Úvod > Aktuality > Hrrr na ně: na Husitské dny do Tábora
Hrrr na ně: na Husitské dny do Tábora
"> "> ">
Zážitky

Hrrr na ně: na Husitské dny do Tábora

  • Vydáno30. května 2017
V jihočeském Táboře se s husity můžete setkat v mnoha podobách. V Husitském muzeu je berou vážně, na Housově mlýně s úsměvem. Portál Kudy z nudy vás zve na Husitské dny, při nichž můžete dětem zpestřit klasický školní dějepis třeba osobním setkáním s legendárním hejtmanem Žižkou!
Protože právě tohle Husitské dnyTáboře nabízejí – setkání s historickými osobnostmi, přehlídky dobových zbraní, ukázky středověkých řemesel anebo jak vypadalo dobývání husitského bojového vozu.
 

Živý dějepis se sekerou a řemdihem

Husitské dny se na přírodní scéně v historickém areálu Housova mlýna, přímo pod táborskými hradbami, odehrávají od úterý 30. května do čtvrtka 1. června. Přibližně dvouhodinové programy jsou určené pro děti, a to jak pro jednotlivé rodiny, tak pro školní výlety nebo školy v přírodě.

S husitstvím se na Housově mlýně děti seznámí docela jinak, než jsou zvyklé ze školních lavic – ostatně kdy si dnešní děti mohou hrát ve vržnici seker, třímat husitské zbraně, střílet z obléhacího stroje nebo zkoušet, jak dlouho se udrží na hřbetě koňského trenažeru?
 

Zbraně a brnění z filmové zbrojnice

HusitéVe čtyřech patrech Housova mlýna nenajdete jen lidovou i panskou krčmu, keltský klub, muzeum tortury s mučírnou či šermírnu, ale také sklady rekvizit a dekorací a půjčovnu kostýmů, která vám pomůže navodit správnou atmosféru na jakékoliv akci. Bonusem navíc je filmová zbrojnice, jediná v Evropě, kde můžete fotografovat i zkoušet tři tisíce zbrojí a zbraní všech historických epoch, které hrály ve známých filmech – tedy pokud vám nebude vadit, že brnění před vámi nosil třeba Brad Pitt.

O zbrojnici je mimořádný zájem a otevřená bývá především pro předem objednané skupiny, ale od května do října se otvírá pro všechny zájemce. V červnu se sem můžete podívat denně od 15.00 hodin, během letních prázdnin prohlídky s průvodcem začínají každý den od 10.00, 13.00 a 16.00 hodin. Za prohlídku zbrojnice zaplatí dospělí 75 Kč, děti od šesti let 35 Kč, rodinné vstupné vás vyjde na 200 Kč.
 

Co můžete podniknout s Trojvstupenkou?

Město TáborU pokladny si můžete koupit trojvstupenku, s níž se za zvýhodněné vstupné podíváte kromě filmové zbrojnice do dalších dvou zajímavých táborských expozic, a sice do Muzea čokolády a marcipánu a Muzea Lega. Trojvstupenka vám zajistí program na celý den a cenově výhodný vstup pro dva dospělé a tři děti!

Jenže Tábor toho nabízí mnohem víc – třeba prohlídku středověkých podzemních chodeb, které se táhnou pod historickým jádrem města nebo odhalení tajemství 500 let starého táborského pokladu na hradě Kotnov anebo expozice Husitského muzea.
 

Husité na Vítkově

A s husity se můžete setkat tváří v tvář také 15. července 2017 se na pražském Vítkově, kde se uskuteční další ročník středověké slavnosti Husité na Vítkově. V rámci 597. výročí od uskutečnění historické bitvy na Vítkově (14. července, 1420), se na stejném místě odehraje autentická rekonstrukce slavného střetu mezi Husity a Křižáckými vojsky.
Památník bitvy u Lipan – místo osudového střetu husitů s katolíky

Památník bitvy u Lipan – místo osudového střetu husitů s katolíky

U Lipan se odehrála dne 30. 5. 1434 poslední velká husitská bitva. Památník byl postaven na kopci zvaném Lipská hora, samotná bitva se ovšem odehrávala v širším okolí. Nejbližím městem je Kouřim, zhruba 5 km.

Do Tábora za husity

Do Tábora za husity

Historie města je neodmyslitelně spjata s významnou kapitolou evropských dějin – husitstvím. V roce 1420 zde husité pod vedením Jana Žižky založili opevněné vojenské ležení, odkud podnikali své válečné výpravy.

Stálá expozice Filmová zbrojnice v Táboře

Stálá expozice Filmová zbrojnice v Táboře

Jediná filmová zbrojnice v Evropě, kde si vše můžete vyfotografovat i vyzkoušet. Ve zbrojnici naleznete expozici zbrojí a zbraní, které byly vyrobeny a použity při natáčení filmů rozličných žánrů. Například Bathory, Letopisy Narnie: Princ Kaspian, Hellboy, Tristan a Isolda a další.