Úvod > Aktuality > Na Kuksu vrcholí Hudební léto
Na Kuksu vrcholí Hudební léto
"> "> ">
Kultura

Na Kuksu vrcholí Hudební léto

  • Vydáno17. července 2019
Od konce června do 17. srpna 2019 probíhá na Kuksu již 10. ročník oblíbeného mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks. Během sobotních koncertů konaných v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu se také letos představí řada špičkových interpretů. Tuto sobotu zazní skladby pro housle a varhany.

Hospital KuksMezinárodní festival klasické hudby Hudební léto Kuks se opět vrací do kostela Nejsvětější Trojice v jedinečném barokním areálu Hospitalu Kuks. Na letošním desátém ročníku, který začal již 22. června a pokračuje do 17. srpna 2019, zazní ještě na třech sobotních koncertech řada hudebních lahůdek.

Na následujícím koncertu 20. července vystoupí Jan Mráček (housle) a Wacław Golonka (varhany). Na programu budou skladby J. S. Bacha, N. Paganiniho, F. Mendelssohna-Bartholdyho, A. Dvořáka a dalších známých skladatelů. Příchozí čeká světová premiéra skladby Eduarda Douši.

OrchestrDalší koncert se koná 3. sprna, na němž vystoupí klarinetista Claudio Mansutti a Apollon Quartet. Zazní skladby G. F. Händela, F. X. Richtera a W. A. Mozarta. Poslední koncert se koná v sobotu 17. srpna. Na něm se představí Marta Reichelová (soprán), Lucie Hilscherová (alt), Český filharmonický sbor Brno (komorní ženský sbor), komorní orchestr Czech Virtuosi a dirigent Petr Fiala. Na programu jsou skladby W. A. Mozarta a J. Kř. Vaňhala.

Všechny koncerty se konají od 18:00 hodin v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu.
 

Cesta z Kuksu až do Betléma vede přes novou Křížovou cestu

KuksAť už se vypravíte do Kuksu na některý z koncertů, na prohlídku obnoveného Hospitaluexpozicí Českého farmaceutického muzea, do Galerie českých vín, na prohlídku znovuzrozené bylinkové zahrádky za Hospitalem anebo třeba v září na vinobraní, měli byste se projít zvláštní krajinou v okolí. Nechte se vést třeba trasou okružní Naučné stezky Kuks – Betlém; z Kuksu míří po břehu Labe ke Křížové cestě se souborem nových pískovcových soch. Odtud už je to jen kousek je slavnému Braunovu lesnímu Betlému, souboru pískovcových plastik rozmístěných v lese západně od Kuksu.

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

Naučná stezka Betlém – procházka barokem na Kuksu

Naučná stezka Betlém – procházka barokem na Kuksu

7 km dlouhá okružní naučná stezka Betlém – Kuks. Na trase naučné stezky jsou umístěny informační panely, které vás seznámí s historií jednotlivých památek.