Úvod > Aktuality > iQpark se rozrůstá – pojďte si pohrát s přírodními živly!
Zážitky

iQpark se rozrůstá – pojďte si pohrát s přírodními živly!

  • Vydáno17. března 2011
V libereckém iQparku vás uhranou desítky nových interaktivních exponátů se kterými se můžete seznámit již koncem března! Ve dvou nových podlažích objevíte speciální laboratoře, dva výstavní sály plné zbrusu nových předmětů, na kterých lze prozkoumávat principy přírodních zákonů či nahlédnout do nitra lidského těla. Každou neděli jsou připraveny speciální workshopy a velkolepá science show.
Do jarní sezóny s novými expozicemi
 
Chcete si prohlédnout své tělo termokamerou, vyzkoušet princip televizního klíčování, zažít vichřici nebo zemětřesení? Zajímává vás jak vzniká energie, skládají se barvy či jak působí vakuum na pírko? Napadlo vás někdy sáhnout na 250 tisíc voltů? Tak s novými exponáty iQparku to není žádný problém!
 
Od 28.3. nabídne iQpark v Centru Babylon svým návštěvníkům dvě podlaží plná zbrusu nových exponátů a jeho celková plocha by se tak měla oproti současnému stavu zdvojnásobit. Nové prostory nabídnou mimo dva velké výstavní sály, speciální laboratoře určené veřejnosti a sál pro dočasné výstavy. Interaktivní exponáty vám pomohou nahlédnout do útrob lidského těla, další expozice vás seznámí s udržitelným rozvojem – interaktivním způsobem vám přiblíží například skleníkový efekt a budete si moci také vypočítat například vlastní ekologickou stopu. V expozici věnované přírodním zákonům probádáte různé formy energie, vyzkoušíte si třeba působení vichřice, zemětřesení a můžete si zaexperimentovat i s elektřinou.
Namíchejte si svůj parfém
 
Mimo stálých expozic je pro vás každý páteční podvečer a každé nedělní odpoledne nově přichystána velká science show – uvidíte, jaká kouzla se dají dokázat s kapalným dusíkem nebo s vysokým napětím. V neděli se navíc můžete zúčastnit speciálních workshopů pro veřejnost, kde je míchání chemických látek dovoleno. Pod mikroskopem probádáte svůj vlas, poznáte principy výroby nanovláken a v laboratoři si vyrobíte vlastní parfém.

Nezklamou ani osvědčené exponáty
 
Stávající expozice nabízí víc než 300 hravých interaktivních exponátů ze světa fyziky, matematiky, zeměpisu a biologie. Vedle demonstrace nejrůznějších přírodních jevů si můžete také vyzkoušet řešení desítek hlavolamů. Vodní hrátky, bublinárium, tmavá místnost s optickými jevy, velké kladky, zrcadlové bludiště, optické klamy, černá díra, princip fungování fotovoltaického panelu, větrných elektráren, vodní turbíny, koloběh vody a spoustu dalších jevů můžete prozkoumávat. Nejvíce ze všeho však příchozí láká průchod rotujícím otočným válcem nebo vodní svět, kde lidé experimentují s vodou, staví si cestu z vodních mlýnků a zkoušejí vodní elektrárnu. Velký zájem je i o jednoduché věci, třeba jízdu na invalidním vozíku.
 
Pro školní skupiny nabízí iQpark ve spolupráci s nadací Škola hrou interaktivní lektorské programy, které iQparku jsou vhodným doplněním školní výuky přírodovědných předmětů. Žáci se zábavnou formou seznamují s vybraným tématem, experimentují s exponáty, provádějí pokusy a týmově spolupracují. Získané informace zúročí při zpracovávání pracovních listů, které následně vyhodnotí ve škole.
 
Společnost Labyrint Bohemia, která centrum provozuje, plánuje do Liberce přilákat i zahraniční výstavy. Vzniklý výstavní sál tak umožní představit v Liberci výstavy, které jinak Česko míjejí. V současnosti navštíví iQpark 120 tisíc návštěvníků ročně.

