Úvod > Aktuality > Ivančice obnovují po 45 letech pěstování chřestu
Ivancice obnovují po 45 letech pestování chrestu
"> Ivancice obnovují po 45 letech pestování chrestu "> Pestírna v Ivancicích se zamerí pouze na zelený chrest "> Na pozemcích o výmere cca 7000 m2 bude letos potreba udelat prípravné práce pro další rok
Gurmánská turistika

Ivančice obnovují po 45 letech pěstování chřestu

  • Vydáno13. května 2014
Po čtyřiceti pěti letech bude v Ivančicích znovu založena chřestovna. Na pozemcích u Stříbského mlýna by mohly první chřestové výhonky rašit už za pět let. Poslední velká chřestovna zavřela v 70. letech. Tentokrát nepůjde o velkopěstírnu, ale o ukázkovou zahradu, která bude slávu vaneckého chřestu připomínat.

ŠparglPěstírna v Ivančicích se zaměří pouze na zelený chřest, kterého je nedostatek a jeho pěstování není tak náročné na techniku. Bílý bude pěstován jen okrajově postaru pod hliněnými poklopy. Půjde hlavně o ukázku, jak zde pěstování kdysi vypadalo. Snem organizátorů je vzbudit zájem dalších zemědělců a za pár let vařit z vaneckého chřestu alespoň v jedné z festivalových restaurací.

Ivančický chřest byl slavnější než plzeňské pivo a vyvážel se do celého Rakouska – Uherska. Velkou fanynkou byla třeba císařovna Sissi. První chřestovna v Ivančicích otevírala v 19. století. Mezi nejslavnější pěstitele patřil starosta, lékárník a vážený měšťan Anton Worell. Právě jemu poslala děkovný dopis již zmíněná císařovna Alžběta. Velmi populární byl i na Zelném trhu v Brně, kde ho prý "Brňanky po chuti od ostatního poznávaly".

ChřestNa pozemcích o výměře cca 7000 m2 bude letos potřeba udělat přípravné práce pro další rok. Pěstování chřestu je poměrně složité a nejedná se o stoprocentní jistotu výdělku, takže mezi zemědělci není špargl příliš populární. V Ivančicích se bude s největší pravděpodobností využívat kultivar Guelph Millennium z Anglie, kde je zelený chřest populárnější než bílý. V nejlepších letech pak chřestovna vyprodukuje asi 3,5 tuny chřestu za rok, což vychází průměrně na 70 kg denně.

Slavnosti chřestu v Ivančicích se letos 23. – 25. května konají už podvacáté. Obnova chřestovny je jedním z mnoha narozeninových dárků. Ke kulatinám přijede poblahopřát i držitel michelinské hvězdičky Roman Paulus nebo světový sommeliér Libor Nazarčuk z Moravy. Na náměstí bude chřestové speciality vařit osm restaurací, ve vinařské zóně k nim budou vína vybírat jihomoravští vinaři. V rámci nedělního programu se Ivančice přenesou do slavných časů první republiky a zopakují si návštěvu prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, který do města přijel v roce 1928. Hlavními hvězdami kulturního programu je folk-rockový Kamelot a zpěvačka Ilona Csáková. Slavnosti myslí jako vždy na rodiny s dětmi. Pro nejmenší chystají atraktivní show cvičených králíků, skákací hrad, různé soutěže nebo malování na obličej.

Ivančice známé i neznámé

Ivančice známé i neznámé

Město Ivančice patří mezi nejstarší města na Moravě. S městem je spojeno několik významných osobností kultury a umění České republiky. Nejslavnější – malíř Alfons Mucha a herec Vladimír Menšík – dnes mají v Ivančicích své stálé expozice.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika