Úvod > Aktuality > Jablonec se stal místem zaslíbeným sklu, bižuterii a šperku
Jablonec se stal místem zaslíbeným sklu, bižuterii a šperku
">
Zážitky

Jablonec se stal místem zaslíbeným sklu, bižuterii a šperku

  • Vydáno26. června 2017
Celkem 12 zemí, 20 škol, 25 sklářských výtvarníků-pedagogů a 89 značek – to je Mezinárodní trienále skla a bižuterie Jablonec 2017. Tvoří jej celkem pět výstav a řada doprovodných aktivit, které se konají na čtyřech místech v Jablonci nad Nisou až do 28. října. Cílem akce, kterou pořádá Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, je představit nejen aktuální podoby designu skla a bižuterie na českém trhu, ale přiblížit i další aspekty těchto oborů včetně uměleckého skla, průmyslového skla a studentských prací. Stálé expozice muzea doplňují aktuální výstavy po celém městě věnované užitkovému a dekorativnímu sklu, designu, uměleckému sklu, studentským vizím či high-tech produktům
TDP. PRECIOSA ORNELAV hlavní budově jabloneckého muzea bude je vidění výstava Trendy.Design.Produkce zaměřená na prezentaci aktuální nabídky domácích i zahraničních sklářských podniků, bižuterních firem, designových studií a šperkařů působících na českém trhu. Letošního ročníku Trienálese účastní 80 značek z 8 zemí světa (Česko, Finsko, Německo, Rakousko, Slovensko, Turecko, USA, Velká Británie). Ve stálých expozicích muzea budou navíc nainstalovány studentské práce vzniklé ve spolupráci muzea a ateliéru Design skla Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Projekt Redesign byl již úspěšně představen na letošním veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem a Prague Design Weeku v Tančícím domě.

Trienále JablonecOstatní výstavy muzeum připravilo v dalších prostorách v centru města. Areál Eurocentra nabízí expozici Materiál: Sklo, kde se seznámíte s řadou technologicky i technicky specifických a inovativních sklářských výrobků, často v praxi úspěšně aplikovaných výsledků vědy a výzkumu, jež jsou běžnou součástí světa kolem nás, i když ne vždy na první pohled viditelnou. Představí se vám zde 10 firem působících v České republice, čtyři z nich patří do rodiny velkých zahraničních koncernů. V areálu Eurocentra najde své místo i „dětský koutek“ Hrátky (nejen) se sklem. Kostel sv. Anny hostí výstavu No Limits věnovanou výběru z tvorby 25 českých sklářských výtvarníků-pedagogů, která již byla ve spolupráci s Českými centry vystavena v Bulharsku a Španělsku. Univerzitní Galerie N pak pod názvem A.To.My! představuje práce studentů 20 středních a vysokých škol z České republiky, Slovenska, Německa, Polska a Bulharska.
 
Všechny výstavy Trienále je možné navštívit jen s jednou vstupenkou, platnou navíc i pro expozici muzea na KristiánověJizerských horách, otevřenou letos v květnu po náročné stavební rekonstrukci.
Sklářská osada Kristiánov

Sklářská osada Kristiánov

Vydejte se do bývalé sklářské osady Kristiánov a navštivte malé muzeum, jedno z nejvýše položených v České republice. Muzeum v bývalé sklářské chalupě připomíná kdysi nejvýznamnější sklářskou huť, jež byla v roce 1775 v Kristiánově založena.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí, plaket a vánočních ozdob ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Svět zázraků ve skleněném krystalu. Vydejte se za třpytivou krásou!

Další aktuality