Úvod > Aktuality > iQpark se rozrůstá – pojďte si pohrát s přírodními živly!
iQpark se rozrůstá – pojďte si pohrát s přírodními živly!
">
Zážitky

iQpark se rozrůstá – pojďte si pohrát s přírodními živly!

  • Vydáno17. března 2011
V libereckém iQparku vás uhranou desítky nových interaktivních exponátů se kterými se můžete seznámit již koncem března! Ve dvou nových podlažích objevíte speciální laboratoře, dva výstavní sály plné zbrusu nových předmětů, na kterých lze prozkoumávat principy přírodních zákonů či nahlédnout do nitra lidského těla. Každou neděli jsou připraveny speciální workshopy a velkolepá science show.
Do jarní sezóny s novými expozicemi
 
Chcete si prohlédnout své tělo termokamerou, vyzkoušet princip televizního klíčování, zažít vichřici nebo zemětřesení? Zajímává vás jak vzniká energie, skládají se barvy či jak působí vakuum na pírko? Napadlo vás někdy sáhnout na 250 tisíc voltů? Tak s novými exponáty iQparku to není žádný problém!
 
Od 28.3. nabídne iQpark v Centru Babylon svým návštěvníkům dvě podlaží plná zbrusu nových exponátů a jeho celková plocha by se tak měla oproti současnému stavu zdvojnásobit. Nové prostory nabídnou mimo dva velké výstavní sály, speciální laboratoře určené veřejnosti a sál pro dočasné výstavy. Interaktivní exponáty vám pomohou nahlédnout do útrob lidského těla, další expozice vás seznámí s udržitelným rozvojem – interaktivním způsobem vám přiblíží například skleníkový efekt a budete si moci také vypočítat například vlastní ekologickou stopu. V expozici věnované přírodním zákonům probádáte různé formy energie, vyzkoušíte si třeba působení vichřice, zemětřesení a můžete si zaexperimentovat i s elektřinou.
Namíchejte si svůj parfém
 
Mimo stálých expozic je pro vás každý páteční podvečer a každé nedělní odpoledne nově přichystána velká science show – uvidíte, jaká kouzla se dají dokázat s kapalným dusíkem nebo s vysokým napětím. V neděli se navíc můžete zúčastnit speciálních workshopů pro veřejnost, kde je míchání chemických látek dovoleno. Pod mikroskopem probádáte svůj vlas, poznáte principy výroby nanovláken a v laboratoři si vyrobíte vlastní parfém.

Nezklamou ani osvědčené exponáty
 
Stávající expozice nabízí víc než 300 hravých interaktivních exponátů ze světa fyziky, matematiky, zeměpisu a biologie. Vedle demonstrace nejrůznějších přírodních jevů si můžete také vyzkoušet řešení desítek hlavolamů. Vodní hrátky, bublinárium, tmavá místnost s optickými jevy, velké kladky, zrcadlové bludiště, optické klamy, černá díra, princip fungování fotovoltaického panelu, větrných elektráren, vodní turbíny, koloběh vody a spoustu dalších jevů můžete prozkoumávat. Nejvíce ze všeho však příchozí láká průchod rotujícím otočným válcem nebo vodní svět, kde lidé experimentují s vodou, staví si cestu z vodních mlýnků a zkoušejí vodní elektrárnu. Velký zájem je i o jednoduché věci, třeba jízdu na invalidním vozíku.
 
Pro školní skupiny nabízí iQpark ve spolupráci s nadací Škola hrou interaktivní lektorské programy, které iQparku jsou vhodným doplněním školní výuky přírodovědných předmětů. Žáci se zábavnou formou seznamují s vybraným tématem, experimentují s exponáty, provádějí pokusy a týmově spolupracují. Získané informace zúročí při zpracovávání pracovních listů, které následně vyhodnotí ve škole.
 
Společnost Labyrint Bohemia, která centrum provozuje, plánuje do Liberce přilákat i zahraniční výstavy. Vzniklý výstavní sál tak umožní představit v Liberci výstavy, které jinak Česko míjejí. V současnosti navštíví iQpark 120 tisíc návštěvníků ročně.

Další aktuality

6.10.
2022
Podzimní Singltrek nadchne všechny cyklisty!

Podzimní Singltrek nadchne všechny cyklisty!

Liberecký kraj | Letní sporty
28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl