Úvod > Aktuality > I piana mají svůj den – na 29. březen připadá Světový den klavíru
Kultura

I piana mají svůj den – na 29. březen připadá Světový den klavíru

Také se vám líbí hra na klavír? Ať už jste aktivními pianisty, koncertními mistry anebo si klavírní hudbu jen rádi poslechnete, určitě vás potěší skutečnost, že na 29. březen připadá Světový den klavíru! Nástroj fungující díky kladívkové mechanice má více než třísetletou tradici. Právě na konec března byl ustanoven svátek všech klavírů a pian, jelikož osmaosmdesátý den v roce připomíná osmdesát osm kláves těchto hudebních nástrojů.
klavírMezinárodní den klavíru byl ustanoven jako World Piano Day roku 2015 německým skladatelem, performerem a hudebním producentem Nilsem Frahmem. Koná se každoročně 88. den v roce, což symbolizuje počet kláves na klaviatuře klavíru. Obvykle se v tento den konají nejrůznější klavírní koncerty a soutěže. Cílem Světového dne klavíru je dát světu najevo radost ze hry na klavír či piano, ať už za ním sedí amatér či profesionální hráč.
 
Prvně sestrojil nástroj s kladívkovou mechanikou roku 1698 Florenťan Bartolomeo Cristofori, správce hudebních nástrojů na dvoře Ferdinanda Medicejského. Od 17. století se pak nástroj vyvíjel například v Německu (zde vznikl spinet), Anglii a v rakouské Vídni. Klavír, jak jej známe dnes, vznikl v polovině 19. století. Centry výroby klavírů a pian se staly dílny ve Vídni, Paříží či Londýně. U nás je jím od roku 1857 Hradec Králové, kde sídlí světově proslulá značka Petrof.
 

Klavír nebo piano? 

klavír petrofTaké si nejste jisti, jaký je v tom vlastně rozdíl? Vše závisí na uložení kladívkové mechaniky. Struny v klavíru jsou nataženy vodorovně, tedy souběžně s podlahou. Klavír tak stojí zpravidla na třech nohách a tvarem připomíná křídlo. Menší nástroj, jehož rezonanční skříň je umístěna svisle (a struny ve svislé rovině), se nazývá pianino, které se hodí hlavně do menšího bytu.

Petrof ročně vyrobí na 2 000 křídel a cca 12 000 pianin. Každý klavír je postaven z více druhů dřev, vybraných podle různých vlastností. Firma Petrof i jiní výrobci v zahraničí například s oblibou používají smrkové dřevo ze Šumavy.
Broumovská klávesa 2024

3. 5.5. 5.
Broumovská klávesa 2024

Ve dnech 3.–5. května 2024 se v broumovském klášteře uskuteční 14. ročník mezinárodní soutěže pro mladé klavíristy Broumovská klávesa.

Klavírní kurzy Mikulov Audaces fortuna iuvat

16. 8.23. 8.
Klavírní kurzy Mikulov Audaces fortuna iuvat

25. ročník klavírních kurzů.

Nová hudba v Atriu V – Marek Keprt

3. 10.
Nová hudba v Atriu V – Marek Keprt

Co přineslo 20. století do literatury pro klavír? A jak tento vývoj ovlivnil klavírní umění našeho století? Odpovědi budete mít šanci hledat na recitálu předního českého klavíristy a skladatele Mareka Keprta, který v programu kombinuje spektralisty, ruskou avantgardu, ale i vlastní kompozice.

Hudební kavárna Petrof Café

Hudební kavárna Petrof Café

Načerpejte novou energii v jedinečném prostředí hudební kavárny.

Concentus Moraviae na zámku v Náměšti

6. 6.
Concentus Moraviae na zámku v Náměšti

Mezinárodní hudební festival Concentus Moraviae, první náměšťský koncert.

Koncert Barbory Mochowé v Bohumíně

26. 4.
Koncert Barbory Mochowé v Bohumíně

Koncert Barbory Mochowé a Šimona Marka v akusticky nádherném prostoru evangelického kostela v Bohumíně.

