Úvod > Aktuality > Individuální prohlídky s audioguide

Individuální prohlídky s audioguide

  • Vydáno1. dubna 2010
V České republice se zvýšil počet turistických míst, která nabízejí službu audioguide. Vyzkoušeli jste již i Vy tuto nabídku? Že nevíte, co se pod tímto označením skrývá? Děti znalé Macha a Šebestové by řekly utržené sluchátko...

Audioguide, částečně česky audioprůvodce, je zařízení v podobě přenosného telefonního sluchátka, ze kterého je možné si vyslechnout výklad o vybrané lokalitě. Umožňuje návštěvníkům individuální prohlídku navštívených míst s odborným výkladem. Výhodou pro návštěvníka je možnost zvolit si vlastní tempo prohlídky, opakovaný poslech zajímavých pasáží, výběr části trasy podle vlastních zájmů a časových možností, možnost kdykoliv prohlídku přerušit a po odpočinku opět pokračovat. Toto zařízení je většinou velmi dobře přijímáno i dětmi, protože po nich nevyžaduje zvláštní ukázněnost, naopak lze využít jejich kladný vztah k technice. Audioguide mívá výklad nahraný ve více jazycích, namluvený rodilým mluvčím, je proto možné jej použít nejen pro zahraniční návštěvy ale i pro procvičení si svých znalostí cizích jazyků.

Nahrávka obsahuje základní instrukce k obsluze, odborný výklad, často podbarvený hudbou a doplněný dalšími zvukovými efekty, které zvýrazňují atmosféru místa. Odborný výklad je rozdělený do většího počtu částí a je možné pustit si výklad pouze k těm, které nás zajímají. Někdy nahrávka umožňuje volbu mezi stručnými základními informacemi a podrobným výkladem či zvlášť nabízí doplňující informace. Kromě zařízení dostane návštěvník také vytištěný plánek s doporučenou trasou s vyznačenými body, ke kterým jsou jednotlivé sekvence nahrávky určeny.
 
Audioguide je většinou službou placenou (např. pro prohlídku města), v některých zařízeních lze tuto službu zakoupit k běžné vstupence. Za zapůjčení přístroje je někde vyžadována kauce, bývá 500 Kč a po navrácení přístroje ji návštěvník dostane zpět.

Města v ČR, která službu audioguide nabízejí, jsou např. Kutná Hora, Brno – lokalita Petrov, Olomouc, Tábor, Prostějov. Objekty se službou audioguide jsou převážně v Praze, např. Pražský hrad, Národní galerie v Praze, Prašná brána, Židovské muzeum, Loreta, Národní muzeum, Uměleckoprůmyslové muzeum. Mimo Prahu je audioguide např. na zámcích Ctěnice a Kozel. Technicky službu audioguide zavádí v ČR několik společností. Některé společnosti umožňují stažení nahrávky výkladu z internetových stránek do přehrávače MP3.