ÚvodAktualityLidové pranostiky: Jak na Nový rok, tak po celý rok
Životní styl

Lidové pranostiky: Jak na Nový rok, tak po celý rok

Poslechněte si audio verzi článku
1. leden: přelom starého a nového roku patřil v minulosti k velmi sledovaným událostem. Naši předkové v tomto období dodržovali velké množství tradic, které je měly ochránit před nepřízní osudu, ale také zaručit štěstí a bohatství. Jaké se k Novému roku vážou pověry a zvyky? A jak předpovědět, co se stane na základě pranostik?
skanzenStejně jako na Štědrý den, Boží hod či na Štěpána platí i na Nový rok řada tradic a pověr. Rozhodně byste se měli vyvarovat praní a věšení prádla, neboť tyto činnosti mohou přinést neštěstí či dokonce smrt do rodiny. Nedoporučuje se také nic vynášet z domu či bytu – daná věc by vám mohla celý příští rok chybět. Zametání by se také nemuselo vyplatit, mohli byste si vymést štěstí z domu. Prvního ledna nebylo radno se hádat, aby byl celý další rok příjemný. Ten, kdo se oblékl do nového, byl po zbytek roku „jako nový“. A ten, kdo u sebe přechovává více peněz, nemusí se strachovat, že mu budou v roce příštím chybět.

Tipy na zajímavé novoroční akce

nový rokZajímavé bylo také sledovat, na který den Nový rok připadá. Je-li jím pondělí. Můžeme čekat krutou zimu, vlhké jaro, povodně a nemoci. Úterý větší ještě krutější zimu, ovšem na druhou stranu alespoň úrodný rok. Středa znamená, že byl předchozí rok příznivý, což se projeví na dostatku vína, ale špatně na tom bude úroda s medem. Čtvrtek slibuje mírnou zimu, větrné jaro, horké léto a příjemný podzim, dostatek ovoce, ostatně i dobrou úrodu obilí. Pátek nevěstí nic dobrého, podle lidové tradice bude prý nadcházející rok chladný, vlhký a všeobecně nepříznivý. Přijdou oční nemoci a hrozí i nepokoje. Sobotní Nový rok větší hodně ovoce, ale málo obilí, a nedělní mírnou zimu, úrodné jaro a léto plné větru.

koledaNa vesnici panoval zvyk 1. 1. chodit na koledu – a nejednalo se přitom o dětskou kratochvíli. Pro výslužku, drobný obnos a panáka alkoholu si přišli například kněží, obecní sloužící nebo kominíci. Hospodyně rozhazovaly po světnici hrách, aby v novém roce nikdo nezbloudil.

Důležité bylo, kdo přišel na Nový rok první na návštěvu: stará žena znamenala hádky, mladík či dívka štěstí, a dítě lásku.

 

Co jíst a nejíst na Nový rok

čočkaMnoho pověr a obyčejů se na Nový rok vztahuje k jídlu. Strávníci by se měli vyhnout v tento den jakékoliv drůbeži (či jiným opeřencům), aby z domu neulétlo štěstí. Ovšem stejný problém by byl i s králíkem nebo zajícem – to by štěstí zase uteklo. V podobě ryby může dokonce i uplavat…
 
Naopak žádoucí je pochutnat si na čočce, neboť kdo ji sní, ten má následující rok peníze zaručené. Milovníci masa by si měli dopřát vepřové, obzvláště prasečí rypáček, ten prý určitě přinese štěstí a bohatství. Anebo rovnou celé sele.

První lednový den se v některých regionech Česka na Vánoce pekla vánočka s hrachovým zrnkem, která se podávala právě na Nový rok. Ten, kdo ve své porci zrnko našel, měla v dalším roce ve všem štěstí a netrpěl nouzí. Dále se pekly koláče, do kterých se zapékaly mince.
 

Novoroční pranostiky aneb co nám věští počasí?

