Úvod > Aktuality > Industriální stopy ukážou zapomenuté památky i živou tradici průmyslového dědictví
Industriální stopy ukážou zapomenuté památky
Památky

Industriální stopy ukážou zapomenuté památky i živou tradici průmyslového dědictví

  • Vydáno1. září 2013
Úspěšná spolupráce Industriálních stop – platformy pro průmyslové dědictví s Dny evropského dědictví (EHD) pokračuje i letos. Akce, která proběhne v polovině letošního září, má za cíl představit projekty s poutavou průmyslovou minulostí nebo výlučnou industriální architekturou. Základním principem je otevření těchto objektů široké veřejnosti, na řadě míst zpestřené speciálním programem.
Industriální stopyK těm nejzajímavějším a klíčovým akcím bude patřit Plzeňský týden kulturních fabrik, který od 16. do 19. září nabídne široký prostor pro workshopy a diskuze na téma řízení kulturních fabrik, propojení s kulturním děním a v neposlední řadě i jejich financování. Hovořit o něm vedoucí pracovníci švýcarských Rote Fabrik z Curychu a Kaserne z Basileje. O den později se v rámci projektu CreativeCH bude diskutovat o tom, jak propojit veřejný a soukromý sektor při oživení objektů průmyslového dědictví. A 18. 9. se zamyslí hosté i naši odborníci nad tím, jak si získat a udržet publikum. Mezinárodní konference Kulturní fabriky a město pak proběhne 19. 9. a za účasti expertů od nás i z Německa, Polska, Švýcarska, Holandska i Španělska probere opět široké spektrum souvisejících témat, a v ten samý den začne ve Smetanových sadech mezinárodní výstava fotografií Architektura k mání!

Pivovar LobečSamozřejmě, nejen v Plzni budou letos vidět výrazně Industriální stopy: ve Švandově divadle se zájemci mohou 16. září zúčastnit křtu knihy Radovana Lipuse a Davida Vávry Pohádka o smutné továrně, v areálu bývalé Mosilany v Žamberku se sobotu 7. září bude rozléhat rachot parních strojů z přelomu 19. a 20. století, zajímavé programy již tradičně připravují v pivovarech v Kostelci nad Černými lesy nebo v Lobči na Kokořínsku či v železniční zastávce v Nižboru.

Mapování hodnotných objektů s průmyslovou minulostí a zároveň kulturních aktivit kolem je jedním z hlavních poslání občanského sdružení Industriální stopy, které chce být rozcestníkem a konzultačním bodem pro ty, kteří se chtějí do záchrany nebo udržení objektů zapojit. Také letos je ze strany majitelů továren nebo pivovarů, kulturních producentů a řady dalších o Industriální stopy značný zájem. Protože je smyslem Industriálních stop především propagace konkrétních objektů i celého odvětví, zájemci se mohou hlásit neustále – pod hlavičkou Dne památek techniky a průmyslového dědictví do 14. září.„Stačí se přihlásit a v tento den zpřístupnit stavbu, projekt či dílnu. Ambicí Industriálních stop je otevřít veřejnosti maximum objektů s prvky průmyslové architektury.
Švandovo divadlo na Smíchově

Švandovo divadlo na Smíchově

Švandovo divadlo na Smíchově je scénou hlavního města Prahy a moderním evropským kulturním centrem živých umění. Jeho repertoár tvoří především inscenace stálého činoherního souboru a další produkce, jež se dělí do pravidelných programových cyklů věnujících se různým žánrům a disciplínám.

Městské muzeum Žamberk

Městské muzeum Žamberk

Stálá expozice dokladuje historii města a rozvoj lidových i uměleckých řemesel na Žambersku. Chloubou sbírek jsou práce řezbářů, sklářů, kovářů, hrnčířů i zámečníků.

