Úvod > Aktuality > Ve Frenštátě se uskuteční soutěž o nejlepší vařonku
Gurmánská turistika

Ve Frenštátě se uskuteční soutěž o nejlepší vařonku

  • Vydáno10. listopadu 2021
Jako každý rok, i letos bude období kolem svatého Martina provázet tradiční Martinský trh ve Frenštátě pod Radhoštěm. Předcházet mu bude v pátek 12. listopadu odpoledne před Martinským trhem. Samotný Martinský trh se uskuteční v sobotu 13. listopadu 2021.
VařonkaV pátek 12. listopadu od 12 do 20:30 hodin se koná již tradiční odpoledne před Martinským trhem. Součástí programu bude soutěž o nejlepší vařonku – typické slezské pití vánočních trhů. Jedná se o speciální horký alkoholický nápoj se směsí koření. Už v dávných dobách se zdejší obyvatelé těšili, když se ochladilo, aby si udělali horký nápoj. Základ tvoří karamel, hřebíček, skočice a badyán. Do tohoto základu se přidává podle chuti buď režná nebo rum. Někdo do nápoje dávaá i máslo nebo sádlo. Vyhlášení nejlepší vařonky proběhne na náměstí v pátek 12. listopadu v 17:00 hodin.

Jedním z hlavních "taháků" sobotního Martinského trhu ve Frenštátě bude 13. listopadu samozřejmě tradiční jarmark s bohatou nabídkou lidových výrobků a s občerstvením. V 10 hodin přijede na bílem koni také svatý Martin s družinou. Trh bude probíhat od 9 do 14 hodin.
Muzeum ve Frenštátě pod Radhoštěm

Muzeum ve Frenštátě pod Radhoštěm

Navštivte muzeum ve Frenštátě pod Radhoštěm s nabídkou devíti expozic v jednotlivých patrech a třemi výstavními síněmi v přízemí pro krátkodobé výstavy s možností přednášek a audiovizuálních programů.

Další aktuality

Adventní vůně z tropů: V Zoo Ostrava si o víkendech prohlédnete pěstební skleník

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se návštěvníkům otevírají pěstební skleníky i v zimě! Milovníci exotických rostlin v nich naleznou bohatou kolekci tropických a subtropických rostlin z různých koutů světa. Přijít mohou o víkendech během adventu do 18. prosince a poté ještě po vánočních svátcích 27., 28. a 29. prosince 2022.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Hrad Hukvaldy ožije nedělní Ondřejskou poutí

Středověká zřícenina hradu Hukvaldy se každoročně otevírá návštěvníkům o víkendu, který je nejbližší svátku sv. Ondřeje (slaví 30. listopadu). U příležitosti Ondřejské pouti tuto tradici dodrží také letos! Vydejte se v neděli 27. listopadu do Hukvald a užijte si pouťovou zábavu pod širým nebem.
Moravskoslezský kraj | Památky

Na hradech a zámcích je stále živo: zámecké vánoční prohlídky, které pohladí po duši

Hrady a zámky v adventním i vánočním čase nabízejí nevšední zážitky. Věděli byste například, jak trávily svátky šlechtické rodiny, co se servírovalo ke štědrovečerní večeři nebo co přinesl Ježíšek pod stromeček za první republiky? Někde vám nabídnou také zajímavý vánoční kvíz, jinde si můžete prohlédnout zámecké komnaty svým tempem bez průvodce. Stačí si jen vybrat z bohaté nabídky otevřených památek.
Moravskoslezský kraj | Kultura

České značky: Turistické známky

Také si z výletů a dovolených vozíte jako památku turistické známky, malá dřevěná kolečka s čísly a obrázky? Češi je sbírají už 25 let, zdaleka nejde ale jen o suvenýry z cest. V Rýmařově v Moravskoslezském kraji, kde společnost Turistické známky sídlí, od roku 2020 můžete navštívit Návštěvnické centrum a muzeum Turistických známek, od roku 2021 kavárnu a od roku 2022 restauraci.
Moravskoslezský kraj | Letní sporty