Úvod > Aktuality > Industriální stopy ukážou zapomenuté památky i živou tradici průmyslového dědictví
Industriální stopy ukážou zapomenuté památky
Památky

Industriální stopy ukážou zapomenuté památky i živou tradici průmyslového dědictví

  • Vydáno1. září 2013
Úspěšná spolupráce Industriálních stop – platformy pro průmyslové dědictví s Dny evropského dědictví (EHD) pokračuje i letos. Akce, která proběhne v polovině letošního září, má za cíl představit projekty s poutavou průmyslovou minulostí nebo výlučnou industriální architekturou. Základním principem je otevření těchto objektů široké veřejnosti, na řadě míst zpestřené speciálním programem.
Industriální stopyK těm nejzajímavějším a klíčovým akcím bude patřit Plzeňský týden kulturních fabrik, který od 16. do 19. září nabídne široký prostor pro workshopy a diskuze na téma řízení kulturních fabrik, propojení s kulturním děním a v neposlední řadě i jejich financování. Hovořit o něm vedoucí pracovníci švýcarských Rote Fabrik z Curychu a Kaserne z Basileje. O den později se v rámci projektu CreativeCH bude diskutovat o tom, jak propojit veřejný a soukromý sektor při oživení objektů průmyslového dědictví. A 18. 9. se zamyslí hosté i naši odborníci nad tím, jak si získat a udržet publikum. Mezinárodní konference Kulturní fabriky a město pak proběhne 19. 9. a za účasti expertů od nás i z Německa, Polska, Švýcarska, Holandska i Španělska probere opět široké spektrum souvisejících témat, a v ten samý den začne ve Smetanových sadech mezinárodní výstava fotografií Architektura k mání!

Pivovar LobečSamozřejmě, nejen v Plzni budou letos vidět výrazně Industriální stopy: ve Švandově divadle se zájemci mohou 16. září zúčastnit křtu knihy Radovana Lipuse a Davida Vávry Pohádka o smutné továrně, v areálu bývalé Mosilany v Žamberku se sobotu 7. září bude rozléhat rachot parních strojů z přelomu 19. a 20. století, zajímavé programy již tradičně připravují v pivovarech v Kostelci nad Černými lesy nebo v Lobči na Kokořínsku či v železniční zastávce v Nižboru.

Mapování hodnotných objektů s průmyslovou minulostí a zároveň kulturních aktivit kolem je jedním z hlavních poslání občanského sdružení Industriální stopy, které chce být rozcestníkem a konzultačním bodem pro ty, kteří se chtějí do záchrany nebo udržení objektů zapojit. Také letos je ze strany majitelů továren nebo pivovarů, kulturních producentů a řady dalších o Industriální stopy značný zájem. Protože je smyslem Industriálních stop především propagace konkrétních objektů i celého odvětví, zájemci se mohou hlásit neustále – pod hlavičkou Dne památek techniky a průmyslového dědictví do 14. září.„Stačí se přihlásit a v tento den zpřístupnit stavbu, projekt či dílnu. Ambicí Industriálních stop je otevřít veřejnosti maximum objektů s prvky průmyslové architektury.
Švandovo divadlo na Smíchově

Švandovo divadlo na Smíchově

Švandovo divadlo na Smíchově je scénou hlavního města Prahy a moderním evropským kulturním centrem živých umění. Jeho repertoár tvoří především inscenace stálého činoherního souboru a další produkce, jež se dělí do pravidelných programových cyklů věnujících se různým žánrům a disciplínám.

Městské muzeum Žamberk

Městské muzeum Žamberk

Stálá expozice dokladuje historii města a rozvoj lidových i uměleckých řemesel na Žambersku. Chloubou sbírek jsou práce řezbářů, sklářů, kovářů, hrnčířů i zámečníků.

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Nahlédněte do světa unikátní výroby tradičního ručně broušeného českého křišťálu a tvořte spolu s mistry ve sklárně Rückl, která je tu s vámi již více než 120 let. Během prohlídek sklárny máte možnost spatřit jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla a také vyzkoušet foukání a broušení skla.

Další aktuality

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky