Úvod > Aktuality > I zlo může mít pozlátko…
I zlo může mít pozlátko…
">
Kultura

I zlo může mít pozlátko…

  • Vydáno21. února 2012
"Národní muzeum otevírá v Národním památníku na Vítkově část expozice, která nese název Laboratoř moci. Doprovodným projektem I zlo může mít pozlátko… připomíná období totality a upozorňuje na problematiku porušování lidských práv v minulosti i v současnosti. O víkendu 25.–26. 2. budou pro veřejnost výjimečně zpřístupněny dokumenty a vybavení spojené s mauzoleem K. Gottwalda. Programy přiblíží osobnost Klementa Gottwalda a tématiku 50. let prostřednictvím genius loci Národního památníku na Vítkově, který je sám o sobě zrcadlem českých dějin 20. století – zejména jeho deformací totalitním režimem. Připraveny budou speciální prohlídkové trasy, které návštěvníkům odhalí skrytá místa Památníku a jeho dějiny, monodrama Byly jsme tam taky podle knížky politické vězeňkyně Dagmar Šimkové a projekce filmů s tematikou porušování lidských práv. "
Národní památník na Vítkově v Praze

Národní památník na Vítkově v Praze

Od roku 2000 spravuje Historické muzeum Národního muzea v Praze Národní památník na Vítkově se známou sochou Jana Žižky na vrcholu.

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.