Úvod > Aktuality > I s kočárkem se můžete vydat na túru do hor
I s kočárkem se můžete vydat na túru do hor
"> "> I s kocárkem se mužete vydat na túru do hor "> K posezení v rece Vydre lákají obrovské balvany "> V Krkonoších si vychutnáte nádherné rozhledy "> V Jeseníkách stojí za procházku výstup na Dlouhé Stráne

I s kočárkem se můžete vydat na túru do hor

Vydáno 31. července 2020 Příroda
Máte doma malé dítě a na výlety stále musíte vyrážet s kočárkem? Zároveň byste rádi vyjeli někam mimo město nebo hrady a zámky? Pak tu pro vás máme zajímavé tipy, kam se můžete vydat. Tipy na místa, kudy pohodlně projedete i s kočárkem!

Na výlet s dětmi do Krkonoš

Labský odpočinekPokud s dětmi vyrazíte do Krkonoš, rozhodně tu máte spoustu možností, kam vyrazit. Velice dobře je přístupná trasa z centra Špindlerova Mlýna Boudě u Bílého Labe. Je to zhruba 4 km dlouhá a příjemná procházka podél Labe a kolem lanovky na Medvědín. Údolím Bílého Labe dojdete až ke stejnojmenné boudě. Chata je otevřena veřejnosti a velmi dobře zde vaří, takže se můžete posilnit a vydat se na cestu zpět. Po cestě si můžete užívat krásné výhledy na okolí svahy Kozích hřbetů a horskou řeku Bílé Labe s vodopády.

Dobře schůdná asfaltová cesta vede podél říčky Mumlavy s tzv. Obřími hrnci a 12 m vysokým vodopádem. Trasa začíná v Harrachově na autobusovém nádraží u centrálního parkoviště a je vedena po modré pěší turistické značce. Délka trasy v jednom směru je 7 km, převýšení 330 m, po celé délce je asfalt, takže s kočárkem bez problémů průjezdná. Cesta končí na rozcestí Krakonošova Snídaně. Občerstvit se můžete na Mumlavské boudě se stylovým interiérem.
 

Za nejvyšším kopcem Jeseníků a na Dlouhé Stráně

Dlouhé StráněV  moravských kopcích se můžete toulat všude možně. A pokud byste rádi zavítali i na ten nejvyšší moravský kopec, tedy Praděd, stačí se sbalit a vyrazit. Autem nebo autobusem můžete dojet až na Ovčárnu, odkud se po cestě pohodlně projdete až na Praděd. Jako odměna je pro vás nahoře připraven nádherný výhled na okolní hory a když vystoupáte vzhůru na věž, zahlédnete i horní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně.

A když už jsme zmínili tuto jedinečnou dominantu Jeseníků, tak i sem vás můžeme poslat na výlet s kočárkem. Ovšem nejdříve musíte sjet z Pradědu zpátky dolů, nejlépe do Koutů nad Desnou, kde funguje 6sedačková lanovka, která vás i s dětským kočárkem vyveze vzhůru na kopec. Od horní stanice lanovky je to příjemná 3 km dlouhá procházka po pěkné cestě až nahoru k vodní nádrži. Zpátky se můžete svézt opět lanovkou nebo sejít dolů pěšky.
 

Toulky Šumavou okolo Vydry i Schwarzenberského kanálu

Na toulkách ŠumavouZnáte řeku Vydru, u které se toulal i pan Svěrák ve slavném filmu Kolja? Pokud ne, tak i sem vás můžeme pozvat. Příjemná naučná stezka vedoucí kolem Vydry vás vtáhne do tohoto romantického údolí. Jednodušší varianta trasy vede z Antýglu na Čeňkovu pilu, která mírně klesá po červené turistické značce, opačně je to lehce náročnější. Zhruba 7,5 km dlouhá cesta dříve sloužila ke svážení dřeva podél řeky. Po cestě se můžete občerstvit a posilnit v Turnerově chatě. A pokud máte i o trošku větší děti, rozhodně je zaujme expozice vydry říční.

Schwarzenberský kanálNa Šumavě si můžete projít i zajímavou cestu podél Schwarzenberského kanálu, kterou také v létě hojně vyhledávají cyklisté a v zimě běžkaři. Putování kolem této národní technické památky je nenáročné, protože kanál má pouze minimální spád. A kde se tu kanál vzal? Umělá vodní cesta vybudovaná na konci 18. století spojovala nedostupné lesy Šumavy v masívu Plechého s povodím Dunaje a podpořila tak rozmach těžby dřeva. Celý kanál je dlouhý úctyhodných 44 km, ovšem my vám doporučíme pouze část této trasy po naučné stezce. Ta vede podél části Schwarzenberského kanálu krajinou Trojmezenské hornatiny mezi Novou Pecí a Jeleními VrchyNP Šumava nad počátkem přehradní nádrže Lipno asi 15 km jihozápadně od Volar.