Další aktuality

Zámek Svijany zve o víkendu na zimní prohlídku

Hrady a zámky zahajují zámeckou sezónu a otevírají své brány návštěvníkům většinou na začátku dubna. Na zámku Svijany se však rozhodli toto pravidlo porušit a zámek pro návštěvníky otevřít i přesto, že ještě stále vládne astronomická zima. Nečekejte na zámeckou sezónu a vydejte se na prohlídku zámku už teď! Zámek Svijany pro vás otvírá své brány dvakrát do měsíce, a ve dnech 24. a 25. února 2024 tu bude otevřeno.
Liberecký kraj | Památky

Pašeráci a lyžníci v Rokytnici nad Jizerou vás zavedou do časů minulých

Rozhraní Jizerek a Krkonoš se v pátek 16. února vrátí v čase, na začátek minulého století. Rokytnici nad Jizerou ovládnou pašeráci, kteří sem přinesou originální zábavu na sněhu. Návštěvníky tu čeká nevšední podívaná v rámci tradiční akce Sjezd pašeráků. Na svazích se budou prohánět lyžníci v dobových kostýmech a maskách. Akce se koná v areálu Studenov, kde budou připraveny hry a soutěže, sjezd pašeráků z vrcholu Studenova a ohňová show.
Liberecký kraj | Zážitky

Skiareál Ještěd pro vás má limitovanou nabídku zvýhodněných skipasů

Spolu s jarními prázdninami připravil Skiareál Ještěd časově omezenou nabídkou akčních skipasů. Návštěvníci si nyní mohou zakoupit skipasy na denní i večerní lyžování za zvýhodněné ceny, a to v případě nákupu online prostřednictvím programu Gopass.
Liberecký kraj | Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: poznejte vzácné Jizerskohorské bučiny a biosférické rezervace UNESCO

Kde jinde si s Kudy z nudy připomenout Světový den divoké přírody než někde venku, pod širým nebem v horách nebo hluboko v lesích? Čekají na vás národní parky, chráněné krajinné oblasti, pestrá paleta přírodních památek, přírodní památky UNESCO a biosférické rezervace.
Liberecký kraj | Příroda

Rozhlednou roku je Hamštejn u obce Koberovy

Tradiční anketa Klubu přátel rozhleden opět vybírala mezi nově postavenými vyhlídkami roku 2023. Ve veřejném hlasování zvítězila rozhledna Hamštejn u obce Koberovy v Českém ráji. Na stříbrné pozici se umístila rozhledna Na Pasece u Trhového Štěpánova a bronzová příčka patří vyhlídce Janeček u Semil.
Liberecký kraj | Příroda

Jizerská 50 letos nebude: rozhodlo deštivé počasí a výrazná obleva

Aktuální obleva a déšť v Jizerských horách komplikují sněhové podmínky na tratích Jizerské 50. 57. ročník Jizerské 50 museli pořadatelé pošesté v historii kvůli nepříznivé předpovědi počasí zrušit. Doprovodný program bude zachován. Uskuteční se koncerty ČEZ Energy Fest v Jablonci nad Nisou a Liberci. Zájemci z řad závodníků i veřejnosti mohou přijít zdarma na kapelu Poletíme?, Pokáče nebo Ewu Farnou. Stejně tak uctění památky horolezců z expedice Peru 1970, které se přesune na neděli 11. února v 10:00 na stadion v Bedřichově.
Liberecký kraj | Zimní sporty

Mokřady, tůně, rybníky a ptačí pozorovatelny lákají k zimním procházkám

Mělké rybníky a jezera s pozvolnými břehy, lužní lesy, říční nivy i slepá ramena, tůně, vlhké louky, bažiny, močály, slatě a dokonce i vrchoviště, tedy rašeliniště s nepropustným podložím, zásobená srážkami: to všechno jsou mokřady. Vzácné ekosystémy připomíná první únorový pátek Světový den mokřadů.
Liberecký kraj | Příroda

Objevte národní kulturní památky Libereckého kraje

Krásu uplynulých staletí i obyčejný venkovský život ilustrují národní kulturní památky v Libereckém kraji. Vydejte se po stopách minulosti a poznejte skvosty, které stojí za to ochraňovat. Liberecký kraj je spojován především s množstvím dochované lidové architektury a také průmyslových objektů souvisejících s rozvojem textilního a sklářského průmyslu. V kraji naleznete také množství hradů a zámků, stejně jako církevních památek.
Liberecký kraj | Památky