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Prohlídka provozů sklárny s odborným výkladem skupinám i individuálním turistům. Během exkurze se návštěvníci seznámí s jednotlivými etapami výroby křišťálových výrobků ruční technologií, tedy hutním provozem, zpracováním, kreslením a broušením. Vhodné pro dospělé i rodiny s dětmi.

Další aktuality

Václav kolem nás…

Svátek sv. Václava se blíží... Pakliže hledáte místa se správnou svatováclavskou atmosférou nejen pro sváteční procházku, tak se zkuste porozhlédnout okolo sebe a zjistíte, že Václav na vás pohlédne z nejednoho koutu.
Památky

Den architektury pod heslem Objev konstrukce! otevře veřejnosti běžně nepřístupné budovy

Festival Den architektury, který se v letošním roce uskuteční mezi 29. zářím až 5. říjnem, opět pozve na stovky akcí po celé České republice i na Slovensku. Pro letošní 13. ročník si pořadatelé zvolili motto Objev konstrukce! a v programu se zaměří na výjimečná konstrukční řešení nejen s ohledem na vzhled staveb, a to jak v historické architektuře a v architektuře 19. století a jejího industriálního odkazu, tak staveb 20.–21. století. Festival pravidelně připomíná výročí významných osobností architektury. Letos se vydá po stopách výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí uplyne letos 300 let, a také po stavbách jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás – Karla Pragera, který se narodil před 100 lety.
Památky

28. září otevřou i nepřístupné prostory své brány veřejnosti! Kam se podíváte?

Den české státnosti připomíná událost z roku 935, kdy byl ve Staré Boleslavi zavražděn svým bratrem kníže Václav. Dny otevřených dveří 28. září nabízejí možnost prohlédnout si zblízka fungování a interiéry těch institucí a zajímavých prostor, které jsou po většinu roku návštěvníkům nepřístupné.
Památky

Tradice: rybníky, rybníčky a rybniční soustavy aneb umění mistrů rybníkářů

Rybníky jsou magické oči naší krajiny, místa plná romantiky a také kulisy řady pověstí a pohádek. Na Kudy z nudy je známe především jako zajímavé cíle výletů pěšky nebo na kole, docela jinak si je ale užijete na podzim v čase výlovů anebo v zimě při bruslení. Vydejte se s námi za tradicemi českého rybníkářství!
Památky

Tradice: od světového dědictví UNESCO po moderní řemesla

Při prozkoumávání seznamů světového dědictví UNESCO procestujete celý svět a objevíte nejenom stovky krásných míst, ale také spousty úžasných kulturních tradic. Ty naše z Kudy z nudy dobře znáte, od slováckého verbuňku zapsaného v roce 2005 až po vorařství z roku 2022. Některé světové tradice, řemesla a jídla vás ale určitě překvapí.
Památky

10 tipů na nejzajímavější pevnostní města aneb ve stínu i na výsluní

Když padne zmínka o pevnostních městech, kdekomu se vybaví hlavně Terezín a Josefov. Hradby ale ještě v 19. století stály v celé řadě dalších měst a leckde se zachovaly dodnes. Kde uvidíte nejdelší úseky dochovaných hradeb? A která města využívala rakousko-uherská armáda jako pevnosti?
Památky

Po stopách zednářů v Česku: 28 zednářských lóží z celé země slaví 100. výročí svého založení

Zednáři. Jediné slovo a kolik vyvolává emocí. I ti, kteří o nich vědí pramálo, cítí tajemství, které celou lóži opřádá. Zkuste s Kudy z nudy poodhalit zednářské stopy v České republice a seznámit se nejenom s místy, která jsou se zednáři úzce spojená, ale i s Řádem svobodných zednářů.
Památky

Seznamte se: přehlídka nejlepších českých architektů

Objevujte, zkoumejte, prohlížejte a bavte se: památky a stavby známých českých architektů jsou skvělým tipem k podzimním výletům. Poznejte jedinečnou architekturu z moderních i starých časů.
Památky