!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Jak na Nový rok, tak po celý rok
Jak na Nový rok, tak po celý rok
"> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Jak na Nový rok, tak po celý rok

Vydáno 31. prosince 2020
Přelom starého a nového roku patřil v minulosti k velmi sledovaným událostem. Naši předkové v tomto období dodržovali velké množství tradic, které je měly ochránit před nepřízní osudu, ale také zaručit štěstí a bohatství. Jaké se k Novému roku vážou pověry a zvyky? A jak předpovědět, co se stane na základě pranostik?
skanzenStejně jako na Štědrý den, Boží hod či na Štěpána platí i na Nový rok řada tradic a pověr. Rozhodně byste se měli vyvarovat praní a věšení prádla, neboť tyto činnosti mohou přinést neštěstí či dokonce smrt do rodiny. Nedoporučuje se také nic vynášet z domu či bytu – daná věc by vám mohla celý příští rok chybět. Zametání by se také nemuselo vyplatit, mohli byste si vymést štěstí z domu. Prvního ledna nebylo radno se hádat, aby byl celý další rok příjemný. Ten, kdo se oblékl do nového, byl po zbytek roku „jako nový“. A ten, kdo u sebe přechovává více peněz, nemusí se strachovat, že mu budou v roce příštím chybět.

nový rokZajímavé bylo také sledovat, na který den Nový rok připadá. Je-li jím pondělí. Můžeme čekat krutou zimu, vlhké jaro, povodně a nemoci. Úterý větší ještě krutější zimu, ovšem na druhou stranu alespoň úrodný rok. Středa znamená, že byl předchozí rok příznivý, což se projeví na dostatku vína, ale špatně na tom bude úroda s medem. Čtvrtek slibuje mírnou zimu, větrné jaro, horké léto a příjemný podzim, dostatek ovoce, ostatně i dobrou úrodu obilí. Pátek nevěstí nic dobrého, podle lidové tradice bude prý nadcházející rok chladný, vlhký a všeobecně nepříznivý. Přijdou oční nemoci a hrozí i nepokoje. Sobotní Nový rok větší hodně ovoce, ale málo obilí, a nedělní mírnou zimu, úrodné jaro a léto plné větru.

koledaNa vesnici panoval zvyk 1. 1. chodit na koledu – a nejednalo se přitom o dětskou kratochvíli. Pro výslužku, drobný obnos a panáka alkoholu si přišli například kněží, obecní sloužící nebo kominíci. Hospodyně rozhazovaly po světnici hrách, aby v novém roce nikdo nezbloudil.

Důležité bylo, kdo přišel na Nový rok první na návštěvu: stará žena znamenala hádky, mladík či dívka štěstí, a dítě lásku.

 

Co jíst a nejíst na Nový rok

čočkaMnoho pověr a obyčejů se na Nový rok vztahuje k jídlu. Strávníci by se měli vyhnout v tento den jakékoliv drůbeži (či jiným opeřencům), aby z domu neulétlo štěstí. Ovšem stejný problém by byl i s králíkem nebo zajícem – to by štěstí zase uteklo. V podobě ryby může dokonce i uplavat…
 
Naopak žádoucí je pochutnat si na čočce, neboť kdo ji sní, ten má následující rok peníze zaručené. Milovníci masa by si měli dopřát vepřové, obzvláště prasečí rypáček, ten prý určitě přinese štěstí a bohatství. Anebo rovnou celé sele.

První lednový den se v některých regionech Česka na Vánoce pekla vánočka s hrachovým zrnkem, která se podávala právě na Nový rok. Ten, kdo ve své porci zrnko našel, měla v dalším roce ve všem štěstí a netrpě nouzí. Dále se pekly koláče, do kterých se zapékaly mince.
 

Novoroční pranostiky aneb co nám věští počasí?

 • nový rokNa Nový rok o slepičí krok
 • Na Nový rok, do zimy skok.
 • Když se rok se zimou a sněhem počíná, slibuje dost chleba, ale málo vína.
 • Na Nový rok bláto, na Velikonoce sníh.
 • Ve dne jas, v noci mráz
 • Když začátkem ledna krásně, budou zjara bouřky časně
 • Je-li dopoledne na Nový rok pěkně, bude příznivé počasí o žních v kraji, je-li pěkně odpoledne, bude o žni pěkně na horách
 • Jsou-li červánky v novoroční den, přinesou jistě samou slotu jen
 • Klidné a tiché Nové léto vyznamenává příznivý a úrodný rok
 • Na Nový rok ráno nebe rudé nepohoda, svízel velká bude
 • Novoroční noc jasná a klidná, bude povětrnost pro úrodu vlídná
 • Nový rok tmavý Velká noc bílá
 • Vane-li na Nový rok vítr od půlnoci, vyznamenává to neúrodu
50 tipů, kam na silvestrovský či novoroční výlet

50 tipů, kam na silvestrovský či novoroční výlet

Oslavy Nového roku letos proběhnou vzhledem k bezpečnostním vládním opatřením zcela netradičně. Místo zajetých oslav s chlebíčky a vínem můžeme letos dát sbohem roku 2020 i jinými způsoby. Což takhle vyrazit do přírody zdolat jeden z kopců a užít si silvestrovský výstup? I když letos organizované akce tohoto typu neproběhnou, není důvod někam nevyrazit po vlastní ose. Z našich tipů si určitě vyberete!

Konec roku se svatým Silvestrem a lidovými obyčeji

Konec roku se svatým Silvestrem a lidovými obyčeji

Na čtvrtek 31. prosince připadá svatý Silvestr, den, který bývá spojen s oslavou konce starého roku. Jen málokdo si vzpomene na papeže ze 4. století, který podle legendy vyléčil z lepry římského císaře Konstantina Velikého. Ten Silvestrovi z vděčnosti daroval pozemek, dnešní Vatikán. Pojďme si připomenout nejen posledního světce roku, ale také lidové zvyky a pranostiky vztahující se k tomuto dni.