Úvod > Aktuality > Divadla se otevřou již tuto sobotu. Noc divadel 2016 je tu!
Divadla se otevřou již tuto sobotu. Noc divadel 2016 je tu!
">
Kultura

Divadla se otevřou již tuto sobotu. Noc divadel 2016 je tu!

  • Vydáno17. listopadu 2016
Ve více než stovce divadelních souborů působících v téměř třiceti pěti městech České republiky vrcholí přípravy na největší divadelní svátek v Evropě. Čtvrtý ročník Noci divadel připadá na 19. listopadu a bude stejně velkolepý jako ročníky předchozí. Divadla totiž pro tuto jedinou noc v roce připravují exkluzivní program, který diváci jindy v sezóně nezažijí. Letošní ročník, stejně jako všechny předchozí, koordinuje Institut umění – Divadelní ústav.
DivadloInstitut umění – Divadelní ústav (IDU) tradičně zajišťuje pro celou Noc divadel infocentrum na recepci ve dvoře Manhartského paláceCeletné ulici 17. To bude otevřeno od 14.00 a bude v provozu až do 22:00. Pro návštěvníky bude přístupná také knihovna a v ní knihkupectví, kde bude možné nakoupit knihy IDU se slevou 10%. Ve svých studovnách nabídne IDU také interaktivní program plný zajímavostí.

Návštěvníci nahlédnou do fondů, databází a způsobů, jak se materiály a údaje získávají, zpracovávají, ukládají a především zpřístupňují veřejnosti. To vše s praktickými ukázkami a kuriozitami, se kterými se pracovníci jednotivých oddělení občas setkávají. Pražské Quadriennale, největší evropský festival scénografie a divadelního prostoru nabídne divákům PQ Cinema – Světovou scénografii ve videích.

Divadla často lákají návštěvníky na prohlídky zákulisí – a to nejen hereckých šaten, ale také výtvarných dílen, maskéren, kanceláří i zkušeben. Diváci tak mají unikátní příležitost nahlédnout pod pokličku samotného procesu vzniku divadelní inscenace. Často jsou také na programu autogramiády i diskuze s herci a tvůrci. Řada divadel letos připravuje také program pro děti, takže v některých divadlech začíná program Noci již dopoledne. Pro děti jsou nejčastěji připraveny pohádky, workshopy a tvůrčí dílny ale i programy s písničkami. Program Noci divadel je většinou zcela zdarma, či za snížené vstupné.
 

Bojovka v paláci i fotografický workshop

Národní divadloPro děti bude připravena bojovka Putování za duchem Manharstkého paláce. Dobrodružná cesta tajuplnými zákoutími barokního Manhartského paláce skýtá mnohé nástrahy. Podaří se malým záhadologům zkrotit skrývajícího se ducha paláce? Splní všechny úkoly a najdou poklad? Zábavná bojovka pro děti a jejich rodiče vás provede budovou s pozoruhodnou minulostí a možná i trochu postraší.

IDU také letos vyhlásil pro všechny návštěvníky Noci divadel tradiční fotosoutěž. Vítězné fotografie se připojí k putovní výstavě a vítězům z předchozích let. Jedním z hlavních bodů programu v budově IDU je ale letos workshop divadelní fotografie s divadelním fotografem Vojtěchem Brtnickým. Během dvou hodin se návštěvníci seznámí se základními principy divadelní fotografie a naučí se připravit a zachytit jednoduchou kompozici. Workshop je zcela zdarma, je však nutné se do 18. listopadu registrovat na adrese noc@divadlo.cz. Podmínkou účasti je vlastní digitální zrcadlovka s možností práce v manuálním režimu.
Noc divadel 2022

19.11.
Noc divadel 2022

10. ročník Noci divadel se uskuteční třetí listopadovou sobotu.