  • nový rokNa Nový rok o slepičí krok
  • Na Nový rok, do zimy skok.
  • Když se rok se zimou a sněhem počíná, slibuje dost chleba, ale málo vína.
  • Na Nový rok bláto, na Velikonoce sníh.
  • Ve dne jas, v noci mráz
  • Když začátkem ledna krásně, budou zjara bouřky časně
  • Je-li dopoledne na Nový rok pěkně, bude příznivé počasí o žních v kraji, je-li pěkně odpoledne, bude o žni pěkně na horách
  • Jsou-li červánky v novoroční den, přinesou jistě samou slotu jen
  • Klidné a tiché Nové léto vyznamenává příznivý a úrodný rok
  • Na Nový rok ráno nebe rudé nepohoda, svízel velká bude
  • Novoroční noc jasná a klidná, bude povětrnost pro úrodu vlídná
  • Nový rok tmavý Velká noc bílá
  • Vane-li na Nový rok vítr od půlnoci, vyznamenává to neúrodu
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
100 tipů, kam na silvestrovský či novoroční výlet

100 tipů, kam na silvestrovský či novoroční výlet

Oslavy konce roku 2024 nabídnou zajímavé zážitky. Užijte si více než domácí zábavu s chlebíčky a vínem. Poslední den roku 2024 a následně první den v roce 2025 si můžete zpestřit silvestrovským či novoročním výstupem, netradiční zámeckou prohlídkou či výpravou za zvířátky do zoo na Nový rok. Z tipů portálu Kudy z nudy si určitě vyberete. Šťastný nový rok!

100 tipů na novoroční procházku

100 tipů na novoroční procházku

V duchu hesla "jak na Nový rok, tak po celý rok", je dobré vyrazit na výlet hned první den v novém roce. Shoďte nadbytečná kila a provětrejte si hlavu po silvestrovském veselí! A protože 1. 1. 2025 není den jako každý jiný, i cíl by měl být ikonický. Kam tedy? Třeba na vrchol hory, na rozhlednu, na stezku v korunách stromů nebo zážitkovou vyjížďku vlakem?

Cestovatelské novinky roku 2025: kde si užijete nové expozice, muzea, vyhlídky a atrakce

Cestovatelské novinky roku 2025: kde si užijete nové expozice, muzea, vyhlídky a atrakce

Co se chystá v roce 2025? Kde otevřou nové prohlídkové trasy, náplavky, muzea a cyklostezky? Které hotely vás přivítají v nové turistické sezoně a kde si užijete nejlepší koupání? Z očekávaných novinek roku 2025 si vybere každý z vás – a samozřejmě nezapomínáme ani na nové rozhledny, cestovatelské kuriozity a také nápady pro rodiny s dětmi!

Významné dny naší historie: co se stalo v lednu?

Významné dny naší historie: co se stalo v lednu?

Založení Břevnovského kláštera, začátek stavby první dálnice, upálení Jana Palacha, první koncert České filharmonie i první vysílání Večerníčku: to je pouhý výběr ze zajímavých výročí, která nás čekají v lednu. Pojďte si je připomenout s Kudy z nudy!

Lidové pranostiky: prosinec, čas adventu, Tomášské zimy a vánoční oblevy

Lidové pranostiky: prosinec, čas adventu, Tomášské zimy a vánoční oblevy

Říká se, že prosincem rok končí, ale zima začíná. Opravdu teprve začíná: i když prosinec už patří do zimy, ze všech zimních měsíců má nejvyšší průměrnou teplotu. Přináší s sebou spousty pranostik a starých lidových zvyků: je to přece čas adventu, zimního slunovratu a Vánoc. Seznamte se na Kudy z nudy s prosincovou nadílkou pranostik a pořekadel!

Lidové pranostiky na konci roku: se svatým Silvestrem za lidovými obyčeji

Lidové pranostiky na konci roku: se svatým Silvestrem za lidovými obyčeji

Poslední den roku 31. prosince provázejí oblíbené oslavy. Protože ten den má svátek Silvestr, slavíme Silvestra. Na Kudy z nudy najdete spousty tradičních i netradičních akcí, silvestrovských výšlapů a výletů. Užijte si zábavu s rodinou či přáteli a přivítejte nový rok s dobrou náladou!

Unikátní expozice zoologických zahrad lákají k návštěvě i v zimě

Unikátní expozice zoologických zahrad lákají k návštěvě i v zimě

Nechte se zlákat unikátními expozicemi některých z našich zoologických zahrad a vydejte se na cestu za dobrodružstvím a poznáním. Dnes vám portál Kudy z nudy nabídne informace o unikátech, se kterými se můžete v našich zoologických zahradách potkat. Uvidíte, že zimní počasí výletům do zoo rozhodně nebrání, stačí si vybrat.

10 tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

10 tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Karlovy Vary, Luhačovice nebo Jáchymov zná každý, ale co byste řekli dovolené a odpočinku v klidu a tichu uprostřed panenské přírody, v horách anebo v místě, provoněném bylinkami? Zveme vás do lázní a lázniček, které sice nepatří mezi oficiální lázeňská zařízení, ale postarají se tam o vás stejně jako v těch pravých.

Tajemná místa Česka – poodhrňte roušku záhad a tajemství

Tajemná místa Česka – poodhrňte roušku záhad a tajemství

Také vás nenechávají v klidu tajemná a záhadami opředená místa? Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na výlety, ze kterých vám bude přebíhat mráz po zádech. Vypravte se spolu s námi na putování po místech, která jsou zahalena rouškou tajemství, záhadami a mystérii. Některá z nich jsou doslova prosycena příjemnou energií, kterou pocítí i ti, kteří běžně nejsou na takové vjemy citliví. Existují však i místa spojována s neštěstím a tragédiemi, kde již samotný pobyt nepřináší příjemné pocity a některá místa v sobě ukrývají záhady, které se dosud nepodařilo objasnit. Říká se, že v každé z legend leží pravda – pojďte objevovat místa s nimi spojená.

Jako fénixové z popela: prázdninové výlety na hrady a zámky, které už nemusely existovat

Jako fénixové z popela: prázdninové výlety na hrady a zámky, které už nemusely existovat

Některé hrady a zámky povstaly z popela, jiné z vody. Pojďte se podívat na ty, které poničily požáry či povodně, a přesto je uvidíte ještě hezčí než dřív. Podíváme se rovněž do míst, která se znovu narodila, i když v to doufal už jen málokdo.

Cestovatelské novinky roku 2024: kde si užijete nové expozice, muzea, vyhlídky a atrakce

Cestovatelské novinky roku 2024: kde si užijete nové expozice, muzea, vyhlídky a atrakce

Rok 2024 opět bude plný novinek. Na Kudy z nudy vám prozradíme, co se kde chystá, staví a opravuje, kde už mají skoro hotovo a kde se teprve finišuje, a kam by si měli naplánovat výlet milovníci historických památek, galerií, cyklistiky či koupání. Z očekávaných novinek roku 2024 si vybere každý z vás – a samozřejmě nezapomínáme ani na nové rozhledny, nápady pro rodiny s dětmi a kuriozity!

Lidové pranostiky: únor, Hromnice, Valentýnské mrazy a masopust

Lidové pranostiky: únor, Hromnice, Valentýnské mrazy a masopust

Únor, to nejsou jen šedivé a studené dny mezi ledovým lednem a jarním březnem, ale také spousta lidových svátků – Hromnice, Valentýn, svatý Matěj a především masopustní veselí. Všechny se objevují také v lidových pranostikách: pojďte se s Kudy z nudy projít únorovou snůškou pořekadel, mouder a průpovídek.

Lidové pranostiky: leden, psí dny a Fabiánská zima

Lidové pranostiky: leden, psí dny a Fabiánská zima

Než v lednu sedláka, to radši vlka na poli viděti, říkávali naši předkové, a dodávali, že když v lednu včely vyletují, to nedobrý rok ohlašují. V lednu, nejchladnějším měsíci roku, vás na Kudy z nudy seznámíme s pořekadly, která komentují začátek roku a zkouší předpovídat, co nás čeká v následujících měsících. Sami uvidíte, jestli se v nich skrývá alespoň špetka pravdy.

Udělejte si výlet k nejbizarnějším skalním útvarům

Udělejte si výlet k nejbizarnějším skalním útvarům

Patříte k milovníkům výletů do přírody? Pak vás určitě potěší tipy za bizarními skalními útvary. Kokořínské pokličky nebo Čertovy hlavy asi znáte, ale víte, kde hledat Sedm chlebů, kamenné sfingy, Sloní skály nebo Napoleonovu hlavu? Tipy na tato a další místa vám přináší portál Kudy z nudy.

S tipy na Nový rok 2024 od portálu Kudy z nudy se nudit nebudete!

S tipy na Nový rok 2024 od portálu Kudy z nudy se nudit nebudete!

Říká se, že jak na Nový rok, tak po celý rok. Pokud ještě nevíte, co s volným časem první den nového roku 2024, inspirujte se našimi tipy, vždyť Nový rok si lze užít příjemněji, než jen s mokrým hadrem na hlavě. Vydejte se na novoroční procházku, chopte se vesel, užijte si prohlídku zámku nebo zoologické zahrady.

Počasí, zábava, narozeniny a konec Československa: co se stalo na Silvestra a na Nový rok?

Počasí, zábava, narozeniny a konec Československa: co se stalo na Silvestra a na Nový rok?

Zhubnu, přestanu pít, začnu šetřit a konečně se naučím cizí jazyk – už jste to někdy slyšeli? Zřejmě to bylo na Silvestra nebo na Nový rok. Symbolika posledního dne starého roku a prvního dne roku nového má své kouzlo a působí i na ty, kteří si na žádné oslavy nepotrpí. Co všechno nám v historii přinesly 31. prosinec a 1. leden?

Známá jména: známí cukráři a cukrářky a kde se s nimi setkáte?

Známá jména: známí cukráři a cukrářky a kde se s nimi setkáte?

Jejich dorty a zákusky jsou spíš malá umělecká díla. Tak úžasná, že je vám občas líto je prachobyčejně sníst, slízat nebo vypít. Dokážou ušlehat, umíchat a upéct všechno, na co byste mohli mít chuť, a kromě známých dezertů vymýšlejí i vlastní originální kousky. Vítejte ve sladkém světě známých cukrářů a cukráren a tradičních i neobvyklých sladkých dobrot!

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Velkou Javořinu a do Bílých Karpat

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Velkou Javořinu a do Bílých Karpat

Říká se, že v Bílých Karpatech čas plyne pomaleji než jinde. Vyzkoušejte si to a vydejte se s portálem Kudy z nudy na pomezí Moravy a Slovenska, do oblasti, kde je příroda drsná a divoká, obzory nekonečné a horské květnaté louky vás omámí svou krásou. Ukážeme vám místa dalekých výhledů, kousek vzácné přírody i větrný mlýn v Kuželově coby zajímavou technickou památku.

7 věcí, které nevíte o… meteoritech

7 věcí, které nevíte o… meteoritech

Fascinující pohled na noční oblohu občas nabídne neobvyklé představení: jasný záblesk, který většinou rychle zmizí, ale někdy stopy po něm bývají vidět i několik hodin. Záhada? Kdepak, možná jste právě byli svědky pádu meteoritu. Co o tajemných poslech z vesmíru víme a nevíme, jak dobrodružné příběhy jejich pády provázejí a kde se na ně můžete podívat zblízka?

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

Muzikální nadání bylo pro Čechy tak charakteristické, že se kdysi naší zemi říkalo konzervatoř Evropy a zrodilo se i okřídlené úsloví „co Čech, to muzikant“. Na dávné tradice navázali výrobci hudebních nástrojů a o nejednom z nich platí, že jde o největší výrobce svého druhu v Evropě. Kde tedy slavné kousky přicházejí na svět?

Objevte prvorepublikové kouzlo slavných kaváren

Objevte prvorepublikové kouzlo slavných kaváren

Když si chcete dát ke kávě něco dobrého, objednejte si zákusek. Ale co když zatoužíte po šálku kávy, provázeném noblesou, kouzlem a elegancí první republiky? Víme, jak na to: zveme vás na kávu do slavných kaváren, které dobu před sto lety buď zažily anebo ji alespoň připomínají.

Lípy, duby, tis, borovice, jabloň i sedmihlavá saň: kde najdete vítěze ankety Strom roku?

Lípy, duby, tis, borovice, jabloň i sedmihlavá saň: kde najdete vítěze ankety Strom roku?

Od roku 2002, kdy se poprvé pořádala anketa Strom roku, se sešlo už více než tisíc návrhů. Poradíme vám, kde je najdete a jaké příběhy je provázejí. Stromem roku 2019 se stala Chudobínská borovice, která vyhrála i v anketě Evropský strom roku. Loni byla vítězkou roku 2020 jabloň kožená reneta z Machova. Novým vítězem 20. ročníku populární ankety pro rok 2021 se stala Zpívající lípa z obce Telecí na Svitavsku. Od veřejnosti dostala 2 635 hlasů. Druhé místo obsadil strom s přízviskem Dubisko valašisko tvrdé z Kozlovic na Frýdeckomístecku se ziskem 1 783 hlasů. Bronz slaví v Brně, kdy uspěl Smrk ztepilý na ulici Ramešova díky podpoře 944 hlasů. Ve zpoplatněném hlasování lidé poslali celkem 7 256 hlasů.

Deset staveb čtvrtstoletí: ledový palác, skleněná věž, rozhledny a vzducholoď

Deset staveb čtvrtstoletí: ledový palác, skleněná věž, rozhledny a vzducholoď

Znáte projekt Stavba čtvrtstoletí, který mapuje české stavitelství a architekturu uplynulých pětadvaceti let? Pokud ne, určitě o něm uslyšíte v následujících týdnech: ve středu 2. října totiž ve Valdštejnské zahradě v Praze začala putovní výstava, která představuje spoustu zajímavých staveb z poslední doby.

Další aktuality

50 míst, kde vás v Česku okouzlí kvetoucí levandule

Kam můžete každoročně vyrazit na výlet za krásou levandulových farem v České republice? A kdy nastává ideální čas levandule? Levandule kvete řadu týdnů. Obdobím květu je červen až srpen. Podle její výrazné a nezaměnitelné vůně ji poznáte i se zavřenýma očima… Máme pro vás přehled míst, kde vás okouzlí svou krásou i vůni. Najdete mezi nimi farmy i tržiště s levandulovými výrobky, zámecké a bylinkové zahrady, kurzy s výukou aranžování, výtvarné dílny i tipy pro domácí kosmetiku a léčivé přípravky. Máme pro vás tipy, kde najdete levandulové krámky, levandulové kavárny i bistra. Za kouzlem a vůní levandulí nemusíte až do francouzské Provence. Objevujte s námi levandulové farmy a levandulová pole v Česku!
14. červen 2025 12:46
Životní styl

Pátek třináctého: pohroma nebo den jako každý jiný?

Jste pověrčiví? Bude váš pátek 13. 6. 2025 obyčejný anebo jedinečný? Pátek třináctého je pátek jako každý jiný, ale stejně má smolnou pověst. Pověra spojená s neštěstím na pátek třináctého je založena na několika historických událostech a symbolice. V letošním roce připadla třináctka na pátek 13. června a opakovat se bude zase až v roce 2026 (v měsících únor, březen, listopad). Pátek 13. se v kalendáři objevuje maximálně třikrát do roka. Minimálně je v něm jednou.
12. červen 2025 18:00
Životní styl