Chopinův festival v Mariánských Lázních

17. 8.24. 8.
Chopinův festival v Mariánských Lázních

Chopinův festival je jedním z nejstarších hudebních festivalů v České republice a patří mezi nejvýznamnější v Evropě. Na symfonických koncertech, klavírních recitálech, sobotních a nedělních matiné účinkují umělci světových jmen.

Seong-Jin Cho 

24. 5.
Seong-Jin Cho 

Když v roce 2015 korejský klavírista Seong-Jin Cho vyhrál Chopinovu soutěž ve Varšavě, ocitl se náhle ve středu pozornosti a už v ní zůstal.

JazzFestBrno 2024

21. 4.
JazzFestBrno 2024

Celoroční mezinárodní festival JazzFestBrno 2024 se stává rájem pro držitele Grammy. Do léta nabídne Snarky Puppy, zpěvačku Samaru Joy, trumpetistu Chrise Bottiho nebo banjistu Bélu Flecka.

Pianofonia

20. 5.
Pianofonia

Všichni víme, jak zní klavír. Jak ale znějí jeho jednotlivé součásti? To se dozvíte na koncertě, který Pražské jaro pořádá ve spolupráci s nejvýznamnějším českým výrobcem klavírů a pianin, značkou Petrof.

Hudební festival staré hudby Concentus Moraviae 2024

31. 5.11. 7.
Hudební festival staré hudby Concentus Moraviae 2024

Již 29 let nabízí festival Concentus Moraviae spojení hudby s návštěvou 33 inspirativních měst Jižní Moravy, Vysočiny a Dolního Rakouska.

Lucie Bílá s klavírem Petra Maláska v zahradě zámku Liblice

23. 8.
Lucie Bílá s klavírem Petra Maláska v zahradě zámku Liblice

Unikátní spojení nezaměnitelného hlasu zpěvačky Lucie Bílé, klavírních tónů Petra Maláska a nádherných kulis liblického zámku Vás okouzlí už v pátek 23. srpna 2024 během jedinečného koncertního recitálu.

The queen of jazz piano & Classic Goes jazz

30. 5.
The queen of jazz piano & Classic Goes jazz

Jak může vypadat vážná hudba všech období, od baroka až po skladby moderní, v jazzové podobě?

Pražské jaro 2024

12. 5.3. 6.
Pražské jaro 2024

Pražské jaro nabídne v rámci 79. ročníku desítky koncertů. Na zahajovacím koncertu zazní tradičně Smetanova Má vlast v podání Berlínských filharmoniků. Těšit se můžete také na Orchestre Philharmonique de Radio France, Amsterdam Baroque Orchestra nebo Filharmonický orchestr milánské opery La Scala.

The Sonatas For Piano & Cello

23. 4.
The Sonatas For Piano & Cello

Vynikající český violoncellista Jiří Bárta uvede 23. dubna 2024 za klavírního doprovodu Terezie Fialové skladby Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů a Ludwiga van Beethovena.

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze

V nádherném barokním letohrádku, zvaném Amerika na Praze 2, sídlí Muzeum Antonína Dvořáka. Celoročně je zde přístupná expozice o Antonínu Dvořákovi a kromě krásné barokní architektury si zde můžete prohlédnout např. Dvořákův psací stůl či jeho klavír.

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

Muzikální nadání bylo pro Čechy tak charakteristické, že se kdysi naší zemi říkalo konzervatoř Evropy a zrodilo se i okřídlené úsloví „co Čech, to muzikant“. Na dávné tradice navázali výrobci hudebních nástrojů a o nejednom z nich platí, že jde o největší výrobce svého druhu v Evropě. Kde tedy slavné kousky přicházejí na svět?

Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové

Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové

V Muzeu klavírů továrny Petrof si prohlédnete přes dvacet nástrojů včetně nejstarších modelů pianin a klavírů. Prohlídku muzea je zároveň možné spojit s exkurzí do výroby těchto hudebních nástrojů.

Lukáš Vondráček – klavírní recitál

4. 5.
Lukáš Vondráček – klavírní recitál

Klavírní recitál Lukáše Vondráčka nabídne skladby Roberta Schumanna, Josefa Suka a Sergere Rachmaninova.

