Úvod > Aktuality > Jahodobraní v Benicích připomene tradici pěstování jahod v regionu
Jahodobraní v Benicích pripomene tradici pestování jahod v regionu
"> Jahodobraní v Benicích pripomene tradici pestování jahod v regionu "> Málokdo ví, že za kolébku pestování jahod v Cechách jsou považovány Krnany nedaleko Týnce nad Sázavou "> Krnanské jahody a jahodárství jsou v odborných publikacích pojmem
Gurmánská turistika

Jahodobraní v Benicích připomene tradici pěstování jahod v regionu

  • Vydáno20. června 2018
Tradici pěstování jahod v Čechách připomene „Jahodobraní“, které v neděli 24. června pořádá Barokní statek Benice na Benešovsku. Celý program se bude točit kolem sladkých poslů léta. Nebudou v něm chybět ochutnávky jahodových dobrot ani pestrý program pro děti a program s živou hudbou.

JahůdkyMálokdo ví, že za kolébku pěstování jahod v Čechách jsou považovány Krňany nedaleko Týnce nad Sázavou. Pěstování jahod se v kraji velmi rozšířilo a stalo se důležitým zdrojem příjmů zdejšího obyvatelstva. Krňany mají dokonce jahody ve svém obecním znaku.

Na Jahodobraní se můžete těšit na prodej čerstvých jahod i jejich sazenic, ochutnávku jahodových dobrot, jahodové recepty, povídání o historii jahodářství v Čechách a další jahodová překvapení. Podávat se bude například jahodový knedlík sypaný okrouhlickým tvarohem.

Krňanské jahody a jahodářství jsou v odborných publikacích pojmem. O jejich rozšíření se tu postaral nájemce hospodářského dvora Svatovítské kapituly v nedalekém Teletíně-Chlístově, Rudolf Strimpl. V roce 1896 si nechal od přítele z Ameriky poslat první sadbu polních jahod. Odtud se pak šťavnaté červené plody rozšířily do Čech a na Moravu. Na Benešovsku, konkrétně na Neveklovsku, bylo pěstování jahod důležitým zdrojem příjmů obyvatelstva. Přerušilo je až násilné vystěhování regionu v roce 1942, kdy zde bylo vybudováno cvičiště jednotek SS.

Další aktuality

22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda
21.9.
2022
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Středočeský kraj | Gurmánská turistika
21.9.
2022
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Středočeský kraj | Zážitky