Úvod > Aktuality > Hvězdárna v Prostějově získala nazpět dalekohled k pozorování galaxií a hvězdokup
Hvezdárna v Prostejove získala nazpet dalekohled
"> Hvezdárna v Prostejove získala nazpet dalekohled "> Dva a pul metru vysoký dalekohled je speciální v tom, že má tubus otocný kolem své osy "> Pokud vše pujdedobre, bude možné spatrit v okuláru první svetlo zacátkem roku 2015
Zážitky

Hvězdárna v Prostějově získala nazpět dalekohled k pozorování galaxií a hvězdokup

Vydáno 12. listopadu 2014
Prostějovská hvězdárna se může pochlubit novým světelným dalekohledem, který umožní pozorovat galaxie, mlhoviny a hvězdokupy. Do Prostějova se vrátil zhruba po půl století z Vyškova. V současné chvíli se pracuje na jeho zprovoznění, po novém roce by už mohl sloužit k pozorování.
MlhovinaKdyž byl začátkem šedesátých let zahajován provoz na prostějovské hvězdárně, byla pozorovatelna v kopuli osazena dalekohledem o průměru 47,1 cm na masivní vidlicové montáži. Po nějaké době byl tento dalekohled převezen do Brna. Když započala velká přestavba brněnské hvězdárny do současné moderní podoby, byl tento dalekohled převezen na hvězdárnu Vyškov, kde nadále sloužil pro veřejná i odborná astronomická pozorování. V loňském roce padlo ve Vyškově rozhodnutí nahradit tento dalekohled novým velkým profesionálním přístrojem a starší teleskop se tak mohl vrátit zpět do "domovského" Prostějova.

Vesmír mlhovinaDva a půl metrů vysoký dalekohled je speciální v tom, že má tubus otočný kolem své osy. Jeho spodní část je otočná a bude zabudovaná pod podlahou. Na hvězdárně proto bude potřeba zvýšit podlahu a dalekohled do ní zapustit, jako tomu bylo v Brně i ve Vyškově. Díky krátkému ohnisku, kterým dalekohled disponuje, bude možné pozorovat mlhoviny, galaxie a hvězdokupy.

V tuto chvíli se dalekohledem ještě zájemci nemohou ke hvězdám pohlédnout. Je totiž potřeba jej nejprve osadit optikou, provést jeho údržbu, vyčistit, seřídit a rozběhnout počítačový systém. Pokud vše půjdedobře, bude možné spatřit v okuláru první světlo začátkem roku 2015.
Hvězdárna v Prostějově

Hvězdárna v Prostějově

Hvězdárna ve zdejším parku slouží od roku 1961, její činnost doplňuje i od roku 1973 meteorologická stanice. V jejích prostorách pod kopulí jsou dnes čtyři dalekohledy. Hvězdárna nabízí akce pro veřejnost jako noční pozorování oblohy, pozorování slunce a přednášky.

Další aktuality

30.7.
2021
Zámek Čechy pod Kosířem láká na obraz věrného psa

Zámek Čechy pod Kosířem láká na obraz věrného psa

Střední Morava a Jeseníky | Památky
19.7.
2021
Olomoucká Pevnost poznání nabízí řadu sezónních výhod pro turisty

Olomoucká Pevnost poznání nabízí řadu sezónních výhod pro turisty

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky