Úvod > Aktuality > I s kočárkem se můžete vydat na túru do hor
I s kočárkem se můžete vydat na túru do hor
"> "> "> "> "> "> "> "> "> I s kocárkem se mužete vydat na túru do hor "> "> V Krkonoších si vychutnáte nádherné rozhledy
Příroda

I s kočárkem se můžete vydat na túru do hor

  • Vydáno11. dubna 2022
Máte doma malé dítě a na výlety stále musíte vyrážet s kočárkem? Zároveň byste si užili den někde mimo město při pěkné procházce přírodou? Pak tu pro vás máme zajímavé tipy, kam se můžete vydat. Naberte inspiraci na místa, kudy pohodlně projedete i s kočárkem!

Na výlet s dětmi do Krkonoš

Labský odpočinekPokud si s dětmi vyjedete do Krkonoš, rozhodně neuděláte chybu. Velice dobře je přístupná například trasa z centra Špindlerova MlýnaBoudě u Bílého Labe. Je to zhruba 6 km dlouhá a příjemná procházka podél Labe a kolem dolní stanice lanovky na Medvědín. Údolím Bílého Labe dojdete až ke stejnojmenné boudě. Chata je otevřena veřejnosti a velmi dobře zde vaří, takže se můžete posilnit a vydat se na cestu zpět. Po cestě si můžete užívat krásné výhledy na okolí svahy Kozích hřbetů a horskou řeku Bílé Labe s vodopády.

Dobře schůdná asfaltová cesta vede podél říčky Mumlavy s tzv. Obřími hrnci a 12 m vysokým vodopádem. Trasa začíná v Harrachově na autobusovém nádraží u centrálního parkoviště a je vedena po modré pěší turistické značce. Délka trasy v jednom směru je 7 km, převýšení 330 m, po celé délce je asfalt, takže s kočárkem bez problémů průjezdná. Cesta končí na rozcestí Krakonošova Snídaně. Občerstvit se můžete na Mumlavské boudě se stylovým interiérem.
 

Za nejvyšším kopcem Jeseníků a na Dlouhé Stráně

dlouhé stráněV moravských kopcích se můžete toulat všude možně. A pokud byste rádi zavítali i na ten nejvyšší moravskou horu, tedy Praděd, stačí autem nebo autobusem dojet až na Ovčárnu, odkud se po cestě pohodlně dostanete až na Praděd. Jako odměna je pro vás nahoře připraven nádherný výhled na okolní hory a když vystoupáte vzhůru na věž, zahlédnete i horní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně.

A když už jsme zmínili tuto jedinečnou dominantu Jeseníků, tak i sem vás můžeme poslat na výlet s kočárkem. Ovšem nejdříve musíte sjet z Pradědu zpátky dolů, nejlépe do Koutů nad Desnou, kde funguje 6sedačková lanovka, která vás i s dětským kočárkem vyveze vzhůru na kopec. Od horní stanice lanovky je to příjemná 3 km dlouhá procházka po pěkné cestě až nahoru k vodní nádrži. Zpátky se můžete svézt opět lanovkou nebo sejít dolů pěšky.
 

Toulky Šumavou okolo Vydry i Schwarzenberského kanálu

Na toulkách ŠumavouZnáte řeku Vydru, u které se toulal i pan Svěrák ve slavném filmu Kolja? Pokud ne, tak i sem vás můžeme pozvat. Příjemná naučná stezka vedoucí kolem Vydry vás vtáhne do tohoto romantického údolí. Jednodušší varianta trasy vede z Antýglu na Čeňkovu pilu, která mírně klesá po červené turistické značce, opačně je to lehce náročnější. Zhruba 7,5 km dlouhá cesta dříve sloužila ke svážení dřeva podél řeky. Po cestě se můžete občerstvit a posilnit v Turnerově chatě. A pokud máte i o trošku větší děti, rozhodně je zaujme expozice vydry říční.

