Úvod > Aktuality > Ivančice obnovují po 45 letech pěstování chřestu
Ivancice obnovují po 45 letech pestování chrestu
Gurmánská turistika

Ivančice obnovují po 45 letech pěstování chřestu

  • Vydáno13. května 2014
Po čtyřiceti pěti letech bude v Ivančicích znovu založena chřestovna. Na pozemcích u Stříbského mlýna by mohly první chřestové výhonky rašit už za pět let. Poslední velká chřestovna zavřela v 70. letech. Tentokrát nepůjde o velkopěstírnu, ale o ukázkovou zahradu, která bude slávu vaneckého chřestu připomínat.

ŠparglPěstírna v Ivančicích se zaměří pouze na zelený chřest, kterého je nedostatek a jeho pěstování není tak náročné na techniku. Bílý bude pěstován jen okrajově postaru pod hliněnými poklopy. Půjde hlavně o ukázku, jak zde pěstování kdysi vypadalo. Snem organizátorů je vzbudit zájem dalších zemědělců a za pár let vařit z vaneckého chřestu alespoň v jedné z festivalových restaurací.

Ivančický chřest byl slavnější než plzeňské pivo a vyvážel se do celého Rakouska – Uherska. Velkou fanynkou byla třeba císařovna Sissi. První chřestovna v Ivančicích otevírala v 19. století. Mezi nejslavnější pěstitele patřil starosta, lékárník a vážený měšťan Anton Worell. Právě jemu poslala děkovný dopis již zmíněná císařovna Alžběta. Velmi populární byl i na Zelném trhu v Brně, kde ho prý "Brňanky po chuti od ostatního poznávaly".

ChřestNa pozemcích o výměře cca 7000 m2 bude letos potřeba udělat přípravné práce pro další rok. Pěstování chřestu je poměrně složité a nejedná se o stoprocentní jistotu výdělku, takže mezi zemědělci není špargl příliš populární. V Ivančicích se bude s největší pravděpodobností využívat kultivar Guelph Millennium z Anglie, kde je zelený chřest populárnější než bílý. V nejlepších letech pak chřestovna vyprodukuje asi 3,5 tuny chřestu za rok, což vychází průměrně na 70 kg denně.

Slavnosti chřestu v Ivančicích se letos 23. – 25. května konají už podvacáté. Obnova chřestovny je jedním z mnoha narozeninových dárků. Ke kulatinám přijede poblahopřát i držitel michelinské hvězdičky Roman Paulus nebo světový sommeliér Libor Nazarčuk z Moravy. Na náměstí bude chřestové speciality vařit osm restaurací, ve vinařské zóně k nim budou vína vybírat jihomoravští vinaři. V rámci nedělního programu se Ivančice přenesou do slavných časů první republiky a zopakují si návštěvu prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, který do města přijel v roce 1928. Hlavními hvězdami kulturního programu je folk-rockový Kamelot a zpěvačka Ilona Csáková. Slavnosti myslí jako vždy na rodiny s dětmi. Pro nejmenší chystají atraktivní show cvičených králíků, skákací hrad, různé soutěže nebo malování na obličej.

Ivančice známé i neznámé

Ivančice známé i neznámé

Město Ivančice patří mezi nejstarší města na Moravě. S městem je spojeno několik významných osobností kultury a umění České republiky. Nejslavnější – malíř Alfons Mucha a herec Vladimír Menšík – dnes mají v Ivančicích své stálé expozice.

Slavnosti chřestu a vína v Ivančicích 2024

17. 5.19. 5.
Slavnosti chřestu a vína v Ivančicích 2024

O víkendu 17. – 19. května proběhne již 30. ročník Slavností chřestu a vína. Kromě snoubení vína a chřestových specialit se můžete těšit na hudební program, program pro děti, potravinový a řemeslný trh a prodej čerstvého chřestu.

Další aktuality

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Arnoldova vila v Brně zve na prohlídku: poprvé se otevírá veřejnosti v pravidelném provozu

Jedním z nejočekávanějších lákadel Muzea města Brna na sezónu 2024 bylo zahájení pravidelného provozu Arnoldovy vily. Milovníkům architektury se dveře vily otevírají od 5. dubna, přijít na prohlídku je možné vždy od pátku do neděle v čase od 10:00 do 18:00 hodin. Od 16. května bude otevírací doba prodloužena od úterý do neděle. Nově zrekonstruovaná sousedka vily Tugendhat má návštěvníkům co nabídnout – prohlídky vily s průvodcem i bez něj, propojení zahrad s okolními vilami, nový provoz kavárny, a především nejrůznější kulturní a vzdělávací akce.
Jihomoravský kraj | Památky

Okoštujte oskorušu ve všech jejích podobách ve Tvarožné Lhotě

Romantici sází růže, správní chlapi oskoruše! To je motto již 20. ročníku Slavnosti oskeruší, která proběhne v sobotu 6. dubna 2024 tradičně v sále obecního domu ve Tvarožné Lhotě. Těšit se můžete na oskoruši v tekutém i pevném skupenství a samozřejmě také cimbálovou muziku! Dozvíte se, co je dřínka, moruše, mišpule, jak šmakuje Karpatský verbuň, Vojšická duha nebo Oskorušový sen.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Lužní lesy na jihu Moravy se naplnily vodou

Lužní lesy v Kančí oboře na Břeclavsku od 15. do 31. března 2024 záměrně zaplavila voda ze Staré Dyje. To vysychajícím luhům svědčí. Lesy ČR proto dělají podobná opatření v oblasti i několikrát ročně v rámci programu Vracíme vodu lesu. Voda ve vyprahlé půdě nemizí, naopak se zaplňují i zaniklé tůně. Nyní se již situace vrací do normálu a oblast je přístupná.
Jihomoravský kraj | Příroda

Ze sklepa do sklepa: Velké Bílovice zvou na košt přímo k vinařům

Největší ochutnávka vín čeká na návštěvníky 17. ročníku Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích v sobotu 6. dubna 2024. Přes padesát vinařských sklepů se otevře v jediný den milovníkům vína a nabídne to nejlepší ze své úrody. Připraveny jsou pro vás koštovací skleničky, podrobná mapka všech otevřených vinařství, cimbálová muzika a bohatý večerní program plný moravského vína, jídla a hudby. Nemusíte se bát ani silniční kontroly – vypraveny budou zvláštní vinné autobusy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika