Úvod > Aktuality > Ignis Brunensis zahájí ohňostroj na Špilberku

Ignis Brunensis zahájí ohňostroj na Špilberku

Vydáno 24. května 2019 Kultura
Zahájit dvaadvacátý ročník Ignis Brunensis a oslavit výročí brněnské městské dopravy plánují čeští ohňostrůjci z Theatrum Pyroboli. Designér Ivan Martinek si na 24. května přichystal magické obrazy i originální efekty. Diváci je budou moci pozorovat od 22:30 nad hradem Špilberk.
Ignis BrunensisDvaadvacátý ročník středoevropsky ojedinělé mezinárodní soutěže ohňostrojů Starobrno Ignis Brunensis rozzáří moravskou metropoli Brno od 24. května do 16. června 2019. Na hladině Brněnské přehrady uvidí diváci vždy od půl jedenácté večer čtyři velkolepé ohňostrojné show. Ohňostroje na přehradě budou odpalovány v tradičním systému sobota 1. června, středa 5. června, sobota 8. června a středa 12. června 2019.

Dva ohňostroje se odehrají v centru Brna na obloze nad hradem Špilberk - zahajovací prelude v pátek 24. května věnované 150. výročí brněnské MHD a závěrečný ohňostrojný epilog v sobotu 15. června k výročí brněnských univerzit. Festivalu se zúčastní jako vítězové světových a evropských ohňostrojných soutěží výjimečná sestava zemí – z Evropy vůbec poprvé Norsko, dále Portugalsko a domácí Česko, a z Asie Filipíny.


Úvodní ohňostroj připomene koněspřežku, Carolinku a šaliny

Ignis BrunensisDominanta moravské metropole hrad Špilberk, poskytne v pátek 24. května 2019 scénu pro úvodní ohňostroj přehlídky věnovaný letošnímu 150. výročí zahájení městské hromadné dopravy v Brně v roce 1869. V rámci oslav by se po letech by se měl v ulicích objevit zrekonstruovaný tramvajový vůz tažený koňmi společně s populární parní tramvají Caroline (TMB) z počátků historie městské dopravy s jízdami pro veřejnost v sobotu 15. června a v neděli 16. června. V sobotu 15.6. zpřístupní Dopravní podnik města Brna také Dnem otevřených dveří vozovnu v Husovicích.

A významnému výročí je věnován i zahajovací ohňostroj s názvem "Městská hromadná doprava ve třech stoletích: koněspřežka - Carolinka - šalina", který rozzáří nebe nad Špilberkem už v pátek 24. května 2019 ve 22:30 hodin.

Ignis BrunensisOhňostrojné Prelude show bude trvat asi 8 minut. Ve třech částech doprovázených hudbou se stylovými zvukovými a ohňostrojnými efekty nahlédnete s trochou fantazie do historického a současného zrcadla, ale i do vzdálené budoucnosti veřejné hromadné přepravy: 19. průkopnické století zpodobní koněspřežka a v ulicich supící parní Carolinky. Následující 20. šalinové století vyjádří řinčící elektriky, autobusy, trolejbusy i elektrické lodě. Dnešní 21. dynamické století dopravy se ponese v duchu "smart city" a možná vás "sveze" vesmírnou šalinou do stanice Venuše. Hudebně vyjádří 19. století skladba Gioacchina Rossini - Ouvertura k opeře Vilhelm Tell, 20. století Antonín Dvořák - Humoreska a 21. století Hans Zimmer soundtrack z koncertu The best of 2017.
Brněnská přehrada - Prýgl

Brněnská přehrada - Prýgl

Jednou z nejvýznamnějších rekreačních oblastí v bezprostřední blízkosti moravské metropole je Brněnská přehrada. Přehradní nádrž s rozlohou 252 ha byla vybudována na řece Svratce v letech 1936-1940. Dnes je přehrada oblíbenou rekreační oblastí s pravidelnou lodní dopravou.