojediněle dochovaný krov: podle dendrologického průzkumu byl postavený ze dřeva pokáceného v letech 1474–75 a naštěstí mu neublížil žádný ze zničujících požárů, které město během staletí postihly.O kousek dál už čeká Velké náměstíkašnou, Starou a Novou radnicí, a několika domy s krásně zdobenými fasádami. Na východní straně náměstí si všimněte Rumpálova domu. Ten je součástí rozlehlého domovního bloku, vestavěného po polovině 15. století do východní části tehdejšího náměstí. Domy v bloku, který opravdu výrazně zmenšil původní rozlehlé Velké náměstí, patří k nejstarším dochovaným zděným budovám ve městě. Originální je jeho sgrafitová výzdoba, ve srovnání s jinými prachatickými domy provedena náročnější technikou cihlově červeno-hnědého kolorovaného sgrafita s prosvítající spodní šedomodře probarvenou omítkou a rytými linkami vytaženými červenou barvou.

Vedle Rumpálova domu najdete jeden z hlavních výletních cílů v Prachaticích, Muzeum loutky a českého cirkusu, pobočku Národního muzea v Praze. V Sitrově domě na severní straně náměstí sídlí Muzeum Zlaté stezky, jeho fasádu pak vedle podobizen deseti českých králů pod lunetovou římsou zdobí alegorie ctností a také erby království, císařství a města Prachatic.
 

Procházka Prachaticemi a výhled na město

Při procházce centrem Prachatic a městskou památkovou rezervací objevíte třeba Muzeum paličkovaných krajek v Poštovní ulici, Pivovar Prachatice v Horní ulici anebo pěkně upravený park u Hospice sv. Jana Nepomuka Neumanna mezi Neumannovou ulicí a pásem hradeb. Kousek od Dolní brány si prohlédnete obří sluneční hodiny, vybrat si můžete také z několika vycházkových a naučných stezek – třeba stezku ptačích budek anebo stezku víly Majolenky. Obě najdete poblíž Areálu lesních her s venkovní tělocvičnou nad bývalými Lázněmi sv. Markéty.Od areálu lesních her se po červené značce můžete vydat k rozhledně Libín na stejnojmenném vrcholku, pozvolnější cesta vede po stopách dávných soumarů po Zlaté stezce přes Libínské sedlo. Z rozhledny na vrcholku spatříte především Prachatice a velkou část Šumavy, ale při troše štěstí zahlédnete i Novohradské hory, horu Kleť s rozhlednou a vysílačem, Klostermannovu rozhlednu na Javorníku, Písecko, Strakonicko a Brdy.
Objevte krásu brány Šumavy a Prachatic

Objevte krásu brány Šumavy a Prachatic

Prachatice jsou krásné historické město s ještě krásnějším náměstím. Pro svou polohu na samém okraji hor bývají nazývány brána Šumavy. Navštivte tento kout České republiky a určitě vás nezklamou kulturní památky, romantické procházky starobylými uličkami, ani výlety po prachatickém okolí.

Muzeum krajky v Prachaticích Kultura

Muzeum krajky v Prachaticích

Pro detailisty a obdivovatele ručně vytvářeného umění doporučujeme návštěvu Muzea krajky v centru Prachatic. Muzeum vystavuje rozsáhlou sbírku historické evropské a české ručně paličkované krajky, užití krajky na oděvu, především na lidových krojích, historické potřeby pro paličkování.

Celodenní výlet do Prachatic

Celodenní výlet do Prachatic

V Prachaticích se nebojte navštívit hned dvě muzea v jednom dnu: ani v jednom se totiž určitě nudit nebudete! Poznávání si pak zpříjemněte procházkou po pěkně upraveném historickém centru. Město, které ve středověku vyrostlo na Zlaté solné stezce, po staletí představovalo důležitou obchodní křižovatku. Měšťané zbohatli a svůj majetek okázale předváděli světu; díky tomu dodnes můžete obdivovat nádherné goticko-renesanční centrum s řadou bohatě zdobených domů, obkroužené pásem hradeb.

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí Příroda

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Chcete-li se vrátit do historie a poznat stezku, po které se do českých zemí ve středověku přepravovala tolik potřebná sůl, vydejte se po pěší stezce z Prachatic přes Volary do Českých Žlebů.

Areál lesních her v Prachaticích Zážitky

Areál lesních her v Prachaticích

Nad Lázněmi sv. Markéty v Prachaticích na úbočí Libína byl na konci roku 2017 otevřen nový Areál lesních her, který je určený hlavně dětem. Starší příchozí z řad náctiletých zde mohou vyzkoušet novou venkovní tělocvičnu.

Stezka ptačích budek Bohuslava Nauše v Prachaticích Příroda

Stezka ptačích budek Bohuslava Nauše v Prachaticích

V místě bývalých brodivých lázních v Prachaticích vyrostla Naučná stezka ptačích budek, která přibližuje všem návštěvníkům, proč a jakým způsobem je vhodné aktivně podporovat hnízdění ptactva v současné krajině.

Kaple sv. Filipa Neri s křížovou cestou Památky

Kaple sv. Filipa Neri s křížovou cestou

Kaple sv. Filipa Neri, zvaná též Patriarcha, se nachází v lese nad úpatím hory Libín nad Lázněmi sv. Markéty. Na místě dnešní zděné kaple stávala původně kaple dřevěná, která byla vystavěna k ochraně nálezu obrazu světce jménem Filip Neri, nalezeného právě na místě dnešní kaple.

Prachatické muzeum Kultura

Prachatické muzeum

Prachatické muzeum sídlí v renesančním měšťanském domě č.p. 13, který je nazýván Sitrův nebo též Žďárského. Muzeum zahrnuje stálé expozice na téma zlatá stezka, renesanční a sakrární památky, dílo sv. Jana Nepomuka Neumanna a sbírku střeleckých terčů.

Hradební systém města Prachatice Památky

Hradební systém města Prachatice

Prachatice se pyšní zachovalým hradební systémem ze 16. století. Historickým jádrem prochází naučná stezka Prachatické hradby, která vás seznámí s budováním městského opevnění, jeho významem a součástmi.

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích Zážitky

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích

V Prachaticích můžete navštívit muzeum, které vás uvede do světa loutkářství a lesku manéží. Přímo v expozici je možnost zhlédnout slavné inscenace loutkových her v historických divadélkách. Muzeum je stálou expozicí Národního muzea v Praze.

Městská památková rezervace Prachatice Památky

Městská památková rezervace Prachatice

Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací roku 1981. Rozkládá se kolem obdélného náměstí a je sevřeno zbytky hradebního opevněním s Píseckou bránou. Mezi další památky patří např. kostel sv. Jakuba Většího, radnice, kaple sv. Jana Nepomuckého či množství měšťanských domů.

Hřiště Prachatice Národní Letní sporty

Hřiště Prachatice Národní

Fyzická hřiště jsou pomocí iHřiště propojeny v jeden celek, který dovede zabavit všechny od nejmenších až po dospělé.

#světovéČesko a Zlatá stezka: místo soli s krokoměrem, místo soumarů třeba na kole

#světovéČesko a Zlatá stezka: místo soli s krokoměrem, místo soumarů třeba na kole

Lákají vás dálkové treky, máte rádi Šumavu a rádi byste ji poznali z obou stran hranice? Vyzkoušejte Zlatou stezku: kdysi po ní putovaly karavany se solí, dnes se vám budou hodit spíš krokoměry, chytré telefony, trekové hole a solidní outdoorové vybavení. Čeká vás totiž pořádná divočina!

Dubový vrch v Prachaticích Letní sporty

Dubový vrch v Prachaticích

Město, které ve středověku vyrostlo na Zlaté solné stezce a po staletí představovalo důležitou obchodní křižovatku. Na Dubový vrch můžete zavítat na pěknou procházku nebo využít vyznačenou běžeckou trasu.

Prachatice

Prachatice

Město, které ve středověku vyrostlo na Zlaté solné stezce, po staletí představovalo důležitou obchodní křižovatku. Měšťané zbohatli a svůj majetek okázale předváděli světu; díky tomu dodnes můžete obdivovat nádherné goticko-renesanční centrum s řadou bohatě zdobených domů, obkroužené pásem hradeb.

Vyhlídková stezka kolem Prachatic Příroda

Vyhlídková stezka kolem Prachatic

Naučná stezka Kolem Prachatic je zaměřena hlavně na vyhlídková místa v blízkém okolí Prachatic. Vedle vyhlídkových bodů přibližuje návštěvníkům i přírodní zajímavosti, seznamuje s hydrografií okolí města i s historickými a technickými památkami, okolo kterých trasa vede.

Muzeum papírových betlémů v Zábrdí u Husince Kultura

Muzeum papírových betlémů v Zábrdí u Husince

V současné době největší vystavovanou sbírku papírových betlémů v České republice najdeme v Zábrdí u Husince asi 8 km od Prachatic. Vystaveno je zde více než 800 betlémů českých a zahraničních autorů, vzorky např. z Pákistánu, Řecka, Německa nebo Itálie.

Sluneční hodiny v Prachaticích – druhé největší sluneční hodiny v ČR Zážitky

Sluneční hodiny v Prachaticích – druhé největší sluneční hodiny v ČR

V Prachaticích u Dolní brány stojí druhé největší sluneční hodiny ve střední Evropě. Mají rozpětí 7 m a ukazatel času je dlouhý 3 m. Hodiny jsou unikátní nejen svojí velikostí, ale též řešením jako architektonické plastiky z kamenných bloků ze zbuzanského vápence a svým horizontálním umístěním.