Seznamuje návštěvníky s historií plavení dřeva na Šumavě, s historií vlastního kanálu a s osobností budovatele kanálu Josefa Rosenauera. Přístup ke stezce je od Nové Pece (parkoviště v Raškově nad Novou Pecí) po zelené turistické trase. Od připojení cesty ke kanálu stezka pokračuje podél tohoto významného technického díla a končí po 9 km u dolního portálu tunelu kanálu blízko osady Jelení. Na její trase je umístěno 6 zastavení, která jsou osazena informačními panely.

Mrtvý luh StožecA doporučit můžeme i inline stezku z Nové Pece do Stožce. Je to jedna z nejkrásnějších stezek v České republice a navíc vede 1. zónou Národního park Šumava v oblasti Vltavského luhu. Patnáct kilometrů dlouhá a 4 metry široká in-line stezka s nenáročným houpavým profilem je naprosto ideální pro rodiny s dětmi a maminky s kočárky. Profil trasy je celkem rovinatý, poslední 4 km z Černého Kříže do Stožce počítejte s náročnějším táhlým stoupáním. V půli cesty se můžete občerstvit v bývalé hájovně Černý kříž.
 

Nenáročné procházky nádhernou přírodou Jizerských hor

Pohled ze Smědavské horySnad nejvhodnější hory pro pohodlné putování s kočárkem jsou právě Jizerky. Spousta kvalitních cest uprostřed nádherné přírody jsou zárukou skvělých výletů. Výlet z Nové Louky do Bedřichova v délce 11 km je zajímavým tipem pro rodiny s dětmi, trasa se řadí ke středně náročným. Začínáme na Nové Louce, kde je i příjemná restaurace zvaná Šámalova chata. Vydejte se odtud po modré turistické značce směrem k Blatnému rybníku a dále k Tetřevímu křížku, který stojí na velkém balvanu. Pověst praví, že křížek zde nechal postavit lesník Gahler z Nové louky na památku své zemřelé dcery. Od křížku vede cesta přes Velký Kamenický potok, odkud pokračuje dále ažJosefodolské přehradě, která je nejmladší a nejrozlehlejší přehradou Jizerských hor.

Podél přehrady pokračujeme mírně zvlněným terénem přímo ke hrázi. Až si užijete nádherné výhledy na vodní hladinu, vydejte se dále na Hrabětice a poté rozhledně Královka. Odtud se vám naskytne krásný výhled na Jablonec nad Nisou a při slunečném počasí zahlédnete v dáli i Český rájTroskami a Kozákovým. Z Královky už vás čeká pouze závěrečné klesání do Bedřichova.
Turnerova chata na Šumavě

Turnerova chata na Šumavě

Turnerova chata je jedinou veřejně přístupnou chatou v I. zóně Národního parku Šumava. Nachází se v malebné oblasti Povydří, na břehu řeky Vydry mezi Antýglem a Čeňkovou Pilou.

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu - fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu - fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského kanálu v obci Jelení Vrchy najdete přímo u cesty lemující plavební kanál, ve staré fořtovně. Před ní je soutok Jeleního smyku a nového kanálu, který zde navazuje na starý kanál.

Šumavská in-line stezka z Nové Pece do Stožce

Šumavská in-line stezka z Nové Pece do Stožce

Patnáctikilometrový úsek vedoucí nádhernou šumavskou přírodou podél Vltavy a železniční tratě nadchne každého milovníka in-line bruslí. Široká bezpečná trasa téměř bez automobilové dopravy má dobrý povrch a nesvítí na ní přímé slunce.

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Nejvyšší horou Moravy a zároveň nejvyšším vrcholem Hrubého a Nízkého Jeseníku je Praděd (1 492 m). Na jeho vrcholku stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Horní plošina vysílače je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně - jeden ze 7 divů Česka

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně - jeden ze 7 divů Česka

Třetí největší přečerpávací vodní elektrárna na světě a nejrozsáhlejší vodní energetické dílo v České republice. Většina objektů se nachází pod zemí, stavby na povrchu jsou ohleduplně začleněny do okolní přírody a vytvářejí s ní harmonický celek.

Mumlavský vodopád v Krkonoších

Mumlavský vodopád v Krkonoších

Dravá řeka Mumlava vytváří poblíž Harrachova, v Mumlavském dole, vodopád tvořený stupňovitými žulovými bloky. Asi 10 m vysoký skalní stupeň v žulovém řečišti se nachází nedaleko centra Harrachova v západní části Mumlavského dolu.

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.

Naučná stezka Prameny Labe - poznejte zajímavosti Krkonoš

Naučná stezka Prameny Labe - poznejte zajímavosti Krkonoš

Naučná stezka Prameny Labe měří 18 km a na svých zastaveních seznamuje s přírodními zajímavostmi této části Krkonoš. Při procházce uvidíte spourtu přírodních zajímavostí, mezi něž patří například Pančavský vodopád, který je nejvyšší v České republice.

Procházka okolo Vydry – nejkrásnější trasou Šumavy i s kočárkem

Procházka okolo Vydry – nejkrásnější trasou Šumavy i s kočárkem

Jedna z nejkrásnějších tras Šumavskou přírodou je naučná stezka Povydří vedoucí z osady Antýgl do Čeňkovy Pily. Kdo nikdy nešel kaňonem říčky Vydry, ten jako by snad na Šumavě ani nebyl!