kanálNa Šumavě si můžete projít i zajímavou cestu podél Schwarzenberského kanálu, kterou také v létě hojně vyhledávají cyklisté a v zimě běžkaři. Putování kolem této národní technické památky je nenáročné, protože kanál má pouze minimální spád. Umělá vodní cesta z konce 18. století spojovala šumavské lesy v masívu Plechého s povodím Dunaje. Celý kanál je dlouhý úctyhodných 44 km, ovšem my vám doporučíme pouze část této trasy po asfaltové cestě, o délce cca 11 km. Ta vede podél části Schwarzenberského kanálu Trojmezenské hornatiny mezi Novou PecíJeleními Vrchy. Ke kanálu se dostanete například od rozcestí Huťský Dvůr nad Bližší Lhotou (Horní Planá) nebo z Nové Pece po žluté do Nových Chalup a podél Želnavského smyku k rozcestí Klápa. Podél kanálu vede i naučná stezka o délce 30 km. Seznamuje návštěvníky s historií plavení dřeva na Šumavě, s historií vlastního kanálu a s osobností budovatele kanálu Josefa Rosenauera. Vede z původní Rosenauerovy nádrže až k potoku Pestřice nad Lipnem.

Mrtvý luh StožecA doporučit můžeme i inline stezku z Nové Pece do Stožce. Je to jedna z nejkrásnějších stezek v České republice a navíc vede 1. zónou Národního park Šumava v oblasti Vltavského luhu. Patnáct kilometrů dlouhá a 4 metry široká in-line stezka s nenáročným houpavým profilem je naprosto ideální pro rodiny s dětmi a maminky s kočárky. Profil trasy je celkem rovinatý, poslední 4 km z Černého Kříže do Stožce počítejte s náročnějším táhlým stoupáním. V půli cesty se můžete občerstvit v bývalé hájovně Černý kříž.
 

Nenáročné procházky nádhernou přírodou Jizerských hor

Pohled ze Smědavské horySnad nejvhodnější hory pro pohodlné putování s kočárkem jsou právě Jizerky. Spousta kvalitních cest uprostřed nádherné přírody jsou zárukou skvělých výletů. Výlet z Nové Louky do Bedřichova v délce 11 km je zajímavým tipem pro rodiny s dětmi, trasa se řadí ke středně náročným. Začínáme na Nové Louce, kde je i příjemná restaurace zvaná Šámalova chata. Vydejte se odtud po modré turistické značce směrem k Blatnému rybníku a dále k Tetřevímu křížku, který stojí na velkém balvanu. Pověst praví, že křížek zde nechal postavit lesník Gahler z Nové louky na památku své zemřelé dcery. Od křížku vede cesta přes Velký Kamenický potok, odkud pokračuje dále až Josefodolské přehradě, která je nejmladší a nejrozlehlejší přehradou Jizerských hor.

Podél přehrady pokračujeme mírně zvlněným terénem přímo ke hrázi. Až si užijete nádherné výhledy na vodní hladinu, vydejte se dále na Hrabětice a poté k rozhledně Královka. Odtud se vám naskytne krásný výhled na Jablonec nad Nisou a při slunečném počasí zahlédnete v dáli i Český rájTroskami a Kozákovým. Z Královky už vás čeká pouze závěrečné klesání do Bedřichova.


Krušnými horami k Novodomskému rašeliništi

novodomské rašeliništěNárodní přírodní rezervace Novodomské rašeliniště je součástí Přírodního parku Bezručovo údolí. Je jedním z řady rašelinišť náhorní plošiny Krušných hor. Je tvořeno dvěma samostatnými rašeliništi – Načetínským a Jezerním. Výlet si k němu můžete udělat po asfaltových cestách, které slouží zároveň, jako cyklotrasy. Výchozím bodem může být obec Načetín nebo Jindřichova ves. Odtud se po cyklotrase č. 23 dostanete k rozcestí Načenínská cesta, kde začíná modrá turistická značka směřující pod Jelení vrch. Tady se držte asfaltové cyklotrasy, až ke křížení se žlutou turistickou značkou. Po té se vydejte ke Svaté Anně a dále směrem zpět k Jindřichově vsi. Asi po 2 km narazíte na křižovatkou s neznačenou asfaltovou cestou. Dejte se po ní doleva a dojdete zpět do Jindřichovy Vsi. Celý okruh měří cca 12 km.