Ať žijí prázdniny 2025: skvělé výlety do hor, za zvířaty, k vodě i za zábavou

Sláva, prázdniny jsou konečně v dohledu! Velkou dovolenou už máte určitě do puntíku naplánovanou, ale my vám poradíme se spoustou malých výletů. A co by vám nemělo uniknout? Třeba nově otevřený letohrádek Bellarie v Českém Krumlově, zrekonstruovaná zámecká zahrada v Lysicích, koupání na koupališti Cihelna v Pardubicích, venkovní bazény v Třeboni, archeoskanzen Trocnov... a mnoho dalšího.
10. červen 2025 18:00
Životní styl

Užijte si letní slavnosti! Zajímavé tipy pro rok 2025

Milujete dny, které přímo svádí k zábavě a oslavám? Léto, teplo a slunečné počasí zvou ke chvílím prožitým s rodinou či přáteli pod širým nebem. Naplánujte si program na celé léto, užijte si dlouhé letní dny a vydejte se na některé ze slavností z tipů portálu Kudy z nudy. Poznejte minulost, ochutnejte folklór a bavte se.
9. červen 2025 9:47
Životní styl

Sedm kouzelných tipů na Svatojánské slavnosti

Blíží se Svatojánská noc a spolu s ní ideální čas nejenom na čarování s devaterem kvítí, sbírání léčivých bylinek a hledání zázračných skal a ukrytých pokladů, ale hlavně na oslavy. Letošní Svatojánská noc, tedy noc před dnem sv. Jana Křtitele, se odehraje příhodně z pátku 20. na neděli 21. června 2025 a spousta akcí je tak vázána na tento víkend. Volné dny slibují nečekané zážitky – a my víme, kde se co děje a kam se můžete vypravit!
7. červen 2025 12:00
Životní styl

Jak oslavit Den otců? Máme pro vás tipy na zážitky pro tatínka

Den matek se tradičně slaví druhou květnovou neděli. Věděli jste však, že svůj svátek slaví také otcové? Den otců připadá každoročně na třetí červnovou neděli. Na nápad oslavit svého tátu přišla roku 1910 Američanka Sonora Smart Doddová, která tímto činem chtěla vzdát hold svému ovdovělému otci Williamovi Smartovi, který pečoval o ni a další čtyři sourozence. Postupně se svátek rozšířil do desítek zemí světa. I když u nás Den otců není příliš zaveden, proč si na tatínky nevzpomenout? Vždyť slavíme Den matek a dětí, ale na otce se zapomíná... Jestliže nevíte, jak svátek oslavit, vyrazte třeba do zoologické zahrady, na zámek, koncert nebo si společně zasportujte!
4. červen 2025 0:44
Životní styl

7 věcí, které nevíte o… krásných místech se špatnou pověstí

Hnusná, špinavá, černá a zničená: do některých míst se na výlet, prodloužený víkend ani na dovolenou zkrátka nejezdí. Ale není to náhodou jen naše zažitá představa? Špatná pověst řady takových měst, čtvrtí a oblastí je mnohem horší než skutečnost. Na Kudy z nudy vám to dokážeme na sedmi jednoduchých příkladech. Nechte se překvapit a okouzlit někdejšími periferiemi, kde nikdo nechtěl bydlet, jezerní krajinou, horami, strašidelným lesem a znovuzrozenými průmyslovými areály.
1. červen 2025 8:55
Životní styl

České rekordy: co je v Česku nejvyšší, nejdelší a nejrozsáhlejší?

Česko možná není zemí gigantických hor ani nekonečných kaňonů, ale když přijde na rekordy, rozhodně se nemáme za co stydět! Od nejvyšší hory po nejnižší bod, od nejdelší jeskyně po nejhlubší propast, naše krajina je plná fascinujících extrémů, které stojí za návštěvu. Víte, kde najdete nejvyšší věže, nejdelší mosty nebo třeba největší přehradu? Vydejte se s Kudy z nudy za českými rekordy v terénu!
1. červen 2025 8:41
Životní styl