Další aktuality

Hrady pánů erbů růže aneb křížem krážem po jihu Čech

Na několika jihočeských hradech a zámcích visí na stěnách vyobrazení Dělení růží od Antonína Streera. Dílo namalované v roce 1742 vyobrazuje událost, od níž už tehdy uplynulo zhruba pět set let a proměnila dějiny jižních Čech na dlouhá staletí. Víte, kde hledat hrady pánů erbů růže?
14. červenec 2024 6:28
Památky, Jihočeský kraj

Na Budějovicku můžete nově využít kartu hosta BuďKarta

S projektem karty hosta pro ubytované přichází Turistická oblast Budějovicko na začátku letní sezony 2024. Smyslem BuďKarty je motivovat hosty k prodloužení pobytu a návštěvě míst, která by původně nezvažovali. Kartu získají k ubytování na dvě a více nocí. Na oplátku jim přinese řadu výhod a slev na vstupy. Do projektu se zapojili místní ubytovatelé a provozovatelé turistických atraktivit.
12. červenec 2024 10:00
Kultura, Jihočeský kraj

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov zve na hvězdy klasické hudby

Již 33. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se na jihu Čech koná od 12. července do 3. srpna 2024 a jeho program je jako vždy velkolepý. Do města nad řekou Vltavou zavítá jedna z největších hudebních legend, barytonista Plácido Domingo, dále pak koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička, a poprvé také akordeonistka Ksenija Sidorová s hornistou a dirigentem Radkem Baborákem. Doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne zdarma multižánrové koncerty a s celou rodinou si užijete výtvarné, relaxační, pohybové i vzdělávací aktivity.
12. červenec 2024 9:00
Kultura, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Šumava

Na Šumavě je pořád co objevovat … Šumava, to je 68 460 ha skutečné přírody, stovky kilometrů cyklotras a sjízdných řek, desítky zajímavých výletů, několik nouzových nocovišť a našich deset tipů na dosud málo známá místa.
9. červenec 2024 15:40
Příroda, Jihočeský kraj

V Borovanech se bude o víkendu vše točit kolem borůvek

Kdo zná jižní Čechy, ten ví, že zdejší lesy bývají v létě plné borůvek. Právě na proslulost sladkých lesních plodů vsadilo před sedmnácti lety město Borovany a uspořádalo první Borůvkobraní. Letošní Borůvkobraní bude probíhat o víkendu 13. – 14. července 2024. Modré kuličky vás tu budou provázet po celý víkend na každém kroku!
9. červenec 2024 13:17
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Poslechněte si špičkové umělce na hudebním festivalu Třeboňská nocturna

Mezinárodní hudební festival Třeboňská nocturna vstupuje do svého 21. ročníku. Ve dnech 9. – 13. července 2024 bude festival hostit špičkové umělce klasické hudby. Vystoupí violoncellista Jiří Bárta, Janoska Ensemble, operní pěvci Jana Sibera a Aleš Briscein v doprovodu Komorní filharmonie Pardubice, Barocco sempre giovane a mnozí další. Pětice večerů zavede návštěvníky do Státního zámku Třeboň i barokních kasáren, kostela sv. Jiljí či empírového Divadla J. K. Tyla.
9. červenec 2024 12:00
Kultura, Jihočeský kraj

Unikátní plavení dřeva Schwarzenberským kanálem nabídne Hiršperský den

Na šumavské Zlaté stezce v osadě Jelení Vrchy čeká v sobotu 13. července 2024 všechny milovníky Šumavy a příznivce historie sousedská slavnost Hiršperský den. Osada Jelení Vrchy leží na území Národního parku Šumava v údolí Jeleního potoka a je částí obce Nová Pec. Původně dřevařská osada byla založena v roce 1794 a její historie je úzce spjata se Schwarzenberským plavebním kanálem, který umožňoval splavování dříví ze Šumavy až do Rakouska.
9. červenec 2024 8:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Navštivte unikátní soví voliéru na Borových Ladech na Šumavě

Na Borových Ladech na Šumavě můžete během léta navštívit největší soví voliéru u nás. Nad hlavami vám tu budou poletovat desítky různých sov. V informačním centru Bubo Bubo si můžete prohlédnout výra velkého, puštíka bělavého, kalouse ušatého, puštíka obecného, sýce rousného, sovu pálenou, holuba doupňáka a poštolku obecnou. Areál je otevřený od úterý do neděle od 10:00 do 16:30 hodin. Nenechte si ujít tento zajímavý zážitek, sovy lze navštívit pouze do září.
7. červenec 2024 15:00
Příroda, Jihočeský kraj