Památník Jaroslava Ježka – Modrý pokoj v Kaprově ulici

Památník Jaroslava Ježka – Modrý pokoj v Kaprově ulici

Modrý pokoj Jaroslava Ježka (1906-1942) v Kaprově ulici v Praze nabízí pohled do prostředí, kde známý hudební skladatel žil a tvořil. Pokoj v soukromém bytě, který je udržován v původním stavu a pochází z počátku 30. let 20. století, je zařízený ve stylu funkcionalismu.

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Obec Jabkenice nedaleko Mladé Boleslavi je pevně spojena s posledním desetiletím života a tvorby hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824-1884). V jabkenické myslivně v bezprostřední blízkosti rozsáhlé, dodnes zachované obory knížat Thurn-Taxisů, působil od r. 1875 Smetanův zeť Josef Schwarz.

Objevte prvorepublikové kouzlo slavných kaváren

Objevte prvorepublikové kouzlo slavných kaváren

Když si chcete dát ke kávě něco dobrého, objednejte si zákusek. Ale co když zatoužíte po šálku kávy, provázeném noblesou, kouzlem a elegancí první republiky? Víme, jak na to: zveme vás na kávu do slavných kaváren, které dobu před sto lety buď zažily anebo ji alespoň připomínají.

#světovéČesko a klavíry Petrof z Hradce Králové, které znají hudebníci po celém světě

#světovéČesko a klavíry Petrof z Hradce Králové, které znají hudebníci po celém světě

Věděli jste, že v Hradci Králové sídlí světoznámá firma Petrof, která od roku 1864 vyrábí klavíry a pianina s nezaměnitelným romantickým zvukem? V Muzeu klavírů továrny Petrof v Hradci Králové si prohlédnete zhruba dvacet nástrojů včetně nejstarších modelů pian a klavírů. Prohlídku muzea je zároveň možné spojit s exkurzí do výroby těchto hudebních nástrojů. Podobnou tradici výroby unikátních klavírů má od roku 1827 vídeňská firma Bösendorfer. Považuje se za vůbec nejstarší firmu tohoto druhu na světě.

Památník Josefa Suka v Křečovicích

Památník Josefa Suka v Křečovicích

Památník v rodišti houslisty a skladatele Josefa Suka (1874–1935) se nachází v domku, kde Josef Suk strávil podstatnou část svého života. Dům nechal postavit jeho otec v roce 1895, aby zde mohl již tehdy známý Josef Suk odpočívat po koncertních cestách.

Petrof Gallery

Petrof Gallery

Přijďte se podívat na kompletní nabídku nástrojů do jednoho z nejmodernějších a největších pianosalonů v Evropě.

Památník Leoše Janáčka v Brně

Památník Leoše Janáčka v Brně

V domku, kde žil Leoš Janáček, se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál, součástí expozice je výstava věnovaná skladatelovým vrcholným dílům a především kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.

Další aktuality

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura

Výročí písničkáře Karla Kryla: jeho odkaz žije dodnes

Písničkář a básník Karel Kryl, odvážná legenda protestních písní a výrazná osobnost Sametové revoluce, má letos na jaře dvojí výročí. V neděli 3. března tomu bylo třicet let od jeho úmrtí, v pátek 12. dubna by se dožil kulatých osmdesátin. Připomeňte si Karla Kryla na některé z akcí, zazpívejte si jeho písně, které jsou aktuální v roce 2024.
Kultura

Rok české hudby 2024: znáte místa, kde se odehrávají slavné české opery?

Rok české hudby 2024 můžete slavit stylově cestováním – třeba do míst, kde se odehrávají opery a další velká díla našich skladatelů. Společně se vypravíme třeba na pražský Vyšehrad, na hrad Rožmberk, k některému z Rusalčiných jezírek anebo na hrad Bezděz. Užijte si Rok české hudby s Kudy z nudy netradičně a zábavně!
Kultura

Česko ve filmu: nejlepší filmy Rudolfa Hrušínského

Rudolf Hrušínský (1920–1994) patří k nejoblíbenějším českým hercům. Ztvárnil 120 divadelních a přes 200 filmových a televizních postav, často natáčel několik filmů najednou a jeho kolegové si ho stále připomínají. Vzpomínáme na něj i na Kudy z nudy: pojďte se podívat do míst, kde Rudolf Hrušínský natočil své nejlepší filmy.
Kultura