ÚvodAktualityZa památkami města Poličky výhodněji

Kultura

Za památkami města Poličky výhodněji

5 z 5 (1x hodnoceno)
1 nejméně / 5 nejvíce

24. července 2025


Chcete poznat památky města Poličky? Nyní se to vyplatí! Vydejte se na hrad Svojanov, středověké hradby, rodnou světničku Bohuslava Martinů nebo barokní radnici v Poličce a využijte slevu na další prohlídku. Po předložení vstupenky z hradu Svojanov můžete uplatnit slevu ve výši 20 % na návštěvu památek města Poličky a naopak navštívíte-li některou z památek v Poličce, získáte slevu ve výši 20 % na návštěvu hradu Svojanov!
Jako z pohádky je město Polička u Svitav, v těsné blízkosti CHKO Žďárské vrchy. Město založil v roce 1265 Přemysl Otakar II. Určitě nesmíte minout středověké hradby s 19 baštami, které v délce 1220 metrů obepínají celé historické jádro města Poličky a patří mezi jedny z nejzachovalejších hradeb v Evropě. Hradby chránící město Poličku po staletí před nepřáteli jsou nyní vyhledávanou atrakcí pro turisty. Zájemci se mohou projít po části ochozu hlavní hradby a prohlédnout si bašty s jejich střílnami.

Dalším lákadlem je malebná světnička ve věži kostela sv. Jakuba. Toto místo nabízí nejen krásný výhled po celém městě a jeho okolí, ale zároveň je originálním místem narození slavného českého skladatele Bohuslava Martinů. Na prohlídce se dozvíte zajímavosti z běžného života na věži, prohlédnete si zvony i zvonici a užijete si genius loci útulné světničky ve výšce 36 metrů nad zemí. Do věže stoupá 149 schodů, ale vyjít je se vyplatí! Skladatel se zde narodil do již čtyřčlenné rodiny Ferdinanda Martinů v roce 1890. Celá rodina se musela dělit o prostor o velikosti dvacet pět metrů čtverečních a to po dvanáct let, kdy dobrosrdečný tatínek chránil město coby pověžný před požárem. 

Třetí významnou památkou Poličky je nově zrekonstruovaná barokní radnice. Jedná se o architektonický klenot patřící mezi národní kulturní památky České republiky. Radnice vám otevře dveře do světa umění, nachází se zde poličská galerie s obrazy rodové sbírky Hohenemsů, které vypráví romantické i dramatické příběhy významného šlechtického rodu. Obraz Zahradní hostina je jedinečný svým rozměrem i počtem vyobrazených osob, takto rozsáhlý portrét nenajdete v celé střední Evropě. Unikátní jsou také dvě kaple – původní gotická ukrytá ve věži a barokní kaple se svou původní výmalbou i vybavením prostupující dvěma patry radnice – a za zhlédnutí jistě stojí i sbírka moderního umění.

K poličským památkám patří také tajemný hrad Svojanov, jedna z nejvýznamnějších památek v Pardubickém kraji, která je oblíbeným cílem turistů. Hrad se nachází v malebné krajině nedaleko Poličky a je zajímavý svou historií a architekturou kombinující gotiku s empírem. Hrad nechal kolem roku 1262 vybudovat Přemysl Otakar II. pro ochranu Trstenické obchodní cesty, vedoucí z Litomyšle do Brna.
 
Ať už si výlet po poličských památkách naplánujete v jakémkoli pořadí, nezapomeňte si uschovat vstupenku. Po předložení vstupenky z hradu Svojanov můžete uplatnit slevu ve výši 20% na návštěvu památek v Poličce a naopak navštívíte-li některou z památek v Poličce, získáte slevu ve výši 20% na návštěvu hradu Svojanov!

Otázky a odpovědi jsou automaticky sestaveny z obsahu této stránky.
Nahlásit neaktuální obsah

Související témata

Redakce Kudy z nudy

Bohuslav Martinů – jeden z nejvšestrannějších hudebních skladatelů 20. století

Bohuslav Martinů – jeden z nejvšestrannějších hudebních skladatelů 20. století

Mezi nejhranější české autory patří Bohuslav Martinů (8. prosince 1890 Polička – 28. srpna 1959 Liestal, Švýcarsko). V díle jednoho z nejplodnějších a nejvšestrannějších hudebních skladatelů 20. století se odráží řada vlivů: francouzský impresionismus, jazz, anglický madrigal i české a moravské lidové písně.

Prohlídky města Polička Zážitky

Prohlídky města Polička

Prohlídky historického jádra města s výkladem v doprovodu průvodce. Prohlídky jsou provozovány na objednávku, kterou je třeba provést alespoň s 1 týdenním předstihem.

Tylův dům Polička Kultura

Tylův dům Polička

Tylův dům je dosud nedoceněným dílem české meziválečné architektury, jehož výraz originálně spojuje tvarové výboje předválečného kubismu s motivy z repertoáru moderního klasicismu a národního slohu a s puristickým plasticismem.

Naučná stezka okolo hradeb v Poličce Památky

Naučná stezka okolo hradeb v Poličce

Nová naučná stezka v Poličce nabízí 9 tabulí a celý okruh je cca 1 km dlouhý. První tabuli najdete v městském parku pod Tylovým domem, projdete celý park Na valech, ulici Na Bídě, přejdete ulici Tyršovu, Parkány, Fortnu až do ulice Šaffova.

Opevnění Polička – na ochoz hradeb královského města Polička Památky

Opevnění Polička – na ochoz hradeb královského města Polička

Pojďte s námi vystoupit na ochoz městských hradeb, jedněch z nejzachovalejších ve střední Evropě. Hradby mají úctyhodnou šířku 2 až 2,25 m, jsou až 8 m vysoké, zpevněné 19 půlválcovými do města otevřenými baštami.

Radnice v Poličce Památky

Radnice v Poličce

Na místě dnešní budovy stávala gotická stavba s věží z poloviny 14. století. V 18. století došlo ke kompletní přestavbě a z původní budovy se dochovala pouze věž. Autorem barokní radnice je zřejmě architekt František Maxmilián Kaňka. Budova byla navržena v palácovém stylu a je bohatě zdobena.

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka Příroda

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka Audio

Žďárské vrchy a stejnojmenná Chráněná krajinná oblast se dá bez nadsázky považovat za jednu z posledních nedotčených oáz klidné a čisté přírody v srdci Česka. Jako pramenná oblast několika českých a moravských řek a rybničných soustav bylo území vyhlášeno za chráněnou oblast přirozené akumulace vod.

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce – Městské muzeum a galerie Polička Kultura

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce – Městské muzeum a galerie Polička

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce nabízí moderní interaktivní expozice pro všechny generace. Poznejte život a dílo poličského rodáka v nové expozici a navštivte i jeho školní třídu. Některé osobní předměty a dokumenty rodiny Martinů jsou uveřejněny vůbec poprvé.

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím Památky

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím Audio

Jedním z nejstarších královských hradů v ČR je malebný hrad Svojanov ležící nad údolím řeky Křetínky. Je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Navštívit můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.

Rodná světnička Bohuslava Martinů v Poličce Kultura

Rodná světnička Bohuslava Martinů v Poličce

Se jménem Bohuslava Martinů je neodmyslitelně spjaté unikátní, romantické, i když pro život trochu nepraktické místo – malá světnička ve věži kostela sv. Jakuba v Poličce. Zde se 8. prosince 1890 budoucí slavný hudební skladatel narodil.

Polička

Polička Video

Jako z pohádky vypadá Polička, město na Českomoravském pomezí západně od Svitav – historické centrum totiž dodnes svírají zachovalé středověké hradby s ochozy a věžemi. Mnohá místa vám připomenou hudebního skladatele Bohuslava Martinů, například rodná světnička ve věži kostela sv. Jakuba.

Interaktivní programy pro školy v centru Bohuslava Martinů Zážitky

Interaktivní programy pro školy v centru Bohuslava Martinů

V Poličce připravili pro děti hned několik školních programů, jež se dají vhodně zahrnout do školního vzdělávacího programu pro základní a mateřské školy, ale i gymnázia.

Další aktuality

Hrad Svojanov zve velké i malé do pohádky

Vezměte děti a přijeďte na Svojanov! Na Svojanově nezapomínají ani n a nejmenší výletníky. Ve spolupráci s letohradským spolkem Honorata ke dni dětí na víkend 30. a 31. 5. 2026 připravilispeciální prohlídky. Při nich se nejen malí, ale i velcí návštěvníci budou potkávat s pohádkovými postavami. Jak už název napovídá, při prohlídkách hradu se budete potkávat s pohádkovými bytostmi. Kdo chce vidět Zlatovlásku, čerta s Káčou a mnohé další pohádkové postavy, ten by si měl naplánovat víkendový výlet na hrad Svojanov.
30. květen 2026 0:34
Památky, Pardubický kraj