npr-novodomske-raselinist-Čtvrtohorní organické rašelinné sedimenty Novodomského rašeliniště mají mocnost až 7 m. Rezervaci charakterizují rozsáhlé porosty borovice kleče s vysokou druhovou skladbou. V porostu je tak možné nalézt například rojovník bahenní, břízu trpasličí, kyhanku sivolistou, rosnatku okrouhlolistou, klikvu bahenní nebo šíchu černou. Rozsáhlé porosty zde vytváří suchopýr pochvatý a borůvka bažinná. Do zvláště chráněného území je vstup možný pouze po značených cestách.
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Vydejte se k největší přečerpávací vodní elektrárně v České republice. Dlouhé stráně jsou technickým klenotem umístěným v srdci Jeseníků. Na vlastní oči se přesvědčíte, kolika nej se elektrárna pyšní. Věděli jste třeba, že disponuje největší reverzní turbínou v Evropě?

Mumlavský vodopád v Krkonoších

Mumlavský vodopád v Krkonoších

Dravá řeka Mumlava vytváří poblíž Harrachova, v Mumlavském dole, vodopád tvořený stupňovitými žulovými bloky. Asi 10 m vysoký skalní stupeň v žulovém řečišti se nachází nedaleko centra Harrachova v západní části Mumlavského dolu.

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Nejvyšší horou Moravy a zároveň nejvyšším vrcholem Hrubého a Nízkého Jeseníku je Praděd (1 492 m). Na jeho vrcholku stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Horní plošina vysílače je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice.

Šumavská in-line stezka z Nové Pece do Stožce

Šumavská in-line stezka z Nové Pece do Stožce

Patnáctikilometrový úsek vedoucí nádhernou šumavskou přírodou podél Vltavy a železniční tratě nadchne každého milovníka in-line bruslí. Široká bezpečná trasa téměř bez automobilové dopravy má dobrý povrch a nesvítí na ní přímé slunce.

Turnerova chata na Šumavě

Turnerova chata na Šumavě

Turnerova chata je jedinou veřejně přístupnou chatou v I. zóně Národního parku Šumava. Nachází se v malebné oblasti Povydří, na břehu řeky Vydry mezi Antýglem a Čeňkovou Pilou.

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.

Procházka okolo Vydry – nejkrásnější trasou Šumavy i s kočárkem

Procházka okolo Vydry – nejkrásnější trasou Šumavy i s kočárkem

Jedna z nejkrásnějších tras Šumavskou přírodou je naučná stezka Povydří vedoucí z osady Antýgl do Čeňkovy Pily. Kdo nikdy nešel kaňonem říčky Vydry, ten jako by snad na Šumavě ani nebyl!

Naučná stezka Prameny Labe – poznejte zajímavosti Krkonoš

Naučná stezka Prameny Labe – poznejte zajímavosti Krkonoš

Naučná stezka Prameny Labe měří 18 km a na svých zastaveních seznamuje s přírodními zajímavostmi této části Krkonoš. Při procházce uvidíte spourtu přírodních zajímavostí, mezi něž patří například Pančavský vodopád, který je nejvyšší v České republice.

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu – fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu – fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského kanálu v obci Jelení Vrchy najdete přímo u cesty lemující plavební kanál, ve staré fořtovně. Před ní je soutok Jeleního smyku a nového kanálu, který zde navazuje na starý kanál.

Národní přírodní rezervace Novodomské rašeliniště

Národní přírodní rezervace Novodomské rašeliniště

Zdejší více než pětisethektarová národní přírodní rezervace vznikla v roce 1967. Jedná se o nejrozsáhlejší komplex rašelinišť v Krušných horách a nachází se u obcí Hora Svatého Šebestiána a Kalek v nadmořské výšce 810–830 metrů.