Úvod > Aktuality > Jak poskytnout pomoc, než přijedou profesionálové
Jak poskytnout pomoc, než přijedou profesionálové

Jak poskytnout pomoc, než přijedou profesionálové

  • Vydáno1. dubna 2010
Není příjemné se o tom zmiňovat, ale když se vypravíte na výlet mimo město, může se stát i něco, co jste neplánovali. Přejeme všem, aby informace z tohoto článku nemuseli nikdy použít, ale znát by je měli pro případ potřeby všichni.
Co je první pomoc?
Konkrétně se jedná o péči o zraněného či nemocného ještě předtím, než na místo dorazí profesionálové – třeba ze záchranky. První pomoc má přitom tři cíle. Prvním z nich je prostá záchrana života. Druhým je zabránění dalšího poranění a zhoršení zdravotního stavu a třetím pak konečně zajištění odborné pomoci a transportu.
 
Jaká jsou zásadní pravidla?
Při první pomoci je potřeba postupovat logicky a s chladnou hlavou. Nepomáhejte nikomu v okamžiku, kdy byste se sami dostali do ohrožení života. To neprospěje nikomu. Dojde-li k hromadnější kolizi, věnujte se nejdříve nejvážněji zraněným. Pokud to není nezbytně potřeba, nehýbejte s pacientem. Pokud má vnitřní zranění, přineslo by to víc škody než užitku.
 
V jakém pořadí postupovat?
Úkony při první pomoci mají svou prioritu, kterou je potřeba dodržovat, abyste poskytli postiženému co nejlepší pomoc. Pochopitelně je provádějte pouze v případě, že jsou zapotřebí!
  1. Zástava prudkého krvácení.
  2. Uvolnění cest dýchacích
  3. Umělé dýchání
  4. Nepřímá srdeční masáž
  5. Chlazení rozsáhlých popálenin.
  6. Ošetření otevřeného poranění hrudníku (pneumotorax).
  7. Ošetření dalších poranění.
  8. Protišoková opatření.
  9. Při bezvědomí stabilizovaná poloha.
Kam zavolat pro pomoc?
Když se vám podaří pacienta stabilizovat, je nejvyšší čas volat profesionály. Číslo na záchrannou službu znají všichni, ale nikdy neuškodí je zopakovat. Je, bylo a bude to 150. Existuje i možnost zavolání na číslo 112, což je tísňová linka. Tu ale vytočte pouze v případě hromadného neštěstí, kdy by nestačila jen záchranná služba.
 
Jaké informace sdělit dispečerovi?
Průběh tísňového telefonátu je stejně důležitý jako kvalitní poskytnutí první pomoci. Pokud budete zmatkovat, příliš postiženému nepomůžete. Nezapomeňte proto oznámit jméno postiženého, přesné místo nehody, druh nehody a zranění, počet zraněných a provedené výkony. Pozor! Nikdy nepokládáme sluchátko dříve než dispečer! Musíte si být jisti, že ví vše, co potřebuje!
 
Pokud chcete mít jistotu, že v případě potřeby vše zvládnete, můžete absolvovat kurz první pomoci, které pořádá třeba Červený kříž. Doufáme však, že situace, kdy byste museli první pomoc poskytnout, se vám zdaleka vyhne. 

Další aktuality

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?
Zážitky

100 tipů, kam jít na víno do vinařství nebo přímo k vinařům

Naše vinice nabízí vína neobyčejně rozmanitá, která vynikají originálními ovocnými tóny a kořenitostí, bohatým spektrem aromatických látek a harmonickou plnou chutí. Právě proto jsou moravská a česká vína vyhledávána milovníky kvalitních a optimálně vyzrálých vín. Poznejte a ochutnejte jedinečná vína z malých a středních vinařství!
Gurmánská turistika

Znáte české svaté patrony?

Víte, kolik máme českých svatých patronů? Všichni bychom nejspíš vyjmenovali sv. Václava, sv. Vojtěcha, sv. Anežku Českou nebo sv. Ludmilu. Celkem je jich sedmnáct – znáte například sv. Radima nebo sv. Kosmu? Vydejte se spolu s námi po místech spojených historií i legendami s českými svatými patrony, známými i neznámými.
Památky

Kočičí hlavy, dlažby zvonivky a další poklady, po kterých šlapeme

Dlažebních kostek, kočičích hlav a cest vyskládaných z kamenů si většinou všimnete až ve chvíli, kdy si na nich ulomíte podpatek nebo zakopnete. Cesty, po kterých se chodí staletí, ale mají jedinečnou atmosféru a stojí za bližší prozkoumání. Pojďte se projít místy, kde objevíte skutečné poklady.
Památky

Znáte naše městské památkové rezervace?

V České republice najdete v současné době 39 městských památkových rezervací. Jedná se o nejcennější uceleně dochovaná území s řadou kulturních památek, která u nás můžeme najít. Všechna vybraná města mají nenarušený původní historický půdorys a zástavbu včetně dochovaných náměstí, ulic a fasád většiny historických staveb. K největším rezervacím (v ČR i na světě) patří Městská památková rezervace Praha, dalšími našimi velikány jsou MPR Olomouc a Brno.
Památky

Tipy na podzimní výlety za dýněmi

Také s přicházejícím podzimem ujíždíte na dýních? Milujete dýňovou polévku, koláče nebo jiné zaručené recepty z dýní či do nich vyřezáváte zubaté úsměvy a zdobíte jimi zahrádku a okolí svých domů? Na portálu Kudy z nudy najdete inspiraci k návštěvě několika míst i zajímavých akcí na podzim 2023, kde dýně hrají hlavní roli!
Gurmánská turistika

Sedm podzimních akcí pro zahrádkáře, chalupáře a sadaře

Tu vyrýpnout, tam přesadit, jinde domluvit, odplevelit nebo přihnojit – činnosti důvěrně známé každému, kdo se stará o zahradu, záhon, balkon nebo alespoň truhlík. Inspiraci pro jejich zvelebení můžete načerpat na podzimních zahradnických výstavách, na které vás zve portál Kudy z nudy.
Životní styl

50 tipů na Svatováclavské slavnosti 2023: Sv. Václav a dny otevřených dveří, poutě, trhy i veteráni

Na portálu Kudy z nudy myslíme jen na vás a na nadcházející zářijový svátek! Abyste si stačili volno jak se patří naplánovat, připravili jsme na 28. 9. 2023 bohatou nálož tipů ze všech koutů Česka. Vyberete si některou ze svatováclavských slavností? Vypravit se můžete do měst, na hrady i zámky, na vinobraní, pivní slavnosti, zahradnické trhy a dokonce i turistické pochody a vodácké závody.
Zážitky