Zlatá Pecka zve letos na jubilejní 10. ročník plný hudby a kulturních zážitků

Jubilejní 10. ročník tradičního hudebního festivalu Zlatá Pecka bude slavnostně zahájen mší a požehnáním v neděli 23. srpna 2026 v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi. Festival, který založila a se svým týmem organizuje světově uznávaná mezzosopranistka Dagmar Pecková, nabídne až do 6. září koncerty, divadelní představení, filmové projekce i mistrovské kurzy. Program zavítá do Chrudimi, Pardubic, Prahy, Holic, České Třebové, Heřmanova Městce i na hrad Pecka.
29. květen 2026 13:35
Kultura, Pardubický kraj

V Kladrubech nad Labem se chystá Velký jezdecký den

Na sobotu 30. května 2026 připravili v Kladrubech nad Labem slavnostní program pod názvem Velký jezdecký den, který je oslavou starokladrubského koně, jeho domovského hřebčína, ale také tradičních činností, které k původnímu dvornímu hřebčínu patří. Připravena je řada vystoupení a prezentací nejen starokladrubských koní, což zaručuje jedinečnou podívanou. V rámci oslav vás čeká vystoupení jezdců, kočárový rej, uherská pošta, stádo klisen a překvapení na závěr.
29. květen 2026 9:15
Letní sporty, Pardubický kraj

V Litomyšli zažijete Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové

Milovníci dobrého jídla se opět sjedou do Litomyšle, aby oslavili Magdalenu Dobromilu Rettigovou! V loňském roce uběhlo 240 let od narození a 180 let od úmrtí nejznámější české „food influencerky“ své doby – Magdaleny Dobromily Rettigové. Příběh jejího života začal na dvoře ve Všeradicích a díky své legendární kuchařce se stala nesmrtelnou. Její recepty voní českými domácnostmi dodnes – a její příběh má pořád co říct i nám. Připomeňme si letos, jak chutná tradice – třeba na Gastronomických slavnostech Magdaleny Dobromily Rettigové v Litomyšli. Na ty letošní můžete přijet 23. a 24. května!
14. květen 2026 8:53
Gastronomie, Pardubický kraj

Pardubický zámek ožije festivalem Pernštejnlove

Divadelní festival Pernštejnlove se vrací do kulis pardubického zámku. Od 28. července do 1. srpna 2026 nabídne pět dnů divadla pod širým nebem, deset souborů z celé republiky, hudební program, půlnoční show i oblíbené Rande naslepo. Diváci se mohou těšit na komedie, stand-up, studentské inscenace i program pro rodiny s dětmi.
12. květen 2026 11:42
Zážitky, Pardubický kraj

Hradní májové veselo bude o víkendu na Svojanově

Hrad Svojanov opět ožije rukodělným umem. Páni svého řemesla zde předvedou, co umějí, nabídnou své výrobky. Nebude chybět ani hudba a tanec. Středověký hrad se o víkendu 9. a 10. května 2026 promění v jedno velké tržiště. Hradní jarmark patří k tradičním akcím, které správa hradu pořádá.
9. květen 2026 8:57
Památky, Pardubický kraj

Hrnčířská sobota ve skanzenu na Veselém Kopci ukáže při práci hrnčíře a keramiky

V sobotu 2. května 2026 můžete sledovat při práci hrnčíře a keramiky, kteří přijali pozvání a přijedou na Veselý Kopec u Hlinska z celé České republiky. Zastoupeny budou nejrůznější typy výrobků z hrnčířské hlíny: hrnčina, kamenina, fajáns a také tzv. zakuřovaná kamenina. Na pět desítek pozvaných hrnčířů a keramiků bude své výrobky nejen prodávat, ale dle možností i předvádět část výroby. Uvidíte tak točení výrobků na hrnčířském kruhu, modelování, zdobení a malování. Zájemci a odvážlivci si budou moci řadu věcí sami i vyzkoušet. Pro malé návštěvníky budou připraveny i výtvarné dílničky. Kromě toho si budou návštěvníci moct prohlédnout zajímavé keramické nádoby ze sbírek muzea.
2. květen 2026 7:19
Kultura, Pardubický kraj

Léto na Dolní Moravě – zážitky, které vás vytáhnou ven

Už jste navštívili Dolní Moravu pod vrcholem Králického Sněžníku? Kromě vyhlášené Stezky v oblacích ve stejnojmenném horském resortu objevíte řadu zábavných atrakcí pro celou rodinu a několik unikátů, jakým je například nejdelší visutá lávka pro pěší nebo nejdelší bobová dráha v Česku. Děti určitě ocení Mamutíkovy zážitkové parky a vy i společně s nimi nové Melori aqua & spa. Vyrazte do Horského resortu Dolní Morava a vychutnejte si dovolenou, která bude bavit každého člena rodiny!
14. duben 2026 13:53
Letní sporty, Pardubický kraj