Úvod > Aktuality > Ivančice obnovují po 45 letech pěstování chřestu
Ivancice obnovují po 45 letech pestování chrestu
"> Ivancice obnovují po 45 letech pestování chrestu "> Pestírna v Ivancicích se zamerí pouze na zelený chrest "> Na pozemcích o výmere cca 7000 m2 bude letos potreba udelat prípravné práce pro další rok
Gurmánská turistika

Ivančice obnovují po 45 letech pěstování chřestu

Vydáno 13. května 2014
Po čtyřiceti pěti letech bude v Ivančicích znovu založena chřestovna. Na pozemcích u Stříbského mlýna by mohly první chřestové výhonky rašit už za pět let. Poslední velká chřestovna zavřela v 70. letech. Tentokrát nepůjde o velkopěstírnu, ale o ukázkovou zahradu, která bude slávu vaneckého chřestu připomínat.

ŠparglPěstírna v Ivančicích se zaměří pouze na zelený chřest, kterého je nedostatek a jeho pěstování není tak náročné na techniku. Bílý bude pěstován jen okrajově postaru pod hliněnými poklopy. Půjde hlavně o ukázku, jak zde pěstování kdysi vypadalo. Snem organizátorů je vzbudit zájem dalších zemědělců a za pár let vařit z vaneckého chřestu alespoň v jedné z festivalových restaurací.

Ivančický chřest byl slavnější než plzeňské pivo a vyvážel se do celého Rakouska – Uherska. Velkou fanynkou byla třeba císařovna Sissi. První chřestovna v Ivančicích otevírala v 19. století. Mezi nejslavnější pěstitele patřil starosta, lékárník a vážený měšťan Anton Worell. Právě jemu poslala děkovný dopis již zmíněná císařovna Alžběta. Velmi populární byl i na Zelném trhu v Brně, kde ho prý "Brňanky po chuti od ostatního poznávaly".

ChřestNa pozemcích o výměře cca 7000 m2 bude letos potřeba udělat přípravné práce pro další rok. Pěstování chřestu je poměrně složité a nejedná se o stoprocentní jistotu výdělku, takže mezi zemědělci není špargl příliš populární. V Ivančicích se bude s největší pravděpodobností využívat kultivar Guelph Millennium z Anglie, kde je zelený chřest populárnější než bílý. V nejlepších letech pak chřestovna vyprodukuje asi 3,5 tuny chřestu za rok, což vychází průměrně na 70 kg denně.

Slavnosti chřestu v Ivančicích se letos 23. – 25. května konají už podvacáté. Obnova chřestovny je jedním z mnoha narozeninových dárků. Ke kulatinám přijede poblahopřát i držitel michelinské hvězdičky Roman Paulus nebo světový sommeliér Libor Nazarčuk z Moravy. Na náměstí bude chřestové speciality vařit osm restaurací, ve vinařské zóně k nim budou vína vybírat jihomoravští vinaři. V rámci nedělního programu se Ivančice přenesou do slavných časů první republiky a zopakují si návštěvu prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, který do města přijel v roce 1928. Hlavními hvězdami kulturního programu je folk-rockový Kamelot a zpěvačka Ilona Csáková. Slavnosti myslí jako vždy na rodiny s dětmi. Pro nejmenší chystají atraktivní show cvičených králíků, skákací hrad, různé soutěže nebo malování na obličej.

Ivančice známé i neznámé

Ivančice známé i neznámé

Město Ivančice patří mezi nejstarší města na Moravě. S městem je spojeno několik významných osobností kultury a umění České republiky. Nejslavnější – malíř Alfons Mucha a herec Vladimír Menšík – dnes mají v Ivančicích své stálé expozice.

Slavnosti chřestu a vína v Ivančicích 2022

20.5.
21.5.
Slavnosti chřestu a vína v Ivančicích 2022

Prodej chřestu, sazenic a poklopů, farmářský a řemeslný trh, regionální vinaři a restaurace.